Nya rutiner för måndagsbridgen hcp 40+

Bild för Peter Alm

I november återinförde vi måndagstävlingen för dem som inte är så rutinerade, men det verkar som om vi inte har nått ut till alla som spelade före pandemin. Antalet spelare under november - december i år har varierat mellan 4 – 18. Med endast 4 spelare blir det ingen tävling och man har åkt i onödan till Varvsholmen.
Därför inför vi nya rutiner. Anmäl dig på webben, via den här länken, om du vill spela på måndag 20 december. Du kan även anmäla dig under rubriken ”Kommande tävlingar” och den tävlingen som heter ”Anmälan hcp +40 mån +datum”. Anmäl dig senast klockan 15. För att starta tävlingen måste det vara 16 personer anmälda.
Samma rutiner kommer att gälla efter nyår med start 10 januari. Ta gärna kontakt med dina spelkamrater och peppa varandra för att åter igen spela bridge.** Det är ju så himla roligt!**
Måndagsspelet med handikapp 30+ går som vanligt utan föranmälan. Blir det inget spel på hcp 40+, pröva gärna att spela på 30+.

/Helena

Skickat den: 
16 dec 2021 kl 17:02