Nybörjakurs på Bridgens hus i Uppsala VT-2025

Söker du nya utmaningar och får nya vänner? I så fall är BRIDGE perfekt för dig!

Oavsett om du är nybörjare som vill lära dig grunderna eller en erfaren spelare som vill förfina din spelteknik erbjuda den här kursen något för alla, där du får chansen att upptäcka detta spännande ädla spel.

Du är välkommen till kursen ensam och behöver inte redan vara del av ett par. Under kursen kommer du att lära dig grunderna i bridge, bl.a. regler, strategi och speltaktik. Kursen blandar teori och praktik. Vi lär oss stegvis.

Kursen omfattar 12 omgångar startas upp 5 feb 2025, kl. 18.30 – 21.00, onsdagar, med Hans Kvick som kursledare. Kursavgifter är 1 090 kr.
Om du är 25 år eller yngre går du kursen helt kostnadsfritt
Kursen hålls i Bridgens Hus: Vattholmavägen 18 (snett emot Moskén), 754 19 Uppsala


Kursen är ett samarbete mellan Uppsalabridgen och Folkuniversitet.
Information kan nås här

Anmälan sker till:
Hans Kvick, 070-4 95 06 30, hanskvick@hotmail.com

eller Bridge för nybörjare – Folkuniversitetet

Vi ser fram emot att träffa dig och spela bridge tillsammans!


Vad är bridge? Här finns det länkar till material om du vill veta mera.

Vill du ha en individuell undervisning som passar just dig så går det utmärkt att ta kontakt med oss Det går också alldeles utmärkt att titta förbi Bridgens Hus för ett studiebesök när spel pågår. Hör dock gärna av dig för att boka ett besök.