Guldgruvan - Final G
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
12 | 327 | 47,81 | Leif Erlandsson - Karin Erlandsson | Leif Erlandsson Karin Erlandsson | Nora BK | Nora BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som N-S, mot Magnus Sandström - Jan Sandström | Rond 1, som N-S, mot Magnus Sandström - Jan Sandström |
1 | 3♥ | S | = | ♦5 | 140 | 14 | 78 | 78 | ♠kn965♥E84♦73♣kn1043 | ♠KD104♥KDkn106♦K2♣D9 | ♠kn965♥E84♦73♣kn1043 | 14 | 77,78 | 14 |
2 | 4♥ | S | +2 | ♠3 | 680 | 9 | 50 | 50 | ♠E♥E984♦KD765♣kn94 | ♠K874♥D653♦E9♣ED2 | ♠E♥E984♦KD765♣kn94 | 23 | 63,89 | 23 |
Rond 2, som N-S, mot Lars Marjoniemi - Jan Roos | Rond 2, som N-S, mot Lars Marjoniemi - Jan Roos |
3 | 3NT | Ö | +2 | ♦3 | -660 | 4 | 22 | 22 | ♠87532♥kn84♦98♣972 | ♠10♥K97♦E76532♣E103 | ♠87532♥kn84♦98♣972 | 27 | 50,00 | 27 |
4 | 1NT | N | +2 | ♥5 | 150 | 10 | 56 | 56 | ♠D2♥E1093♦D865♣E83 | ♠Kkn63♥kn62♦E94♣Dkn7 | ♠D2♥E1093♦D865♣E83 | 37 | 51,39 | 37 |
Rond 3, som Ö-V, mot Bengt Nilsson - Leif Andersson | Rond 3, som Ö-V, mot Bengt Nilsson - Leif Andersson |
5 | 3♠ | N | –1 | ♣6 | -100 | 7 | 39 | 39 | ♠Kkn94♥D109♦1098♣1043 | ♠102♥kn32♦ED652♣Ekn9 | ♠Kkn94♥D109♦1098♣1043 | 44 | 48,89 | 44 |
6 | 5♥x | S | –4 | ♠K | -800 | 18 | 100 | 100 | ♠kn732♥ED2♦K4♣K1073 | ♠KD865♥105♦kn♣ED962 | ♠kn732♥ED2♦K4♣K1073 | 62 | 57,41 | 62 |
Rond 4, som Ö-V, mot Eva Andersson - Ann-Sofie Axelsson | Rond 4, som Ö-V, mot Eva Andersson - Ann-Sofie Axelsson |
7 | 4♥ | S | = | ♣3 | 620 | 3 | 17 | 17 | ♠8♥654♦E86542♣1054 | ♠EDkn932♥K9♦kn10♣kn86 | ♠8♥654♦E86542♣1054 | 65 | 51,59 | 65 |
8 | 2♠ | V | –1 | ♦D | 50 | 9 | 50 | 50 | ♠E1095♥K1087♦86♣653 | ♠KD72♥D3♦E542♣kn104 | ♠E1095♥K1087♦86♣653 | 74 | 51,39 | 74 |
Rond 5, som N-S, mot Hans-Olof Hallén - Magnus Wegestål | Rond 5, som N-S, mot Hans-Olof Hallén - Magnus Wegestål |
9 | 5♠ | N | = | ♦E | 450 | 8 | 44 | 44 | ♠Kkn109864♥ED6♦K92♣- | ♠D732♥K8♦1086♣K765 | ♠Kkn109864♥ED6♦K92♣- | 82 | 50,62 | 82 |
10 | 3NT | N | = | ♠4 | 600 | 2 | 11 | 11 | ♠E♥Kkn52♦K54♣Kkn974 | ♠Dkn93♥E108♦Ekn97♣106 | ♠E♥Kkn52♦K54♣Kkn974 | 84 | 46,67 | 84 |
Rond 6, som Ö-V, mot Elisabeth Olsson - Kerstin Edwall | Rond 6, som Ö-V, mot Elisabeth Olsson - Kerstin Edwall |
11 | 2♥ | N | –1 | ♦kn | -50 | 16 | 89 | 89 | ♠E7♥D♦kn10643♣D10854 | ♠D10863♥E642♦E75♣2 | ♠E7♥D♦kn10643♣D10854 | 100 | 50,51 | 100 |
12 | 3NT | S | +3 | ♦7 | 690 | 3 | 17 | 17 | ♠kn♥kn954♦106432♣kn65 | ♠E10876♥D76♦D97♣43 | ♠kn♥kn954♦106432♣kn65 | 103 | 47,69 | 103 |
Rond 7, som Ö-V, mot Christer Sandberg - Ingemar Andersson | Rond 7, som Ö-V, mot Christer Sandberg - Ingemar Andersson |
13 | 3NT | Ö | = | ♥3 | -600 | 13 | 72 | 72 | ♠ED62♥K8♦K1064♣Dkn3 | ♠kn7♥E654♦ED73♣872 | ♠ED62♥K8♦K1064♣Dkn3 | 116 | 49,57 | 116 |
14 | 4♠ | Ö | –1 | ♦K | 50 | 1 | 6 | 6 | ♠D1087♥kn98♦E65♣K72 | ♠EK63♥EK42♦943♣109 | ♠D1087♥kn98♦E65♣K72 | 117 | 46,43 | 117 |
Rond 8, som N-S, mot Ulf Lindgren - Bengt Lauthers | Rond 8, som N-S, mot Ulf Lindgren - Bengt Lauthers |
15 | 1NT | Ö | –1 | ♠K | 50 | 5 | 28 | 28 | ♠KDkn95♥K1087♦94♣95 | ♠E432♥9542♦ED♣kn42 | ♠KDkn95♥K1087♦94♣95 | 122 | 45,19 | 122 |
16 | 2♥ | S | +1 | ♠7 | 140 | 8 | 44 | 44 | ♠D93♥EDkn9♦1054♣E87 | ♠Kkn6♥10542♦ED9♣964 | ♠D93♥EDkn9♦1054♣E87 | 130 | 45,14 | 130 |
Rond 9, som N-S, mot Hans Thimell - Jan Andersson | Rond 9, som N-S, mot Hans Thimell - Jan Andersson |
17 | 5♣ | S | –1 | ♥4 | -50 | 14 | 78 | 78 | ♠765♥D6♦kn63♣EKD54 | ♠32♥E♦ED10♣kn987632 | ♠765♥D6♦kn63♣EKD54 | 144 | 47,06 | 144 |
18 | 2NT | V | –1 | ♣4 | 50 | 12 | 67 | 67 | ♠K10♥Ekn103♦987♣8743 | ♠E8542♥K65♦105♣K96 | ♠K10♥Ekn103♦987♣8743 | 156 | 48,15 | 156 |
Rond 10, som N-S, mot Mattias Lindgren - Stefan Ekman | Rond 10, som N-S, mot Mattias Lindgren - Stefan Ekman |
19 | 3NT | N | +1 | ♣7 | 430 | 4 | 22 | 22 | ♠K109432♥4♦KD32♣EK | ♠E5♥EKkn52♦kn1076♣95 | ♠K109432♥4♦KD32♣EK | 160 | 46,78 | 160 |
20 | 3NT | S | +3 | ♦9 | 690 | 14 | 78 | 78 | ♠Ekn84♥74♦K107532♣E | ♠K52♥Ekn52♦Ekn6♣D85 | ♠Ekn84♥74♦K107532♣E | 174 | 48,33 | 174 |
Rond 11, som N-S, mot Per Jansson - Kent Bäckström | Rond 11, som N-S, mot Per Jansson - Kent Bäckström |
21 | 2♥ | S | –1 | ♠kn | -100 | 11 | 61 | 61 | ♠D3♥D♦D1054♣kn87543 | ♠E764♥EK10842♦-♣D92 | ♠D3♥D♦D1054♣kn87543 | 185 | 48,94 | 185 |
22 | 3NT | Ö | +2 | ♥D | -660 | 1 | 6 | 6 | ♠1032♥942♦E64♣9864 | ♠9654♥Dkn1087♦D3♣kn3 | ♠1032♥942♦E64♣9864 | 186 | 46,97 | 186 |
Rond 12, som Ö-V, mot Sven Åke Bjerregård - Anders Morath | Rond 12, som Ö-V, mot Sven Åke Bjerregård - Anders Morath |
23 | 4♠x | Ö | –3 | ♣10 | 800 | 1 | 6 | 6 | ♠543♥D863♦98♣D973 | ♠EK10987♥52♦Ekn72♣5 | ♠543♥D863♦98♣D973 | 187 | 45,17 | 187 |
24 | 2♠ | N | +1 | ♥6 | 140 | 6 | 33 | 33 | ♠76♥6♦Kkn92♣E97542 | ♠Dkn32♥E8742♦3♣K83 | ♠76♥6♦Kkn92♣E97542 | 193 | 44,68 | 193 |
Rond 13, som N-S, mot Håkan Litsegård - Mats Mattsson | Rond 13, som N-S, mot Håkan Litsegård - Mats Mattsson |
25 | 4♠ | N | –2 | ♦K | -100 | 6 | 33 | 33 | ♠KD10874♥K♦4♣D10942 | ♠kn532♥D854♦kn8753♣- | ♠KD10874♥K♦4♣D10942 | 199 | 44,22 | 199 |
26 | 1♠ | Ö | +3 | ♦D | -170 | 6 | 33 | 33 | ♠2♥E10972♦8432♣985 | ♠K743♥Kkn8♦D6♣E1076 | ♠2♥E10972♦8432♣985 | 205 | 43,80 | 205 |
Rond 14, som Ö-V, mot Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen | Rond 14, som Ö-V, mot Hjördis Andersson - Birgitte Thellefsen |
27 | 2♣ | N | +1 | ♣3 | 110 | 6 | 33 | 33 | ♠K9873♥D3♦kn653♣103 | ♠10♥kn952♦E10982♣Ekn4 | ♠K9873♥D3♦kn653♣103 | 211 | 43,42 | 211 |
28 | 4♠ | N | –1 | ♣K | -100 | 18 | 100 | 100 | ♠D3♥kn1052♦E10542♣KD | ♠852♥D764♦9♣kn9764 | ♠D3♥kn1052♦E10542♣KD | 229 | 45,44 | 229 |
Rond 15, som N-S, mot Håkan Myrhagen - Ritva Myrhagen | Rond 15, som N-S, mot Håkan Myrhagen - Ritva Myrhagen |
29 | 6♣ | N | –1 | ♦8 | -100 | 1 | 6 | 6 | ♠E♥D84♦E1065♣K6542 | ♠D652♥Ekn3♦Dkn4♣EDkn | ♠E♥D84♦E1065♣K6542 | 230 | 44,06 | 230 |
30 | 4♣ | N | = | ♥10 | 130 | 11 | 61 | 61 | ♠D73♥D♦Ekn84♣Ekn962 | ♠E984♥EK♦1053♣10854 | ♠D73♥D♦Ekn84♣Ekn962 | 241 | 44,63 | 241 |
Rond 16, som Ö-V, mot Gunnar Andersson - Jesper Rundin | Rond 16, som Ö-V, mot Gunnar Andersson - Jesper Rundin |
31 | 4♠ | S | –1 | ♣kn | -100 | 15 | 83 | 83 | ♠E9♥K87♦E108♣107654 | ♠kn42♥D95♦96542♣kn8 | ♠E9♥K87♦E108♣107654 | 256 | 45,88 | 256 |
32 | 3NT | S | –1 | ♠E | -50 | 10 | 56 | 56 | ♠8432♥E104♦875♣K32 | ♠EK106♥kn832♦964♣105 | ♠8432♥E104♦875♣K32 | 266 | 46,18 | 266 |
Rond 17, som Ö-V, mot Lars Hansson - Sven Olof Jern | Rond 17, som Ö-V, mot Lars Hansson - Sven Olof Jern |
33 | 4♦ | V | +1 | ♣E | -150 | 8 | 44 | 44 | ♠kn105♥E87♦Kkn1043♣54 | ♠EKD8♥9642♦ED95♣2 | ♠kn105♥E87♦Kkn1043♣54 | 274 | 46,13 | 274 |
34 | 3♠ | Ö | –1 | ♥E | 50 | 14 | 78 | 78 | ♠D98643♥8642♦3♣E10 | ♠K7♥Dkn109♦K94♣9732 | ♠D98643♥8642♦3♣E10 | 288 | 47,06 | 288 |
Rond 18, som Ö-V, mot Anders Hellström - Yvonne Flodqvist | Rond 18, som Ö-V, mot Anders Hellström - Yvonne Flodqvist |
35 | 2♥ | N | = | ♠7 | 110 | 10 | 56 | 56 | ♠75♥kn742♦873♣E987 | ♠kn843♥D3♦EK1094♣kn4 | ♠75♥kn742♦873♣E987 | 298 | 47,30 | 298 |
36 | 2♥ | Ö | = | ♠8 | -110 | 12 | 67 | 67 | ♠92♥kn10843♦43♣kn865 | ♠Ekn743♥EK♦K987♣ED | ♠92♥kn10843♦43♣kn865 | 310 | 47,84 | 310 |
Rond 19, som Ö-V, mot Olga Frampol - Larisa Feldman | Rond 19, som Ö-V, mot Olga Frampol - Larisa Feldman |
37 | 2♠ | Ö | –1 | ♥K | 50 | 14 | 78 | 78 | ♠KD973♥E975♦108♣74 | ♠kn842♥42♦Kkn952♣K5 | ♠KD973♥E975♦108♣74 | 324 | 48,65 | 324 |
38 | 1NT | Ö | –1 | ♥K | 100 | 3 | 17 | 17 | ♠97♥E10873♦kn54♣D104 | ♠KDkn82♥4♦E1093♣K98 | ♠97♥E10873♦kn54♣D104 | 327 | 47,81 | 327 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior