Partävling v 18 torsdag
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
16 | 142,6 | 42,45 | Anita Brundin - Björn Stjärnfäldt | Anita Brundin Björn Stjärnfäldt | -2,4 | BK Fenix | BK Fenix |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som N-S, mot Lisbeth Andersson - Eva Kerstin Holmquist | Rond 1, som N-S, mot Lisbeth Andersson - Eva Kerstin Holmquist |
1 | 4♥ | Ö | = | ♦3 | -420 | 3 | 21 | 21 | ♠kn86♥653♦K105♣Dkn75 | ♠D10973♥10♦Ekn743♣K2 | ♠kn86♥653♦K105♣Dkn75 | 3 | 21,43 | 3 |
2 | 3♠ | S | +3 | ♣kn | 230 | 6 | 43 | 43 | ♠EK74♥E87532♦632♣- | ♠Dkn952♥-♦ED4♣109852 | ♠EK74♥E87532♦632♣- | 9 | 32,14 | 9 |
Rond 2, som N-S, mot Anita Nilsson - Åke Persson | Rond 2, som N-S, mot Anita Nilsson - Åke Persson |
3 | 3NT | Ö | = | ♠5 | -600 | 6 | 43 | 43 | ♠Dkn10♥E8753♦93♣964 | ♠E8765♥kn94♦D75♣82 | ♠Dkn10♥E8753♦93♣964 | 15 | 35,71 | 15 |
4 | 3NT | S | +2 | ♣3 | 660 | 9 | 64 | 64 | ♠Dkn3♥KD♦kn10752♣K82 | ♠K97♥Ekn987♦E83♣E9 | ♠Dkn3♥KD♦kn10752♣K82 | 24 | 42,86 | 24 |
Rond 3, som N-S, mot Jens Jensen - Margareta Mårtensson | Rond 3, som N-S, mot Jens Jensen - Margareta Mårtensson |
5 | 3♦ | Ö | +3 | ♠5 | -170 | 10 | 71 | 71 | ♠D10832♥97♦Kkn3♣D42 | ♠5♥Dkn853♦65♣109873 | ♠D10832♥97♦Kkn3♣D42 | 34 | 48,57 | 34 |
6 | 3NT | Ö | +4 | ♦kn | -720 | 0 | 0 | 0 | ♠EKDkn64♥1093♦93♣108 | ♠8♥8642♦kn10872♣975 | ♠EKDkn64♥1093♦93♣108 | 34 | 40,48 | 34 |
Rond 4, som N-S, mot Annica Flodin - Esbjörn Jonsson | Rond 4, som N-S, mot Annica Flodin - Esbjörn Jonsson |
7 | 4♥ | S | –1 | ♠D | -100 | 2 | 14 | 14 | ♠K7♥Ekn942♦K96♣Ekn8 | ♠92♥KD10653♦D3♣K106 | ♠K7♥Ekn942♦K96♣Ekn8 | 36 | 36,73 | 36 |
8 | 3♥ | Ö | +1 | ♥6 | -170 | 6 | 43 | 43 | ♠2♥ED1053♦64♣ED654 | ♠K65♥K76♦10982♣kn92 | ♠2♥ED1053♦64♣ED654 | 42 | 37,50 | 42 |
Rond 5, som N-S, mot Lotte Ståhl - Annette Areskog | Rond 5, som N-S, mot Lotte Ståhl - Annette Areskog |
9 | 2♥ | Ö | –1 | ♣7 | 100 | 11 | 79 | 79 | ♠ED8♥E53♦104♣kn10653 | ♠542♥8742♦K8753♣7 | ♠ED8♥E53♦104♣kn10653 | 53 | 42,06 | 53 |
10 | 2♠ | S | –3 | ♦8 | -300 | 2 | 14 | 14 | ♠103♥kn42♦kn103♣E9542 | ♠ED754♥E53♦D74♣Dkn | ♠103♥kn42♦kn103♣E9542 | 55 | 39,29 | 55 |
Rond 6, som N-S, mot Erik Hülphers - Ingrid Lange | Rond 6, som N-S, mot Erik Hülphers - Ingrid Lange |
11 | 3NT | S | = | ♠4 | 400 | 8 | 57 | 57 | ♠K♥E8♦KDkn109♣KD1086 | ♠D108♥Dkn7♦754♣Ekn53 | ♠K♥E8♦KDkn109♣KD1086 | 63 | 40,91 | 63 |
12 | 4♥ | S | –1 | ♣5 | -100 | 7 | 50 | 50 | ♠107♥EK8♦EK92♣KD92 | ♠D9854♥Dkn965♦kn3♣3 | ♠107♥EK8♦EK92♣KD92 | 70 | 41,67 | 70 |
Rond 7, som N-S, mot Lennart Tukia - Rune Karlsson | Rond 7, som N-S, mot Lennart Tukia - Rune Karlsson |
13 | 4♠ | S | = | ♣E | 620 | 5 | 36 | 36 | ♠1087♥Kkn♦EK8764♣KD | ♠EKkn52♥E1043♦kn♣654 | ♠1087♥Kkn♦EK8764♣KD | 75 | 41,21 | 75 |
14 | 2♣ | S | +2 | ♠3 | 130 | 14 | 100 | 100 | ♠ED1072♥92♦D9♣K865 | ♠95♥kn764♦K76♣ED72 | ♠ED1072♥92♦D9♣K865 | 89 | 45,41 | 89 |
Rond 8, som N-S, mot Ulla-Maija Johannesson - Krister Jönsson | Rond 8, som N-S, mot Ulla-Maija Johannesson - Krister Jönsson |
15 | 3♣ | S | –2 | ♠2 | -200 | 6 | 43 | 43 | ♠E109♥10876♦E72♣1043 | ♠754♥54♦954♣EKkn86 | ♠E109♥10876♦E72♣1043 | 95 | 45,24 | 95 |
16 | 4♥ | V | +1 | ♠6 | -650 | 1 | 7 | 7 | ♠D86♥kn972♦kn964♣75 | ♠532♥D♦1073♣EDkn642 | ♠D86♥kn972♦kn964♣75 | 96 | 42,86 | 96 |
Rond 9, som N-S, mot Björn Stålfors - Birgitta Fröhling | Rond 9, som N-S, mot Björn Stålfors - Birgitta Fröhling |
17 | 3♦ | V | –1 | ♣10 | 50 | 10 | 71 | 71 | ♠832♥942♦D1054♣1094 | ♠kn1065♥ED8♦7♣Dkn762 | ♠832♥942♦D1054♣1094 | 106 | 44,54 | 106 |
18 | 4♥ | Ö | –1 | ♦E | 50 | 7 | 50 | 50 | ♠75♥Ekn97♦62♣Kkn952 | ♠109864♥-♦EKkn543♣86 | ♠75♥Ekn97♦62♣Kkn952 | 113 | 44,84 | 113 |
Rond 10, som N-S, mot Ingrid Emanuel - Ulla Mårtensson | Rond 10, som N-S, mot Ingrid Emanuel - Ulla Mårtensson |
19 | 3♣ | S | +2 | ♥E | 150 | 7 | 50 | 50 | ♠K8♥Kkn953♦kn32♣kn32 | ♠E75♥6♦74♣EK98654 | ♠K8♥Kkn953♦kn32♣kn32 | 120 | 45,11 | 120 |
20 | 4♥ | N | +2 | ♣2 | 680 | 11 | 79 | 79 | ♠E7♥KD953♦Ekn♣Dkn87 | ♠1092♥Ekn76♦D♣K9643 | ♠E7♥KD953♦Ekn♣Dkn87 | 131 | 46,79 | 131 |
Rond 11, som N-S, mot Anna-Lena Vikner - Lars Skoland | Rond 11, som N-S, mot Anna-Lena Vikner - Lars Skoland |
21 | 5♣x | N | –5 | ♠9 | -1400 | 0 | 0 | 0 | ♠D10♥E1095♦ED♣EKD108 | ♠842♥D72♦9632♣432 | ♠D10♥E1095♦ED♣EKD108 | 131 | 44,56 | 131 |
22 | 4♠x | V | = | ♥E | -790 | 0 | 0 | 0 | ♠9♥E108753♦kn9643♣10 | ♠E653♥K4♦K107♣9643 | ♠9♥E108753♦kn9643♣10 | 131 | 42,53 | 131 |
Rond 12, som N-S, mot Anna-Maj Lundberg - Anna-Greta Nyholm | Rond 12, som N-S, mot Anna-Maj Lundberg - Anna-Greta Nyholm |
23 | 3♥ | N | –2 | ♣K | -200 | 0 | 0 | 0 | ♠EKD♥Dkn1065♦752♣43 | ♠105♥K2♦Kkn1096♣kn952 | ♠EKD♥Dkn1065♦752♣43 | 131 | 40,68 | 131 |
24 | 4♣ | V | –1 | ♥E | 50 | 14 | 100 | 100 | ♠1072♥Ekn109865♦8♣K4 | ♠Dkn53♥3♦Dkn763♣kn62 | ♠1072♥Ekn109865♦8♣K4 | 145 | 43,15 | 145 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior