Bjärreds Bridgeklubb startades 1953 - 70 år sedan – det måste firas.
Vi startar med en jubileums-tävling i Medborgarhuset i Bjärred lördagen 16:e september. Start klockan 10.00 och spel fram till ca 15.30.
Klockan 18.00 drar festen igång på Borgeby Slott (Borgeby slottsväg 13).
Vi håller till i logen - där trägolv och kristallkronor möts i rustik charm (några av er har säkert varit här på bröllop). Välkomstdrink står först på programmet, följt av förrätt och huvudrätten är en grill-buffé där du kan välja mellan fyra varianter av grillat och diverse tillbehör. Efterrätt med kaffe avslutar måltiden. Till maten serveras vin (rött och vitt) och till kaffet avec.
Självklart är alla välkomna att ta med sin livs-partner till festen och priset är det samma för både bridgespelare och icke bridgeare – 400 kronor.
Önskar du transportera dej med buss går linjerna 126 och 132 mellan Bjärred och Borgeby (busstider kommer när aktuell tidtabell finns). Avståndet från busshållplatsen i Borgeby till slottet är 700 m.
Du som är intresserad var vänlig anmäl dig till någon i styrelsen senast avslutningen 10/11:e maj (många av er är redan anmälda). Anmälan nu är preliminär (betala inte in pengar) och behövs för att planera klubbens inköp.
Kom och låt oss fira Bjärreds-bridgen tillsammans.
