Länsnygammalt final
Scratch
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
31 | 158,0 | 47,02 | Birgitta Almgren | Birgitta Almgren | BK Allians, Halmstad | BK Allians, Halmstad |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Syd, med Charlotte Brydolf, mot Lennart Nordberg - Margaretha Bodén | Rond 1, som Syd, med Charlotte Brydolf, mot Lennart Nordberg - Margaretha Bodén |
1 | 3♣ | S | –1 | ♦2 | -50 | 3 | 21 | 21 | ♠EK♥E93♦K953♣8652 | ♠D83♥kn872♦D4♣K1073 | ♠EK♥E93♦K953♣8652 | 3 | 21,43 | 3 |
2 | 2♠ | V | –2 | ♦5 | 100 | 13 | 93 | 93 | ♠EDkn♥EK6♦106♣Dkn987 | ♠95♥542♦kn97532♣65 | ♠EDkn♥EK6♦106♣Dkn987 | 16 | 57,14 | 16 |
Rond 12, som Öst, med Ingrid Olsson, mot Britt Bengtsson - Agneta Hägerström | Rond 12, som Öst, med Ingrid Olsson, mot Britt Bengtsson - Agneta Hägerström |
5 | 1NT | V | –2 | ♦4 | 100 | 3 | 21 | 21 | ♠KD952♥kn52♦72♣1063 | ♠E8♥D104♦Ekn9♣Dkn872 | ♠KD952♥kn52♦72♣1063 | 19 | 45,24 | 19 |
6 | 2♦ | V | +2 | ♠7 | -130 | 5 | 36 | 36 | ♠Ekn1084♥7♦Ekn9♣EK103 | ♠D9♥kn53♦D1032♣Dkn95 | ♠Ekn1084♥7♦Ekn9♣EK103 | 24 | 42,86 | 24 |
Rond 8, som Väst, med Kerstin Adie, mot Sören Hammer - Per Johansson | Rond 8, som Väst, med Kerstin Adie, mot Sören Hammer - Per Johansson |
9 | 2♥ | N | = | ♣10 | 110 | 3 | 21 | 21 | ♠76♥54♦kn1087♣EKD95 | ♠E10532♥kn92♦E54♣102 | ♠76♥54♦kn1087♣EKD95 | 27 | 38,57 | 27 |
10 | 3NT | V | +3 | ♥4 | -690 | 13 | 93 | 93 | ♠Kkn98♥ED7♦kn52♣E83 | ♠653♥65♦EKD10874♣kn | ♠Kkn98♥ED7♦kn52♣E83 | 40 | 47,62 | 40 |
Rond 6, som Väst, med Margaretha Bodén, mot Charlotte Brydolf - Lennart Nordberg | Rond 6, som Väst, med Margaretha Bodén, mot Charlotte Brydolf - Lennart Nordberg |
11 | 3NT | N | +2 | ♠D | 460 | 3 | 21 | 21 | ♠E1032♥1043♦K5♣6532 | ♠Dkn9875♥876♦D98♣4 | ♠E1032♥1043♦K5♣6532 | 43 | 43,88 | 43 |
12 | 2NT | Ö | = | ♦7 | -120 | 10 | 71 | 71 | ♠763♥D952♦D98♣Kkn4 | ♠KD109♥Ekn3♦Ekn3♣962 | ♠763♥D952♦D98♣Kkn4 | 53 | 47,32 | 53 |
Rond 10, som Nord, med Lennart Nilsson, mot Sören Hammer - Rosie Hansson | Rond 10, som Nord, med Lennart Nilsson, mot Sören Hammer - Rosie Hansson |
13 | 2♠ | N | –1 | ♦7 | -100 | 8 | 57 | 57 | ♠D♥kn43♦D53♣Dkn8654 | ♠kn109653♥E92♦kn109♣E | ♠D♥kn43♦D53♣Dkn8654 | 61 | 48,41 | 61 |
14 | 3NT | Ö | –1 | ♠3 | 50 | 13 | 93 | 93 | ♠kn1087♥Dkn7♦E85♣D103 | ♠K63♥862♦9642♣872 | ♠kn1087♥Dkn7♦E85♣D103 | 74 | 52,86 | 74 |
Rond 5, som Öst, med Greger Sundgren, mot Kerstin Adie - Per Johansson | Rond 5, som Öst, med Greger Sundgren, mot Kerstin Adie - Per Johansson |
15 | 4♥ | N | +2 | ♠5 | 680 | 2 | 14 | 14 | ♠D1097532♥852♦5♣ED | ♠EK8♥kn10♦1083♣kn9652 | ♠D1097532♥852♦5♣ED | 76 | 49,35 | 76 |
16 | 2♠ | Ö | +2 | ♥8 | -170 | 10 | 71 | 71 | ♠Kkn10862♥94♦Dkn♣E63 | ♠E7♥632♦EK108♣D752 | ♠Kkn10862♥94♦Dkn♣E63 | 86 | 51,19 | 86 |
Rond 7, som Öst, med Rosie Hansson, mot Lennart Nilsson - Greger Sundgren | Rond 7, som Öst, med Rosie Hansson, mot Lennart Nilsson - Greger Sundgren |
19 | 2NT | S | +2 | ♦2 | 180 | 4 | 29 | 29 | ♠E9743♥D7♦kn103♣1054 | ♠862♥E94♦E9652♣kn9 | ♠E9743♥D7♦kn103♣1054 | 90 | 49,45 | 90 |
20 | 3NT | S | = | ♥2 | 600 | 9 | 64 | 64 | ♠kn98642♥10♦K4♣Kkn103 | ♠3♥K76432♦D875♣54 | ♠kn98642♥10♦K4♣Kkn103 | 99 | 50,51 | 99 |
Rond 11, som Öst, med Lennart Nordberg, mot Charlotte Brydolf - Margaretha Bodén | Rond 11, som Öst, med Lennart Nordberg, mot Charlotte Brydolf - Margaretha Bodén |
21 | 1♥ | N | +2 | ♣6 | 140 | 12 | 86 | 86 | ♠K106♥1086♦kn743♣K96 | ♠kn9753♥75♦E52♣D108 | ♠K106♥1086♦kn743♣K96 | 111 | 52,86 | 111 |
22 | 3♠ | S | –3 | ♥7 | -150 | 12 | 86 | 86 | ♠108763♥Kkn10984♦Ekn♣- | ♠95♥7♦9652♣KD9875 | ♠108763♥Kkn10984♦Ekn♣- | 123 | 54,91 | 123 |
Rond 3, som Nord, med Inger Wallin, mot Ingrid Olsson - Agneta Hägerström | Rond 3, som Nord, med Inger Wallin, mot Ingrid Olsson - Agneta Hägerström |
23 | 3NT | V | = | ♠10 | -600 | 2 | 14 | 14 | ♠109832♥74♦E973♣K6 | ♠D7♥D963♦K2♣kn9743 | ♠109832♥74♦E973♣K6 | 125 | 52,52 | 125 |
24 | 4♠ | Ö | +2 | ♥E | -480 | 6 | 43 | 43 | ♠D3♥97653♦872♣842 | ♠K7♥EKkn8♦kn93♣10653 | ♠D3♥97653♦872♣842 | 131 | 51,98 | 131 |
Rond 4, som Öst, med Kerstin Trydell, mot Britt Inger Kjellman - Inger Wallin | Rond 4, som Öst, med Kerstin Trydell, mot Britt Inger Kjellman - Inger Wallin |
25 | 3NT | N | +3 | ♠2 | 490 | 2 | 14 | 14 | ♠K5432♥98♦983♣E75 | ♠1097♥54♦kn10752♣K98 | ♠K5432♥98♦983♣E75 | 133 | 50,00 | 133 |
26 | 3♦ | V | –1 | ♥5 | 100 | 4 | 29 | 29 | ♠7♥E742♦E95♣D10852 | ♠K962♥kn109♦Dkn876♣E | ♠7♥E742♦E95♣D10852 | 137 | 48,93 | 137 |
Rond 2, som Syd, med Sören Hammer, mot Ingalill Johanssson - Bengt Appelqvist | Rond 2, som Syd, med Sören Hammer, mot Ingalill Johanssson - Bengt Appelqvist |
27 | 4♥ | N | +1 | ♠4 | 450 | 0 | 0 | 0 | ♠K8♥E1064♦EKDkn3♣98 | ♠752♥KD732♦5♣EKDkn | ♠K8♥E1064♦EKDkn3♣98 | 137 | 46,60 | 137 |
28 | 3NT | V | = | ♠6 | -400 | 10 | 71 | 71 | ♠542♥K94♦K762♣754 | ♠10876♥kn86♦1093♣K102 | ♠542♥K94♦K762♣754 | 147 | 47,73 | 147 |
Rond 9, som Syd, med Britt Bengtsson, mot Stig Emblad - Rolf Nilsson | Rond 9, som Syd, med Britt Bengtsson, mot Stig Emblad - Rolf Nilsson |
29 | 5♥ | S | = | ♦6 | 650 | 7 | 50 | 50 | ♠E8♥K9854♦5♣E10874 | ♠D♥Ekn73♦E98743♣D6 | ♠E8♥K9854♦5♣E10874 | 154 | 47,83 | 154 |
30 | 3NT | Ö | = | ♣K | -400 | 4 | 29 | 29 | ♠K2♥763♦864♣KD1053 | ♠E863♥Dkn102♦7♣9642 | ♠K2♥763♦864♣KD1053 | 158 | 47,02 | 158 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior