Jump to navigation
User menu
Logga in
Kontakt
SBF Search site
Fritextsökning
Medlemsnummer eller namn
Klubb eller distrikt
Sök
Svenska Bridgeförbundet
Skånes BF
Hem
Distriktet
Nyheter
Tävling
Klubb
KURSER
Kalender
TÄVLING
Resultat
Kommande
Lagtävling
Kalender
Spelprogram
Distriktsmästerskap
Allsvenskan
Skåneserien
Allemansträffen
Onlinebridge
Regler & dokument
Du är här
Skånes BF
Allsvenskan div 4
07/08
Division 4
Division 4
Info
Resultat
Rond
Lag
Skriv ut
Mästarpoäng
1
2
3
4
5
6
7
Plac
Lag
Kapten
#
V-O-F
Imp
Kvot
VP
1
Munka Ljungby BS
Munka Ljungby BS
Nils-Erik Ekholm [5455]
Ingemar Henrysson [21350]
Ola Svensson [21351]
Lars-Gunnar Ludvigsson [21719]
Dan Andersson [5432]
Fredrik Swärd [22191]
Nils-Erik Ekholm
7
5-1-1
492 - 296
1,662
140
2
SK Hakoah BS
SK Hakoah BS
Andrzej Cybulski [499]
Marek Drukier [500]
Christer Winther [4583]
Christer Blomstedt [4772]
Igor Klamberg [501]
Mats Mattsson [24344]
Jozef Montal [4591]
Andrzej Cybulski
7
4-2-1
472 - 284
1,662
132
3
Ystads BS
Ystads BS
Niklas Andrén [1623]
Per-Olof Olehn [5099]
Bengt Svedrell [89485]
Torsten Eriksson [493]
Kjell Håkansson [3733]
Christer Andersson [9744]
Niklas Andrén
7
4-1-2
490 - 322
1,522
127
4
BK Kvartetten Team ABA
BK Kvartetten Team ABA
Bengt Nilsson [10267]
Rolf Holmér [474]
Göran Gnosspelius [475]
Pekka Idman [20528]
Allan Abrahamsson [10024]
Lars Rodenstam [3850]
Sven Lindvall [4484]
Fredrik Ramel [85471]
Bengt Nilsson
7
4-2-1
433 - 343
1,262
121
5
Kristianstads BK
Kristianstads BK
Tommy Hagelin [6297]
Mats Ellemark [18678]
Carsten Kofoed [5868]
Sven Landervik [13030]
Tommy Hagelin
7
3-0-4
409 - 371
1,102
106
6
LUCK Återbud
LUCK Återbud
Jan Hörnlund [12439]
Anders Falk [87413]
Matti Lepistö [14649]
Martin Lindsjö [15013]
Mårten Howe [24774]
Mikael Sundahl [18410]
Jan Hörnlund
7
2-2-3
386 - 420
0,919
92
7
LUCK WSG
LUCK WSG
Charles Björklund [93875]
Christopher Söderberg [25711]
Efraim Laksman [30188]
Kristoffer Jönsson [25710]
Linus Olsson [30150]
Erik Palmqvist [27563]
Daniel Gustafsson [89269]
K G Dunder [89629]
Charles Björklund
7
2-0-5
385 - 578
0,666
69
8
BK 2 Klöver
BK 2 Klöver
Peter Moricz [25801]
Ove Järnström [30217]
Ingvar Wiking [27575]
Ellert Eriksson [86074]
Peter Moricz
7
0-0-7
201 - 654
0,307
27
Rond 1
1
Bord
Hemmalag
Bortalag
IMP
VP
1
SK Hakoah BS
SK Hakoah BS
Andrzej Cybulski [499]
Marek Drukier [500]
Christer Winther [4583]
Christer Blomstedt [4772]
Igor Klamberg [501]
Mats Mattsson [24344]
Jozef Montal [4591]
LUCK WSG
LUCK WSG
Charles Björklund [93875]
Christopher Söderberg [25711]
Efraim Laksman [30188]
Kristoffer Jönsson [25710]
Linus Olsson [30150]
Erik Palmqvist [27563]
Daniel Gustafsson [89269]
K G Dunder [89629]
1
116‑45
Halvlek 1: 62‑14
Halvlek 2: 54‑31
24
‑
3
2
BK Kvartetten Team ABA
BK Kvartetten Team ABA
Bengt Nilsson [10267]
Rolf Holmér [474]
Göran Gnosspelius [475]
Pekka Idman [20528]
Allan Abrahamsson [10024]
Lars Rodenstam [3850]
Sven Lindvall [4484]
Fredrik Ramel [85471]
LUCK Återbud
LUCK Återbud
Jan Hörnlund [12439]
Anders Falk [87413]
Matti Lepistö [14649]
Martin Lindsjö [15013]
Mårten Howe [24774]
Mikael Sundahl [18410]
56‑43
Halvlek 1: 24‑19
Halvlek 2: 32‑24
17
‑
13
3
BK 2 Klöver
BK 2 Klöver
Peter Moricz [25801]
Ove Järnström [30217]
Ingvar Wiking [27575]
Ellert Eriksson [86074]
Kristianstads BK
Kristianstads BK
Tommy Hagelin [6297]
Mats Ellemark [18678]
Carsten Kofoed [5868]
Sven Landervik [13030]
16‑101
Halvlek 1: 10‑74
Halvlek 2: 6‑37
1
‑
25
4
Ystads BS
Ystads BS
Niklas Andrén [1623]
Per-Olof Olehn [5099]
Bengt Svedrell [89485]
Torsten Eriksson [493]
Kjell Håkansson [3733]
Christer Andersson [9744]
Munka Ljungby BS
Munka Ljungby BS
Nils-Erik Ekholm [5455]
Ingemar Henrysson [21350]
Ola Svensson [21351]
Lars-Gunnar Ludvigsson [21719]
Dan Andersson [5432]
Fredrik Swärd [22191]
29‑69
Halvlek 1: 19‑46
Halvlek 2: 10‑23
7
‑
23
1
- 1VP avdrag för ej avstängd mobiltelefon.
Rond 2
Bord
Hemmalag
Bortalag
IMP
VP
1
Ystads BS
Ystads BS
Niklas Andrén [1623]
Per-Olof Olehn [5099]
Bengt Svedrell [89485]
Torsten Eriksson [493]
Kjell Håkansson [3733]
Christer Andersson [9744]
SK Hakoah BS
SK Hakoah BS
Andrzej Cybulski [499]
Marek Drukier [500]
Christer Winther [4583]
Christer Blomstedt [4772]
Igor Klamberg [501]
Mats Mattsson [24344]
Jozef Montal [4591]
71‑43
Halvlek 1: 28‑27
Halvlek 2: 43‑16
20
‑
10
2
Munka Ljungby BS
Munka Ljungby BS
Nils-Erik Ekholm [5455]
Ingemar Henrysson [21350]
Ola Svensson [21351]
Lars-Gunnar Ludvigsson [21719]
Dan Andersson [5432]
Fredrik Swärd [22191]
BK 2 Klöver
BK 2 Klöver
Peter Moricz [25801]
Ove Järnström [30217]
Ingvar Wiking [27575]
Ellert Eriksson [86074]
116‑51
Halvlek 1: 51‑24
Halvlek 2: 65‑27
25
‑
3
3
Kristianstads BK
Kristianstads BK
Tommy Hagelin [6297]
Mats Ellemark [18678]
Carsten Kofoed [5868]
Sven Landervik [13030]
BK Kvartetten Team ABA
BK Kvartetten Team ABA
Bengt Nilsson [10267]
Rolf Holmér [474]
Göran Gnosspelius [475]
Pekka Idman [20528]
Allan Abrahamsson [10024]
Lars Rodenstam [3850]
Sven Lindvall [4484]
Fredrik Ramel [85471]
39‑67
Halvlek 1: 18‑44
Halvlek 2: 21‑23
10
‑
20
4
LUCK WSG
LUCK WSG
Charles Björklund [93875]
Christopher Söderberg [25711]
Efraim Laksman [30188]
Kristoffer Jönsson [25710]
Linus Olsson [30150]
Erik Palmqvist [27563]
Daniel Gustafsson [89269]
K G Dunder [89629]
LUCK Återbud
LUCK Återbud
Jan Hörnlund [12439]
Anders Falk [87413]
Matti Lepistö [14649]
Martin Lindsjö [15013]
Mårten Howe [24774]
Mikael Sundahl [18410]
55‑99
Halvlek 1: 30‑63
Halvlek 2: 25‑36
7
‑
23
Rond 3
Bord
Hemmalag
Bortalag
IMP
VP
1
SK Hakoah BS
SK Hakoah BS
Andrzej Cybulski [499]
Marek Drukier [500]
Christer Winther [4583]
Christer Blomstedt [4772]
Igor Klamberg [501]
Mats Mattsson [24344]
Jozef Montal [4591]
LUCK Återbud
LUCK Återbud
Jan Hörnlund [12439]
Anders Falk [87413]
Matti Lepistö [14649]
Martin Lindsjö [15013]
Mårten Howe [24774]
Mikael Sundahl [18410]
45‑46
Halvlek 1: 24‑24
Halvlek 2: 21‑22
15
‑
15
2
LUCK WSG
LUCK WSG
Charles Björklund [93875]
Christopher Söderberg [25711]
Efraim Laksman [30188]
Kristoffer Jönsson [25710]
Linus Olsson [30150]
Erik Palmqvist [27563]
Daniel Gustafsson [89269]
K G Dunder [89629]
Kristianstads BK
Kristianstads BK
Tommy Hagelin [6297]
Mats Ellemark [18678]
Carsten Kofoed [5868]
Sven Landervik [13030]
59‑44
Halvlek 1: 21‑28
Halvlek 2: 38‑16
18
‑
12
3
BK Kvartetten Team ABA
BK Kvartetten Team ABA
Bengt Nilsson [10267]
Rolf Holmér [474]
Göran Gnosspelius [475]
Pekka Idman [20528]
Allan Abrahamsson [10024]
Lars Rodenstam [3850]
Sven Lindvall [4484]
Fredrik Ramel [85471]
Munka Ljungby BS
Munka Ljungby BS
Nils-Erik Ekholm [5455]
Ingemar Henrysson [21350]
Ola Svensson [21351]
Lars-Gunnar Ludvigsson [21719]
Dan Andersson [5432]
Fredrik Swärd [22191]
79‑28
Halvlek 1: 30‑17
Halvlek 2: 49‑11
24
‑
6
4
BK 2 Klöver
BK 2 Klöver
Peter Moricz [25801]
Ove Järnström [30217]
Ingvar Wiking [27575]
Ellert Eriksson [86074]
Ystads BS
Ystads BS
Niklas Andrén [1623]
Per-Olof Olehn [5099]
Bengt Svedrell [89485]
Torsten Eriksson [493]
Kjell Håkansson [3733]
Christer Andersson [9744]
24‑89
Halvlek 1: 11‑62
Halvlek 2: 13‑27
3
‑
25
Rond 4
Mellanmatch 28/10-23/11
Bord
Hemmalag
Bortalag
IMP
VP
1
BK 2 Klöver
BK 2 Klöver
Peter Moricz [25801]
Ove Järnström [30217]
Ingvar Wiking [27575]
Ellert Eriksson [86074]
SK Hakoah BS
SK Hakoah BS
Andrzej Cybulski [499]
Marek Drukier [500]
Christer Winther [4583]
Christer Blomstedt [4772]
Igor Klamberg [501]
Mats Mattsson [24344]
Jozef Montal [4591]
24‑75
Halvlek 1: ‑
Halvlek 2: 24‑75
6
‑
24
2
Ystads BS
Ystads BS
Niklas Andrén [1623]
Per-Olof Olehn [5099]
Bengt Svedrell [89485]
Torsten Eriksson [493]
Kjell Håkansson [3733]
Christer Andersson [9744]
BK Kvartetten Team ABA
BK Kvartetten Team ABA
Bengt Nilsson [10267]
Rolf Holmér [474]
Göran Gnosspelius [475]
Pekka Idman [20528]
Allan Abrahamsson [10024]
Lars Rodenstam [3850]
Sven Lindvall [4484]
Fredrik Ramel [85471]
68‑61
Halvlek 1: ‑
Halvlek 2: 68‑61
16
‑
14
3
Munka Ljungby BS
Munka Ljungby BS
Nils-Erik Ekholm [5455]
Ingemar Henrysson [21350]
Ola Svensson [21351]
Lars-Gunnar Ludvigsson [21719]
Dan Andersson [5432]
Fredrik Swärd [22191]
LUCK WSG
LUCK WSG
Charles Björklund [93875]
Christopher Söderberg [25711]
Efraim Laksman [30188]
Kristoffer Jönsson [25710]
Linus Olsson [30150]
Erik Palmqvist [27563]
Daniel Gustafsson [89269]
K G Dunder [89629]
92‑47
Halvlek 1: ‑
Halvlek 2: 92‑47
23
‑
7
4
Kristianstads BK
Kristianstads BK
Tommy Hagelin [6297]
Mats Ellemark [18678]
Carsten Kofoed [5868]
Sven Landervik [13030]
LUCK Återbud
LUCK Återbud
Jan Hörnlund [12439]
Anders Falk [87413]
Matti Lepistö [14649]
Martin Lindsjö [15013]
Mårten Howe [24774]
Mikael Sundahl [18410]
65‑32
Halvlek 1: ‑
Halvlek 2: 65‑32
21
‑
9
Rond 5
24/11
Bord
Hemmalag
Bortalag
IMP
VP
1
LUCK Återbud
LUCK Återbud
Jan Hörnlund [12439]
Anders Falk [87413]
Matti Lepistö [14649]
Martin Lindsjö [15013]
Mårten Howe [24774]
Mikael Sundahl [18410]
Munka Ljungby BS
Munka Ljungby BS
Nils-Erik Ekholm [5455]
Ingemar Henrysson [21350]
Ola Svensson [21351]
Lars-Gunnar Ludvigsson [21719]
Dan Andersson [5432]
Fredrik Swärd [22191]
26‑77
Halvlek 1: 0‑0
Halvlek 2: 26‑77
6
‑
24
2
LUCK WSG
LUCK WSG
Charles Björklund [93875]
Christopher Söderberg [25711]
Efraim Laksman [30188]
Kristoffer Jönsson [25710]
Linus Olsson [30150]
Erik Palmqvist [27563]
Daniel Gustafsson [89269]
K G Dunder [89629]
Ystads BS
Ystads BS
Niklas Andrén [1623]
Per-Olof Olehn [5099]
Bengt Svedrell [89485]
Torsten Eriksson [493]
Kjell Håkansson [3733]
Christer Andersson [9744]
28‑88
Halvlek 1: 0‑0
Halvlek 2: 28‑88
4
‑
25
3
BK Kvartetten Team ABA
BK Kvartetten Team ABA
Bengt Nilsson [10267]
Rolf Holmér [474]
Göran Gnosspelius [475]
Pekka Idman [20528]
Allan Abrahamsson [10024]
Lars Rodenstam [3850]
Sven Lindvall [4484]
Fredrik Ramel [85471]
BK 2 Klöver
BK 2 Klöver
Peter Moricz [25801]
Ove Järnström [30217]
Ingvar Wiking [27575]
Ellert Eriksson [86074]
57‑35
Halvlek 1: 0‑0
Halvlek 2: 57‑35
19
‑
11
4
SK Hakoah BS
SK Hakoah BS
Andrzej Cybulski [499]
Marek Drukier [500]
Christer Winther [4583]
Christer Blomstedt [4772]
Igor Klamberg [501]
Mats Mattsson [24344]
Jozef Montal [4591]
Kristianstads BK
Kristianstads BK
Tommy Hagelin [6297]
Mats Ellemark [18678]
Carsten Kofoed [5868]
Sven Landervik [13030]
77‑60
Halvlek 1: 0‑0
Halvlek 2: 77‑60
18
‑
12
Rond 6
24/11
Bord
Hemmalag
Bortalag
IMP
VP
1
BK 2 Klöver
BK 2 Klöver
Peter Moricz [25801]
Ove Järnström [30217]
Ingvar Wiking [27575]
Ellert Eriksson [86074]
LUCK WSG
LUCK WSG
Charles Björklund [93875]
Christopher Söderberg [25711]
Efraim Laksman [30188]
Kristoffer Jönsson [25710]
Linus Olsson [30150]
Erik Palmqvist [27563]
Daniel Gustafsson [89269]
K G Dunder [89629]
36‑103
Halvlek 1: 0‑0
Halvlek 2: 36‑103
3
‑
25
2
Munka Ljungby BS
Munka Ljungby BS
Nils-Erik Ekholm [5455]
Ingemar Henrysson [21350]
Ola Svensson [21351]
Lars-Gunnar Ludvigsson [21719]
Dan Andersson [5432]
Fredrik Swärd [22191]
Kristianstads BK
Kristianstads BK
Tommy Hagelin [6297]
Mats Ellemark [18678]
Carsten Kofoed [5868]
Sven Landervik [13030]
82‑30
Halvlek 1: 0‑0
Halvlek 2: 82‑30
25
‑
5
3
Ystads BS
Ystads BS
Niklas Andrén [1623]
Per-Olof Olehn [5099]
Bengt Svedrell [89485]
Torsten Eriksson [493]
Kjell Håkansson [3733]
Christer Andersson [9744]
LUCK Återbud
LUCK Återbud
Jan Hörnlund [12439]
Anders Falk [87413]
Matti Lepistö [14649]
Martin Lindsjö [15013]
Mårten Howe [24774]
Mikael Sundahl [18410]
107‑27
Halvlek 1: 0‑0
Halvlek 2: 107‑27
25
‑
1
4
BK Kvartetten Team ABA
BK Kvartetten Team ABA
Bengt Nilsson [10267]
Rolf Holmér [474]
Göran Gnosspelius [475]
Pekka Idman [20528]
Allan Abrahamsson [10024]
Lars Rodenstam [3850]
Sven Lindvall [4484]
Fredrik Ramel [85471]
SK Hakoah BS
SK Hakoah BS
Andrzej Cybulski [499]
Marek Drukier [500]
Christer Winther [4583]
Christer Blomstedt [4772]
Igor Klamberg [501]
Mats Mattsson [24344]
Jozef Montal [4591]
10‑82
Halvlek 1: 0‑0
Halvlek 2: 10‑82
2
‑
25
Rond 7
24/11
Bord
Hemmalag
Bortalag
IMP
VP
1
LUCK Återbud
LUCK Återbud
Jan Hörnlund [12439]
Anders Falk [87413]
Matti Lepistö [14649]
Martin Lindsjö [15013]
Mårten Howe [24774]
Mikael Sundahl [18410]
BK 2 Klöver
BK 2 Klöver
Peter Moricz [25801]
Ove Järnström [30217]
Ingvar Wiking [27575]
Ellert Eriksson [86074]
113‑15
Halvlek 1: 0‑0
Halvlek 2: 113‑15
25
‑
0
2
LUCK WSG
LUCK WSG
Charles Björklund [93875]
Christopher Söderberg [25711]
Efraim Laksman [30188]
Kristoffer Jönsson [25710]
Linus Olsson [30150]
Erik Palmqvist [27563]
Daniel Gustafsson [89269]
K G Dunder [89629]
BK Kvartetten Team ABA
BK Kvartetten Team ABA
Bengt Nilsson [10267]
Rolf Holmér [474]
Göran Gnosspelius [475]
Pekka Idman [20528]
Allan Abrahamsson [10024]
Lars Rodenstam [3850]
Sven Lindvall [4484]
Fredrik Ramel [85471]
48‑103
Halvlek 1: 0‑0
Halvlek 2: 48‑103
5
‑
25
3
Kristianstads BK
Kristianstads BK
Tommy Hagelin [6297]
Mats Ellemark [18678]
Carsten Kofoed [5868]
Sven Landervik [13030]
Ystads BS
Ystads BS
Niklas Andrén [1623]
Per-Olof Olehn [5099]
Bengt Svedrell [89485]
Torsten Eriksson [493]
Kjell Håkansson [3733]
Christer Andersson [9744]
70‑38
Halvlek 1: 0‑0
Halvlek 2: 70‑38
21
‑
9
4
SK Hakoah BS
SK Hakoah BS
Andrzej Cybulski [499]
Marek Drukier [500]
Christer Winther [4583]
Christer Blomstedt [4772]
Igor Klamberg [501]
Mats Mattsson [24344]
Jozef Montal [4591]
Munka Ljungby BS
Munka Ljungby BS
Nils-Erik Ekholm [5455]
Ingemar Henrysson [21350]
Ola Svensson [21351]
Lars-Gunnar Ludvigsson [21719]
Dan Andersson [5432]
Fredrik Swärd [22191]
34‑28
Halvlek 1: 0‑0
Halvlek 2: 34‑28
16
‑
14