Länsnygammalt final
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 204,9 | 60,98 | Ulf Andreasson | Ulf Andreasson | 11,9 | Åsa/Frillesås BK | Åsa/Frillesås BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 8, som Väst, med Kenneth Johansson, mot Eva Lena Glimne - Jan Gustavsson | Rond 8, som Väst, med Kenneth Johansson, mot Eva Lena Glimne - Jan Gustavsson |
3 | 3♥ | N | +1 | ♣E | 170 | 12 | 86 | 86 | ♠EKD6♥-♦942♣Kkn10764 | ♠kn753♥942♦1087♣E82 | ♠EKD6♥-♦942♣Kkn10764 | 12 | 85,71 | 12 |
4 | 4♠ | S | +2 | ♦D | 680 | 14 | 100 | 100 | ♠6♥1053♦Dkn9843♣654 | ♠752♥kn98♦652♣Dkn97 | ♠6♥1053♦Dkn9843♣654 | 26 | 92,86 | 26 |
Rond 4, som Öst, med Nicklas Bårman, mot Birgitta I Olsson - Olle Johansson | Rond 4, som Öst, med Nicklas Bårman, mot Birgitta I Olsson - Olle Johansson |
7 | 2♠ | S | –3 | ♦9 | -300 | 14 | 100 | 100 | ♠Dkn6♥EK72♦EKD3♣96 | ♠9742♥10953♦97♣Kkn4 | ♠Dkn6♥EK72♦EKD3♣96 | 40 | 95,24 | 40 |
8 | 2NT | V | +2 | ♥2 | -180 | 12 | 86 | 86 | ♠E8654♥Kkn106♦D2♣E5 | ♠-♥D93♦E865♣Dkn10973 | ♠E8654♥Kkn106♦D2♣E5 | 52 | 92,86 | 52 |
Rond 11, som Nord, med Jan Gustavsson, mot Elsie Blomqvist - Åsa Caviezel | Rond 11, som Nord, med Jan Gustavsson, mot Elsie Blomqvist - Åsa Caviezel |
9 | 2♥ | N | +1 | ♠5 | 140 | 14 | 100 | 100 | ♠kn84♥ED10863♦K2♣kn7 | ♠KD9♥K7♦D963♣8643 | ♠kn84♥ED10863♦K2♣kn7 | 66 | 94,29 | 66 |
10 | 3NT | V | +1 | ♥8 | -630 | 7 | 50 | 50 | ♠E104♥Kkn84♦93♣D1097 | ♠D72♥10932♦6♣K6542 | ♠E104♥Kkn84♦93♣D1097 | 73 | 86,90 | 73 |
Rond 12, som Öst, med Gertie Schill, mot Jan Janson - Jan Gustavsson | Rond 12, som Öst, med Gertie Schill, mot Jan Janson - Jan Gustavsson |
11 | 3NT | N | +2 | ♠D | 460 | 3 | 21 | 21 | ♠Dkn9875♥876♦D98♣4 | ♠E1032♥1043♦K5♣6532 | ♠Dkn9875♥876♦D98♣4 | 76 | 77,55 | 76 |
12 | 1NT | Ö | +1 | ♠4 | -120 | 10 | 71 | 71 | ♠KD109♥Ekn3♦Ekn3♣962 | ♠763♥D952♦D98♣Kkn4 | ♠KD109♥Ekn3♦Ekn3♣962 | 86 | 76,79 | 86 |
Rond 10, som Väst, med Gunilla Johansson, mot Jan Olsson - Margareta Karlsson | Rond 10, som Väst, med Gunilla Johansson, mot Jan Olsson - Margareta Karlsson |
13 | 2♠ | S | –1 | ♦7 | -100 | 6 | 43 | 43 | ♠E8742♥D106♦7♣K932 | ♠K♥K875♦EK8642♣107 | ♠E8742♥D106♦7♣K932 | 92 | 73,02 | 92 |
14 | 3NT | V | –1 | ♠kn | 50 | 1 | 7 | 7 | ♠542♥EK109♦Dkn♣EKkn4 | ♠ED9♥543♦K1073♣965 | ♠542♥EK109♦Dkn♣EKkn4 | 93 | 66,43 | 93 |
Rond 2, som Syd, med Margreth Gustavsson, mot Eva Lena Glimne - Kenneth Johansson | Rond 2, som Syd, med Margreth Gustavsson, mot Eva Lena Glimne - Kenneth Johansson |
15 | 5♥ | N | +1 | ♦5 | 680 | 12 | 86 | 86 | ♠kn64♥K4♦kn764♣K1084 | ♠-♥ED9763♦EKD92♣73 | ♠kn64♥K4♦kn764♣K1084 | 105 | 68,18 | 105 |
16 | 3NT | V | –1 | ♣kn | 100 | 11 | 79 | 79 | ♠D953♥Kkn87♦943♣K8 | ♠4♥ED105♦7652♣kn1094 | ♠D953♥Kkn87♦943♣K8 | 116 | 69,05 | 116 |
Rond 9, som Syd, med Birgitta I Olsson, mot Nicklas Bårman - Olle Johansson | Rond 9, som Syd, med Birgitta I Olsson, mot Nicklas Bårman - Olle Johansson |
17 | 3NT | V | +2 | ♥D | -460 | 0 | 0 | 0 | ♠K2♥72♦D107542♣kn98 | ♠10865♥Dkn1054♦Ekn6♣D | ♠K2♥72♦D107542♣kn98 | 116 | 63,74 | 116 |
18 | 4♥ | N | = | ♠D | 620 | 11 | 79 | 79 | ♠E653♥K1053♦6♣kn1073 | ♠K74♥EDkn4♦EK104♣64 | ♠E653♥K1053♦6♣kn1073 | 127 | 64,80 | 127 |
Rond 7, som Väst, med Jan Olsson, mot Margareta Karlsson - Lennart Andersson | Rond 7, som Väst, med Jan Olsson, mot Margareta Karlsson - Lennart Andersson |
19 | 3NT | N | = | ♠7 | 400 | 1 | 7 | 7 | ♠862♥E94♦E9652♣kn9 | ♠E9743♥D7♦kn103♣1054 | ♠862♥E94♦E9652♣kn9 | 128 | 60,95 | 128 |
20 | 3NT | S | –1 | ♠3 | -100 | 14 | 100 | 100 | ♠3♥K76432♦D875♣54 | ♠kn98642♥10♦K4♣Kkn103 | ♠3♥K76432♦D875♣54 | 142 | 63,39 | 142 |
Rond 5, som Nord, med Elsie Blomqvist, mot Margreth Gustavsson - Åsa Caviezel | Rond 5, som Nord, med Elsie Blomqvist, mot Margreth Gustavsson - Åsa Caviezel |
21 | 3NT | S | = | ♠3 | 600 | 10 | 71 | 71 | ♠E82♥EKDkn93♦K10♣E4 | ♠D4♥42♦D986♣kn7532 | ♠E82♥EKDkn93♦K10♣E4 | 152 | 63,87 | 152 |
22 | 4♠ | S | –1 | ♥7 | -50 | 4 | 29 | 29 | ♠2♥2♦K1084♣Ekn106432 | ♠EKDkn4♥ED653♦D73♣- | ♠2♥2♦K1084♣Ekn106432 | 156 | 61,90 | 156 |
Rond 6, som Väst, med Jan Janson, mot Margreth Gustavsson - Gertie Schill | Rond 6, som Väst, med Jan Janson, mot Margreth Gustavsson - Gertie Schill |
23 | 3NT | V | –1 | ♠10 | 100 | 3 | 21 | 21 | ♠Kkn65♥kn2♦854♣D1082 | ♠E4♥EK1085♦Dkn106♣E5 | ♠Kkn65♥kn2♦854♣D1082 | 159 | 59,77 | 159 |
24 | 4♠ | Ö | +2 | ♥E | -480 | 8 | 57 | 57 | ♠Ekn86♥-♦EKD1054♣EK9 | ♠109542♥D1042♦6♣Dkn7 | ♠Ekn86♥-♦EKD1054♣EK9 | 167 | 59,64 | 167 |
Rond 1, som Väst, med Jenny Myrendal, mot Gunilla Johansson - Anders Trydell | Rond 1, som Väst, med Jenny Myrendal, mot Gunilla Johansson - Anders Trydell |
25 | 4♥ | N | +2 | ♠2 | 480 | 5 | 36 | 36 | ♠1097♥54♦kn10752♣K98 | ♠K5432♥98♦983♣E75 | ♠1097♥54♦kn10752♣K98 | 172 | 58,50 | 172 |
26 | 1NT | S | –1 | ♦D | -100 | 8 | 57 | 57 | ♠K962♥kn109♦Dkn876♣E | ♠7♥E742♦E95♣D10852 | ♠K962♥kn109♦Dkn876♣E | 180 | 58,44 | 180 |
Rond 3, som Öst, med Ann-Christin Wallin, mot Gunilla Johansson - Jan-Inge Christiansson | Rond 3, som Öst, med Ann-Christin Wallin, mot Gunilla Johansson - Jan-Inge Christiansson |
29 | 3♥ | S | +2 | ♠5 | 200 | 12 | 86 | 86 | ♠97642♥D62♦D102♣kn3 | ♠Kkn1053♥10♦Kkn6♣K952 | ♠97642♥D62♦D102♣kn3 | 192 | 59,63 | 192 |
30 | 2♦ | V | +2 | ♣4 | -130 | 1 | 7 | 7 | ♠D954♥E985♦kn95♣E7 | ♠kn107♥K4♦EKD1032♣kn8 | ♠D954♥E985♦kn95♣E7 | 193 | 57,44 | 193 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior