Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Bra länkar
Profilering
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior




Sidor
Näe, nu är det dags att ta fram den tjuriga vinnarskallen.
Kämpa på nu!
Sidor
Jag ber hela bridge Sverige om ursäkt, från den dag jag kom ner och Captain Janne fixade att jag fick bakblåsa, så har det har gått åt h-e. Förlåt! Nu tar jag av mig den gula kepsen i alla fall, hoppas det hjälper
Sidor
Kan inte säga att jag önskar laget framfång, men med det sagt så är laget för bra för att missa top 8.
Hade personligen laget rankat som nummer 3.
Det är 6 solida bridgespelare utan någon stjärna .
Skål
Sidor
Jag är också förvånad över hur sex i mina ögon, samspelta, kompetenta spelare inte levererar bättre. 2 hj -2 i zon när motståndarna spelar osättbara 5 kl . Har de samma kort?? Och 4 hj verkar vara ett svårspelat kontrakt för ena paret.
Kom igen nu. Bättre kan ni.
Sidor
Lovar att vi försöker. Men det har inte gått bra, det är utom allt tvivel.
Hade en bra kväll igår.
Alla var taggade.
Så en match till där inget fungerade.
Jaja, vi får se om det går att ta in lite i de två nästa matcherna.
Sidor
Hej Peter, du har inte funderat på att sätta alkolås på telefonen
.
Sidor
Gå ett vänstervarv runt stolen innan ni börjar, bit ihop och kämpa det är mycket kvar!
Sidor
Så sant, det är närmare vm nu än det var igår kväll. Det är nu kämparna kliver fram.
Sidor
De kan gå hur många varv som helst. Förlusterna mot blåbärsnationerna hopar sig.
Sidor
Utklassade mot Serbien också. Hur kan man få bet i 4 sp? Var ingen annan i hela EM som lyckades i alla fall. Släppa hem 6 sp när motståndarna saknar två Ess. Spela bort 6 hj som var kanon bjudet, i alla fall. Någon måste väl kunna lägga ett kort rätt. Det är ju ändå landslagsspelare det handlar om.
Sidor
Sluta hacka på laget. Oflyt är inte samma sak som otur och jag har aldrig sett ett lag ha så mkt oflyt de senaste matcherna.
Det är inte över än, oflyt vänder alltid förr eller senare.
Sidor
Tog av gula Turkepsen i match 1, hjälpte inte. Bakblåste inte match 2, hjälpte inte. Såg damerna på BBO under match 3, såg i efterhand att det inte hjälpte. Så kanske inte bara mitt fel? Fortfarande finns viss chans att komma bland de 8, men tiden rinner fort ut. Heja Sverige, jag vet ni kan.
Sidor
Imorgon vänder det. GL.
Sidor
Öppna laget har floppat rejält och går kanske mot sitt sämsta resultat någonsin i ett mästerskap och för det förtjänar de naturligtvis kritik, precis som att de skall hyllas när de gör något bra. Däremot hade det varit fint om du (och alla andra) hade lagt in brickorna, eller i alla fall skrivit match och bricknummer så att det går att bilda sig en uppfattning om vad som hänt. Det kan finnas fullt rimliga förklaringar till varför man tex inte tagit för två ess mot en slam.
Sidor
Det enda du gör i dina inlägg är att kasta skit på spelarna utan någon som helst konstruktiv kritik. Absolut får man kritisera våra landslagsspelare när de inte presterar på den nivå som de har skämt bort oss med, men maken till respektlöshet har jag inte skådat på länge. ”Spela bort 6hj…” bridge är enkelt med öppna kort, då väljer man sällan fel spelplan. Och har du aldrig släppt hem eller fått spela hem en slam med två ess borta? Något man förövrigt inte var ensamma om.
Rent generellt verkar för många skribenter här på forumet tro att motståndet våra landslag möter är totalt värdelöst, men att vårt landslag förlorar ändå. Självklart finns det bättre och sämre lag, men finns få lag som bara viker ner och ger bort poäng. Kritisera för all del, men snälla var konstruktiv annars skapas enbart ett sämre klimat på forumet.
Sidor
Håller helt med, har man brickan budgivningen och spelförloppet kan man ofta se/räkna ut varför det blivit fel. Däremot kan man inte begära att spelarna förklarar vad som hänt under pågående turnering eftersom det tar energi från spelet, dock gärna efter att tävlingen är klar. Har själv inte haft tid att följa spelet denna gång så ser fram emot att få ta del av några brickor om någon/några i laget skriver i efterhand. Fast just nu måste focus givetvis vara att ta sig upp till topp 8(9 eller 10 kan ju också räcka till BB om det blir återbud)
Sidor
LN’s inlägg är ju bara att hoppa över - det står ju inget i dem. Sen tro f-n att det finns rimlig förklaring till de här spelarnas ”misstag” (inte ta för två ess etc) Jag vill se lite mer fakta när kritken utdelas före det är slutspelat (onödigt att inte fråga varför ena eller andra hände tills du som inte var med vet mer). Jag har sett otroligt bra bud och spel och otroligt svåra situationer, där några funkat mindre bra utan att det går att sitta vid sidan och gasta.
Släpp bromsarna, få upp självförtroendet och spelet kanske kan gå som normalt = BRA.
Sidor
Gick in för att kolla några brickor. Enkelt att hitta brickorna och budgivningen men vad gäller spelet står det typ ”data not found”.
Någon som vet hur man hittar det?
Sidor
Kollade några förlustbrickor mot Serbien för att se vad Lisbeth menade bl.a. Eftersom jag inte kan hitta hur spelet gått kan jag bara göra kvalificerade gissningar dock. Kan man inte hitta hur spelet gått är väl enda chansen att spelarna själva berättar hur de tänkt/spelat om det inte är uppenbart, givetvis efter avslutad turnering isåfall. Finns även andra svårigheter, fel spelförare och felaktigt utspelskort inmatat bl.a så
måste hitta rimliga budgivningar också.
24: 4Sp av Nord med Hj6 ut. Gissar på att man spelade på Sp 2-2 och KlK fel enligt följande: HjA SpA HjK Kl till A HjQ med Ru-sak. När sedan Sp satt 3-1 var man bet. Vid nästan alla andra bord spelades det ut ruter och då var enda chansen att maska i klöver. Ser ut som rimlig spelplan och enbart otur/oflyt.
27: Den famösa brickan med 2A borta i 6Sp. Sverige spelade ut ruter och då var det claim eftersom Hj satt 3-3 och SF kunde saka sin klöverförlorare. Serbien spelade ut klöver och då var det direktbet.
Ser ut som otur/oflyt.
29: Serbien bjöd en usel slam som hängde på 2 maskar och 3-2 i trumf ungefär. Bjöds vid 4 bord i öppna. Uppenbart otur/oflyt.
30: 3NT bjöds vid i princip alla bord. 3 gick bet däribland Sverige. Ser svårt ut att gå bet som det satt, gissar på att SF var rädd för att Hj satt 5-3 och spelade på någon inpetning. Svårt att bedöma om det var dåligt eller en rimlig spelplan alltså.
31: Sverige öppnade med 1Ru och Syd passade tveksamt med xxx Qxxxx Jx Jxx. Dock förståeligt i minuszon. 3 Zonbet och en 4a ut. Brukar själv alltid bjuda i dessa lägen men det är ju en stilfråga och svårt att veta vad som är rätt i längden. Dessutom hade nog de flesta Västar balanserat med 1NT(11-16) men givetvis inte Serbien…
32: Sverige bjöd 6Hj med V som SF. Med Ru9 ut kan man gå hem men en rimlig spelplan leder ofta till straff, så även denna gång. Dock var slammen hårt bjuden och mot oddsen men klart spelbar. Vet inte budgivningen så svårt att veta om någon bjöd för hårt.
Summa summarum en match med mycket oflyt/otur och maximal bestraffning för alla tveksamma avgöranden. Orkade inte gå igenom alla likabrickor och Sveriges vinstbrickor så ingen komplett analys med andra ord. Kan dock konstatera att det med all säkerhet blivit förlust även med perfekt spel om än inte lika stor…Har inte haft tid att följa spelet denna gång överhuvudtaget och kritik är säkert befogad totalt sett men den bör åtminstone vara saklig. Ser fram mot en mer utförlig efteranalys denna gång gärna inklusive turbrickor och bra avgöranden också.
Sidor
En liten (spekulerande) parantes om denna: I damernas match öppnade båda Syd med 3♣ i 1a hand ozon och därmed kunde knappast klöveress gå och bada. Kanske brickan förlorades redan i budgivningen om Serbien öppnade eller bjöd ♣, medan Sverige inte gjorde det. Hur man i så fall benämner det lägger jag ingen värdering vid här.
Sidor
Ibland är det ”tungt i den branta backen”. Det viktiga är att inte låta negativa tankar ta över. Både vi och Ni vet att Ni KAN!
Tummen upp till Er alla från V-ås-åsa
Sidor
Vet att det är lättare sagt än gjort men när jag är inne i lång oflytsperiod brukar jag försöka gå ”back to basics” och inte hitta på något överhuvudtaget tills det (förhoppningsvis) vänder. Är man inne i oflyt brukar nämligen det mesta man hittar på gå åt h-e. Nu är väl öppna laget tillräckligt rutinerade för att inte bli påverkade och spelar sitt vanliga spel oavsett, såg åtminstone inget som motsatte detta i Serbienmatchen.
Sidor
Kämpa!!!
Sidor
Alla har vi hört: spelar man bra har man tur och tvärtom. Och alla har säkert också varit med om dagar så det känns som allting man gör blir fel och allting motståndarna gör blir rätt. Då ska man ligga lågt och vänta på att det vänder.
Allt detta blir lite annorlunda när man spelar i landslaget och det finns stora förväntningar på bra resultat. Med den pressen, blir besvikelserna större och självförtroende minde när eländet bara fortsätter.
Nu är vi på botten känns det som och enda vägen går uppåt. Det kanske är försent att kvala även med tur o bra spel, men jag tror vårt landslag i resterande matcher kommer att visa vad de kan. Och så får spelarena analysera sedan vad som hände och sen glömma det.
Sidor
Hej!
Det går upp och ner i bridge, så är det, men ge inte upp! Det är åtta matcher kvar och det finns fortfarande möjlighet att komma igen.
Jag tror på er! (och oavsett hur det går kommer solen att gå upp nästa dag i alla fall
)
Sidor
Sverige NS: (3♣) Dbl (5♣) 5♥; (pass) 6♠
Nord hade ♠A ♥xxx ♦Q10xxx ♣Kxxx och valde ruter.
Sverige ÖV:
(pass) 1♠) (pass) 2♠ (8-11)
(3♣) Något (5♣) något (pass)
6♠
Klöver ut.
Hörde bara om budgivningarna på frukosten och det var av någon som inte var helt säker.
Sidor
♠AJxx ♥K9x ♦Txx ♣Axx
♠Qx ♥Qx ♦AKJx ♣Q98xx
1♣ (pass) 2NT (pass); 3NT all pass
Låg hjärter ut till hacka tia och dam.
Klöver till äss och klöver till 10 dam och kung.
Lägre hjärter till 9 knekt och x.
Öst skiftar till ruter, och ni antar därmed att hjärtern satt 6-2.
Ni vinner ässet och godspelar klöversticken.
Då kom Öst in och spelar mer ruter.
Nu måste man maska för att gå hem.
Vet inte vilka ruterhackor som spelades av Öst, men jag vet att känslan vid bordet var att Väst borde ha en ingång för att fortsätta med hjärter från sex stycken.
Om Öst trots allt har ruterdam kan man gå hem iallafall om denne också har spaderkung, men så satt det inte denna dag.
Sidor
Lite trött nu Janne men att sätta RuK andra gången är väl bara rätt om VY har exakt Qx från start? Är dålig på %räkning men gissar att det är klart mot oddsen att spela så. Eller? Och dessutom, om Ö har SpK och Qxxx(x) i Ru kan han ju bara slå ur sig i Ru efter RuQ och invänta SpK. 2Kl + 1Hj +1Ru + 1Sp = 5
Sidor
Håller med till fullo!
Kämpa på, än är inte sista kortet lagt och den där damen har inte sjungit än!
Det kommer att bli en spännande eftermiddag!
Sidor
Och så dök Fredrik Nyström upp på Madeira efter ungefär halva matchen i morse, och så vände det! Nu blir det synd om Schweiz och Polen i eftermiddag, heja Sverige!
Sidor