15th World Bridge Series, 21/9- 6/10 2018
Carina Wademark
World Bridge Series är över för denna gång och det vi kommer att minnas är framförallt Ola och Mikael Rimstedts andra VM-guld för året. Först tog de JVM-guld i U26 för lag och sedan detta VM-guld för par i öppen klass, det är en en nästan orimligt bra bedrift!
Kathrine Bertheau och Jessica Larsson kom nästan lite i skymundan då de samma dag tog VM-silver i öppna VM lag för damer, även det en mycket bra insats!
Heja Sverige!
Officiell hemsida | Resultat/Bulletiner | Bilder från Orlando | Korta dagsrapporter
Medaljer i samtliga klasser:
Öppna lag
1. Zimmermann: Piotr Gawrys, Geir Helgemo, Tor Helness, Michal Klukowski, Franck Multon, Pierre Zimmermann
2. Lavazza: Alejandro Bianchedi, Dennis Bilde, Norberto Bocchi, Giorgio Duboin, Agustin Madala, Antonio Sementa, Maria Teresa Lavazza (npc), Massimo Ortensi (coach)
3. Allfrey: Alexander Allfrey, Edward Jones, Thomas Paske, Andrew Robson
3. Spector: Vincent Demuy, John Hurd, John Kranyak, Warren Spector, Gavin Wolpert, Joel Wooldridge, Warren Spector (pc)
Dam lag
1. Baker: Lynn Baker, Sally Brock, Fiona Brown, Irina Levitina, Karen McCallum, Kerri Sanborn, Beth Palmer
2. Smith: Kathrine Bertheau, Jessica Larsson, Paula Leslie, Solvi Remen, Nicola Smith, Yvonne Wiseman
3. Aperol: Tatiana Dikhnova (pc), Catherine d’Ovidio, Victoria Gromova, Anna Gulevich, Tatiana Ponomareva, Sylvie Willard
3. Baroni: Irene Baroni, Veronique Bessis, Anne-Laure Huberschwiller, Simonetta Paoluzi
Veteran lag
1. Milner: Steve Garner, Michal Kwiecien, Mark Lair, Hemant Lall, Krzysztof Martens, Reese Milner, Petra Hamman (npc), Jacek Pszczola (coach)
2. China Evertrust: Rongqiang Lin, Mingkun Shen, Xiaonong Shen, Ming Sun, Jian Hua Tao
3. Silverman: Robert Lebi, Barnet J Shenkin, Neil Silverman, Fred Stewart
3. Wolfson: David Berkowitz, Bart Bramley, Bob Hamman, Michael Rosenberg, Jeff Wolfson, Kit Woolsey
Mixed Teams
1. Manfield: Beth Palmer (pc), William Cole, Melanie Manfield, William Pettis, Debbie Rosenberg, Michael Rosenberg
2. Wilson: Sally Brock, Richard Ritmeijer, Magdalena Ticha, Ricco van Prooijen, Chris Willenken, Alison Wilson
3: Ferm: Sjoert Brink (pc), Simon De Wijs, Bas Drijver, Barbara Ferm, Christina Lund Madsen, Daniela von Arnim
Öppna par
1. Mikael Rimstedt – Ola Rimstedt
2. Joe Grue – Brad Moss
3. Boguslaw Gierulski – Jerzy Skrzypczak
Dam par
1. Veronique Bessis – Anne-Laure Huberschwiller
2. Kathy Sulgrove – Candace Griffey
3. Yan Huang – Nan Wang
Veteran par
1. Marc Jacobus – Mike Passell
2. Apolinary Kowalski – Jacek Romanski
3. Mark Itabashi – Eddie Wold
Mixed par
1. Franck Multon – Sylvie Willard
2. Petra Hamman – Hemant Lall
3. Benedicte Cronier – Philippe Cronier
World Bridge Series 2018
Den 15:e upplagan av World Bridge Series med lagtävlingarna Rosenblum Open Teams, McConnell Women’s Teams, Rand Senior Teams och Mixed Teams samt öppna VM Par i open, dam, mixed och veteraner arrangeras på Marriott Orlando World, Orlando, Florida med invigning 21 September och avslutning 6 Oktober 2018.
För juniorer och veteraner kommer det även att finnas lite extra tävlingar.
All information om tävlingarna finns på WBF:s officiella hemsida via länk högre upp.
Svenska par/lag
Anmälda par/lag 10 september:
Öppna Lag
Nr | Lag | Spelare |
---|---|---|
1 | Anna | Anna Zack-Efraimsson, Bengt-Erik Efraimsson, Gunnar Andersson, Johan Säfsten |
2 | Pavlicek | Peter Fredin, Leslie Amoils, Jim Munday, Richard Pavlicek |
3 | South Sweden | David Wrang, Adam Stokka, Hennie Fick, Noah Thomas Apteker |
4 | Bertheau | Peter Bertheau, Mikael Rimstedt, Ola Rimstedt, Daniel Zagorin |
5 | Schwartz | Simon Hult, Simon Ekenberg, Diyan Danilov, David Gold, Richard Schwartz, Jerry Stamatov |
6 | Gupta | Fredrik Nyström, Johan Upmark, Vinita Gupta, Jan Jansma, Zia Mahmood, Billy Miller |
7 | Ventin | Frederic Wrang, Sam Bahbout, Bartlomiej Igla, Antonio Palma, Fernando Piedra, Juan Carlos Ventin |
Dam Lag
Nr | Lag | Spelare |
---|---|---|
1 | Koda | Ida Grönkvist, Marion Michielsen, Cecilia Rimstedt, Jenny Wolpert, Meike Wortel, Sheri Winestock |
2 | Westheimer | Emma Övelius, Sandra Rimstedt, Judi Radin, Valerie Westheimer, Justyna Zmuda, Katarzyna Dufrat |
3 | Smith | Kathrine Bertheau, Jessica Larsson, Paula Leslie, Solvi Remen, Nicola Smith, Yvonne Wiseman |
Veteran Lag
Nr | Lag | Spelare |
---|---|---|
1 | Kasle | Christer Bjäring, Johnny Östberg, Drew Casen, Gaylor Kasle, Jim Krekorian, Dan Morse |
Mixed Lag
Nr | Lag | Spelare |
---|---|---|
1 | Anna | Anna Zack-Efraimsson, Bengt-Erik Efraimsson, Gunnar Andersson, Noomi Hebert |
2 | de Botton | Kathrine Bertheau, Thor Erik Hoftaniska, Janet de Botton, Artur Malinowski, Dror Padon, Dana Tal |
3 | McAllister | Emma Övelius, Mikael Rimstedt, Signe Buus Thomsen, John Grayson McAllister |
4 | The Frush | Peter Fredin, Leslie Amoils, Nadia Bekkouche, Veronique Bessis |
5 | Caspersen | Ola Rimstedt, Henrik Caspersen, Stense Farholt, Brigitta Fisher |
6 | Perlmutter | Cecilia Rimstedt, Johan Upmark, Gavin Wolpert, Laura Perlmutter, John Kranyak, Meike Wortel |
7 | Paske | Adam Stokka, Yvonne Wiseman, Susanna Gross, Thomas Paske |
8 | Gupta | Sandra Rimstedt, Fredrik Nyström, Dennis Bilde, Vinita Gupta, Billy Miller, Ida Grönkvist |
9 | Martens | Jessica Larsson, Geir Helgemo, Petra Hamman, Hemant Lall, Krzysztof Martens, May Sakr, Jacek Pszczola |
10 | Noland | Marion Michielsen, Zia Mahmood, Sabine Auken, Roy Welland, nanette Noland, Mike Passell |
Öppna Par
Nr | Spelare | |
---|---|---|
1 | Gunnar Andersson - Johan Säfsten | |
2 | Peter Fredin - Leslie Amoils |
Dam Par
Nr | Spelare | |
---|---|---|
1 | Kathrine Bertheau - Jessica Larsson |
Veteran Par
Nr | Spelare | |
---|---|---|
1 | Christer Bjäring - Johnny Östberg |
Mixed Par
Nr | Spelare | |
---|---|---|
1 | Anna Zack-Efraimsson - Bengt-Erik Efraimsson | |
2 | Noomi Hebert - Gunnar Andersson | |
3 | Emma Övelius - John Grayson McAllister | |
4 | Signe Buus Thomsen - Mikael Rimstedt | |
5 | Brigitta Fisher - Ola Rimstedt | |
6 | Peter Fredin - Nadia Bekkouche | |
7 | Kathrine Bertheau - Thor Erik Hoftaniska | |
8 | Sandra Rimstedt - Steve Weinstein | |
9 | Cecilia Rimstedt - Johan Upmark |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior