
Först
Det går inte att svara på detta mail, använd fjaderlos@gmail.com om du vill komma i kontakt.
Sedan:
Kolmårdens Bridgeklubb bjuder in till [Partävling på BBO, fredag, kl. 18:00.]
Antal brickor: 18
System: max 7 prickar.
Tävlingsledare: Lars-Magnus Gustafsson (sweden82)
Ev. spelande TL.
Tävlingens namn på BBO: #51690 Kolmarden fredag
Kostnad:
1,5 BBO$ som erläggs vid anmälan på BBO samt 25 Skr, swish: 0739670315, Gunhild Wärn. (Kassör)
Anmälan:
Anmälan är öppen från kl. 16:00.
För den som ej spelat tidigare hos Kolmården på BBO så skickas mail med riktigt namn, medlemsnummer samt användarnamn på BBO till Lars-Magnus Gustafsson,
>>e-post
Att det endast är 18 brickor beror på att detta är en tävling, av och till för lite mindre rutinerade samt uppkommen ur vår lokala kursverksamhet. Dock är tävlingen öppen för all i SBF.
Här finns stort utrymme för att råka göra fel. Det gör inget alls.
Tävlingen spelas med handikapp.
Till sist…
…måste jag påpeka att man, innan start vid varje rond, presenterar sig samt gör en så kallad pre-alert, d.v.s. att man kortfattat beskriver vad man spelar för system.
Hänvisa inte till någons profil när det gäller systemet. Se till att alertera alla bud som ska alerteras.
Så kallade ”okravsbud” ska alerteras.

Om höjning till 3-läget kan vara svagare än 10hp ska det alerteras. (typ Kaplan) Detta gäller också högfärg.

..och…
..denna fredag är sista tävlingen i Kolmårdens vinterserie på BBO. Nästa vecka börjar vårserien. Inför sista tävlingen så leder Leif Mattsson

