Vinnare av Chairman's Cup

Chairman’s Cup 2018

Allmänt

Chairman’s Cup är en lagtävling som spelas varje sommar vid Bridgefestivalen. Tävlingen spelas som ett Gröna Hissen-kval över två dagar och därefter cupspel över fyra dagar.

Tidigare år

   År Vinnare Spelare Antal lag
2018 Innevarande år
2017 Stridsvagn Thomas Karlsson, Bo Sundell, Morgan Svensson, Gunnar Elmroth, Alexander Sandin 170
2016 Litauen Erikas Vainikonis, Wojciech Olanski, Vytas Vainikonis, Andrei Arlovich, Apolinary Kowalski, Jerzy Russian 173
2015 ERA Erikas Vainikonis - Boguslaw Gierulski
Jerzy Skrzypcak - Andrei Arlovich
Pavel Jassem - Piotr Zatorski
166
2014 England David Kendrick - Paul Lamford
Michael Byrne - Mike Bell
162
2013 Vi i femman Johnny Östberg - Christer Bjäring
Anders Morath - Sven-Åke Bjerregård
Tommy Gullberg
123
2012 Skalman Krister Ahlesved - Jonas Petersson
Olle Wademark - Jan Selberg
Tom Gärds - Niklas Warne
136
2011 Latvia Ugis Jansons - Andris Smilgajs
Ivars Rubenis - Aigars Germanis
114
2010 Gary’s Boys Gary Gottlieb - Peter Fredin
Jan Lagerman - Frederic Wrang
Håkan Nilsson
116
2009 Berik Bengt-Erik Efraimsson - Anders Morath
Tommy Gullberg - Sven-Åke Bjerregård
Johnny Östberg - Mats Axdorph
100
2008 Sweden 1 Magnus Eriksson - Andreas Marquardsen
Arvid Wikner - Tobias Törnqvist
Frederic Wrang - Johan Upmark
72
2007 Sweden 1 Magnus Eriksson - Andreas Marquardsen
Arvid Wikner - Tobias Törnqvist
Fredrik Nyström - Johan Upmark
76
2006 Auby Daniel Auby - Jan Selberg
Ulf Nilsson - Johan Ebenius
Catarina Midskog - Leif Bremark
53
2005 de Botton Janet de Botton - Gunnar Hallberg
Nick Sandqvist - Artur Malinowski
Jason Hackett - Justin Hackett
64
2004 Ruterfyra Mats Nilsland - Björn Axelsson
Arne Larsson - Per-Inge Helmertz
79
2003 Chlodnia Poland Mirek Cichocki - Krzys Pikus
Bogus Gierulski - Roman Kierznowski
102
2002 8465 Sven-Åke Bjerregård - Tommy Gullberg
Mårten Gustawsson - Anders Morath
Bengt-Erik Efraimsson
103
2001 Bulgaria Christo Drumev - Ivan Bonev
Dessislava Popova - Rossen Gunev
81
2000 Aktuell produktion Tommy Gullberg - Lars Andersson
P-O Sundelin - Johan Sylvan
Peter Strömberg (Bertheau) - Fredrik Nyström
68
1999 Skalman Tom Gärds - Stefan Haglund
Martin Löfgren - Niklas Warne
Frank Westman
50
1998 Örebridgen Tommy Bergdahl - Peter Nordén
Göran Petersson - Bo-Henry Ek
Leif Svenzon - Rolf Israelsson
39

Alla Bridgefestivaler genom åren

Tillbaka till Vinnare genom åren