Allemansträffen
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
18 | 568,1 | 48,31 | Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon | Maj-Britt Jägare Lilian Carlzon | 7,4 | PBF Uppsala - Uppsalabridgen | PBF Uppsala Uppsalabridgen |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Ö-V, mot Gunnar Söderström - Benny Andersson | Rond 1, som Ö-V, mot Gunnar Söderström - Benny Andersson |
1 | 3NT | Ö | +1 | ♥4 | -430 | 0 | 0 | 0 | ♠EDkn5♥Ekn9♦KD73♣74 | ♠K1074♥D2♦kn42♣ED106 | ♠EDkn5♥Ekn9♦KD73♣74 | 0 | 0,00 | 0 |
2 | 3NT | N | +1 | ♠2 | 630 | 17 | 61 | 61 | ♠E742♥1053♦kn864♣86 | ♠D1063♥874♦K109♣D102 | ♠E742♥1053♦kn864♣86 | 17 | 30,36 | 17 |
Rond 2, som N-S, mot Rolf Westman - Hans Kvick | Rond 2, som N-S, mot Rolf Westman - Hans Kvick |
3 | 1NT | V | +1 | ♠2 | -120 | 2 | 7 | 7 | ♠10873♥Ekn954♦E10♣E8 | ♠K9♥103♦Dkn8543♣kn96 | ♠10873♥Ekn954♦E10♣E8 | 19 | 22,62 | 19 |
4 | 3NT | V | +2 | ♠4 | -660 | 3 | 11 | 11 | ♠EDkn43♥E95♦874♣94 | ♠10962♥K104♦1093♣kn82 | ♠EDkn43♥E95♦874♣94 | 22 | 19,64 | 22 |
Rond 3, som Ö-V, mot Agnetha Öhman - Hans Öhman | Rond 3, som Ö-V, mot Agnetha Öhman - Hans Öhman |
5 | 2♦ | V | +2 | ♠7 | -130 | 13 | 46 | 46 | ♠K4♥K8752♦1073♣kn103 | ♠E1062♥-♦EKDkn95♣742 | ♠K4♥K8752♦1073♣kn103 | 35 | 25,00 | 35 |
6 | 3♠ | S | –2 | ♣6 | -100 | 25 | 89 | 89 | ♠K4♥kn2♦E875♣EK943 | ♠1093♥D1098653♦62♣6 | ♠K4♥kn2♦E875♣EK943 | 60 | 35,71 | 60 |
Rond 4, som Ö-V, mot Stig-Olof Frööjd - Göran Bernelind | Rond 4, som Ö-V, mot Stig-Olof Frööjd - Göran Bernelind |
7 | 3NT | V | +1 | ♥D | -630 | 23 | 82 | 82 | ♠852♥K3♦K108652♣K6 | ♠EKD♥E862♦D♣Dkn1085 | ♠852♥K3♦K108652♣K6 | 83 | 42,35 | 83 |
8 | 4♠ | S | +1 | ♥K | 450 | 23 | 82 | 82 | ♠2♥854♦954♣Dkn10872 | ♠10843♥KD732♦103♣E9 | ♠2♥854♦954♣Dkn10872 | 106 | 47,32 | 106 |
Rond 5, som Ö-V, mot Anne Kleredal Olsson - Lars Olsson | Rond 5, som Ö-V, mot Anne Kleredal Olsson - Lars Olsson |
9 | 4♠ | N | +1 | ♥6 | 450 | 7 | 25 | 25 | ♠Dkn♥6532♦D986♣KD4 | ♠65♥EKkn1087♦K75♣93 | ♠Dkn♥6532♦D986♣KD4 | 113 | 44,84 | 113 |
10 | 4♥ | N | +1 | ♠D | 650 | 12 | 43 | 43 | ♠Dkn1098♥6♦K632♣832 | ♠K73♥953♦Dkn85♣K75 | ♠Dkn1098♥6♦K632♣832 | 125 | 44,64 | 125 |
Rond 6, som N-S, mot Birgitta Söderlund - Bengt-Åke Carlsson | Rond 6, som N-S, mot Birgitta Söderlund - Bengt-Åke Carlsson |
11 | 4♠ | N | = | ♥D | 420 | 17 | 61 | 61 | ♠E8543♥K♦K83♣Ekn103 | ♠Kkn2♥E3♦D965♣7654 | ♠E8543♥K♦K83♣Ekn103 | 142 | 46,10 | 142 |
12 | 3♣ | S | +1 | ♥E | 130 | 7 | 25 | 25 | ♠KDkn102♥97♦Ekn4♣kn104 | ♠E♥Dkn86♦D7♣KD9762 | ♠KDkn102♥97♦Ekn4♣kn104 | 149 | 44,35 | 149 |
Rond 7, som N-S, mot Carl Engholm - Lars Bemvén | Rond 7, som N-S, mot Carl Engholm - Lars Bemvén |
13 | 1♠ | S | = | ♥K | 80 | 20 | 71 | 71 | ♠D543♥1083♦E986♣Ekn | ♠kn72♥765♦K102♣KD76 | ♠D543♥1083♦E986♣Ekn | 169 | 46,43 | 169 |
14 | 5♥ | N | +2 | ♠K | 510 | 5 | 18 | 18 | ♠E84♥EK109832♦D♣42 | ♠-♥Dkn54♦EK10874♣Kkn7 | ♠E84♥EK109832♦D♣42 | 174 | 44,39 | 174 |
Rond 8, som Ö-V, mot Nils Andersson - Solveig Byström | Rond 8, som Ö-V, mot Nils Andersson - Solveig Byström |
15 | 4♠ | V | +2 | ♣E | -480 | 25 | 89 | 89 | ♠KDkn5♥Kkn♦KDkn3♣973 | ♠E107642♥10♦2♣KD1054 | ♠KDkn5♥Kkn♦KDkn3♣973 | 199 | 47,38 | 199 |
16 | 3NT | V | +1 | ♣6 | -630 | 27 | 96 | 96 | ♠76♥EDkn2♦kn986♣942 | ♠EKkn2♥873♦107♣EKD8 | ♠76♥EDkn2♦kn986♣942 | 226 | 50,45 | 226 |
Rond 9, som N-S, mot Bengt Häggquist - Anita Kronborg | Rond 9, som N-S, mot Bengt Häggquist - Anita Kronborg |
17 | 4♦ | Ö | –2 | ♣3 | 100 | 26 | 93 | 93 | ♠Ekn9♥9765♦K743♣kn5 | ♠D87532♥K1043♦E♣93 | ♠Ekn9♥9765♦K743♣kn5 | 252 | 52,94 | 252 |
18 | 4♦ | N | = | ♠E | 130 | 19 | 68 | 68 | ♠kn97♥E2♦Dkn9543♣E9 | ♠85♥D4♦E72♣KDkn543 | ♠kn97♥E2♦Dkn9543♣E9 | 271 | 53,77 | 271 |
Rond 10, som N-S, mot Bertil Tollbom - Marcus Åkerlund | Rond 10, som N-S, mot Bertil Tollbom - Marcus Åkerlund |
19 | 4♥ | Ö | +1 | ♠10 | -650 | 5 | 18 | 18 | ♠D7653♥EDkn♦K♣D853 | ♠1042♥74♦kn98432♣kn6 | ♠D7653♥EDkn♦K♣D853 | 276 | 51,88 | 276 |
20 | 1NT | N | +1 | ♥E | 120 | 15 | 54 | 54 | ♠E5♥9763♦EK63♣EDkn | ♠kn873♥54♦Dkn5♣9643 | ♠E5♥9763♦EK63♣EDkn | 291 | 51,96 | 291 |
Rond 11, som Ö-V, mot Lars Andersson - Ann Fagerberg | Rond 11, som Ö-V, mot Lars Andersson - Ann Fagerberg |
21 | 6♠ | N | –2 | ♥7 | -200 | 22 | 79 | 79 | ♠kn♥7653♦Kkn52♣kn932 | ♠D1086♥kn92♦1098♣765 | ♠kn♥7653♦Kkn52♣kn932 | 313 | 53,23 | 313 |
22 | 4♣ | N | = | ♦3 | 130 | 6 | 21 | 21 | ♠D76♥94♦Kkn963♣975 | ♠kn108♥ED53♦E8742♣2 | ♠D76♥94♦Kkn963♣975 | 319 | 51,79 | 319 |
Rond 12, som N-S, mot Jan Åke Mehlstrand - Bertil Lundström | Rond 12, som N-S, mot Jan Åke Mehlstrand - Bertil Lundström |
23 | 5♣ | N | –1 | ♦4 | -100 | 8 | 29 | 29 | ♠72♥kn97♦6♣EDkn9543 | ♠KDkn9♥K108♦1092♣K82 | ♠72♥kn97♦6♣EDkn9543 | 327 | 50,78 | 327 |
24 | 3♠ | N | = | ♦D | 140 | 22 | 79 | 79 | ♠EDkn63♥E8732♦EK♣10 | ♠74♥9♦1086532♣Kkn94 | ♠EDkn63♥E8732♦EK♣10 | 349 | 51,93 | 349 |
Rond 13, som N-S, mot Ylva Karlsson-Uisk - Ahto Uisk | Rond 13, som N-S, mot Ylva Karlsson-Uisk - Ahto Uisk |
25 | 4♥ | S | +2 | ♠5 | 480 | 10 | 36 | 36 | ♠E732♥75♦KD52♣E84 | ♠KDkn♥ED96432♦97♣2 | ♠E732♥75♦KD52♣E84 | 359 | 51,29 | 359 |
26 | 3♣ | S | +1 | ♠10 | 130 | 12 | 43 | 43 | ♠74♥K105♦EK754♣1063 | ♠D953♥Dkn7♦8♣EKD87 | ♠74♥K105♦EK754♣1063 | 371 | 50,96 | 371 |
Rond 14, som N-S, mot Margit Westman - Joakim Nivre | Rond 14, som N-S, mot Margit Westman - Joakim Nivre |
27 | 6NT | V | +1 | ♥10 | -1020 | 0 | 0 | 0 | ♠109♥109643♦D1072♣87 | ♠K8732♥72♦8♣K10654 | ♠109♥109643♦D1072♣87 | 371 | 49,07 | 371 |
28 | 4♥ | N | = | ♠E | 620 | 25 | 89 | 89 | ♠83♥Kkn10876♦8♣E864 | ♠kn10♥ED2♦KDkn9763♣3 | ♠83♥Kkn10876♦8♣E864 | 396 | 50,51 | 396 |
Rond 15, som N-S, mot Göran Thunander - Inger Norling | Rond 15, som N-S, mot Göran Thunander - Inger Norling |
29 | 2♥ | Ö | = | ♦E | -110 | 14 | 50 | 50 | ♠D72♥kn10♦K76♣109763 | ♠K854♥K4♦EDkn104♣K2 | ♠D72♥kn10♦K76♣109763 | 410 | 50,49 | 410 |
30 | 2NT | N | +1 | ♦E | 150 | 19 | 68 | 68 | ♠K8752♥E♦Dkn8♣E974 | ♠D4♥Kkn632♦543♣KD10 | ♠K8752♥E♦Dkn8♣E974 | 429 | 51,07 | 429 |
Rond 16, som Ö-V, mot Robert Larsson - Mats Johansson | Rond 16, som Ö-V, mot Robert Larsson - Mats Johansson |
31 | 4♥ | S | = | ♠9 | 620 | 3 | 11 | 11 | ♠Ekn8643♥72♦6♣Dkn73 | ♠9♥D5♦ED109543♣K108 | ♠Ekn8643♥72♦6♣Dkn73 | 432 | 49,77 | 432 |
32 | 2NT | Ö | = | ♣5 | -120 | 5 | 18 | 18 | ♠E107♥EK109♦K943♣kn8 | ♠9652♥D72♦E106♣K43 | ♠E107♥EK109♦K943♣kn8 | 437 | 48,77 | 437 |
Rond 17, som Ö-V, mot Lennart Eriksson - Lars-Göran Holmberg | Rond 17, som Ö-V, mot Lennart Eriksson - Lars-Göran Holmberg |
33 | 3♦ | N | –1 | ♠10 | -50 | 25 | 89 | 89 | ♠Kkn9♥Ekn3♦1096♣K743 | ♠D1085♥986♦E8♣10986 | ♠Kkn9♥Ekn3♦1096♣K743 | 462 | 50,00 | 462 |
34 | 2NT | V | –2 | ♣4 | 100 | 12 | 43 | 43 | ♠64♥Kkn865♦K732♣76 | ♠D85♥7♦D1084♣EK1085 | ♠64♥Kkn865♦K732♣76 | 474 | 49,79 | 474 |
Rond 18 | Rond 18 |
35 | Frirond | 13,4 | 48 | 48 | ♠1054♥KD6♦D965♣KD9 | ♠ED♥E3♦E1043♣Ekn763 | ♠1054♥KD6♦D965♣KD9 | 487,4 | 49,73 | 487,4 |
Rond 18 | Rond 18 |
36 | Frirond | 13,4 | 48 | 48 | ♠954♥D7♦K105♣86542 | ♠Kkn1086♥K52♦kn9743♣- | ♠954♥D7♦K105♣86542 | 500,8 | 49,68 | 500,8 |
Rond 19, som N-S, mot Benny Hellman - Margareta Roos | Rond 19, som N-S, mot Benny Hellman - Margareta Roos |
37 | 6♦ | Ö | +1 | ♠D | -940 | 0 | 0 | 0 | ♠9643♥E653♦kn87♣K2 | ♠Dkn8♥kn874♦102♣9763 | ♠9643♥E653♦kn87♣K2 | 500,8 | 48,34 | 500,8 |
38 | 3NT | S | +1 | ♣7 | 430 | 21 | 75 | 75 | ♠EK1052♥K3♦Kkn82♣42 | ♠D6♥kn10762♦E654♣E3 | ♠EK1052♥K3♦Kkn82♣42 | 521,8 | 49,04 | 521,8 |
Rond 20, som Ö-V, mot Kerstin Bravo - Kaye Bäckman | Rond 20, som Ö-V, mot Kerstin Bravo - Kaye Bäckman |
39 | 3NT | Ö | –1 | ♥2 | 100 | 7 | 25 | 25 | ♠6♥E3♦KDkn6542♣E93 | ♠EKD732♥kn10♦73♣K64 | ♠6♥E3♦KDkn6542♣E93 | 528,8 | 48,42 | 528,8 |
40 | 3NT | Ö | –1 | ♣6 | 50 | 0 | 0 | 0 | ♠EK532♥ED6♦Dkn10♣83 | ♠10876♥K7♦EK972♣52 | ♠EK532♥ED6♦Dkn10♣83 | 528,8 | 47,21 | 528,8 |
Rond 21, som N-S, mot Ping Huang - Mikael Fahlander | Rond 21, som N-S, mot Ping Huang - Mikael Fahlander |
41 | 4♥ | Ö | = | ♦E | -620 | 20 | 71 | 71 | ♠K865♥kn5♦kn1062♣974 | ♠D2♥1073♦EKD93♣652 | ♠K865♥kn5♦kn1062♣974 | 548,8 | 47,80 | 548,8 |
42 | 4♠ | V | +1 | ♣kn | -650 | 12 | 43 | 43 | ♠1076♥K7♦Ekn73♣kn1062 | ♠D4♥85♦D1098♣ED754 | ♠1076♥K7♦Ekn73♣kn1062 | 560,8 | 47,69 | 560,8 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior