Måndag partävling m hcp max 54 par TL Gun
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
34 | 373,2 | 43,20 | Alcibiades Azolas - Kerstin Degermark | Alcibiades Azolas Kerstin Degermark | 61,2 | Malmö BK - BK Bridgehuset | Malmö BK BK Bridgehuset |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 11, som N-S, mot Carl-Gustaf Nilsson - Lisbeth Nilsson | Rond 11, som N-S, mot Carl-Gustaf Nilsson - Lisbeth Nilsson |
1 | 3♦ | S | = | ♥E | 110 | 24 | 67 | 67 | ♠D982♥97♦Ekn1063♣kn9 | ♠E543♥85♦KD854♣ED | ♠D982♥97♦Ekn1063♣kn9 | 24 | 66,67 | 24 |
2 | 3♠ | S | = | ♣E | 140 | 31 | 86 | 86 | ♠75♥10♦E7643♣Dkn1085 | ♠Kkn108642♥K65♦8♣94 | ♠75♥10♦E7643♣Dkn1085 | 55 | 76,39 | 55 |
Rond 8, som N-S, mot Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist | Rond 8, som N-S, mot Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist |
3 | 1NT | V | +2 | ♥3 | -150 | 4 | 11 | 11 | ♠5♥kn983♦K764♣E832 | ♠Dkn94♥D74♦kn1085♣D7 | ♠5♥kn983♦K764♣E832 | 59 | 54,63 | 59 |
4 | 1NT | S | –2 | ♥3 | -200 | 2 | 6 | 6 | ♠ED975♥Dkn7♦KD♣976 | ♠kn10♥K986♦863♣Ekn54 | ♠ED975♥Dkn7♦KD♣976 | 61 | 42,36 | 61 |
Rond 10, som Ö-V, mot H.O. Thulin - Mats Andersson | Rond 10, som Ö-V, mot H.O. Thulin - Mats Andersson |
5 | 3NT | Ö | –2 | ♣3 | 100 | 0 | 0 | 0 | ♠K1076♥EK10♦D52♣KD9 | ♠D9542♥D982♦Ekn7♣4 | ♠K1076♥EK10♦D52♣KD9 | 61 | 33,89 | 61 |
6 | 5♦x | S | +1 | ♠E | 650 | 2 | 6 | 6 | ♠82♥Dkn1096♦D2♣kn1096 | ♠EK9654♥E2♦kn3♣D74 | ♠82♥Dkn1096♦D2♣kn1096 | 63 | 29,17 | 63 |
Rond 7, som Ö-V, mot Adam Wasserstrom - Karin Eresund | Rond 7, som Ö-V, mot Adam Wasserstrom - Karin Eresund |
7 | 5♥ | S | –2 | ♥6 | -200 | 36 | 100 | 100 | ♠42♥942♦KD75♣ED85 | ♠1065♥1086♦1096♣K764 | ♠42♥942♦KD75♣ED85 | 99 | 39,29 | 99 |
8 | 2♦ | V | +4 | ♠5 | -170 | 6 | 17 | 17 | ♠962♥D952♦Kkn5♣ED5 | ♠EKkn8♥-♦E10973♣Kkn83 | ♠962♥D952♦Kkn5♣ED5 | 105 | 36,46 | 105 |
Rond 2, som Ö-V, mot Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg | Rond 2, som Ö-V, mot Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg |
9 | 4♥ | V | = | ♠2 | -620 | 24 | 67 | 67 | ♠76♥kn63♦103♣ED10987 | ♠KD9♥EKD10987♦64♣6 | ♠76♥kn63♦103♣ED10987 | 129 | 39,81 | 129 |
10 | 4♠ | N | –2 | ♥kn | -200 | 19 | 53 | 53 | ♠10♥Kkn1073♦E107♣E543 | ♠62♥E984♦D86♣K862 | ♠10♥Kkn1073♦E107♣E543 | 148 | 41,11 | 148 |
Rond 9, som N-S, mot Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis | Rond 9, som N-S, mot Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis |
11 | 1NT | Ö | +3 | ♣4 | -180 | 0 | 0 | 0 | ♠D1053♥D42♦D984♣82 | ♠K7♥E76♦732♣E10974 | ♠D1053♥D42♦D984♣82 | 148 | 37,37 | 148 |
12 | 2♦ | N | = | ♣E | 90 | 23 | 64 | 64 | ♠E8♥kn82♦Kkn1053♣kn102 | ♠kn65♥E105♦ED92♣D96 | ♠E8♥kn82♦Kkn1053♣kn102 | 171 | 39,58 | 171 |
Rond 6, som Ö-V, mot Mats Ryderheim - Magnus Friberg | Rond 6, som Ö-V, mot Mats Ryderheim - Magnus Friberg |
13 | 2♥ | S | = | ♦7 | 110 | 6 | 17 | 17 | ♠K4♥10♦86532♣ED1064 | ♠E102♥kn962♦kn7♣Kkn97 | ♠K4♥10♦86532♣ED1064 | 177 | 37,82 | 177 |
14 | 3♥ | S | –1 | ♦E | -50 | 13 | 36 | 36 | ♠E63♥K8742♦K76♣43 | ♠94♥E3♦Ekn843♣K852 | ♠E63♥K8742♦K76♣43 | 190 | 37,70 | 190 |
Rond 1, som Ö-V, mot Klas Bellander - Jan Clementsson | Rond 1, som Ö-V, mot Klas Bellander - Jan Clementsson |
15 | 3NT | S | = | ♠E | 600 | 7 | 19 | 19 | ♠8432♥E9654♦96♣kn3 | ♠EKkn5♥87♦D10752♣92 | ♠8432♥E9654♦96♣kn3 | 197 | 36,48 | 197 |
16 | 4♦ | V | –2 | ♠4 | 200 | 10 | 28 | 28 | ♠D10♥D62♦K2♣EKD962 | ♠E9♥kn743♦Ekn7543♣8 | ♠D10♥D62♦K2♣EKD962 | 207 | 35,94 | 207 |
Rond 5, som Ö-V, mot Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg | Rond 5, som Ö-V, mot Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg |
17 | Pass | 14 | 39 | 39 | ♠75♥KD2♦D1084♣E654 | ♠K1064♥E74♦Kkn6♣1092 | ♠75♥KD2♦D1084♣E654 | 221 | 36,11 | 221 |
18 | 1NT | S | +1 | ♣8 | 120 | 5 | 14 | 14 | ♠EK8♥9875♦K4♣10642 | ♠763♥EK4♦kn983♣875 | ♠EK8♥9875♦K4♣10642 | 226 | 34,88 | 226 |
Rond 4, som Ö-V, mot Barbro Melander - Anders Nordberg | Rond 4, som Ö-V, mot Barbro Melander - Anders Nordberg |
19 | 4♥ | S | = | ♠10 | 420 | 20 | 56 | 56 | ♠kn764♥108♦KD108♣Ekn9 | ♠10983♥96♦kn5♣107653 | ♠kn764♥108♦KD108♣Ekn9 | 246 | 35,96 | 246 |
20 | 4♥ | Ö | –1 | ♦10 | 100 | 2 | 6 | 6 | ♠D10♥ED753♦D86♣D104 | ♠K73♥kn8642♦9♣Ekn65 | ♠D10♥ED753♦D86♣D104 | 248 | 34,44 | 248 |
Rond 3, som Ö-V, mot Lena Kampf - Guje Ekberg | Rond 3, som Ö-V, mot Lena Kampf - Guje Ekberg |
21 | 4♠ | N | = | ♣K | 620 | 10 | 28 | 28 | ♠K10♥75♦8743♣KDkn106 | ♠98♥Ekn1063♦kn6♣9543 | ♠K10♥75♦8743♣KDkn106 | 258 | 34,13 | 258 |
22 | 3NT | V | +3 | ♥4 | -690 | 35 | 97 | 97 | ♠E75♥K5♦Ekn8654♣E6 | ♠K84♥kn108♦D732♣KD4 | ♠E75♥K5♦Ekn8654♣E6 | 293 | 36,99 | 293 |
Rond 12, som N-S, mot Fredrik Bonde - Stig Unoson | Rond 12, som N-S, mot Fredrik Bonde - Stig Unoson |
23 | 2NT | N | +1 | ♥8 | 150 | 18 | 50 | 50 | ♠D4♥Ekn102♦EKD9♣Ekn9 | ♠kn76♥4♦kn107654♣1054 | ♠D4♥Ekn102♦EKD9♣Ekn9 | 311 | 37,56 | 311 |
24 | 4♥ | V | +2 | ♠2 | -480 | 1 | 3 | 3 | ♠K752♥K♦1084♣D9732 | ♠Dkn9♥952♦KD6♣K1085 | ♠K752♥K♦1084♣D9732 | 312 | 36,11 | 312 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior