Alla ska mötas med respekt
Thomas Wedin
Åsa Andersson har en målsättning.
– Att inte behöva ta folk i öronen.
Det vill jag inte, säger Disciplinnämndens nya ordförande.
Svenska Bridgeförbundet har fått en ny ordförande i Disciplinnämnden. Hon heter Åsa Andersson, är bosatt i Västerås och spelar för Västeråsbridgen.
– Jag satt i förbundsstyrelsen och avgick i början av 2000-talet, då hade vi ingen Disciplinnämnd så den är relativt ny, berättar Åsa.
När nuvarande ordföranden, Tomas Andgren, aviserade sin avgång anmälde Åsa Andersson sitt intresse för uppdraget.
Under 2023 avgjorde Disciplinnämnden 23 domar, där de allra flesta handlade om otillbörligt uppträdande mot med- eller motspelare samt funktionärer.
– Jag vill att det skapas respekt för såväl motståndare som medspelare, men också för funktionärer och arrangörer. Jag har spelat bridge i över 50 år. Det där vrålskällandet är borta, men det finns fortfarande problem.
Åsa Andersson ger flera exempel på situationer vid bridgeborden där hon reagerat på uppträdandet.
– Du har ingen skyldighet att berätta vad du tycker, om exempelvis spelföringen hos motståndarna, om ingen frågar.
Det märks att nya ordföranden för Disciplinnämnden är starkt engagerad.
– Alla människor ska mötas med respekt. Hela mitt liv har jag haft svårt för att säga ifrån, men det är jag inte längre. Möt personer med saklighet och ta tag i det på en gång, säger hon.
Om det uppstått en incident som någon eller några anser vara ett övertramp så kan en anmälan göras till Disciplinnämnden.
– Vi gör en bedömning av ett ärende och utifrån hur allvarligt det är utdelas en bestraffning som kan vara en varning eller avstängning.
I Disciplinnämnden sitter sex personer och vid beslut finns alltid någon
med juridiskt kunnande med vid beslutsfattandet.
– Disciplinnämnden är en dömande instans, säger Åsa.
Syftet med nämnden är att alla ska bedömas likvärdigt oavsett var i Sverige det hänt.
Det förekommer inte bara ”otrevligheter” vid bridgeborden och på nätet. Också fusk förekommer, bland annat på BBO.
– Får vi in en anmälan handläggs den på samma sätt.
Ett sådant ärende jobbade Disciplinnämnden med under 2020. Det
resulterade i att den anmälde blev avstängd från allt bridgespel i 18 må-
nader.
Samarbetspartners