Elitserien

Spelschema 2017-2018: 18/9, 23/10, 27/11, 18/12, 29/1, 12/2, 5/3, 19/3, 9/4, 7/5, 28/5

Silverpoäng utdelas (28 sp/match) och det spelas 28 givar per match. 25-5 skala används.
Det räknas ut datumscore för varje spelare efter varje spelkväll. Det blir priser till de bästa under året.

Sex omgångar kvalspel Gröna Hissen, fem omgångar finalspel i två grupper.
Lagen på plats 1-6 tar med sig hälften av inspelade VP till slutspelet där alla möter alla. Lagen på plats 7-14 börjar om från 0 och spelar Gröna Hissen.

Totalställning i datumscoren

Datumscore, omg 1
Datumscore, omg 2
Datumscore, omg 3
Datumscore, omg 4
Datumscore, omg 5
Datumscore, omg 6
Datumscore, omg 7:1
Datumscore, omg 7:2
Datumscore, omg 8
Datumscore, omg 9
Datumscore, omg 10
Datumscore, omg 11
OBS! När slutspelet börjar så är rond 12 “korrigeringsrond”
Alla lag har en “extra” förlust och kvoten i tabellen stämmer inte.

Rond 5 29/1
Bord Hemmalag Bortalag IMP VP
1 Bridgelaget
Bridgelaget
Sven-Olov Flodqvist [9027]
Johan Noberius [655]
Eva-Liss Göthe [5285]
Mats Berggren [5549]
Mats Pettersson [5587]
Pyttsi Flodqvist [9278]
Johan Dieden [10388]
Mats Sjögreen [5554]
Dan Nilsson [5967]
Hans Göthe [9054]
Bengt Svedrell [89485]
Ulfur Arnason [9954]
STG
STG
Hans-Olof Hallén [9896]
Ulf Hegethorn [4462]
Östen Svantesson [5765]
Lars-Göran Niklasson [11361]
Lars Backström [11442]
Pierre Carbonnier [5538]
Mats Mattsson [24344]
4‑116
Halvlek 1: 4‑116
Halvlek 2: 0‑0
0 ‑ 25
2 F Jarlvik
F Jarlvik
Fredrik Jarlvik [4451]
Tatyana Trendafilova [35574]
Jan Becklén [20525]
Thomas Andersson [15537]
Perry Sjöberg [5775]
Rolf Bengtsson [4614]
David Probert [3990]
Jan Gutenwik [6302]
All in bridge
All in bridge
Johan Andersson [40197]
Linus Olsson [30150]
Martin Gårdrup [36202]
Daniel Matus [90716]
Magnus Wegestål [91149]
Niklas Andrén [1623]
Mårten Howe [24774]
Simon Granath [26207]
65‑8
Halvlek 1: 43‑2
Halvlek 2: 22‑6
25 ‑ 5
3 ESSEN
ESSEN
Staffan Essén [5529]
Håkan Tjärnemo [5534]
Håkan Litsegård [5536]
Bengt Pålsson [6272]
Hans Olsson [13278]
Dan Nilsson [5967]
Zonen Micke
Zonen Micke
Michael Olsson [5768]
Erik Andersson [87985]
Mats Norhager [46709]
Anna-Carin Persson [17207]
Tommy Kellander [14354]
Christer Winther [4583]
Lars-Olle Peters [4564]
Urban Bjergert [4531]
82‑82
Halvlek 1: 82‑82
Halvlek 2: 0‑0
14,50 ‑ 14,50
4 Hideous Hogs
Hideous Hogs
Jan Clementsson [55627]
Klas Bellander [4541]
Simon Ekenberg [41685]
Bonnie Clementsson [55628]
Sanna Clementsson [55629]
Linus Dahlström [44253]
Malmö Live
Malmö Live
Lars Durlow [6337]
Johan Bennet [93]
David Bryder [3176]
Yan Leger [4582]
Ronny Bengtzon [1107]
66‑50
Halvlek 1: 66‑50
Halvlek 2: 0‑0
18 ‑ 12
5 Freij
Freij
Anders Freij [5548]
Lennart Tenland [60138]
Peter Juhlin [23716]
Mikael Palade [5773]
Bengt Emanuelsson [4620]
Team ABA
Team ABA
Bengt Nilsson [10267]
Börje Persson [5588]
Inge Sixtensson [7068]
Fredrik Wickström [4496]
Pekka Idman [20528]
Folke Abrahamsson [32632]
Leif Andersson [8923]
Alf Roos [92856]
Johan Erlandsson [17710]
Claudia Sjöberg [55585]
Christer Bengtsson [4694]
70‑39
Halvlek 1: 70‑39
Halvlek 2: 0‑0
20 ‑ 10
6 Rasmusson
Rasmusson
Berth Rasmusson [5791]
Birgitta Kiotseridis [22803]
Bengt Sahlström [53453]
Björn Erickson [60673]
Jörgen Cohen [92047]
Börje Jarlvik [4479]
Barbara Sahlström [53454]
Olle Persson
Olle Persson
Olle Persson [23285]
Kjell Åke Nilsson [14638]
Stefan Eriksson [18587]
Lars Becklén [80419]
9‑81
Halvlek 1: 9‑81
Halvlek 2: 0‑0
3 ‑ 25
7 Tygelsjö
Tygelsjö
Mats Andersson [29670]
Göran Nilsson [23136]
Milan Korac [49951]
Claudia Sjöberg [55585]
Bengt Nilsson [5797]
Ulla Lundström [4769]
Susanne Levin [53421]
Peter Gati [11054]
Pele
Pele
Jan Eriksson [27765]
Tomas Lindqvist [11362]
Johnny Pettersson [11666]
Björn Edvardsson [15757]
Göran Nilsson [17206]
Inger Ekberg [5710]
Lars Jarming [4489]
43‑97
Halvlek 1: 43‑97
Halvlek 2: 0‑0
6 ‑ 24
Plac Lag Kapten # V-O-F Imp Kvot VP
1 F Jarlvik
F Jarlvik
Fredrik Jarlvik [4451]
Tatyana Trendafilova [35574]
Jan Becklén [20525]
Thomas Andersson [15537]
Perry Sjöberg [5775]
Rolf Bengtsson [4614]
David Probert [3990]
Jan Gutenwik [6302]
Fredrik Jarlvik 5 4-0-1 393 - 233 1,687 99
2 STG
STG
Hans-Olof Hallén [9896]
Ulf Hegethorn [4462]
Östen Svantesson [5765]
Lars-Göran Niklasson [11361]
Lars Backström [11442]
Pierre Carbonnier [5538]
Mats Mattsson [24344]
Hans-Olof Hallén 5 3-1-1 393 - 226 1,739 93
3 ESSEN
ESSEN
Staffan Essén [5529]
Håkan Tjärnemo [5534]
Håkan Litsegård [5536]
Bengt Pålsson [6272]
Hans Olsson [13278]
Dan Nilsson [5967]
Staffan Essén 5 1-3-1 349 - 302 1,156 82,50
4 Bridgelaget
Bridgelaget
Sven-Olov Flodqvist [9027]
Johan Noberius [655]
Eva-Liss Göthe [5285]
Mats Berggren [5549]
Mats Pettersson [5587]
Pyttsi Flodqvist [9278]
Johan Dieden [10388]
Mats Sjögreen [5554]
Dan Nilsson [5967]
Hans Göthe [9054]
Bengt Svedrell [89485]
Ulfur Arnason [9954]
Sven-Olov Flodqvist 5 3-1-1 332 - 326 1,018 81
5 Freij
Freij
Anders Freij [5548]
Lennart Tenland [60138]
Peter Juhlin [23716]
Mikael Palade [5773]
Bengt Emanuelsson [4620]
Anders Freij 5 2-2-1 287 - 256 1,121 79
6 Hideous Hogs
Hideous Hogs
Jan Clementsson [55627]
Klas Bellander [4541]
Simon Ekenberg [41685]
Bonnie Clementsson [55628]
Sanna Clementsson [55629]
Linus Dahlström [44253]
Jan Clementsson 5 1-4-0 315 - 294 1,071 78
7 Zonen Micke
Zonen Micke
Michael Olsson [5768]
Erik Andersson [87985]
Mats Norhager [46709]
Anna-Carin Persson [17207]
Tommy Kellander [14354]
Christer Winther [4583]
Lars-Olle Peters [4564]
Urban Bjergert [4531]
Michael Olsson 5 2-2-1 328 - 326 1,006 75,50
8 Olle Persson
Olle Persson
Olle Persson [23285]
Kjell Åke Nilsson [14638]
Stefan Eriksson [18587]
Lars Becklén [80419]
Olle Persson 5 1-2-2 311 - 315 0,987 72
9 Malmö Live
Malmö Live
Lars Durlow [6337]
Johan Bennet [93]
David Bryder [3176]
Yan Leger [4582]
Ronny Bengtzon [1107]
Lars Durlow 5 1-1-3 261 - 289 0,903 71
10 All in bridge
All in bridge
Johan Andersson [40197]
Linus Olsson [30150]
Martin Gårdrup [36202]
Daniel Matus [90716]
Magnus Wegestål [91149]
Niklas Andrén [1623]
Mårten Howe [24774]
Simon Granath [26207]
Johan Andersson 5 1-2-2 309 - 314 0,984 70
11 Pele
Pele
Jan Eriksson [27765]
Tomas Lindqvist [11362]
Johnny Pettersson [11666]
Björn Edvardsson [15757]
Göran Nilsson [17206]
Inger Ekberg [5710]
Lars Jarming [4489]
Jan Eriksson 5 2-1-2 313 - 354 0,884 68
12 Team ABA
Team ABA
Bengt Nilsson [10267]
Börje Persson [5588]
Inge Sixtensson [7068]
Fredrik Wickström [4496]
Pekka Idman [20528]
Folke Abrahamsson [32632]
Leif Andersson [8923]
Alf Roos [92856]
Johan Erlandsson [17710]
Claudia Sjöberg [55585]
Christer Bengtsson [4694]
Bengt Nilsson 5 0-3-2 246 - 323 0,762 63
13 Rasmusson
Rasmusson
Berth Rasmusson [5791]
Birgitta Kiotseridis [22803]
Bengt Sahlström [53453]
Björn Erickson [60673]
Jörgen Cohen [92047]
Börje Jarlvik [4479]
Barbara Sahlström [53454]
Berth Rasmusson 5 1-1-3 245 - 381 0,643 52
14 Tygelsjö
Tygelsjö
Mats Andersson [29670]
Göran Nilsson [23136]
Milan Korac [49951]
Claudia Sjöberg [55585]
Bengt Nilsson [5797]
Ulla Lundström [4769]
Susanne Levin [53421]
Peter Gati [11054]
Mats Andersson 5 1-1-3 232 - 375 0,619 51