Allsvenskan div 3 och "Vi i 4:an"
Jan-Olof Henriksson
Allsvenskan div 3 avslutades den 25/10. Lite om resultat och konsekvenser nedan. Klicka här!
Gotland hade 3 lag med i gruppen Stockholm/Visby. 8 lag i serien med nedflyttning av de två sista lagen. Tyvärr slogs lag Perra från Klintehamn ut.
Lag Limestone, VBS blev 5:a och lag Ika, VBS 6:a.
Resultatet innebär att Gotland endast har 2 lag kvar i div 3 om inte vi anordnar div 4 som är vår egen affär. ”Vi i 4.an”!
Den 18/1 avsatt för detta.
Om Gotland har 3 lag i div 3, vilket vi haft de senaste 2 åren, så får vi med största sannolikhet första omgången på hemmaplan med ett fastlandslag som kommer till oss.
Vi planerar därför för en div 4 även denna säsong! Vi vill få upp ett lag till till div 3. Detta kräver lite engagemang! Vi måste få till minst 4 lag i en serie för att säkra en plats till i div 3. VBS kan säkert mobilisera trupperna! Hoppas att Hörsne och Klinte kan mobilisera varsitt lag också! Men då måste vi veta att vi får minst 4 spelare från samma klubb som vill spela div 3. Klinte? Hörsne? Kanske VBS?
Men VBS ledning tror inte att klubben har tillräckligt med villiga spelare att delta i div 3 med ytterligare ett lag. Men det hindrar inte att ett antal kan ställa upp på en trevlig söndag med lagbridge för att hjälpa GBF att få upp ett tredje lag!
MEN, ett annat problem är att spelare som spelat div 3 inte får delta i div 4 samma säsong. Det måste alltså till nya spelare!
Detta innebär dock INTE att vinnande lags spelare MÅSTE spela div 3 nästa säsong - även om man normalt erbjuder dessa spelare platsen.
Vinnande lags KLUBB äger platsen. Om laget eller klubben inte vill ta platsen så går den till nästkommande lag osv, De innebär att om ett VBS-lag eller ett Hörsnelag skulle vinna div 4 så kan man överlåta platsen till nästa lag som skulle kunna vara ett lag från Klintehamn. MEN det kräver att Klinte har ett lag med i div 4.
VBS tror att vi kan bidra med minst 3 lag.
