Tävlingsledare

Upplands bridgeförbund strävar efter att erbjuda stöd, råd och utbildningar till tävlingsledare inom distriktet.

Ryszard Sliwinski
Distriktstävlingsledare Ryszard Sliwinski 7639 svarar gärna på frågor.

Upplands bridgeförbund har tagit fram generella tävlingsbestämmelser gällande DM-tävlingarna i distriktet, och dessa regler kan också lånas och tillämpas i andra sammanhang.


Kommande utbildningar

Tävlingsledarutbildning steg 1 och Ruter-Bridgemateutbildning våren 2020
Stockholms Bridgeförbund kommer tillsammans med Upplandsdistriktet anordna Tävlingsledarutbildning steg 1 samt Ruter/BM-utbildning under våren 2020.
Tävlingsledarutbildningen steg 1 sker lördag-söndag , 4-5 april.
Plats: BK S:t Eriks lokaler, Kronobergsgatan 12.
Tid: kl 10.00 - 17.00 båda dagarna
Anmälan: Senast onsdag 1 april till Kalle Persson; kalle.bridge@gmail.com
Kostnad: Utbildningen är gratis

Ruter-och Bridgemateutbildningen går i Uppsala söndagen 10 maj.
Plats: Bridgens Hus i Uppsala, Vattholmavägen 18
Tid; kl 10.00 - 17.00
Kursledare; Ryszard Sliwinski
Anmälan: senast onsdagen 6 maj till Kalle Persson; kalle.bridge@gmail.com
Kostnad: Utbildningen är gratis
Tävlingsledarutbildning steg 2 planeras till hösten 2020

Senast avklarade utbildningar

Ruter - och Bridgemateutbildning 28 april 2018

Tillsammans med Stockholmssdistriktets DTL Karl Persson höll Ryszard Sliwinski i utbildningen i Ruter och Bridgemate.
Deltagare:
Från Uppland: Christer Andersson, Hans Börling, Eva Kangru, Monica Stenkvist Asplund och Gunnar Westermark.
Från Stockholm: Anders d´Aquino, Reine Johansson, Elisabeth Karlsson, Claes Pettersson och Wilhelm Sabelström.

Uppdateringskurs om de nya lagarna 29 april 2018.

Tillsammans med Stockholmssdistriktets DTL Karl Persson höll Ryszard Sliwinski i uppdateringskursen om de nya lagarna.
För att få behålla sin TL licens för steg 2 och 3 måste man före 2018 års utgång, utöver aktivitetskraven, gå en uppdateringskurs på den nya lagboken, 2017 års lagar i tävlingsbridge.
Deltagare:
Från Uppland: Gunnar Allard, Anki Arvmyren, Anders Björendahl, Ping Huang, Iwe Nilsson, Peter Svensson och Rolf Westman.
Från Stockholm: Fredrik Alfredsson, Marie Berg, Mi Andrén, Thomas Björkstrand, Dag Elmér, Lennart Eriksson, Yvonne Flodqvist, Tuve Gustavsson, Mårten Gustawsson, Lars-Olof Hessle, Mari Lindblom, Elisabeth Nordling, Sofia Ryman, Carina Wademark och Ola Weinberg.