Skåneserien 2021-2022, info/anmälan

Information
Datum och tid
Sön 7 nov 2021 - tor 30 juni 2022
Typ av händelse
Tävling > Lag > Silver
Sista anmälningsdatum
Sön 7 nov 2021

Tävlingsmeny

Nystart i Skåneserien!

Varje spelomgång (månad) innehåller en föreslagen ”fast” speldag:
Ti 23/11, M 13/12, To 27/1, O 9/2, Ti 15/3, M 25/4, To 19/5. Om båda lagen är överens får man bestämma en annan speldag inom respektive månad.

Matcherna kommer att spelas live. Men om båda lagen är överens så får man spela matcher på nätet. Varje match omfattar 24 eller 28 brickor.
Mer detaljerad information kommer senare.

Anmäl ert lag här!
Ange lagets namn, lagkapten och spelare.

I lagets namn måste ingå ett klubbnamn . Därefter får ni lägga till ett eget namn om ni vill.

T ex BK Klöveråtta/Åshöjden därefter lagkapten xx och spelarnamnen xx/xx osv

OBS Om ni gärna vill spela i Skåneserien, men inte alls kan tänka er att spela någon enstaka match digitalt, så ska det säkert lösa sig. Skriv då ert lagnamn och ”Live”. T ex Löddeköpinge BS/Live

Skriver ni inget förutsätts att ni är beredda att spela både ”live” och digitalt.

Målsättningen är att så många matcher som möjligt skall spelas som ”vanligt”.

Tävling
Tävlingsledare
Fredrik Jarlvik
Startavgift
100 kronor/lag/match
Föranmälan
Sista anmälningsdatum
Sön 7 nov 2021
Antal anmälda
41
Nr Lag Datum
41
Munka Ljungby Ludde
Lars-Gunnar Ludvigsson, Jens Priess, Ingemar Henrysson, Nils-Erik Ekholm
2021‑11‑17
40
Hässleholms BK Rolf
Rolf Gustafsson
2021‑11‑09
39
Malmö BK sista minuten
Susanne Levin, Per-Olof Olehn, Håkan Stenfot, Birgitta Kiotseridis
2021‑11‑03
38
BK sekvens Arne Dahlberg
Arne Dahlberg
2021‑10‑28
37
Malmö BK Roy Orbison
Lars Durlow, Ronny Bengtzon, Johan Bennet, Thomas Andersson
2021‑10‑22
36
Genarp BK live
Leif Andersson, Christer Bengtsson, Christer Andersson, Göran Nilsson, Thomas Persson
2021‑10‑21
35
SK Hakoah BS
Harry Feinberg
2021‑10‑21
34
Lomma BK
Torsten Åkerman
2021‑10‑18
33
Lunds BK / Slamkryparna
Martti Niileksela, Svante Berglund, Ingrid Thernfrid, Jan Pernevall
2021‑10‑15
32
Bjärreds BK/Team Hans S.
Hans Svensson, Lars-Erik Ahlberg, Ulrik Svensson, Agneta Svensson, Bengt Milton
2021‑10‑13
31
Kullabygden BK/CROSS
Claes Kvist, Claes Kvist, Stellan Andersson, Roger Törnkvist, Stellan Kvist
2021‑10‑12
30
Lomma BK/Burlöv/live
Berry Nielsen, Rolf Möller, Ragnheidur Haraldsdottir, Ingmar Olsson
2021‑10‑06
29
PriBri
Mats Andersson, Robert Berg, Hans Jönsson, Gabriella Jönsson, Ulla Lundström
2021‑10‑06
28
Åhus BK/ Live
Glenn Johansson, Bo Strömvall, Sven Larsson, Åke Tillberg, Mats Blom
2021‑10‑05
27
LUCK Pierre
Pierre Carbonnier, Eva-Lotta Reiner, Tommy Jeppsson, Cecilia Ehrstedt
2021‑09‑29
26
Kristianstads BK Sonjas Pågar/Live
Börje Kjellkvist
2021‑09‑27
25
Höör
Bert Jehpsson, Fredrik Wickström, Nils Söderberg, Johan Noberius
2021‑09‑26
24
Munkaborgs damer och herrar Live
Ola Svensson, Ola Svensson, Ann Sundgren, Anders Hagen, Ewa Leonhard
2021‑09‑23
23
Kullabygden BK 2
Zhou Ye, Mats Andersson, Bo Andersson, Tomas Truedsson, Jan Olofsson
2021‑09‑23
22
Kristianstads BK Ann-Marie live
Ann-Marie Johnsson, Karin Hallengren, Eva Levin, Inga-Lill Persson
2021‑09‑22
21
Hässleholm 5
Magnus Widarsson, Göran Stiernfeldt, Åke Kärvegård, Jan-Ole Engkvist
2021‑09‑21
20
BK Tre Sang Landskrona
Jörgen Andersson, Martin Johnsson, Ronny Blomdahl, Sven Fagrell, Johan Franzén
2021‑09‑20
19
Bridgehuset
Judit Derzsi-Jalgard, Mari Segerberg, Lars Becklén, Kent Hermansson
2021‑09‑20
18
Kristianstad BK Nalle
Björn Gustavsson, Christer Holst, Magnus Ohlsson, Jon Eliasson, Carsten Kofoed
2021‑09‑18
17
Malmö BK 6
Tomas Lindqvist, Jan Eriksson
2021‑09‑17
16
Hässleholms BK 1
Jan Nilsson, Ulf Bogren, Torben Stedtkar, Christian Leo, Viktor Andréasson
2021‑09‑15
15
BK Tre Sang Leif
Leif Larsson, Gunilla Berthagen, Rosemary Pålsson, Lars-Göran Borgquist
2021‑09‑15
14
BK Sekvens Pasodoble
Gunilla Wallin, Håkan Myrhagen, Torbjörn Gylje, Christer Ericsson
2021‑09‑15
13
Lady LUCK
Jan Gutenwik, Björn Ohlsson, Peter Olofsson, Stefan Jönsson, Mats Öman, Christina Gutenwik, Perry Sjöberg
2021‑09‑15
12
Kullabygden 4 Live
Kjell Bergdahl, Bertil Sjölinder, Nils Cederblad, Klas Nyberg, Else Holdt, Berit Andersson, Kjell Bergdahl
2021‑09‑14
11
Hässleholms BK 2/live
Bo Selander, Gert Fors, Lars Malm, Per-Erik Pettersson, Lars-Åke Nilsson
2021‑09‑11
10
Lunds BK YNWA
Bengt Nilsson, Pekka Idman, Johan Erlandsson, Gunnar Christoffersson
2021‑09‑11
9
LUCK 1980
Thomas Ehrstedt, Karin Brundell-Freij, Bengt Hilborn, Märit Åstrand, Mats Mattsson, Hélene Hommerberg Messing
2021‑09‑06
8
BS Oden Adepter
Thomas Hansmark, Anders Ohlsson, Göran Nyqvist, Peter Perulf
2021‑09‑06
7
Lunds BK Maraton/Live
Lennart Tenland, Mikael Palade, Mats Berggren, Björn Fallenius, Linus Dahlström, Göran Lindberg, David Probert
2021‑09‑06
6
BK Tre Sang Peter/LIVE
Peter Engel, Peter Engel, Maja Engel, Christel Eklund, Staffan Lindberg
2021‑09‑06
5
Bjärreds BK-Ted
Ted Böklin, Mattias Wallin, Kerstin Eberhardt, Knut Nilsson, Per-Olof Fagerström
2021‑09‑06
4
Bjärnums BK/Live
Ann-Charlotte Nordbjörk, Peder Nilsson, Anders Nilsson, Mikael Edenklint
2021‑09‑06
3
Löddeköpinge BS/Live
Stig Ekberg
2021‑09‑06
2
Hästveda BK Surprise
Zerny Göstasson, Sören Å Hansen, Kristian Davstedt, Kent Göstasson
2021‑09‑02
1
LUCK ESSEN
Staffan Essén, Håkan Litsegård, Anders Freij, Björn Svensson
2021‑08‑23