Elitserien

Spelschema 2016-2017: 19/9, 24/10, 14/11, 28/11, 19/12, 30/1, 20/2, 6/3, 20/3, 3/4, 15/5

Silverpoäng utdelas (28 sp/match) och det spelas 28 givar per match. 25-5 skala används.
Det räknas ut datumscore för varje spelare efter varje spelkväll. Det blir priser till de bästa under året.

Sex omgångar kvalspel Gröna Hissen, fem omgångar finalspel i två grupper.
Lagen på plats 1-6 tar med sig hälften av inspelade VP till slutspelet där alla möter alla. Lagen på plats 7-14 börjar om från 0 och spelar Gröna Hissen.

Totalställning i datumscoren

Datumscore, omg 1
Datumscore, omg 2
Datumscore, omg 3
Datumscore, omg 4
Datumscore, omg 5
Datumscore, omg 6
Datumscore, omg 7
Datumscore, omg 8
Datumscore, omg 9
Datumscore, omg 10
Datumscore, omg 11

OBS! När slutspelet börjar så är rond 12 “korrigeringsrond”
Alla lag har en “extra” förlust och kvoten i tabellen stämmer inte.

Rond 4 28/11
Bord Hemmalag Bortalag IMP VP
1 F Jarlvik
F Jarlvik
Fredrik Jarlvik [4451]
David Probert [3990]
Rolf Bengtsson [4614]
Perry Sjöberg [5775]
Thomas Andersson [15537]
Jan Becklén [20525]
Tatyana Trendafilova [35574]
Freij
Freij
Anders Freij [5548]
Mikael Palade [5773]
Bengt Emanuelsson [4620]
Lennart Tenland [60138]
Peter Juhlin [23716]
Jan Eric Larsson [29190]
Mats Mårtensson [37097]
Håkan Tjärnemo [5534]
89‑36
Halvlek 1: 28‑27
Halvlek 2: 61‑9
24 ‑ 6
2 STG
STG
Hans-Olof Hallén [9896]
Lars-Göran Niklasson [11361]
Lars Backström [11442]
Östen Svantesson [5765]
Ulf Hegethorn [4462]
LUCK Göthe
LUCK Göthe
Hans Göthe [9054]
Johan Noberius [655]
Eva-Liss Göthe [5285]
Mats Berggren [5549]
Mats Pettersson [5587]
Sven-Olov Flodqvist [9027]
Pyttsi Flodqvist [9278]
Johan Dieden [10388]
Fredrik Wickström [4496]
Bengt Svedrell [89485]
96‑59
Halvlek 1: 96‑59
Halvlek 2: ‑
21 ‑ 9
3 ESSEN
ESSEN
Staffan Essén [5529]
David Bryder [3176]
Yan Leger [4582]
Håkan Tjärnemo [5534]
Håkan Litsegård [5536]
Bengt Pålsson [6272]
Hans Olsson [13278]
Lars Durlow [6337]
Ronny Bengtzon [1107]
Zonen Micke
Zonen Micke
Michael Olsson [5768]
Christer Winther [4583]
Tommy Kellander [14354]
Mats Norhager [46709]
Erik Andersson [87985]
Urban Bjergert [4531]
Lars-Olle Peters [4564]
Anna-Carin Persson [17207]
27‑95
Halvlek 1: ‑
Halvlek 2: 27‑95
4 ‑ 25
4 Hideous Hogs
Hideous Hogs
Jan Clementsson [55627]
Simon Ekenberg [41685]
Sten Ahlgren [12399]
Bonnie Clementsson [55628]
Sanna Clementsson [55629]
Lars Becklén [80419]
Klas Bellander [4541]
Mikael Rimstedt [88184]
Team ABA
Team ABA
Bengt Nilsson [10267]
Rolf Holmér [474]
Göran Gnosspelius [475]
Börje Persson [5588]
Inge Sixtensson [7068]
Pekka Idman [20528]
Folke Abrahamsson [32632]
Jonas Lundberg [7872]
Per Henriks [11230]
72‑75
Halvlek 1: ‑
Halvlek 2: 72‑75
15 ‑ 15
5 Korten på bordet
Korten på bordet
Johan Andersson [40197]
Linus Olsson [30150]
Daniel Matus [90716]
Magnus Wegestål [91149]
Martin Gårdrup [36202]
Anders Ingels [88890]
Milan Korac [49951]
Gati
Gati
Bengt Nilsson [5797]
Börje Jarlvik [4479]
Peter Gati [11054]
Allan Abrahamsson [10024]
Walter Hülphers [4452]
Ulla Lundström [4769]
Lotta Lundberg [43210]
106‑37
Halvlek 1: ‑
Halvlek 2: 106‑37
25 ‑ 3
6 Rasmusson
Rasmusson
Berth Rasmusson [5791]
Björn Erickson [60673]
Jörgen Cohen [92047]
Birgitta Kiotseridis [22803]
Bengt Sahlström [53453]
90% Oktan
90% Oktan
Simon Granath [26207]
Erik Ahlgren [33687]
Mårten Howe [24774]
Sofia Olofsson [29978]
Linus Dahlström [44253]
Daniel Gustafsson [89269]
Niklas Andrén [1623]
Jan Gutenwik [6302]
Martin Johnsson [13345]
Jörgen Andersson [22136]
15‑100
Halvlek 1: ‑
Halvlek 2: 15‑100
2 ‑ 25
7 Eriksson
Eriksson
Jan Eriksson [27765]
Tomas Lindqvist [11362]
Johnny Pettersson [11666]
Björn Edvardsson [15757]
Göran Nilsson [17206]
BK Zonen
BK Zonen
Benny Svensson [6245]
Torsten Olsson [6348]
Gösta Pålsson [7777]
Rolf Carlsson [15635]
Anders Holmgren [11513]
Lars Olsson [38856]
25‑132
Halvlek 1: ‑
Halvlek 2: 25‑132
0 ‑ 25
Plac Lag Kapten # V-O-F Imp Kvot VP
1 F Jarlvik
F Jarlvik
Fredrik Jarlvik [4451]
David Probert [3990]
Rolf Bengtsson [4614]
Perry Sjöberg [5775]
Thomas Andersson [15537]
Jan Becklén [20525]
Tatyana Trendafilova [35574]
Fredrik Jarlvik 4 4-0-0 394 - 172 2,291 94,50
2 STG
STG
Hans-Olof Hallén [9896]
Lars-Göran Niklasson [11361]
Lars Backström [11442]
Östen Svantesson [5765]
Ulf Hegethorn [4462]
Hans-Olof Hallén 4 3-0-1 299 - 196 1,526 76
3 Zonen Micke
Zonen Micke
Michael Olsson [5768]
Christer Winther [4583]
Tommy Kellander [14354]
Mats Norhager [46709]
Erik Andersson [87985]
Urban Bjergert [4531]
Lars-Olle Peters [4564]
Anna-Carin Persson [17207]
Michael Olsson 4 2-1-1 296 - 203 1,458 74
4 Freij
Freij
Anders Freij [5548]
Mikael Palade [5773]
Bengt Emanuelsson [4620]
Lennart Tenland [60138]
Peter Juhlin [23716]
Jan Eric Larsson [29190]
Mats Mårtensson [37097]
Håkan Tjärnemo [5534]
Anders Freij 4 2-1-1 277 - 234 1,184 67
5 90% Oktan
90% Oktan
Simon Granath [26207]
Erik Ahlgren [33687]
Mårten Howe [24774]
Sofia Olofsson [29978]
Linus Dahlström [44253]
Daniel Gustafsson [89269]
Niklas Andrén [1623]
Jan Gutenwik [6302]
Martin Johnsson [13345]
Jörgen Andersson [22136]
Simon Granath 4 2-1-1 294 - 264 1,114 61,50
6 LUCK Göthe
LUCK Göthe
Hans Göthe [9054]
Johan Noberius [655]
Eva-Liss Göthe [5285]
Mats Berggren [5549]
Mats Pettersson [5587]
Sven-Olov Flodqvist [9027]
Pyttsi Flodqvist [9278]
Johan Dieden [10388]
Fredrik Wickström [4496]
Bengt Svedrell [89485]
Hans Göthe 4 2-0-2 280 - 284 0,986 60
7 Korten på bordet
Korten på bordet
Johan Andersson [40197]
Linus Olsson [30150]
Daniel Matus [90716]
Magnus Wegestål [91149]
Martin Gårdrup [36202]
Anders Ingels [88890]
Milan Korac [49951]
Johan Andersson 4 1-1-2 211 - 186 1,134 59
8 Hideous Hogs
Hideous Hogs
Jan Clementsson [55627]
Simon Ekenberg [41685]
Sten Ahlgren [12399]
Bonnie Clementsson [55628]
Sanna Clementsson [55629]
Lars Becklén [80419]
Klas Bellander [4541]
Mikael Rimstedt [88184]
Jan Clementsson 4 1-2-1 261 - 272 0,960 59
9 Team ABA
Team ABA
Bengt Nilsson [10267]
Rolf Holmér [474]
Göran Gnosspelius [475]
Börje Persson [5588]
Inge Sixtensson [7068]
Pekka Idman [20528]
Folke Abrahamsson [32632]
Jonas Lundberg [7872]
Per Henriks [11230]
Bengt Nilsson 4 1-1-2 293 - 303 0,967 57
10 ESSEN
ESSEN
Staffan Essén [5529]
David Bryder [3176]
Yan Leger [4582]
Håkan Tjärnemo [5534]
Håkan Litsegård [5536]
Bengt Pålsson [6272]
Hans Olsson [13278]
Lars Durlow [6337]
Ronny Bengtzon [1107]
Staffan Essén 4 2-0-2 255 - 279 0,914 54
11 BK Zonen
BK Zonen
Benny Svensson [6245]
Torsten Olsson [6348]
Gösta Pålsson [7777]
Rolf Carlsson [15635]
Anders Holmgren [11513]
Lars Olsson [38856]
Benny Svensson 4 1-0-3 272 - 283 0,961 50
12 Gati
Gati
Bengt Nilsson [5797]
Börje Jarlvik [4479]
Peter Gati [11054]
Allan Abrahamsson [10024]
Walter Hülphers [4452]
Ulla Lundström [4769]
Lotta Lundberg [43210]
Bengt Nilsson 4 1-1-2 241 - 357 0,675 40
13 Rasmusson
Rasmusson
Berth Rasmusson [5791]
Björn Erickson [60673]
Jörgen Cohen [92047]
Birgitta Kiotseridis [22803]
Bengt Sahlström [53453]
Berth Rasmusson 4 0-1-3 96 - 242 0,397 34
14 Eriksson
Eriksson
Jan Eriksson [27765]
Tomas Lindqvist [11362]
Johnny Pettersson [11666]
Björn Edvardsson [15757]
Göran Nilsson [17206]
Jan Eriksson 4 0-1-3 170 - 364 0,467 30