Elitserien

Spelschema 2017-2018: 18/9, 23/10, 27/11, 18/12, 29/1, 12/2, 5/3, 19/3, 9/4, 7/5, 28/5

Silverpoäng utdelas (28 sp/match) och det spelas 28 givar per match. 25-5 skala används.
Det räknas ut datumscore för varje spelare efter varje spelkväll. Det blir priser till de bästa under året.

Sex omgångar kvalspel Gröna Hissen, fem omgångar finalspel i två grupper.
Lagen på plats 1-6 tar med sig hälften av inspelade VP till slutspelet där alla möter alla. Lagen på plats 7-14 börjar om från 0 och spelar Gröna Hissen.

Totalställning i datumscoren

Datumscore, omg 1
Datumscore, omg 2
Datumscore, omg 3
Datumscore, omg 4
Datumscore, omg 5
Datumscore, omg 6
Datumscore, omg 7:1
Datumscore, omg 7:2
Datumscore, omg 8
Datumscore, omg 9
Datumscore, omg 10
Datumscore, omg 11
OBS! När slutspelet börjar så är rond 12 “korrigeringsrond”
Alla lag har en “extra” förlust och kvoten i tabellen stämmer inte.

Rond 2 23/10
Bord Hemmalag Bortalag IMP VP
1 Bridgelaget
Bridgelaget
Sven-Olov Flodqvist [9027]
Johan Noberius [655]
Eva-Liss Göthe [5285]
Mats Berggren [5549]
Mats Pettersson [5587]
Pyttsi Flodqvist [9278]
Johan Dieden [10388]
Mats Sjögreen [5554]
Dan Nilsson [5967]
Hans Göthe [9054]
Bengt Svedrell [89485]
Ulfur Arnason [9954]
Tygelsjö
Tygelsjö
Mats Andersson [29670]
Göran Nilsson [23136]
Milan Korac [49951]
Claudia Sjöberg [55585]
Bengt Nilsson [5797]
Ulla Lundström [4769]
Susanne Levin [53421]
Peter Gati [11054]
59‑66
Halvlek 1: 40‑23
Halvlek 2: 19‑43
14 ‑ 16
2 Pele
Pele
Jan Eriksson [27765]
Tomas Lindqvist [11362]
Johnny Pettersson [11666]
Björn Edvardsson [15757]
Göran Nilsson [17206]
Inger Ekberg [5710]
Lars Jarming [4489]
F Jarlvik
F Jarlvik
Fredrik Jarlvik [4451]
Tatyana Trendafilova [35574]
Jan Becklén [20525]
Thomas Andersson [15537]
Perry Sjöberg [5775]
Rolf Bengtsson [4614]
David Probert [3990]
Jan Gutenwik [6302]
40‑110
Halvlek 1: 19‑61
Halvlek 2: 21‑49
3 ‑ 25
3 Zonen Micke
Zonen Micke
Michael Olsson [5768]
Erik Andersson [87985]
Mats Norhager [46709]
Anna-Carin Persson [17207]
Tommy Kellander [14354]
Christer Winther [4583]
Lars-Olle Peters [4564]
Urban Bjergert [4531]
STG
STG
Hans-Olof Hallén [9896]
Ulf Hegethorn [4462]
Östen Svantesson [5765]
Lars-Göran Niklasson [11361]
Lars Backström [11442]
Pierre Carbonnier [5538]
Mats Mattsson [24344]
78‑52
Halvlek 1: 42‑35
Halvlek 2: 36‑17
20 ‑ 10
4 Hideous Hogs
Hideous Hogs
Jan Clementsson [55627]
Klas Bellander [4541]
Simon Ekenberg [41685]
Bonnie Clementsson [55628]
Sanna Clementsson [55629]
Linus Dahlström [44253]
Olle Persson
Olle Persson
Olle Persson [23285]
Kjell Åke Nilsson [14638]
Stefan Eriksson [18587]
Lars Becklén [80419]
71‑75
Halvlek 1: 39‑25
Halvlek 2: 32‑50
14 ‑ 16
5 All in bridge
All in bridge
Johan Andersson [40197]
Linus Olsson [30150]
Martin Gårdrup [36202]
Daniel Matus [90716]
Magnus Wegestål [91149]
Niklas Andrén [1623]
Mårten Howe [24774]
Simon Granath [26207]
Team ABA
Team ABA
Bengt Nilsson [10267]
Börje Persson [5588]
Inge Sixtensson [7068]
Fredrik Wickström [4496]
Pekka Idman [20528]
Folke Abrahamsson [32632]
Leif Andersson [8923]
Alf Roos [92856]
Johan Erlandsson [17710]
Claudia Sjöberg [55585]
Christer Bengtsson [4694]
70‑67
Halvlek 1: 21‑52
Halvlek 2: 49‑15
15 ‑ 15
6 ESSEN
ESSEN
Staffan Essén [5529]
Håkan Tjärnemo [5534]
Håkan Litsegård [5536]
Bengt Pålsson [6272]
Hans Olsson [13278]
Dan Nilsson [5967]
Malmö Live
Malmö Live
Lars Durlow [6337]
Johan Bennet [93]
David Bryder [3176]
Yan Leger [4582]
Ronny Bengtzon [1107]
57‑43
Halvlek 1: 19‑30
Halvlek 2: 38‑13
17 ‑ 13
7 Freij
Freij
Anders Freij [5548]
Lennart Tenland [60138]
Peter Juhlin [23716]
Mikael Palade [5773]
Bengt Emanuelsson [4620]
Rasmusson
Rasmusson
Berth Rasmusson [5791]
Birgitta Kiotseridis [22803]
Bengt Sahlström [53453]
Björn Erickson [60673]
Jörgen Cohen [92047]
Börje Jarlvik [4479]
Barbara Sahlström [53454]
82‑76
Halvlek 1: 47‑44
Halvlek 2: 35‑32
16 ‑ 14
Plac Lag Kapten # V-O-F Imp Kvot VP
1 F Jarlvik
F Jarlvik
Fredrik Jarlvik [4451]
Tatyana Trendafilova [35574]
Jan Becklén [20525]
Thomas Andersson [15537]
Perry Sjöberg [5775]
Rolf Bengtsson [4614]
David Probert [3990]
Jan Gutenwik [6302]
Fredrik Jarlvik 2 2-0-0 179 - 92 1,946 43
2 Zonen Micke
Zonen Micke
Michael Olsson [5768]
Erik Andersson [87985]
Mats Norhager [46709]
Anna-Carin Persson [17207]
Tommy Kellander [14354]
Christer Winther [4583]
Lars-Olle Peters [4564]
Urban Bjergert [4531]
Michael Olsson 2 1-1-0 138 - 99 1,394 37
3 Tygelsjö
Tygelsjö
Mats Andersson [29670]
Göran Nilsson [23136]
Milan Korac [49951]
Claudia Sjöberg [55585]
Bengt Nilsson [5797]
Ulla Lundström [4769]
Susanne Levin [53421]
Peter Gati [11054]
Mats Andersson 2 1-1-0 125 - 91 1,374 36
4 Bridgelaget
Bridgelaget
Sven-Olov Flodqvist [9027]
Johan Noberius [655]
Eva-Liss Göthe [5285]
Mats Berggren [5549]
Mats Pettersson [5587]
Pyttsi Flodqvist [9278]
Johan Dieden [10388]
Mats Sjögreen [5554]
Dan Nilsson [5967]
Hans Göthe [9054]
Bengt Svedrell [89485]
Ulfur Arnason [9954]
Sven-Olov Flodqvist 2 1-1-0 136 - 110 1,236 35
5 All in bridge
All in bridge
Johan Andersson [40197]
Linus Olsson [30150]
Martin Gårdrup [36202]
Daniel Matus [90716]
Magnus Wegestål [91149]
Niklas Andrén [1623]
Mårten Howe [24774]
Simon Granath [26207]
Johan Andersson 2 0-2-0 131 - 129 1,016 30
6 Olle Persson
Olle Persson
Olle Persson [23285]
Kjell Åke Nilsson [14638]
Stefan Eriksson [18587]
Lars Becklén [80419]
Olle Persson 2 0-2-0 134 - 139 0,964 30
7 Hideous Hogs
Hideous Hogs
Jan Clementsson [55627]
Klas Bellander [4541]
Simon Ekenberg [41685]
Bonnie Clementsson [55628]
Sanna Clementsson [55629]
Linus Dahlström [44253]
Jan Clementsson 2 0-2-0 133 - 136 0,978 29
8 ESSEN
ESSEN
Staffan Essén [5529]
Håkan Tjärnemo [5534]
Håkan Litsegård [5536]
Bengt Pålsson [6272]
Hans Olsson [13278]
Dan Nilsson [5967]
Staffan Essén 2 0-1-1 109 - 112 0,973 29
9 Team ABA
Team ABA
Bengt Nilsson [10267]
Börje Persson [5588]
Inge Sixtensson [7068]
Fredrik Wickström [4496]
Pekka Idman [20528]
Folke Abrahamsson [32632]
Leif Andersson [8923]
Alf Roos [92856]
Johan Erlandsson [17710]
Claudia Sjöberg [55585]
Christer Bengtsson [4694]
Bengt Nilsson 2 0-2-0 114 - 130 0,877 28
10 STG
STG
Hans-Olof Hallén [9896]
Ulf Hegethorn [4462]
Östen Svantesson [5765]
Lars-Göran Niklasson [11361]
Lars Backström [11442]
Pierre Carbonnier [5538]
Mats Mattsson [24344]
Hans-Olof Hallén 2 0-1-1 120 - 137 0,876 26
11 Freij
Freij
Anders Freij [5548]
Lennart Tenland [60138]
Peter Juhlin [23716]
Mikael Palade [5773]
Bengt Emanuelsson [4620]
Anders Freij 2 0-1-1 114 - 135 0,844 26
12 Malmö Live
Malmö Live
Lars Durlow [6337]
Johan Bennet [93]
David Bryder [3176]
Yan Leger [4582]
Ronny Bengtzon [1107]
Lars Durlow 2 0-1-1 103 - 139 0,741 24
13 Rasmusson
Rasmusson
Berth Rasmusson [5791]
Birgitta Kiotseridis [22803]
Bengt Sahlström [53453]
Björn Erickson [60673]
Jörgen Cohen [92047]
Börje Jarlvik [4479]
Barbara Sahlström [53454]
Berth Rasmusson 2 0-1-1 120 - 159 0,755 23
14 Pele
Pele
Jan Eriksson [27765]
Tomas Lindqvist [11362]
Johnny Pettersson [11666]
Björn Edvardsson [15757]
Göran Nilsson [17206]
Inger Ekberg [5710]
Lars Jarming [4489]
Jan Eriksson 2 1-0-1 122 - 170 0,718 22