Hej du som deltog i Nybörjarträffen på BK S:t Erik den 7 april.
Du kan se resultatet i vårt kval här: https://www.svenskbridge.se/bk-st-erik/tvl/431919
Nu är alla kvalheat runt om i Sverige spelade. Totalt deltog hela 326 par! Det preliminära resultatet för Sverige finns här: https://www.svenskbridge.se/nyb%C3%B6rjartr%C3%A4ffen-2024/tvl/435072
Lägg märke till att det var flera par som fick betydligt högre eller lägre procent i resultatlistan för Sverige än på resultatlistan för S:t Erik. Inger och Inger som vann med 59,95 % på S:t Erik sjönk till 53,16 %. Det kan bli stor skillnad att jämföras med 162 resultat i stället för tolv. Även om ändringen sällan blir så här stor!
Vårt bästa par på Sverigelistan blev i stället Valter och Göran, efter en liten höjning från 58,56 % till 59,61 %.
Tyvärr blir det inget S:t Eriks-par som kvalificerar sig till SM-Par Nybörjare som spelas under Bridgefestivalen i Örebro den 29-30 juli. För det krävdes närmare 62 %.
Vänliga hälsningar Yvonne, Erik och Mårten, BK S:t Erik
- Logga in för att kommentera

