Konvention Stenbergs SKROT
Många använder en metod vid budgivning efter Stenbergs 2 NT i högfärg som kallas SKROT efter ett system som var populärt på 90-talet.
Man kan använda metoden både om man använder 2 NT som inviterande (10+) eller utgångskrav (12+). Metoden gör det enklare att hitta slammar.
Efter 2 NT svarar man så här:
3 ♣ = Minimum (12-15)
3 ♦ = Tillägg utan singel (16+)
3 ♥ = Tillägg och singel i lägsta färgen, dvs klöver
3 ♠ = Tillägg och singel i näst lägsta färgen, dvs ruter
3 NT = Tillägg och singel i högsta färgen, dvs den andra högfrägen
4 lå = Renons i bjuden färg. Vid eventuell essfråga redovisas inte det esset!
4 H = Renons i andra högfärgen - OBS att när hjärter är trumf visar det renons i spader
Efter svaret 3 ♣ kan öppningshanden bjuda på treläget efter exakt samma mönster som ovan, 3 ♦ visar slamintresse och frågar efter singel eller så visar man singel enligt ovan samtidigt som man visar slamintresse. Precis lika gör man efter svaret 3 ♦ som ju visar tillägg utan singel. Fördelen är att man alltid visar singlar på samma sätt, med 3 ♥, 3 ♠ och 3 NT oavsett om man visar eller svarar på en fråga.
Om man inte har en singel när man blir tillfrågad, eller inte har en singel att visa så bjuder man antingen 4 i högfärgen som ointresse av slam eller så visar man en ”kontroll” (ess eller kung) i klöver eller ruter. Bjuder man 4 ♦ och på så vis ”hoppar över” klövern så förnekar man kontroll i klöver. Då måste partnern ha klöverkontroll för att kunna passera 4 i trumf - för vi kommer tappa två stick i klöver!
Mer om kontrollbud finns på en annan sida!
Läs mer om Stenbergs enligt SKROT

