Elitserien

Spelschema 2017-2018: 18/9, 23/10, 27/11, 18/12, 29/1, 12/2, 5/3, 19/3, 9/4, 7/5, 28/5

Silverpoäng utdelas (28 sp/match) och det spelas 28 givar per match. 25-5 skala används.
Det räknas ut datumscore för varje spelare efter varje spelkväll. Det blir priser till de bästa under året.

Sex omgångar kvalspel Gröna Hissen, fem omgångar finalspel i två grupper.
Lagen på plats 1-6 tar med sig hälften av inspelade VP till slutspelet där alla möter alla. Lagen på plats 7-14 börjar om från 0 och spelar Gröna Hissen.

Totalställning i datumscoren

Datumscore, omg 1
Datumscore, omg 2
Datumscore, omg 3
Datumscore, omg 4
Datumscore, omg 5
Datumscore, omg 6
Datumscore, omg 7:1
Datumscore, omg 7:2
Datumscore, omg 8
Datumscore, omg 9
Datumscore, omg 10
Datumscore, omg 11
OBS! När slutspelet börjar så är rond 12 “korrigeringsrond”
Alla lag har en “extra” förlust och kvoten i tabellen stämmer inte.

Rond 7 5/3
Bord Hemmalag Bortalag IMP VP
1 Hideous Hogs
Hideous Hogs
Jan Clementsson [55627]
Klas Bellander [4541]
Simon Ekenberg [41685]
Bonnie Clementsson [55628]
Sanna Clementsson [55629]
Linus Dahlström [44253]
STG
STG
Hans-Olof Hallén [9896]
Ulf Hegethorn [4462]
Östen Svantesson [5765]
Lars-Göran Niklasson [11361]
Lars Backström [11442]
Pierre Carbonnier [5538]
Mats Mattsson [24344]
52‑46
Halvlek 1: 27‑10
Halvlek 2: 25‑36
16 ‑ 14
2 Zonen Micke
Zonen Micke
Michael Olsson [5768]
Erik Andersson [87985]
Mats Norhager [46709]
Anna-Carin Persson [17207]
Tommy Kellander [14354]
Christer Winther [4583]
Lars-Olle Peters [4564]
Urban Bjergert [4531]
ESSEN
ESSEN
Staffan Essén [5529]
Håkan Tjärnemo [5534]
Håkan Litsegård [5536]
Bengt Pålsson [6272]
Hans Olsson [13278]
Dan Nilsson [5967]
83‑67
Halvlek 1: 20‑44
Halvlek 2: 63‑23
18 ‑ 12
3 Bridgelaget
Bridgelaget
Sven-Olov Flodqvist [9027]
Johan Noberius [655]
Eva-Liss Göthe [5285]
Mats Berggren [5549]
Mats Pettersson [5587]
Pyttsi Flodqvist [9278]
Johan Dieden [10388]
Mats Sjögreen [5554]
Dan Nilsson [5967]
Hans Göthe [9054]
Bengt Svedrell [89485]
Ulfur Arnason [9954]
F Jarlvik
F Jarlvik
Fredrik Jarlvik [4451]
Tatyana Trendafilova [35574]
Jan Becklén [20525]
Thomas Andersson [15537]
Perry Sjöberg [5775]
Rolf Bengtsson [4614]
David Probert [3990]
Jan Gutenwik [6302]
29‑98
Halvlek 1: 4‑51
Halvlek 2: 25‑47
3 ‑ 25
4 Olle Persson
Olle Persson
Olle Persson [23285]
Kjell Åke Nilsson [14638]
Stefan Eriksson [18587]
Lars Becklén [80419]
All in bridge
All in bridge
Johan Andersson [40197]
Linus Olsson [30150]
Martin Gårdrup [36202]
Daniel Matus [90716]
Magnus Wegestål [91149]
Niklas Andrén [1623]
Mårten Howe [24774]
Simon Granath [26207]
63‑83
Halvlek 1: 23‑32
Halvlek 2: 40‑51
12 ‑ 18
5 Tygelsjö
Tygelsjö
Mats Andersson [29670]
Göran Nilsson [23136]
Milan Korac [49951]
Claudia Sjöberg [55585]
Bengt Nilsson [5797]
Ulla Lundström [4769]
Susanne Levin [53421]
Peter Gati [11054]
Team ABA
Team ABA
Bengt Nilsson [10267]
Börje Persson [5588]
Inge Sixtensson [7068]
Fredrik Wickström [4496]
Pekka Idman [20528]
Folke Abrahamsson [32632]
Leif Andersson [8923]
Alf Roos [92856]
Johan Erlandsson [17710]
Claudia Sjöberg [55585]
Christer Bengtsson [4694]
77‑66
Halvlek 1: 29‑35
Halvlek 2: 48‑31
17 ‑ 13
6 Malmö Live
Malmö Live
Lars Durlow [6337]
Johan Bennet [93]
David Bryder [3176]
Yan Leger [4582]
Ronny Bengtzon [1107]
Freij
Freij
Anders Freij [5548]
Lennart Tenland [60138]
Peter Juhlin [23716]
Mikael Palade [5773]
Bengt Emanuelsson [4620]
18‑132
Halvlek 1: 17‑42
Halvlek 2: 1‑90
0 ‑ 25
7 Rasmusson
Rasmusson
Berth Rasmusson [5791]
Birgitta Kiotseridis [22803]
Bengt Sahlström [53453]
Björn Erickson [60673]
Jörgen Cohen [92047]
Börje Jarlvik [4479]
Barbara Sahlström [53454]
Pele
Pele
Jan Eriksson [27765]
Tomas Lindqvist [11362]
Johnny Pettersson [11666]
Björn Edvardsson [15757]
Göran Nilsson [17206]
Inger Ekberg [5710]
Lars Jarming [4489]
61‑95
Halvlek 1: 11‑65
Halvlek 2: 50‑30
9 ‑ 21
Plac Lag Kapten # V-O-F Imp Kvot VP
1 F Jarlvik
F Jarlvik
Fredrik Jarlvik [4451]
Tatyana Trendafilova [35574]
Jan Becklén [20525]
Thomas Andersson [15537]
Perry Sjöberg [5775]
Rolf Bengtsson [4614]
David Probert [3990]
Jan Gutenwik [6302]
Fredrik Jarlvik 7 5-1-1 543 - 318 1,708 138
2 STG
STG
Hans-Olof Hallén [9896]
Ulf Hegethorn [4462]
Östen Svantesson [5765]
Lars-Göran Niklasson [11361]
Lars Backström [11442]
Pierre Carbonnier [5538]
Mats Mattsson [24344]
Hans-Olof Hallén 7 3-3-1 495 - 330 1,500 123
3 Hideous Hogs
Hideous Hogs
Jan Clementsson [55627]
Klas Bellander [4541]
Simon Ekenberg [41685]
Bonnie Clementsson [55628]
Sanna Clementsson [55629]
Linus Dahlström [44253]
Jan Clementsson 7 2-5-0 455 - 371 1,226 119
4 Freij
Freij
Anders Freij [5548]
Lennart Tenland [60138]
Peter Juhlin [23716]
Mikael Palade [5773]
Bengt Emanuelsson [4620]
Anders Freij 7 3-2-2 471 - 343 1,373 116
5 ESSEN
ESSEN
Staffan Essén [5529]
Håkan Tjärnemo [5534]
Håkan Litsegård [5536]
Bengt Pålsson [6272]
Hans Olsson [13278]
Dan Nilsson [5967]
Staffan Essén 7 1-4-2 471 - 425 1,108 111,50
6 Zonen Micke
Zonen Micke
Michael Olsson [5768]
Erik Andersson [87985]
Mats Norhager [46709]
Anna-Carin Persson [17207]
Tommy Kellander [14354]
Christer Winther [4583]
Lars-Olle Peters [4564]
Urban Bjergert [4531]
Michael Olsson 7 4-2-1 480 - 445 1,079 111,50
7 All in bridge
All in bridge
Johan Andersson [40197]
Linus Olsson [30150]
Martin Gårdrup [36202]
Daniel Matus [90716]
Magnus Wegestål [91149]
Niklas Andrén [1623]
Mårten Howe [24774]
Simon Granath [26207]
Johan Andersson 7 3-2-2 455 - 395 1,152 111
8 Bridgelaget
Bridgelaget
Sven-Olov Flodqvist [9027]
Johan Noberius [655]
Eva-Liss Göthe [5285]
Mats Berggren [5549]
Mats Pettersson [5587]
Pyttsi Flodqvist [9278]
Johan Dieden [10388]
Mats Sjögreen [5554]
Dan Nilsson [5967]
Hans Göthe [9054]
Bengt Svedrell [89485]
Ulfur Arnason [9954]
Sven-Olov Flodqvist 7 3-2-2 401 - 479 0,837 97
9 Team ABA
Team ABA
Bengt Nilsson [10267]
Börje Persson [5588]
Inge Sixtensson [7068]
Fredrik Wickström [4496]
Pekka Idman [20528]
Folke Abrahamsson [32632]
Leif Andersson [8923]
Alf Roos [92856]
Johan Erlandsson [17710]
Claudia Sjöberg [55585]
Christer Bengtsson [4694]
Bengt Nilsson 7 1-4-2 370 - 428 0,864 96
10 Olle Persson
Olle Persson
Olle Persson [23285]
Kjell Åke Nilsson [14638]
Stefan Eriksson [18587]
Lars Becklén [80419]
Olle Persson 7 1-2-4 393 - 448 0,877 94
11 Pele
Pele
Jan Eriksson [27765]
Tomas Lindqvist [11362]
Johnny Pettersson [11666]
Björn Edvardsson [15757]
Göran Nilsson [17206]
Inger Ekberg [5710]
Lars Jarming [4489]
Jan Eriksson 7 3-1-3 439 - 503 0,873 94
12 Malmö Live
Malmö Live
Lars Durlow [6337]
Johan Bennet [93]
David Bryder [3176]
Yan Leger [4582]
Ronny Bengtzon [1107]
Lars Durlow 7 2-1-4 329 - 440 0,748 91
13 Tygelsjö
Tygelsjö
Mats Andersson [29670]
Göran Nilsson [23136]
Milan Korac [49951]
Claudia Sjöberg [55585]
Bengt Nilsson [5797]
Ulla Lundström [4769]
Susanne Levin [53421]
Peter Gati [11054]
Mats Andersson 7 1-2-4 337 - 499 0,675 78
14 Rasmusson
Rasmusson
Berth Rasmusson [5791]
Birgitta Kiotseridis [22803]
Bengt Sahlström [53453]
Björn Erickson [60673]
Jörgen Cohen [92047]
Börje Jarlvik [4479]
Barbara Sahlström [53454]
Berth Rasmusson 7 1-1-5 324 - 539 0,601 68