70-jubileum - singeltävling
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
40 | 330,4 | 43,47 | Kerstin Bravo | Kerstin Bravo | Uppsalabridgen | Uppsalabridgen |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Syd, med Stefan Erlandsson, mot Claes Hallström - Mats Johansson | Rond 1, som Syd, med Stefan Erlandsson, mot Claes Hallström - Mats Johansson |
1 | 3NT | N | = | ♦6 | 400 | 14 | 70 | 70 | ♠97♥EKD863♦98♣864 | ♠Ekn852♥2♦E105♣EKD7 | ♠97♥EKD863♦98♣864 | 14 | 70,00 | 14 |
2 | 6♦ | Ö | –2 | ♠7 | 100 | 19 | 95 | 95 | ♠K10765♥93♦K53♣K52 | ♠E82♥7652♦D2♣Dkn63 | ♠K10765♥93♦K53♣K52 | 33 | 82,50 | 33 |
Rond 2, som Öst, med Joakim Möller, mot Bengt Rosén - Lars Olsson | Rond 2, som Öst, med Joakim Möller, mot Bengt Rosén - Lars Olsson |
3 | 2♠ | S | = | ♣4 | 110 | 4 | 20 | 20 | ♠kn85♥KDkn106♦K53♣D10 | ♠K9♥E72♦Dkn96♣9843 | ♠kn85♥KDkn106♦K53♣D10 | 37 | 61,67 | 37 |
4 | 2♥ | Ö | = | ♦6 | -110 | 11 | 55 | 55 | ♠972♥KD97♦87♣E932 | ♠K1085♥E65♦kn3♣KD84 | ♠972♥KD97♦87♣E932 | 48 | 60,00 | 48 |
Rond 3, som Öst, med Stefan Olausson, mot Ivar Holmquist - Håkan Magnusson | Rond 3, som Öst, med Stefan Olausson, mot Ivar Holmquist - Håkan Magnusson |
5 | 3NT | N | –2 | ♦8 | -200 | 19 | 95 | 95 | ♠ED76♥kn8♦Ekn84♣432 | ♠kn93♥10952♦K65♣986 | ♠ED76♥kn8♦Ekn84♣432 | 67 | 67,00 | 67 |
6 | 2♠ | V | –2 | ♥9 | 200 | 0 | 0 | 0 | ♠kn82♥D42♦E105♣EK54 | ♠E764♥kn875♦643♣62 | ♠kn82♥D42♦E105♣EK54 | 67 | 55,83 | 67 |
Rond 4, som Nord, med Siw Magnusson, mot Leif Grund - Bertil Tollbom | Rond 4, som Nord, med Siw Magnusson, mot Leif Grund - Bertil Tollbom |
7 | 4♥ | V | = | ♠7 | -620 | 11 | 55 | 55 | ♠kn872♥D86♦D64♣D106 | ♠K643♥75♦109♣Kkn432 | ♠kn872♥D86♦D64♣D106 | 78 | 55,71 | 78 |
8 | 2♠ | S | +1 | ♣E | 140 | 19 | 95 | 95 | ♠ED2♥KD10♦D9♣D10865 | ♠kn10874♥876♦E87♣72 | ♠ED2♥KD10♦D9♣D10865 | 97 | 60,62 | 97 |
Rond 5, som Öst, med Anders Blomqvist, mot Rolf Wahlgren - Mats Johansson | Rond 5, som Öst, med Anders Blomqvist, mot Rolf Wahlgren - Mats Johansson |
9 | 2♠ | Ö | –1 | ♣9 | 100 | 18 | 90 | 90 | ♠EK8543♥kn65♦K52♣6 | ♠D6♥9732♦kn8♣Ekn742 | ♠EK8543♥kn65♦K52♣6 | 115 | 63,89 | 115 |
10 | 6♣x | Ö | –1 | ♥10 | 200 | 1 | 5 | 5 | ♠1054♥ED8♦E74♣E985 | ♠D♥Kkn5♦KDkn96♣D1043 | ♠1054♥ED8♦E74♣E985 | 116 | 58,00 | 116 |
Rond 6, som Syd, med Hans Orr, mot Anne Kleredal Olsson - Anders Blomqvist | Rond 6, som Syd, med Hans Orr, mot Anne Kleredal Olsson - Anders Blomqvist |
11 | 2♠ | S | –1 | ♦3 | -50 | 11 | 55 | 55 | ♠ED62♥kn7♦54♣Ekn1098 | ♠753♥KD1086♦D76♣75 | ♠ED62♥kn7♦54♣Ekn1098 | 127 | 57,73 | 127 |
12 | 3NT | V | = | ♠10 | -400 | 15 | 75 | 75 | ♠53♥985♦83♣Kkn8643 | ♠Ekn1042♥E1043♦kn97♣10 | ♠53♥985♦83♣Kkn8643 | 142 | 59,17 | 142 |
Rond 7, som Nord, med Rolf Wahlgren, mot Margareta Thyr - Joakim Möller | Rond 7, som Nord, med Rolf Wahlgren, mot Margareta Thyr - Joakim Möller |
13 | 3NT | Ö | +2 | ♥6 | -660 | 1 | 5 | 5 | ♠D865♥D743♦1032♣96 | ♠E32♥K65♦E94♣10542 | ♠D865♥D743♦1032♣96 | 143 | 55,00 | 143 |
14 | 4♠ | S | –2 | ♥6 | -100 | 4 | 20 | 20 | ♠7♥KD1093♦D62♣E964 | ♠E6♥E65♦1054♣KD1083 | ♠7♥KD1093♦D62♣E964 | 147 | 52,50 | 147 |
Rond 8, som Väst, med Thomas Wägner, mot Kerstin Andersson - Hans Orr | Rond 8, som Väst, med Thomas Wägner, mot Kerstin Andersson - Hans Orr |
15 | 2♠ | S | +1 | ♣4 | 140 | 8 | 40 | 40 | ♠10743♥E43♦E108♣854 | ♠82♥965♦Dkn94♣ED32 | ♠10743♥E43♦E108♣854 | 155 | 51,67 | 155 |
16 | 2♠ | Ö | = | ♣5 | -110 | 7 | 35 | 35 | ♠104♥D8654♦64♣ED106 | ♠EK9763♥E10♦D5♣K83 | ♠104♥D8654♦64♣ED106 | 162 | 50,62 | 162 |
Rond 9, som Syd, med Marcus Hjelte, mot Anders Björendahl - Ylva Karlsson-Uisk | Rond 9, som Syd, med Marcus Hjelte, mot Anders Björendahl - Ylva Karlsson-Uisk |
17 | 4♦ | N | = | ♥D | 130 | 19 | 95 | 95 | ♠EK754♥109♦K52♣K43 | ♠D♥73♦Dkn1064♣E10965 | ♠EK754♥109♦K52♣K43 | 181 | 53,24 | 181 |
18 | 3NT | V | –3 | ♥2 | 150 | 17 | 85 | 85 | ♠9753♥EDkn954♦103♣10 | ♠102♥K72♦E984♣D983 | ♠9753♥EDkn954♦103♣10 | 198 | 55,00 | 198 |
Rond 10, som Väst, med Iwe Nilsson, mot Joakim Möller - Inge Corse | Rond 10, som Väst, med Iwe Nilsson, mot Joakim Möller - Inge Corse |
19 | 3♥ | N | = | ♠2 | 140 | 0 | 0 | 0 | ♠D10843♥53♦E75♣E96 | ♠Kkn72♥E98♦kn9♣K542 | ♠D10843♥53♦E75♣E96 | 198 | 52,11 | 198 |
20 | 1NT | V | = | ♦7 | -90 | 9 | 45 | 45 | ♠86♥10873♦EDkn104♣K8 | ♠Ekn1097♥K54♦K62♣kn6 | ♠86♥10873♦EDkn104♣K8 | 207 | 51,75 | 207 |
Rond 11, som Syd, med Anders Björendahl, mot Tommy Hagström - Ahto Uisk | Rond 11, som Syd, med Anders Björendahl, mot Tommy Hagström - Ahto Uisk |
21 | 3♣ | Ö | –2 | ♠D | 100 | 17 | 85 | 85 | ♠Dkn♥1053♦kn1042♣5432 | ♠K107532♥ED62♦9♣E6 | ♠Dkn♥1053♦kn1042♣5432 | 224 | 53,33 | 224 |
22 | 3NT | N | –2 | ♣D | -100 | 0 | 0 | 0 | ♠D109643♥1074♦K9♣43 | ♠7♥EKD95♦E852♣K102 | ♠D109643♥1074♦K9♣43 | 224 | 50,91 | 224 |
Rond 12 | Rond 12 |
23 | Frirond | 8,7 | 43 | 43 | ♠D73♥105♦ED9652♣K5 | ♠985♥D62♦K3♣ED743 | ♠D73♥105♦ED9652♣K5 | 232,7 | 50,59 | 232,7 |
24 | Frirond | 8,7 | 43 | 43 | ♠853♥D73♦KD4♣ED108 | ♠EKD107♥98♦Ekn753♣6 | ♠853♥D73♦KD4♣ED108 | 241,4 | 50,29 | 241,4 |
Rond 13, som Väst, med Leif Grund, mot Hans Börling - Stefan Olausson | Rond 13, som Väst, med Leif Grund, mot Hans Börling - Stefan Olausson |
25 | 4♥ | S | +1 | ♣7 | 450 | 5 | 25 | 25 | ♠E74♥63♦10976♣D873 | ♠KD852♥kn82♦4♣E1054 | ♠E74♥63♦10976♣D873 | 246,4 | 49,28 | 246,4 |
26 | 3♥ | N | = | ♦3 | 140 | 4 | 20 | 20 | ♠kn873♥6♦Kkn9862♣E10 | ♠K109♥KDkn5♦D753♣72 | ♠kn873♥6♦Kkn9862♣E10 | 250,4 | 48,15 | 250,4 |
Rond 14, som Väst, med Linnea Edlund, mot Marcus Hjelte - Torgny Svensson | Rond 14, som Väst, med Linnea Edlund, mot Marcus Hjelte - Torgny Svensson |
27 | 4♥ | S | = | ♣9 | 420 | 14 | 70 | 70 | ♠kn5♥54♦Dkn109652♣95 | ♠D10964♥K10♦74♣ED64 | ♠kn5♥54♦Dkn109652♣95 | 264,4 | 48,96 | 264,4 |
28 | 5♣ | S | = | ♥6 | 600 | 1 | 5 | 5 | ♠732♥ED9742♦742♣7 | ♠Kkn5♥1086♦KD1063♣E6 | ♠732♥ED9742♦742♣7 | 265,4 | 47,39 | 265,4 |
Rond 15, som Öst, med Lars Olsson, mot Kerstin Carlsson - Anders Björendahl | Rond 15, som Öst, med Lars Olsson, mot Kerstin Carlsson - Anders Björendahl |
29 | 2NT | S | +1 | ♥D | 150 | 18 | 90 | 90 | ♠K9432♥43♦K54♣982 | ♠kn8♥Dkn107♦2♣K107643 | ♠K9432♥43♦K54♣982 | 283,4 | 48,86 | 283,4 |
30 | 4♠ | V | +1 | ♥2 | -450 | 15 | 75 | 75 | ♠Ekn3♥E3♦EKDkn8♣1076 | ♠D107642♥kn84♦-♣KD92 | ♠Ekn3♥E3♦EKDkn8♣1076 | 298,4 | 49,73 | 298,4 |
Rond 16, som Öst, med Margareta Thyr, mot Britt-Marie Lindberg - Lars Olsson | Rond 16, som Öst, med Margareta Thyr, mot Britt-Marie Lindberg - Lars Olsson |
31 | 3NT | S | = | ♦2 | 600 | 1 | 5 | 5 | ♠kn86♥D82♦1086♣K1073 | ♠K1053♥kn105♦kn952♣kn8 | ♠kn86♥D82♦1086♣K1073 | 299,4 | 48,29 | 299,4 |
32 | 4♠ | S | –1 | ♥E | -50 | 14 | 70 | 70 | ♠72♥KD7♦104♣1096543 | ♠kn954♥E9♦ED97♣Ekn2 | ♠72♥KD7♦104♣1096543 | 313,4 | 48,97 | 313,4 |
Rond 17, som Öst, med Kerstin Andersson, mot Inge Corse - Anders Blomqvist | Rond 17, som Öst, med Kerstin Andersson, mot Inge Corse - Anders Blomqvist |
33 | 5♦ | V | –1 | ♦8 | 50 | 1 | 5 | 5 | ♠K9732♥K102♦E1065♣E | ♠E4♥96♦D9432♣D952 | ♠K9732♥K102♦E1065♣E | 314,4 | 47,64 | 314,4 |
34 | 4♠ | N | +1 | ♥D | 650 | 2 | 10 | 10 | ♠Dkn73♥Dkn2♦Dkn5♣D42 | ♠-♥K108653♦E10643♣95 | ♠Dkn73♥Dkn2♦Dkn5♣D42 | 316,4 | 46,53 | 316,4 |
Rond 18, som Nord, med Kjell Hedman, mot Ahto Uisk - Hans Orr | Rond 18, som Nord, med Kjell Hedman, mot Ahto Uisk - Hans Orr |
35 | 3♥ | S | –2 | ♦9 | -100 | 14 | 70 | 70 | ♠8742♥D5♦KDkn4♣D83 | ♠E♥kn87643♦E52♣kn96 | ♠8742♥D5♦KDkn4♣D83 | 330,4 | 47,20 | 330,4 |
36 | 4♠ | Ö | = | ♥10 | -620 | 0 | 0 | 0 | ♠D53♥765♦E10976♣D5 | ♠92♥10982♦D83♣Ekn82 | ♠D53♥765♦E10976♣D5 | 330,4 | 45,89 | 330,4 |
Rond 19, som Väst, med Anne Kleredal Olsson, mot Marcus Hjelte - Kjell Hedman | Rond 19, som Väst, med Anne Kleredal Olsson, mot Marcus Hjelte - Kjell Hedman |
37 | 6♥ | S | +1 | ♥6 | 1460 | 0 | 0 | 0 | ♠8754♥72♦EDkn82♣106 | ♠D9♥95♦9753♣kn8432 | ♠8754♥72♦EDkn82♣106 | 330,4 | 44,65 | 330,4 |
38 | 6♣ | S | –4 | ♠7 | -200 | 0 | 0 | 0 | ♠D87♥K1084♦KD5♣986 | ♠EK106532♥96♦E107♣K | ♠D87♥K1084♦KD5♣986 | 330,4 | 43,47 | 330,4 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior