Hej!
Styrelsen för LBK funderar på att åter börja erbjuda bridgespel fr.o.m juli (datum ej bestämt). Men före beslut tas vill vi sondera intresset hos klubbens medlemmar. Svenska Bridgeförbundet har gett klartecken för de klubbar som så önskar att återuppta spel. Detta under förutsättning att man följer det regelverk SBF angett. Sveriges största klubb St:Erik har återstartat spel på klubbnivå. Hur denna klubb har gjort samt regelverket från SBF finns mer att läsa om på svenskbridge.se under avsnittet Covid 19 samt på sterik.se
Om ni medlemmar visar intresse och beslut fattas om att starta spel kommer följande att gälla:
1) Bordskryss: Klubben har investerat i 8 st. Dessa möjliggör att varje spelare har ett avgränsat utrymme gentemot övriga vid bordet. Se bifogad fil.
2) Egen budlåda: Varje spelare kommer att få en egen personlig budlåda som flyttas mellan borden. Efter spel så kommer denna att ”tillhöra” spelaren för att kunna användas vid senare spel.
3) Brickor: Egna brickset vid varje bord, Karantän för spelade brickor i sju dagar.
3) Större avstånd mellan bord: Vi kommer att möblera om för att maximera avståndet till minst 1,5 meter till närmaste spelare vid annat bord.
4) Rörelse vid rondbyte: Vi kommer att använda spelschema som maximerar antal ”sittepar”
4) Anmälan till tävling: Föranmälan kommer att krävas via e-post eller SMS.
5) Penninghantering: Klippkort avsedda sommarbridge endast och betalning via bankgiro. Pga ökade kostnader samt det faktum att klubben inte haft några intäkter på fyra månader kommer vi att anpassa antal klipp så att ett spel motsvarar en kostnad på 70-75 kr. Vi hoppas på er förståelse för detta. De gamla klippkorten är fortfarande giltiga men inte till sommarbridge, de börjar gälla om och när ordinarie spel återupptas.
6) Resultatrapportering: Ingen rapportering på bildskärm. Skriftlig rapportering vid halvtid samt sluttid.
7) Rengöring: Vi kommer att placera ut handsprit samt pappershanddukar på flera platser i lokalen.
8) Bridgemate: Endast Nord hanterar
9) Fika: Kaffe kommer att serveras, men ej fikabröd.
Givet ovanstående premisser vill styrelsen för LBK ha Ditt svar på om du har intresse av att återstarta bridgespel på klubben. Återkom till undertecknad.
För styrelsen Luleå BridgeKamrater
Lennart Markgren
