Länsnygammalt final
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
27 | 158,6 | 47,21 | Greger Sundgren | Greger Sundgren | -15,4 | Laholms BK | Laholms BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Syd, med Rolf Nilsson, mot Bengt Appelqvist - Lennart Nilsson | Rond 1, som Syd, med Rolf Nilsson, mot Bengt Appelqvist - Lennart Nilsson |
7 | 2NT | Ö | +1 | ♠K | -150 | 2 | 14 | 14 | ♠EK1085♥Dkn♦1082♣E105 | ♠3♥864♦kn654♣D8732 | ♠EK1085♥Dkn♦1082♣E105 | 2 | 14,29 | 2 |
8 | 2♥ | Ö | +2 | ♦kn | -170 | 5 | 36 | 36 | ♠Kkn92♥7♦kn1097♣K862 | ♠D1073♥E8542♦K43♣4 | ♠Kkn92♥7♦kn1097♣K862 | 7 | 25,00 | 7 |
Rond 2, som Syd, med Stig Emblad, mot Margaretha Bodén - Agneta Hägerström | Rond 2, som Syd, med Stig Emblad, mot Margaretha Bodén - Agneta Hägerström |
9 | 4♥ | N | –2 | ♦E | -100 | 2 | 14 | 14 | ♠KD9♥K7♦D963♣8643 | ♠kn84♥ED10863♦K2♣kn7 | ♠KD9♥K7♦D963♣8643 | 9 | 21,43 | 9 |
10 | 2NT | V | +1 | ♣9 | -150 | 14 | 100 | 100 | ♠D72♥10932♦6♣K6542 | ♠E104♥Kkn84♦93♣D1097 | ♠D72♥10932♦6♣K6542 | 23 | 41,07 | 23 |
Rond 3, som Syd, med Kerstin Adie, mot Rolf Nilsson - Kerstin Trydell | Rond 3, som Syd, med Kerstin Adie, mot Rolf Nilsson - Kerstin Trydell |
11 | 5♣ | S | = | ♠E | 400 | 6 | 43 | 43 | ♠4♥ED92♦432♣EKDkn9 | ♠K6♥Kkn5♦Ekn1076♣1087 | ♠4♥ED92♦432♣EKDkn9 | 29 | 41,43 | 29 |
12 | 3♠ | Ö | –3 | ♦4 | 150 | 14 | 100 | 100 | ♠Ekn4♥K864♦764♣E83 | ♠852♥107♦K1052♣D1075 | ♠Ekn4♥K864♦764♣E83 | 43 | 51,19 | 43 |
Rond 4, som Syd, med Ingrid Olsson, mot Stig Emblad - Lennart Nordberg | Rond 4, som Syd, med Ingrid Olsson, mot Stig Emblad - Lennart Nordberg |
13 | 2♠ | S | –1 | ♦7 | -100 | 8 | 57 | 57 | ♠kn109653♥E92♦kn109♣E | ♠D♥kn43♦D53♣Dkn8654 | ♠kn109653♥E92♦kn109♣E | 51 | 52,04 | 51 |
14 | 3NT | V | +1 | ♠8 | -430 | 3 | 21 | 21 | ♠K63♥862♦9642♣872 | ♠kn1087♥Dkn7♦E85♣D103 | ♠K63♥862♦9642♣872 | 54 | 48,21 | 54 |
Rond 5, som Väst, med Birgitta Almgren, mot Kerstin Adie - Per Johansson | Rond 5, som Väst, med Birgitta Almgren, mot Kerstin Adie - Per Johansson |
15 | 4♥ | N | +2 | ♠5 | 680 | 2 | 14 | 14 | ♠EK8♥kn10♦1083♣kn9652 | ♠D1097532♥852♦5♣ED | ♠EK8♥kn10♦1083♣kn9652 | 56 | 44,44 | 56 |
16 | 2♠ | Ö | +2 | ♥8 | -170 | 10 | 71 | 71 | ♠E7♥632♦EK108♣D752 | ♠Kkn10862♥94♦Dkn♣E63 | ♠E7♥632♦EK108♣D752 | 66 | 47,14 | 66 |
Rond 6, som Syd, med Britt Inger Kjellman, mot Ingrid Olsson - Ingalill Johanssson | Rond 6, som Syd, med Britt Inger Kjellman, mot Ingrid Olsson - Ingalill Johanssson |
17 | 4♦ | S | –3 | ♥E | -150 | 8 | 57 | 57 | ♠K2♥72♦D107542♣kn98 | ♠10865♥Dkn1054♦Ekn6♣D | ♠K2♥72♦D107542♣kn98 | 74 | 48,05 | 74 |
18 | 4♥ | N | = | ♠D | 620 | 11 | 79 | 79 | ♠E653♥K1053♦6♣kn1073 | ♠K74♥EDkn4♦EK104♣64 | ♠E653♥K1053♦6♣kn1073 | 85 | 50,60 | 85 |
Rond 7, som Syd, med Lennart Nilsson, mot Birgitta Almgren - Rosie Hansson | Rond 7, som Syd, med Lennart Nilsson, mot Birgitta Almgren - Rosie Hansson |
19 | 2NT | S | +2 | ♦2 | 180 | 10 | 71 | 71 | ♠Kkn♥K10863♦KD8♣EK7 | ♠D105♥kn52♦74♣D8632 | ♠Kkn♥K10863♦KD8♣EK7 | 95 | 52,20 | 95 |
20 | 3NT | S | = | ♥2 | 600 | 5 | 36 | 36 | ♠KD10♥Ekn8♦kn109♣D982 | ♠E75♥D95♦E632♣E76 | ♠KD10♥Ekn8♦kn109♣D982 | 100 | 51,02 | 100 |
Rond 8, som Syd, med Agneta Hägerström, mot Britt Inger Kjellman - Bengt Appelqvist | Rond 8, som Syd, med Agneta Hägerström, mot Britt Inger Kjellman - Bengt Appelqvist |
21 | 1♥ | N | +3 | ♠6 | 170 | 5 | 36 | 36 | ♠D4♥42♦D986♣kn7532 | ♠E82♥EKDkn93♦K10♣E4 | ♠D4♥42♦D986♣kn7532 | 105 | 50,00 | 105 |
22 | 4♣ | N | = | ♦kn | 130 | 10 | 71 | 71 | ♠EKDkn4♥ED653♦D73♣- | ♠2♥2♦K1084♣Ekn106432 | ♠EKDkn4♥ED653♦D73♣- | 115 | 51,34 | 115 |
Rond 9, som Syd, med Kerstin Trydell, mot Lennart Nilsson - Margaretha Bodén | Rond 9, som Syd, med Kerstin Trydell, mot Lennart Nilsson - Margaretha Bodén |
23 | 3NT | V | –1 | ♠2 | 100 | 11 | 79 | 79 | ♠D7♥D963♦K2♣kn9743 | ♠109832♥74♦E973♣K6 | ♠D7♥D963♦K2♣kn9743 | 126 | 52,94 | 126 |
24 | 4♠ | Ö | +2 | ♥K | -480 | 6 | 43 | 43 | ♠K7♥EKkn8♦kn93♣10653 | ♠D3♥97653♦872♣842 | ♠K7♥EKkn8♦kn93♣10653 | 132 | 52,38 | 132 |
Rond 10, som Väst, med Lennart Nordberg, mot Agneta Hägerström - Rolf Nilsson | Rond 10, som Väst, med Lennart Nordberg, mot Agneta Hägerström - Rolf Nilsson |
25 | 4♥ | S | +1 | ♠4 | 450 | 11 | 79 | 79 | ♠1097♥54♦kn10752♣K98 | ♠K5432♥98♦983♣E75 | ♠1097♥54♦kn10752♣K98 | 143 | 53,76 | 143 |
26 | 2♦ | V | +1 | ♥5 | -110 | 12 | 86 | 86 | ♠K962♥kn109♦Dkn876♣E | ♠7♥E742♦E95♣D10852 | ♠K962♥kn109♦Dkn876♣E | 155 | 55,36 | 155 |
Rond 11, som Syd, med Per Johansson, mot Kerstin Trydell - Stig Emblad | Rond 11, som Syd, med Per Johansson, mot Kerstin Trydell - Stig Emblad |
27 | 4♥ | N | +2 | ♠E | 480 | 4 | 29 | 29 | ♠K8♥E1064♦EKDkn3♣98 | ♠752♥KD732♦5♣EKDkn | ♠K8♥E1064♦EKDkn3♣98 | 159 | 54,08 | 159 |
28 | 3NT | V | +1 | ♠7 | -430 | 4 | 29 | 29 | ♠542♥K94♦K762♣754 | ♠10876♥kn86♦1093♣K102 | ♠542♥K94♦K762♣754 | 163 | 52,92 | 163 |
Rond 12, som Syd, med Ingalill Johanssson, mot Lennart Nordberg - Kerstin Adie | Rond 12, som Syd, med Ingalill Johanssson, mot Lennart Nordberg - Kerstin Adie |
29 | 4♥ | S | +1 | ♥10 | 650 | 7 | 50 | 50 | ♠E8♥K9854♦5♣E10874 | ♠D♥Ekn73♦E98743♣D6 | ♠E8♥K9854♦5♣E10874 | 170 | 52,80 | 170 |
30 | 3NT | Ö | = | ♣K | -400 | 4 | 29 | 29 | ♠K2♥763♦864♣KD1053 | ♠E863♥Dkn102♦7♣9642 | ♠K2♥763♦864♣KD1053 | 174 | 51,79 | 174 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior