Division 3

Linköpingsserien div 3, våren 2024


Tävlingsupplägg

Spelkväll 1-3 spelas två separata 12-brickorsmatcher, där man möter samma lag i bägge kvällens matcher.

Spelkväll 4 spelas två 12-brickorsmatcher, mot två olika lag.

Spelkväll 5 består av en enda 12-brickorsmatch.

Totalt möter man varje annat lag i divisionen i tre 12-brickorsmatcher.

Bordsavgift

De spelkvällar då två matcher spelas erlägger varje spelare ett (1) spelfrimärke, alternativt 75 kr via Swish. Lista där man klistrar upp sina spelfrimärken finns på klubbens anslagstavla.

Den spelkväll laget endast spelar en (1) match, erlägger varje par i laget ett (1) spelfrimärke, alternativt 75 kr via Swish.


Givar och IMP-över-fältet (IAF)

Total IAF-ställning får du om du klickar på länkarna i kolumnen TOT.

Datum Rond Rond IAF TOT
15 jan 1 2 TOT
22 jan 3 4 TOT
29 jan 5 6 TOT
5 feb 7 8 TOT
12 feb 9 TOT

Plac Lag Kapten # V-O-F Imp Kvot VP
1 Team LG
Team LG
Ove Arbsjö [37291]
Gustaf Appelberg [63247]
Bo Alsö [68428]
Charles Crane [66667]
Göran Dahlin [93197]
Håkan Lindgren [203293]
Henrik Sievert [68427]
Lennart Palm [83980]
Ove Arbsjö 9 5-2-2 290 - 160 1,813 117,42
2 Budmax
Budmax
Siv Gustavsson [87227]
Per-Åke Lanemo [41450]
Jan Gunnarsson [40110]
Lennart Hammarlund [86024]
Anita Bergstedt [35005]
Gert Sjunnesson [47447]
Birgitta Melander [29210]
Siv Gustavsson 9 2-5-2 211 - 218 0,968 86,70
3 Vi ger oss inte
Vi ger oss inte
Marianne Tjärnlund [58056]
Eva Hydén [58279]
Roger Johansson [67449]
Lars Berggren [44437]
Ulf Strannå [44439]
Pär Kvist [200383]
Marianne Tjärnlund 9 4-1-4 196 - 253 0,775 80,58
4 Spader Dam
Spader Dam
Ann-Marie Whiteman [67603]
Anna-Karin Larsson-Cohn [40112]
Ann-Margret Olsson [26892]
Gunilla Andersson [25750]
Birgitta Hagman [68238]
Stig Hagman [47069]
Roger Hilmersson [42107]
Ann-Marie Whiteman 9 1-4-4 194 - 260 0,746 75,30
Rond 1 Må 15 jan, kl 18:30-20:00
Bord Hemmalag Bortalag IMP VP
6 Budmax
Budmax
Siv Gustavsson [87227]
Per-Åke Lanemo [41450]
Jan Gunnarsson [40110]
Lennart Hammarlund [86024]
Anita Bergstedt [35005]
Gert Sjunnesson [47447]
Birgitta Melander [29210]
Vi ger oss inte
Vi ger oss inte
Marianne Tjärnlund [58056]
Eva Hydén [58279]
Roger Johansson [67449]
Lars Berggren [44437]
Ulf Strannå [44439]
Pär Kvist [200383]
15‑42
Halvlek 1: 15‑42
Halvlek 2: ‑
3,09 ‑ 16,91
7 Spader Dam
Spader Dam
Ann-Marie Whiteman [67603]
Anna-Karin Larsson-Cohn [40112]
Ann-Margret Olsson [26892]
Gunilla Andersson [25750]
Birgitta Hagman [68238]
Stig Hagman [47069]
Roger Hilmersson [42107]
Team LG
Team LG
Ove Arbsjö [37291]
Gustaf Appelberg [63247]
Bo Alsö [68428]
Charles Crane [66667]
Göran Dahlin [93197]
Håkan Lindgren [203293]
Henrik Sievert [68427]
Lennart Palm [83980]
15‑47
Halvlek 1: 15‑47
Halvlek 2: ‑
2,29 ‑ 17,71
Rond 2 Må 15 jan, kl 20:15-21:45
Bord Hemmalag Bortalag IMP VP
6 Vi ger oss inte
Vi ger oss inte
Marianne Tjärnlund [58056]
Eva Hydén [58279]
Roger Johansson [67449]
Lars Berggren [44437]
Ulf Strannå [44439]
Pär Kvist [200383]
Budmax
Budmax
Siv Gustavsson [87227]
Per-Åke Lanemo [41450]
Jan Gunnarsson [40110]
Lennart Hammarlund [86024]
Anita Bergstedt [35005]
Gert Sjunnesson [47447]
Birgitta Melander [29210]
7‑35
Halvlek 1: 7‑35
Halvlek 2: ‑
2,92 ‑ 17,08
7 Team LG
Team LG
Ove Arbsjö [37291]
Gustaf Appelberg [63247]
Bo Alsö [68428]
Charles Crane [66667]
Göran Dahlin [93197]
Håkan Lindgren [203293]
Henrik Sievert [68427]
Lennart Palm [83980]
Spader Dam
Spader Dam
Ann-Marie Whiteman [67603]
Anna-Karin Larsson-Cohn [40112]
Ann-Margret Olsson [26892]
Gunilla Andersson [25750]
Birgitta Hagman [68238]
Stig Hagman [47069]
Roger Hilmersson [42107]
27‑4
Halvlek 1: 27‑4
Halvlek 2: ‑
16,18 ‑ 3,82
Rond 3 Må 22 jan, kl 18:30-20:00
Bord Hemmalag Bortalag IMP VP
6 Team LG
Team LG
Ove Arbsjö [37291]
Gustaf Appelberg [63247]
Bo Alsö [68428]
Charles Crane [66667]
Göran Dahlin [93197]
Håkan Lindgren [203293]
Henrik Sievert [68427]
Lennart Palm [83980]
Budmax
Budmax
Siv Gustavsson [87227]
Per-Åke Lanemo [41450]
Jan Gunnarsson [40110]
Lennart Hammarlund [86024]
Anita Bergstedt [35005]
Gert Sjunnesson [47447]
Birgitta Melander [29210]
20‑25
Halvlek 1: 20‑25
Halvlek 2: ‑
8,30 ‑ 11,70
7 Vi ger oss inte
Vi ger oss inte
Marianne Tjärnlund [58056]
Eva Hydén [58279]
Roger Johansson [67449]
Lars Berggren [44437]
Ulf Strannå [44439]
Pär Kvist [200383]
Spader Dam
Spader Dam
Ann-Marie Whiteman [67603]
Anna-Karin Larsson-Cohn [40112]
Ann-Margret Olsson [26892]
Gunilla Andersson [25750]
Birgitta Hagman [68238]
Stig Hagman [47069]
Roger Hilmersson [42107]
2‑46
Halvlek 1: 2‑46
Halvlek 2: ‑
0,76 ‑ 19,24
Rond 4 Må 22 jan, kl 20:15-21:45
Bord Hemmalag Bortalag IMP VP
6 Budmax
Budmax
Siv Gustavsson [87227]
Per-Åke Lanemo [41450]
Jan Gunnarsson [40110]
Lennart Hammarlund [86024]
Anita Bergstedt [35005]
Gert Sjunnesson [47447]
Birgitta Melander [29210]
Team LG
Team LG
Ove Arbsjö [37291]
Gustaf Appelberg [63247]
Bo Alsö [68428]
Charles Crane [66667]
Göran Dahlin [93197]
Håkan Lindgren [203293]
Henrik Sievert [68427]
Lennart Palm [83980]
20‑26
Halvlek 1: 20‑26
Halvlek 2: ‑
7,99 ‑ 12,01
7 Spader Dam
Spader Dam
Ann-Marie Whiteman [67603]
Anna-Karin Larsson-Cohn [40112]
Ann-Margret Olsson [26892]
Gunilla Andersson [25750]
Birgitta Hagman [68238]
Stig Hagman [47069]
Roger Hilmersson [42107]
Vi ger oss inte
Vi ger oss inte
Marianne Tjärnlund [58056]
Eva Hydén [58279]
Roger Johansson [67449]
Lars Berggren [44437]
Ulf Strannå [44439]
Pär Kvist [200383]
24‑34
Halvlek 1: 24‑34
Halvlek 2: ‑
6,82 ‑ 13,18
Rond 5 Må 29 jan, kl 18:30-20:00
Bord Hemmalag Bortalag IMP VP
6 Budmax
Budmax
Siv Gustavsson [87227]
Per-Åke Lanemo [41450]
Jan Gunnarsson [40110]
Lennart Hammarlund [86024]
Anita Bergstedt [35005]
Gert Sjunnesson [47447]
Birgitta Melander [29210]
Spader Dam
Spader Dam
Ann-Marie Whiteman [67603]
Anna-Karin Larsson-Cohn [40112]
Ann-Margret Olsson [26892]
Gunilla Andersson [25750]
Birgitta Hagman [68238]
Stig Hagman [47069]
Roger Hilmersson [42107]
17‑26
Halvlek 1: 17‑26
Halvlek 2: ‑
7,10 ‑ 12,90
7 Team LG
Team LG
Ove Arbsjö [37291]
Gustaf Appelberg [63247]
Bo Alsö [68428]
Charles Crane [66667]
Göran Dahlin [93197]
Håkan Lindgren [203293]
Henrik Sievert [68427]
Lennart Palm [83980]
Vi ger oss inte
Vi ger oss inte
Marianne Tjärnlund [58056]
Eva Hydén [58279]
Roger Johansson [67449]
Lars Berggren [44437]
Ulf Strannå [44439]
Pär Kvist [200383]
8‑28
Halvlek 1: 8‑28
Halvlek 2: ‑
4,42 ‑ 15,58
Rond 6 Må 29 jan, kl 20:15-21:45
Bord Hemmalag Bortalag IMP VP
6 Spader Dam
Spader Dam
Ann-Marie Whiteman [67603]
Anna-Karin Larsson-Cohn [40112]
Ann-Margret Olsson [26892]
Gunilla Andersson [25750]
Birgitta Hagman [68238]
Stig Hagman [47069]
Roger Hilmersson [42107]
Budmax
Budmax
Siv Gustavsson [87227]
Per-Åke Lanemo [41450]
Jan Gunnarsson [40110]
Lennart Hammarlund [86024]
Anita Bergstedt [35005]
Gert Sjunnesson [47447]
Birgitta Melander [29210]
25‑16
Halvlek 1: 25‑16
Halvlek 2: ‑
12,90 ‑ 7,10
7 Vi ger oss inte
Vi ger oss inte
Marianne Tjärnlund [58056]
Eva Hydén [58279]
Roger Johansson [67449]
Lars Berggren [44437]
Ulf Strannå [44439]
Pär Kvist [200383]
Team LG
Team LG
Ove Arbsjö [37291]
Gustaf Appelberg [63247]
Bo Alsö [68428]
Charles Crane [66667]
Göran Dahlin [93197]
Håkan Lindgren [203293]
Henrik Sievert [68427]
Lennart Palm [83980]
9‑47
Halvlek 1: 9‑47
Halvlek 2: ‑
1,46 ‑ 18,54
Rond 7 Må 5 feb, kl 18:30-20:00
Bord Hemmalag Bortalag IMP VP
6 Spader Dam
Spader Dam
Ann-Marie Whiteman [67603]
Anna-Karin Larsson-Cohn [40112]
Ann-Margret Olsson [26892]
Gunilla Andersson [25750]
Birgitta Hagman [68238]
Stig Hagman [47069]
Roger Hilmersson [42107]
Budmax
Budmax
Siv Gustavsson [87227]
Per-Åke Lanemo [41450]
Jan Gunnarsson [40110]
Lennart Hammarlund [86024]
Anita Bergstedt [35005]
Gert Sjunnesson [47447]
Birgitta Melander [29210]
24‑25
Halvlek 1: 24‑25
Halvlek 2: ‑
9,64 ‑ 10,36
7 Vi ger oss inte
Vi ger oss inte
Marianne Tjärnlund [58056]
Eva Hydén [58279]
Roger Johansson [67449]
Lars Berggren [44437]
Ulf Strannå [44439]
Pär Kvist [200383]
Team LG
Team LG
Ove Arbsjö [37291]
Gustaf Appelberg [63247]
Bo Alsö [68428]
Charles Crane [66667]
Göran Dahlin [93197]
Håkan Lindgren [203293]
Henrik Sievert [68427]
Lennart Palm [83980]
30‑19
Halvlek 1: 30‑19
Halvlek 2: ‑
13,45 ‑ 6,55
Rond 8 Må 5 feb, kl 20:15-21:45
Bord Hemmalag Bortalag IMP VP
6 Budmax
Budmax
Siv Gustavsson [87227]
Per-Åke Lanemo [41450]
Jan Gunnarsson [40110]
Lennart Hammarlund [86024]
Anita Bergstedt [35005]
Gert Sjunnesson [47447]
Birgitta Melander [29210]
Team LG
Team LG
Ove Arbsjö [37291]
Gustaf Appelberg [63247]
Bo Alsö [68428]
Charles Crane [66667]
Göran Dahlin [93197]
Håkan Lindgren [203293]
Henrik Sievert [68427]
Lennart Palm [83980]
23‑35
Halvlek 1: 23‑35
Halvlek 2: ‑
6,29 ‑ 13,71
7 Vi ger oss inte
Vi ger oss inte
Marianne Tjärnlund [58056]
Eva Hydén [58279]
Roger Johansson [67449]
Lars Berggren [44437]
Ulf Strannå [44439]
Pär Kvist [200383]
Spader Dam
Spader Dam
Ann-Marie Whiteman [67603]
Anna-Karin Larsson-Cohn [40112]
Ann-Margret Olsson [26892]
Gunilla Andersson [25750]
Birgitta Hagman [68238]
Stig Hagman [47069]
Roger Hilmersson [42107]
31‑24
Halvlek 1: 31‑24
Halvlek 2: ‑
12,31 ‑ 7,69
Rond 9 Må 12 feb, kl 18:30-20:00
Bord Hemmalag Bortalag IMP VP
6 Vi ger oss inte
Vi ger oss inte
Marianne Tjärnlund [58056]
Eva Hydén [58279]
Roger Johansson [67449]
Lars Berggren [44437]
Ulf Strannå [44439]
Pär Kvist [200383]
Budmax
Budmax
Siv Gustavsson [87227]
Per-Åke Lanemo [41450]
Jan Gunnarsson [40110]
Lennart Hammarlund [86024]
Anita Bergstedt [35005]
Gert Sjunnesson [47447]
Birgitta Melander [29210]
13‑35
Halvlek 1: 13‑35
Halvlek 2: ‑
4,01 ‑ 15,99
7 Team LG
Team LG
Ove Arbsjö [37291]
Gustaf Appelberg [63247]
Bo Alsö [68428]
Charles Crane [66667]
Göran Dahlin [93197]
Håkan Lindgren [203293]
Henrik Sievert [68427]
Lennart Palm [83980]
Spader Dam
Spader Dam
Ann-Marie Whiteman [67603]
Anna-Karin Larsson-Cohn [40112]
Ann-Margret Olsson [26892]
Gunilla Andersson [25750]
Birgitta Hagman [68238]
Stig Hagman [47069]
Roger Hilmersson [42107]
61‑6
Halvlek 1: 61‑6
Halvlek 2: ‑
20,00 ‑ 0,00