Guldgruvan - Final C
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
4 | 386 | 56,43 | Stig Dybdahl - Tommy Birkelund | Stig Dybdahl Tommy Birkelund | Norge | Norge |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som N-S, mot Daniel Gustafsson - Roland Gyllenhammar | Rond 1, som N-S, mot Daniel Gustafsson - Roland Gyllenhammar |
1 | 2♥ | S | +2 | ♣K | 170 | 12 | 67 | 67 | ♠kn965♥E84♦73♣kn1043 | ♠KD104♥KDkn106♦K2♣D9 | ♠kn965♥E84♦73♣kn1043 | 12 | 66,67 | 12 |
2 | 4♥ | S | +1 | ♦2 | 650 | 2 | 11 | 11 | ♠E♥E984♦KD765♣kn94 | ♠K874♥D653♦E9♣ED2 | ♠E♥E984♦KD765♣kn94 | 14 | 38,89 | 14 |
Rond 2, som N-S, mot Lars Olsson - Gunnar Göthberg | Rond 2, som N-S, mot Lars Olsson - Gunnar Göthberg |
3 | 3NT | Ö | +2 | ♦3 | -660 | 7 | 39 | 39 | ♠87532♥kn84♦98♣972 | ♠10♥K97♦E76532♣E103 | ♠87532♥kn84♦98♣972 | 21 | 38,89 | 21 |
4 | 2NT | N | +1 | ♠8 | 150 | 9 | 50 | 50 | ♠D2♥E1093♦D865♣E83 | ♠Kkn63♥kn62♦E94♣Dkn7 | ♠D2♥E1093♦D865♣E83 | 30 | 41,67 | 30 |
Rond 3, som N-S, mot Romuald Grudzinski - Kenneth Karlsson | Rond 3, som N-S, mot Romuald Grudzinski - Kenneth Karlsson |
5 | 4♥ | S | –1 | ♠2 | -100 | 6 | 33 | 33 | ♠ED765♥7♦Kkn743♣K8 | ♠83♥EK8654♦-♣D7652 | ♠ED765♥7♦Kkn743♣K8 | 36 | 40,00 | 36 |
6 | 5♠ | V | = | ♦8 | -650 | 6 | 33 | 33 | ♠E94♥K63♦87532♣54 | ♠10♥kn9874♦ED1096♣kn8 | ♠E94♥K63♦87532♣54 | 42 | 38,89 | 42 |
Rond 4, som N-S, mot Johan Nilsson - Ola Stavås | Rond 4, som N-S, mot Johan Nilsson - Ola Stavås |
7 | 2♠x | V | –1 | ♥D | 200 | 10 | 56 | 56 | ♠107654♥Dkn3♦D7♣KD3 | ♠K♥E10872♦K93♣E972 | ♠107654♥Dkn3♦D7♣KD3 | 52 | 41,27 | 52 |
8 | 1NT | V | = | ♦2 | -90 | 10 | 56 | 56 | ♠kn643♥kn2♦Dkn107♣ED2 | ♠8♥E9654♦K93♣K987 | ♠kn643♥kn2♦Dkn107♣ED2 | 62 | 43,06 | 62 |
Rond 5, som N-S, mot Ulf Backman - Tommy Johansson | Rond 5, som N-S, mot Ulf Backman - Tommy Johansson |
9 | 4♠x | N | +1 | ♦E | 690 | 18 | 100 | 100 | ♠Kkn109864♥ED6♦K92♣- | ♠D732♥K8♦1086♣K765 | ♠Kkn109864♥ED6♦K92♣- | 80 | 49,38 | 80 |
10 | 2♦ | S | +2 | ♣2 | 130 | 0 | 0 | 0 | ♠E♥Kkn52♦K54♣Kkn974 | ♠Dkn93♥E108♦Ekn97♣106 | ♠E♥Kkn52♦K54♣Kkn974 | 80 | 44,44 | 80 |
Rond 6, som N-S, mot Ylva Strandberg - Suzanne Lemborn | Rond 6, som N-S, mot Ylva Strandberg - Suzanne Lemborn |
11 | 2♥ | V | –4 | ♦2 | 200 | 14 | 78 | 78 | ♠42♥Kkn9873♦92♣E63 | ♠Kkn95♥105♦KD8♣Kkn97 | ♠42♥Kkn9873♦92♣E63 | 94 | 47,47 | 94 |
12 | 3NT | N | +2 | ♦5 | 660 | 13 | 72 | 72 | ♠D9543♥E82♦5♣ED97 | ♠K2♥K103♦EKkn8♣K1082 | ♠D9543♥E82♦5♣ED97 | 107 | 49,54 | 107 |
Rond 7, som N-S, mot Christian Lahrmann - Markus Bertheau | Rond 7, som N-S, mot Christian Lahrmann - Markus Bertheau |
13 | 3NT | Ö | = | ♠10 | -600 | 9 | 50 | 50 | ♠K85♥kn97♦852♣EK94 | ♠10943♥D1032♦kn9♣1065 | ♠K85♥kn97♦852♣EK94 | 116 | 49,57 | 116 |
14 | 2♠ | Ö | = | ♠2 | -110 | 14 | 78 | 78 | ♠kn4♥7653♦kn107♣8654 | ♠952♥D10♦KD82♣EDkn3 | ♠kn4♥7653♦kn107♣8654 | 130 | 51,59 | 130 |
Rond 8, som N-S, mot Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson | Rond 8, som N-S, mot Ann-Charlotte Tranvik - Nils Karlsson |
15 | 4♦ | V | –2 | ♦2 | 100 | 7 | 39 | 39 | ♠KDkn95♥K1087♦94♣95 | ♠E432♥9542♦ED♣kn42 | ♠KDkn95♥K1087♦94♣95 | 137 | 50,74 | 137 |
16 | 3♥ | N | = | ♦2 | 140 | 7 | 39 | 39 | ♠D93♥EDkn9♦1054♣E87 | ♠Kkn6♥10542♦ED9♣964 | ♠D93♥EDkn9♦1054♣E87 | 144 | 50,00 | 144 |
Rond 9, som N-S, mot Eric Arvidsson - Pär Ol-Mårs | Rond 9, som N-S, mot Eric Arvidsson - Pär Ol-Mårs |
17 | 5♥x | Ö | –1 | ♦2 | 100 | 12 | 67 | 67 | ♠765♥D6♦kn63♣EKD54 | ♠32♥E♦ED10♣kn987632 | ♠765♥D6♦kn63♣EKD54 | 156 | 50,98 | 156 |
18 | 3♦ | V | = | ♦2 | -110 | 6 | 33 | 33 | ♠K10♥Ekn103♦987♣8743 | ♠E8542♥K65♦105♣K96 | ♠K10♥Ekn103♦987♣8743 | 162 | 50,00 | 162 |
Rond 10, som N-S, mot Robert Frank - Johan Göransson | Rond 10, som N-S, mot Robert Frank - Johan Göransson |
19 | 6♦ | S | = | ♣D | 920 | 16 | 89 | 89 | ♠K109432♥4♦KD32♣EK | ♠E5♥EKkn52♦kn1076♣95 | ♠K109432♥4♦KD32♣EK | 178 | 52,05 | 178 |
20 | 3NT | S | = | ♠3 | 600 | 3 | 17 | 17 | ♠Ekn84♥74♦K107532♣E | ♠K52♥Ekn52♦Ekn6♣D85 | ♠Ekn84♥74♦K107532♣E | 181 | 50,28 | 181 |
Rond 11, som N-S, mot Dejana Sverker - Claus Röhnisch | Rond 11, som N-S, mot Dejana Sverker - Claus Röhnisch |
21 | 4♣ | N | +1 | ♦E | 150 | 17 | 94 | 94 | ♠D3♥D♦D1054♣kn87543 | ♠E764♥EK10842♦-♣D92 | ♠D3♥D♦D1054♣kn87543 | 198 | 52,38 | 198 |
22 | 3NT | Ö | +3 | ♥D | -690 | 0 | 0 | 0 | ♠1032♥942♦E64♣9864 | ♠9654♥Dkn1087♦D3♣kn3 | ♠1032♥942♦E64♣9864 | 198 | 50,00 | 198 |
Rond 12, som N-S, mot Gunnar Boström - Maud Kylinger | Rond 12, som N-S, mot Gunnar Boström - Maud Kylinger |
23 | 3NT | N | +1 | ♠3 | 630 | 18 | 100 | 100 | ♠Dkn2♥Kkn74♦6543♣104 | ♠6♥E109♦KD10♣EKkn862 | ♠Dkn2♥Kkn74♦6543♣104 | 216 | 52,17 | 216 |
24 | 2♠ | N | = | ♥6 | 110 | 7 | 39 | 39 | ♠EK9854♥kn53♦1086♣6 | ♠10♥KD109♦ED754♣Dkn10 | ♠EK9854♥kn53♦1086♣6 | 223 | 51,62 | 223 |
Rond 13, som N-S, mot Marianne Melchior Ericson - Joakim Ericson | Rond 13, som N-S, mot Marianne Melchior Ericson - Joakim Ericson |
25 | 5♥ | V | –4 | ♦4 | 400 | 16 | 89 | 89 | ♠KD10874♥K♦4♣D10942 | ♠kn532♥D854♦kn8753♣- | ♠KD10874♥K♦4♣D10942 | 239 | 53,11 | 239 |
26 | 3♣ | S | –2 | ♠E | -200 | 5 | 28 | 28 | ♠2♥E10972♦8432♣985 | ♠K743♥Kkn8♦D6♣E1076 | ♠2♥E10972♦8432♣985 | 244 | 52,14 | 244 |
Rond 14, som N-S, mot Hannu Oikarainen - Mikael Johnsson | Rond 14, som N-S, mot Hannu Oikarainen - Mikael Johnsson |
27 | 1NT | N | +1 | ♠3 | 120 | 15 | 83 | 83 | ♠ED52♥K1064♦K♣K987 | ♠kn64♥E87♦D74♣D652 | ♠ED52♥K1064♦K♣K987 | 259 | 53,29 | 259 |
28 | 4♠ | N | = | ♦2 | 620 | 12 | 67 | 67 | ♠EK976♥EK8♦KD8♣103 | ♠kn104♥93♦kn763♣E852 | ♠EK976♥EK8♦KD8♣103 | 271 | 53,77 | 271 |
Rond 15, som N-S, mot Kenneth Fredriksson - Monica Näs | Rond 15, som N-S, mot Kenneth Fredriksson - Monica Näs |
29 | 3NT | N | +3 | ♥5 | 690 | 14 | 78 | 78 | ♠E♥D84♦E1065♣K6542 | ♠D652♥Ekn3♦Dkn4♣EDkn | ♠E♥D84♦E1065♣K6542 | 285 | 54,60 | 285 |
30 | 3NT | S | –1 | ♥4 | -50 | 1 | 6 | 6 | ♠D73♥D♦Ekn84♣Ekn962 | ♠E984♥EK♦1053♣10854 | ♠D73♥D♦Ekn84♣Ekn962 | 286 | 52,96 | 286 |
Rond 16, som N-S, mot Samantha Punch - Stephen Peterkin | Rond 16, som N-S, mot Samantha Punch - Stephen Peterkin |
31 | 4♠ | N | = | ♣7 | 620 | 11 | 61 | 61 | ♠K10876♥Ekn42♦K3♣D9 | ♠D53♥1063♦Dkn7♣EK32 | ♠K10876♥Ekn42♦K3♣D9 | 297 | 53,23 | 297 |
32 | 2♣ | N | +2 | ♠4 | 130 | 13 | 72 | 72 | ♠75♥76♦EKkn♣EDkn974 | ♠Dkn9♥KD95♦D1032♣86 | ♠75♥76♦EKkn♣EDkn974 | 310 | 53,82 | 310 |
Rond 17, som N-S, mot Anders d´Aquino - Carin Möller | Rond 17, som N-S, mot Anders d´Aquino - Carin Möller |
33 | 4♥ | V | –2 | ♣E | 100 | 18 | 100 | 100 | ♠974♥KD103♦7♣EKkn103 | ♠632♥kn5♦862♣D9876 | ♠974♥KD103♦7♣EKkn103 | 328 | 55,22 | 328 |
34 | 3NT | N | +1 | ♠4 | 630 | 14 | 78 | 78 | ♠105♥K75♦kn52♣Dkn654 | ♠Ekn2♥E3♦ED10876♣K8 | ♠105♥K75♦kn52♣Dkn654 | 342 | 55,88 | 342 |
Rond 18, som N-S, mot Peter Forsberg - Rolf Forsberg | Rond 18, som N-S, mot Peter Forsberg - Rolf Forsberg |
35 | 2♣ | N | +2 | ♦3 | 130 | 12 | 67 | 67 | ♠ED10♥EK105♦D♣K10652 | ♠K962♥986♦kn652♣D3 | ♠ED10♥EK105♦D♣K10652 | 354 | 56,19 | 354 |
36 | 4♥ | V | –2 | ♠K | 200 | 13 | 72 | 72 | ♠KD1065♥D95♦52♣K93 | ♠8♥762♦EDkn106♣10742 | ♠KD1065♥D95♦52♣K93 | 367 | 56,64 | 367 |
Rond 19, som N-S, mot Brian Short - Alan Goodman | Rond 19, som N-S, mot Brian Short - Alan Goodman |
37 | 3NT | N | –2 | ♠5 | -200 | 3 | 17 | 17 | ♠E5♥kn6♦743♣Ekn10862 | ♠106♥KD1083♦ED6♣D93 | ♠E5♥kn6♦743♣Ekn10862 | 370 | 55,56 | 370 |
38 | 2♠ | V | –1 | ♠3 | 100 | 16 | 89 | 89 | ♠E653♥62♦KD6♣Ekn72 | ♠104♥KDkn95♦872♣653 | ♠E653♥62♦KD6♣Ekn72 | 386 | 56,43 | 386 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior