Silver 8
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
46 | 1410,9 | 48,99 | Oskari Koivu - Hermanni Huhtamäki | Oskari Koivu Hermanni Huhtamäki | Finland | Finland |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som N-S, mot Gunnar Hallberg - Christian Lahrmann | Rond 1, som N-S, mot Gunnar Hallberg - Christian Lahrmann |
1 | 6NT | Ö | +1 | ♣3 | -1020 | 23 | 32 | 32 | ♠74♥kn965♦kn754♣kn52 | ♠Dkn96♥1042♦863♣863 | ♠74♥kn965♦kn754♣kn52 | 23 | 31,94 | 23 |
2 | 3♦ | S | –4 | ♥4 | -400 | 3 | 4 | 4 | ♠kn653♥D976♦K8♣EK9 | ♠E72♥K8♦E976♣kn1062 | ♠kn653♥D976♦K8♣EK9 | 26 | 18,06 | 26 |
Rond 2, som Ö-V, mot Jenny Rudenstål - Peter Friberg | Rond 2, som Ö-V, mot Jenny Rudenstål - Peter Friberg |
3 | 4♠x | S | –3 | ♣E | -500 | 66 | 92 | 92 | ♠ED108♥865♦654♣D84 | ♠7♥432♦K83♣EKkn1073 | ♠ED108♥865♦654♣D84 | 92 | 42,59 | 92 |
4 | 3NT | V | –1 | ♠5 | 100 | 12 | 17 | 17 | ♠D9♥Dkn108♦1087♣kn1065 | ♠Kkn10♥E5♦EKkn92♣K92 | ♠D9♥Dkn108♦1087♣kn1065 | 104 | 36,11 | 104 |
Rond 3, som Ö-V, mot Vit Volhejn - Peter Volhejn | Rond 3, som Ö-V, mot Vit Volhejn - Peter Volhejn |
5 | 4♠ | V | +1 | ♥5 | -450 | 7 | 10 | 10 | ♠kn8753♥D7♦8♣Ekn1043 | ♠EK2♥E654♦KD9♣D72 | ♠kn8753♥D7♦8♣Ekn1043 | 111 | 30,83 | 111 |
6 | 5♦x | S | –2 | ♥kn | -300 | 47 | 65 | 65 | ♠K93♥KDkn874♦10♣D85 | ♠E652♥965♦D7♣Ekn94 | ♠K93♥KDkn874♦10♣D85 | 158 | 36,57 | 158 |
Rond 4, som Ö-V, mot Mari Lindblom - Peter Swensson | Rond 4, som Ö-V, mot Mari Lindblom - Peter Swensson |
7 | 4♣ | V | +1 | ♠E | -150 | 64 | 89 | 89 | ♠kn2♥E8762♦K84♣963 | ♠1083♥D♦E96♣EKkn854 | ♠kn2♥E8762♦K84♣963 | 222 | 44,05 | 222 |
8 | 2♥x | S | –2 | ♦7 | -300 | 72 | 100 | 100 | ♠432♥97♦Ekn32♣Ekn76 | ♠ED87♥Dkn1065♦76♣83 | ♠432♥97♦Ekn32♣Ekn76 | 294 | 51,04 | 294 |
Rond 5, som N-S, mot Pär Ol-Mårs - Tommy Linder | Rond 5, som N-S, mot Pär Ol-Mårs - Tommy Linder |
9 | 3NT | Ö | +2 | ♦4 | -660 | 8 | 11 | 11 | ♠765♥K73♦Ekn106♣kn83 | ♠9832♥kn5♦8543♣D109 | ♠765♥K73♦Ekn106♣kn83 | 302 | 46,60 | 302 |
10 | 4♥ | S | = | ♣E | 620 | 55 | 76 | 76 | ♠EKkn10♥E642♦E732♣7 | ♠D9432♥kn9753♦-♣983 | ♠EKkn10♥E642♦E732♣7 | 357 | 49,58 | 357 |
Rond 6, som Ö-V, mot Markus Bertheau - Fredrik Wahlberg | Rond 6, som Ö-V, mot Markus Bertheau - Fredrik Wahlberg |
11 | 2NT | N | = | ♦2 | 120 | 11 | 15 | 15 | ♠10963♥5♦Ekn962♣865 | ♠Kkn5♥K109872♦D5♣K7 | ♠10963♥5♦Ekn962♣865 | 368 | 46,46 | 368 |
12 | 2♠ | Ö | –2 | ♣2 | 100 | 18 | 25 | 25 | ♠K108742♥8♦Ekn5♣1094 | ♠kn6♥EK1093♦983♣K63 | ♠K108742♥8♦Ekn5♣1094 | 386 | 44,68 | 386 |
Rond 7, som N-S, mot Lars Marjoniemi - Maria Grön | Rond 7, som N-S, mot Lars Marjoniemi - Maria Grön |
13 | 4♠ | S | +1 | ♥D | 650 | 48 | 67 | 67 | ♠K432♥85♦D82♣ED96 | ♠ED765♥E104♦K3♣kn85 | ♠K432♥85♦D82♣ED96 | 434 | 46,37 | 434 |
14 | 3♦ | S | = | ♣3 | 110 | 48 | 67 | 67 | ♠K108654♥865♦K5♣D4 | ♠9♥Ekn10♦ED9632♣kn97 | ♠K108654♥865♦K5♣D4 | 482 | 47,82 | 482 |
Rond 8, som Ö-V, mot Lennart Eriksson - Nils Andersson | Rond 8, som Ö-V, mot Lennart Eriksson - Nils Andersson |
15 | 1NT | S | = | ♠6 | 90 | 48 | 67 | 67 | ♠K87♥1086♦EK4♣E983 | ♠Dkn64♥kn♦D972♣7654 | ♠K87♥1086♦EK4♣E983 | 530 | 49,07 | 530 |
16 | 5♥ | V | +2 | ♣kn | -710 | 10 | 14 | 14 | ♠EK43♥E863♦73♣D107 | ♠-♥Kkn1097♦ED105♣EK32 | ♠EK43♥E863♦73♣D107 | 540 | 46,88 | 540 |
Rond 9, som Ö-V, mot Christer Gällström - Allan Christensen | Rond 9, som Ö-V, mot Christer Gällström - Allan Christensen |
17 | 3NT | Ö | = | ♣2 | -400 | 21 | 29 | 29 | ♠E64♥10987♦D8♣EK62 | ♠K75♥E2♦E109654♣D10 | ♠E64♥10987♦D8♣EK62 | 561 | 45,83 | 561 |
18 | 2♥ | Ö | –3 | ♣E | 150 | 8 | 11 | 11 | ♠Kkn4♥K754♦EKkn♣D108 | ♠9732♥986♦84♣kn765 | ♠Kkn4♥K754♦EKkn♣D108 | 569 | 43,90 | 569 |
Rond 10, som Ö-V, mot Adam Stokka - Ylva Strandberg | Rond 10, som Ö-V, mot Adam Stokka - Ylva Strandberg |
19 | 3NT | V | = | ♥kn | -600 | 30 | 42 | 42 | ♠105♥97♦EK53♣ED975 | ♠KD76♥E842♦108♣K83 | ♠105♥97♦EK53♣ED975 | 599 | 43,79 | 599 |
20 | 4♠ | S | = | ♥5 | 620 | 61 | 85 | 85 | ♠7♥D942♦Ekn8♣D9843 | ♠kn8♥1065♦965432♣K5 | ♠7♥D942♦Ekn8♣D9843 | 660 | 45,83 | 660 |
Rond 11, som N-S, mot Dejana Sverker - Zlatko Sariev | Rond 11, som N-S, mot Dejana Sverker - Zlatko Sariev |
21 | 1NT | N | = | ♠4 | 90 | 29 | 40 | 40 | ♠E953♥EK973♦D96♣7 | ♠K7♥kn2♦10532♣Kkn863 | ♠E953♥EK973♦D96♣7 | 689 | 45,57 | 689 |
22 | 3♣ | S | = | ♠kn | 110 | 62 | 86 | 86 | ♠2♥E762♦10742♣KDkn6 | ♠D9♥kn83♦E86♣E9542 | ♠2♥E762♦10742♣KDkn6 | 751 | 47,41 | 751 |
Rond 12, som N-S, mot Gun Röhnisch - Claus Röhnisch | Rond 12, som N-S, mot Gun Röhnisch - Claus Röhnisch |
23 | 4♠ | S | –2 | ♣K | -200 | 5 | 7 | 7 | ♠KD10753♥D4♦4♣E853 | ♠864♥K8762♦Ekn75♣7 | ♠KD10753♥D4♦4♣E853 | 756 | 45,65 | 756 |
24 | 2♥ | S | –1 | ♣5 | -50 | 27 | 38 | 38 | ♠Dkn♥1072♦D854♣EKkn10 | ♠K985♥K963♦63♣872 | ♠Dkn♥1072♦D854♣EKkn10 | 783 | 45,31 | 783 |
Rond 13, som N-S, mot Ann-Sofie Axelsson - Suzanne Lemborn | Rond 13, som N-S, mot Ann-Sofie Axelsson - Suzanne Lemborn |
25 | 1NT | N | +1 | ♠10 | 120 | 41 | 57 | 57 | ♠K9♥kn10752♦Ekn84♣83 | ♠Ekn765♥E3♦D107♣kn109 | ♠K9♥kn10752♦Ekn84♣83 | 824 | 45,78 | 824 |
26 | 4♠ | Ö | +1 | ♥D | -650 | 27 | 38 | 38 | ♠75♥kn8742♦8542♣D3 | ♠D8♥EKD9♦D1076♣1054 | ♠75♥kn8742♦8542♣D3 | 851 | 45,46 | 851 |
Rond 14, som N-S, mot Hjalmar Sandblom - Castor Mann | Rond 14, som N-S, mot Hjalmar Sandblom - Castor Mann |
27 | 6NT | N | +1 | ♦10 | 1020 | 71 | 99 | 99 | ♠EKD10♥EK10♦E2♣K753 | ♠kn2♥9742♦Kkn96♣Ekn2 | ♠EKD10♥EK10♦E2♣K753 | 922 | 47,43 | 922 |
28 | 4♠ | V | –2 | ♥E | 100 | 37 | 51 | 51 | ♠4♥EK653♦ED632♣74 | ♠kn76♥kn74♦108♣ED532 | ♠4♥EK653♦ED632♣74 | 959 | 47,57 | 959 |
Rond 15, som Ö-V, mot Per Söderberg - Hans-Olof Hallén | Rond 15, som Ö-V, mot Per Söderberg - Hans-Olof Hallén |
29 | 1♠ | N | +1 | ♥D | 110 | 26 | 36 | 36 | ♠9652♥kn52♦K95♣E84 | ♠43♥EKD9♦kn8643♣D7 | ♠9652♥kn52♦K95♣E84 | 985 | 47,17 | 985 |
30 | 2♠ | N | –3 | ♣kn | -150 | 56 | 78 | 78 | ♠10864♥D4♦E93♣kn1084 | ♠E93♥Kkn765♦Kkn5♣K3 | ♠10864♥D4♦E93♣kn1084 | 1041 | 48,19 | 1041 |
Rond 16, som N-S, mot Ted Jansson - Kjell Hansson | Rond 16, som N-S, mot Ted Jansson - Kjell Hansson |
31 | 3NT | N | –3 | ♣7 | -300 | 4 | 6 | 6 | ♠EK6♥ED102♦E876♣K8 | ♠93♥Kkn6♦kn9542♣963 | ♠EK6♥ED102♦E876♣K8 | 1045 | 46,82 | 1045 |
32 | 3NT | S | = | ♥4 | 400 | 30 | 42 | 42 | ♠865♥Ekn62♦EKkn93♣2 | ♠ED72♥98♦D108♣E543 | ♠865♥Ekn62♦EKkn93♣2 | 1075 | 46,66 | 1075 |
Rond 17, som N-S, mot Niklas Hedin - Carmen Tuason | Rond 17, som N-S, mot Niklas Hedin - Carmen Tuason |
33 | 6♥ | N | +1 | ♥8 | 1010 | 59 | 82 | 82 | ♠K♥ED976♦KDkn3♣ED10 | ♠4♥Kkn104♦E92♣Kkn983 | ♠K♥ED976♦KDkn3♣ED10 | 1134 | 47,73 | 1134 |
34 | 2♠ | N | –1 | ♦7 | -100 | 47 | 65 | 65 | ♠kn10972♥2♦D942♣865 | ♠E86♥D854♦Ekn108♣E2 | ♠kn10972♥2♦D942♣865 | 1181 | 48,24 | 1181 |
Rond 18, som N-S, mot Renee Cooper - Andreas Abragi | Rond 18, som N-S, mot Renee Cooper - Andreas Abragi |
35 | 3NT | N | = | ♣3 | 400 | 46 | 64 | 64 | ♠ED8♥Dkn8♦kn96♣Dkn72 | ♠K964♥K932♦D102♣E4 | ♠ED8♥Dkn8♦kn96♣Dkn72 | 1227 | 48,69 | 1227 |
36 | 3NT | S | +2 | ♠6 | 660 | 50 | 69 | 69 | ♠D♥EK3♦EKD76♣E632 | ♠Kkn82♥D1075♦109♣K87 | ♠D♥EK3♦EKD76♣E632 | 1277 | 49,27 | 1277 |
Rond 19, som Ö-V, mot Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl | Rond 19, som Ö-V, mot Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl |
37 | 2♦ | S | = | ♣E | 90 | 41 | 57 | 57 | ♠K1052♥E10♦D1076♣1095 | ♠kn6♥D7654♦43♣EKkn3 | ♠K1052♥E10♦D1076♣1095 | 1318 | 49,47 | 1318 |
38 | 3♦ | S | = | ♥K | 110 | 31,9 | 44 | 44 | ♠98752♥5♦932♣KD94 | ♠Ekn10♥KD10876♦76♣E10 | ♠98752♥5♦932♣KD94 | 1349,9 | 49,34 | 1349,9 |
Rond 20, som N-S, mot Lars Hansson - Sven Olof Jern | Rond 20, som N-S, mot Lars Hansson - Sven Olof Jern |
39 | 1NT | N | –1 | ♦5 | -100 | 13 | 18 | 18 | ♠64♥EKD5♦K8♣KDkn62 | ♠K98♥963♦kn32♣10843 | ♠64♥EKD5♦K8♣KDkn62 | 1362,9 | 48,54 | 1362,9 |
40 | 2NT | V | +1 | ♦4 | -150 | 48 | 67 | 67 | ♠106♥1075♦8742♣D1063 | ♠Dkn94♥E93♦Ekn♣kn754 | ♠106♥1075♦8742♣D1063 | 1410,9 | 48,99 | 1410,9 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior