1       Partävling v 14 torsdag

87653
K
KDkn76
kn10
Dkn2
54
1095432
K9
K10
D10876
E
D8654
E94
Ekn932
8
E732
1
Nord
Öst
Syd
Väst
Nord giv
Ingen i zonen
Optimalt kontrakt
2NT Ö =     -120
N
N
5
5
4
6
5
S
6
:
:
:
:
ÖV
7
8
8
7
8
KontraktUtResultatPoängPoäng%%Nord-SydÖst-VästNord-Syd / Öst-Väst

2

N

=

4

11010010
0
1000100
0
Jens Jensen - Margareta MårtenssonBjörn Stjärnfäldt - Roony SendrupJens Jensen - Margareta Mårtensson
Björn Stjärnfäldt - Roony Sendrup

1NT

N

=

3

90828
2
802080
20
Mats Grönvall - Lisbeth AnderssonBjörn Stålfors - Birgitta FröhlingMats Grönvall - Lisbeth Andersson
Björn Stålfors - Birgitta Fröhling

3NT

S

–2

2

-100464
6
406040
60
Ingrid Emanuel - Ulla MårtenssonUlla-Maija Johannesson - Marianne StrandbergIngrid Emanuel - Ulla Mårtensson
Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg

2NT

N

–2

D

-100464
6
406040
60
Monika Ivarsson - Ingrid LangeLennart Tukia - Rune KarlssonMonika Ivarsson - Ingrid Lange
Lennart Tukia - Rune Karlsson

2

N

–2

4

-100464
6
406040
60
Annica Flodin - Esbjörn JonssonMats Andersson - Folke NilssonAnnica Flodin - Esbjörn Jonsson
Mats Andersson - Folke Nilsson

1

S

–3

8

-1500100
10
01000
100
Siw Sörensson - Svend HarildAnita Nilsson - Åke PerssonSiw Sörensson - Svend Harild
Anita Nilsson - Åke Persson

2       Partävling v 14 torsdag

6
96
Dkn8752
kn754
Kkn1083
EDkn5
E
K106
42
732
109643
982
ED975
K1084
K
ED3
2
Nord
Öst
Syd
Väst
Öst giv
N-S i zonen
Optimalt kontrakt
7NT Ö =     -1520
N
NS
1
6
0
0
0
ÖV
11
7
13
13
13
KontraktUtResultatPoängPoäng%%Nord-SydÖst-VästNord-Syd / Öst-Väst

6

Ö

+1

10

-1010737
3
703070
30
Jens Jensen - Margareta MårtenssonBjörn Stjärnfäldt - Roony SendrupJens Jensen - Margareta Mårtensson
Björn Stjärnfäldt - Roony Sendrup

6

Ö

+1

3

-1010737
3
703070
30
Mats Grönvall - Lisbeth AnderssonBjörn Stålfors - Birgitta FröhlingMats Grönvall - Lisbeth Andersson
Björn Stålfors - Birgitta Fröhling

6

Ö

+1

3

-1010737
3
703070
30
Ingrid Emanuel - Ulla MårtenssonUlla-Maija Johannesson - Marianne StrandbergIngrid Emanuel - Ulla Mårtensson
Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg

6

Ö

+1

7

-1010737
3
703070
30
Monika Ivarsson - Ingrid LangeLennart Tukia - Rune KarlssonMonika Ivarsson - Ingrid Lange
Lennart Tukia - Rune Karlsson

7

Ö

=

10

-1510191
9
109010
90
Siw Sörensson - Svend HarildAnita Nilsson - Åke PerssonSiw Sörensson - Svend Harild
Anita Nilsson - Åke Persson

7

Ö

=

2

-1510191
9
109010
90
Annica Flodin - Esbjörn JonssonMats Andersson - Folke NilssonAnnica Flodin - Esbjörn Jonsson
Mats Andersson - Folke Nilsson

3       Partävling v 14 torsdag

D8
D1032
kn105
E765
E974
6
D8763
kn98
1063
kn754
94
KD102
Kkn52
EK98
EK2
43
3
Nord
Öst
Syd
Väst
Syd giv
Ö-V i zonen
Optimalt kontrakt
5 V =     -650
N
NS
5
2
6
0
2
ÖV
7
11
7
11
9
KontraktUtResultatPoängPoäng%%Nord-SydÖst-VästNord-Syd / Öst-Väst

3NT

Ö

–1

K

10010010
0
1000100
0
Annica Flodin - Esbjörn JonssonMats Andersson - Folke NilssonAnnica Flodin - Esbjörn Jonsson
Mats Andersson - Folke Nilsson

1NT

V

+2

5

-150828
2
802080
20
Jens Jensen - Margareta MårtenssonBjörn Stjärnfäldt - Roony SendrupJens Jensen - Margareta Mårtensson
Björn Stjärnfäldt - Roony Sendrup

4

Ö

=

10

-620555
5
505050
50
Ingrid Emanuel - Ulla MårtenssonUlla-Maija Johannesson - Marianne StrandbergIngrid Emanuel - Ulla Mårtensson
Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg

4

Ö

=

9

-620555
5
505050
50
Monika Ivarsson - Ingrid LangeLennart Tukia - Rune KarlssonMonika Ivarsson - Ingrid Lange
Lennart Tukia - Rune Karlsson

4

Ö

+1

K

-650282
8
208020
80
Mats Grönvall - Lisbeth AnderssonBjörn Stålfors - Birgitta FröhlingMats Grönvall - Lisbeth Andersson
Björn Stålfors - Birgitta Fröhling

4

V

+3

2

-7100100
10
01000
100
Siw Sörensson - Svend HarildAnita Nilsson - Åke PerssonSiw Sörensson - Svend Harild
Anita Nilsson - Åke Persson

4       Partävling v 14 torsdag

kn975
K87
K8
EK103
KD102
1095
E432
97
843
ED
kn1076
D864
E6
kn6432
D95
kn52
4
Nord
Öst
Syd
Väst
Väst giv
Alla i zon
Optimalt kontrakt
2NT N =     +120
N
NS
9
7
6
7
8
ÖV
4
6
7
5
5
KontraktUtResultatPoängPoäng%%Nord-SydÖst-VästNord-Syd / Öst-Väst

3NT

N

=

2

60010010
0
1000100
0
Siw Sörensson - Svend HarildJens Jensen - Margareta MårtenssonSiw Sörensson - Svend Harild
Jens Jensen - Margareta Mårtensson

1NT

S

+2

2

150828
2
802080
20
Mats Andersson - Folke NilssonMats Grönvall - Lisbeth AnderssonMats Andersson - Folke Nilsson
Mats Grönvall - Lisbeth Andersson

1NT

S

+1

2

120555
5
505050
50
Anita Nilsson - Åke PerssonIngrid Emanuel - Ulla MårtenssonAnita Nilsson - Åke Persson
Ingrid Emanuel - Ulla Mårtensson

2NT

S

=

6

120555
5
505050
50
Björn Stålfors - Birgitta FröhlingBjörn Stjärnfäldt - Roony SendrupBjörn Stålfors - Birgitta Fröhling
Björn Stjärnfäldt - Roony Sendrup

3

N

–1

10

-100191
9
109010
90
Monika Ivarsson - Ingrid LangeUlla-Maija Johannesson - Marianne StrandbergMonika Ivarsson - Ingrid Lange
Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg

3

N

–1

9

-100191
9
109010
90
Annica Flodin - Esbjörn JonssonLennart Tukia - Rune KarlssonAnnica Flodin - Esbjörn Jonsson
Lennart Tukia - Rune Karlsson

5       Partävling v 14 torsdag

9
ED954
8732
E72
Ekn
kn1087
EK64
kn86
8432
32
Dkn9
K1093
KD10765
K6
105
D54
5
Nord
Öst
Syd
Väst
Nord giv
N-S i zonen
Optimalt kontrakt
3 Ö =     -140
N
NS
7
6
6
4
4
Ö
6
5
6
9
8
V
:
6
:
:
:
KontraktUtResultatPoängPoäng%%Nord-SydÖst-VästNord-Syd / Öst-Väst

4

V

–1

E

5010010
0
1000100
0
Mats Andersson - Folke NilssonMats Grönvall - Lisbeth AnderssonMats Andersson - Folke Nilsson
Mats Grönvall - Lisbeth Andersson

1

V

+2

E

-140737
3
703070
30
Anita Nilsson - Åke PerssonIngrid Emanuel - Ulla MårtenssonAnita Nilsson - Åke Persson
Ingrid Emanuel - Ulla Mårtensson

2

V

+1

E

-140737
3
703070
30
Björn Stålfors - Birgitta FröhlingBjörn Stjärnfäldt - Roony SendrupBjörn Stålfors - Birgitta Fröhling
Björn Stjärnfäldt - Roony Sendrup

2

V

+2

D

-170373
7
307030
70
Monika Ivarsson - Ingrid LangeUlla-Maija Johannesson - Marianne StrandbergMonika Ivarsson - Ingrid Lange
Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg

3

V

+1

E

-170373
7
307030
70
Siw Sörensson - Svend HarildJens Jensen - Margareta MårtenssonSiw Sörensson - Svend Harild
Jens Jensen - Margareta Mårtensson

3NT

V

+1

4

-4300100
10
01000
100
Annica Flodin - Esbjörn JonssonLennart Tukia - Rune KarlssonAnnica Flodin - Esbjörn Jonsson
Lennart Tukia - Rune Karlsson

6       Partävling v 14 torsdag

Dkn72
kn984
7
E1064
E1098
D73
864
975
K5
65
EKD53
Kkn82
643
EK102
kn1092
D3
6
Nord
Öst
Syd
Väst
Öst giv
Ö-V i zonen
Optimalt kontrakt
3NT S =     +400
N
NS
10
9
8
8
9
ÖV
3
4
5
5
4
KontraktUtResultatPoängPoäng%%Nord-SydÖst-VästNord-Syd / Öst-Väst

3

V

–5

7

50010010
0
1000100
0
Björn Stålfors - Birgitta FröhlingBjörn Stjärnfäldt - Roony SendrupBjörn Stålfors - Birgitta Fröhling
Björn Stjärnfäldt - Roony Sendrup

3NT

N

=

8

400828
2
802080
20
Anita Nilsson - Åke PerssonIngrid Emanuel - Ulla MårtenssonAnita Nilsson - Åke Persson
Ingrid Emanuel - Ulla Mårtensson

2NT

N

+1

3

150555
5
505050
50
Mats Andersson - Folke NilssonMats Grönvall - Lisbeth AnderssonMats Andersson - Folke Nilsson
Mats Grönvall - Lisbeth Andersson

3

S

+2

6

150555
5
505050
50
Monika Ivarsson - Ingrid LangeUlla-Maija Johannesson - Marianne StrandbergMonika Ivarsson - Ingrid Lange
Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg

2

S

+1

E

110282
8
208020
80
Siw Sörensson - Svend HarildJens Jensen - Margareta MårtenssonSiw Sörensson - Svend Harild
Jens Jensen - Margareta Mårtensson

3NT

N

–1

8

-500100
10
01000
100
Annica Flodin - Esbjörn JonssonLennart Tukia - Rune KarlssonAnnica Flodin - Esbjörn Jonsson
Lennart Tukia - Rune Karlsson

7       Partävling v 14 torsdag

974
1043
K83
KDkn8
E
EKD9
kn10942
1042
kn6
82
ED765
9763
KD108532
kn765
E5
7
Nord
Öst
Syd
Väst
Syd giv
Alla i zon
Optimalt kontrakt
7 V =     -2210
N
NS
6
6
0
1
1
ÖV
7
7
13
12
10
KontraktUtResultatPoängPoäng%%Nord-SydÖst-VästNord-Syd / Öst-Väst

3

V

+3

K

-23010010
0
1000100
0
Annica Flodin - Esbjörn JonssonIngrid Emanuel - Ulla MårtenssonAnnica Flodin - Esbjörn Jonsson
Ingrid Emanuel - Ulla Mårtensson

4

V

+2

K

-680737
3
703070
30
Jens Jensen - Margareta MårtenssonMonika Ivarsson - Ingrid LangeJens Jensen - Margareta Mårtensson
Monika Ivarsson - Ingrid Lange

4

V

+2

K

-680737
3
703070
30
Björn Stjärnfäldt - Roony SendrupMats Grönvall - Lisbeth AnderssonBjörn Stjärnfäldt - Roony Sendrup
Mats Grönvall - Lisbeth Andersson

3NT

Ö

+3

kn

-690464
6
406040
60
Siw Sörensson - Svend HarildBjörn Stålfors - Birgitta FröhlingSiw Sörensson - Svend Harild
Björn Stålfors - Birgitta Fröhling

4

Ö

+3

3

-710191
9
109010
90
Anita Nilsson - Åke PerssonUlla-Maija Johannesson - Marianne StrandbergAnita Nilsson - Åke Persson
Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg

4

V

+3

K

-710191
9
109010
90
Lennart Tukia - Rune KarlssonMats Andersson - Folke NilssonLennart Tukia - Rune Karlsson
Mats Andersson - Folke Nilsson

8       Partävling v 14 torsdag

3
KD432
Ekn943
D9
E942
kn1076
K76
83
D1085
E85
2
K10652
Kkn76
9
D1085
Ekn74
8
Nord
Öst
Syd
Väst
Väst giv
Ingen i zonen
Optimalt kontrakt
3x N -1     -100
N
N
7
6
8
5
6
S
:
7
:
:
:
Ö
6
6
4
8
6
V
:
:
:
:
7
KontraktUtResultatPoängPoäng%%Nord-SydÖst-VästNord-Syd / Öst-Väst

4

N

+1

6

45010010
0
1000100
0
Jens Jensen - Margareta MårtenssonMonika Ivarsson - Ingrid LangeJens Jensen - Margareta Mårtensson
Monika Ivarsson - Ingrid Lange

2

N

+1

E

140828
2
802080
20
Björn Stjärnfäldt - Roony SendrupMats Grönvall - Lisbeth AnderssonBjörn Stjärnfäldt - Roony Sendrup
Mats Grönvall - Lisbeth Andersson

4

N

–1

8

-50646
4
604060
40
Anita Nilsson - Åke PerssonUlla-Maija Johannesson - Marianne StrandbergAnita Nilsson - Åke Persson
Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg

4

N

–2

E

-100282
8
208020
80
Lennart Tukia - Rune KarlssonMats Andersson - Folke NilssonLennart Tukia - Rune Karlsson
Mats Andersson - Folke Nilsson

3

N

–2

E

-100282
8
208020
80
Siw Sörensson - Svend HarildBjörn Stålfors - Birgitta FröhlingSiw Sörensson - Svend Harild
Björn Stålfors - Birgitta Fröhling

4

N

–2

E

-100282
8
208020
80
Annica Flodin - Esbjörn JonssonIngrid Emanuel - Ulla MårtenssonAnnica Flodin - Esbjörn Jonsson
Ingrid Emanuel - Ulla Mårtensson

9       Partävling v 14 torsdag

E5
KD943
863
kn95
kn
kn1052
kn742
K1073
D10982
7
ED109
E84
K7643
E86
K5
D62
9
Nord
Öst
Syd
Väst
Nord giv
Ö-V i zonen
Optimalt kontrakt
2NT N =     +120
N
NS
6
7
7
8
8
ÖV
6
5
6
5
5
KontraktUtResultatPoängPoäng%%Nord-SydÖst-VästNord-Syd / Öst-Väst

2

V

–3

K

30010010
0
1000100
0
Jens Jensen - Margareta MårtenssonMonika Ivarsson - Ingrid LangeJens Jensen - Margareta Mårtensson
Monika Ivarsson - Ingrid Lange

3

S

=

E

140828
2
802080
20
Björn Stjärnfäldt - Roony SendrupMats Grönvall - Lisbeth AnderssonBjörn Stjärnfäldt - Roony Sendrup
Mats Grönvall - Lisbeth Andersson

1NT

N

+1

10

120646
4
604060
40
Lennart Tukia - Rune KarlssonMats Andersson - Folke NilssonLennart Tukia - Rune Karlsson
Mats Andersson - Folke Nilsson

3NT

N

–1

7

-50282
8
208020
80
Anita Nilsson - Åke PerssonUlla-Maija Johannesson - Marianne StrandbergAnita Nilsson - Åke Persson
Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg

2

S

–1

E

-50282
8
208020
80
Siw Sörensson - Svend HarildBjörn Stålfors - Birgitta FröhlingSiw Sörensson - Svend Harild
Björn Stålfors - Birgitta Fröhling

3NT

S

–1

2

-50282
8
208020
80
Annica Flodin - Esbjörn JonssonIngrid Emanuel - Ulla MårtenssonAnnica Flodin - Esbjörn Jonsson
Ingrid Emanuel - Ulla Mårtensson

10       Partävling v 14 torsdag

103
ED1065432
975
EKD9
kn
643
109873
652
Kkn102
EKkn542
kn874
K987
ED8
D6
10
Nord
Öst
Syd
Väst
Öst giv
Alla i zon
Optimalt kontrakt
3 Ö =     -140
N
NS
6
6
7
4
5
Ö
7
4
4
9
8
V
6
:
6
:
:
KontraktUtResultatPoängPoäng%%Nord-SydÖst-VästNord-Syd / Öst-Väst

3NT

S

–2

4

-20010010
0
1000100
0
Annica Flodin - Esbjörn JonssonMonika Ivarsson - Ingrid LangeAnnica Flodin - Esbjörn Jonsson
Monika Ivarsson - Ingrid Lange

4

N

–3

E

-300646
4
604060
40
Björn Stålfors - Birgitta FröhlingAnita Nilsson - Åke PerssonBjörn Stålfors - Birgitta Fröhling
Anita Nilsson - Åke Persson

4

N

–3

10

-300646
4
604060
40
Ingrid Emanuel - Ulla MårtenssonLennart Tukia - Rune KarlssonIngrid Emanuel - Ulla Mårtensson
Lennart Tukia - Rune Karlsson

3

N

–3

E

-300646
4
604060
40
Ulla-Maija Johannesson - Marianne StrandbergJens Jensen - Margareta MårtenssonUlla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg
Jens Jensen - Margareta Mårtensson

4

N

–4

E

-400282
8
208020
80
Siw Sörensson - Svend HarildMats Grönvall - Lisbeth AnderssonSiw Sörensson - Svend Harild
Mats Grönvall - Lisbeth Andersson

4x

N

–3

K

-8000100
10
01000
100
Björn Stjärnfäldt - Roony SendrupMats Andersson - Folke NilssonBjörn Stjärnfäldt - Roony Sendrup
Mats Andersson - Folke Nilsson

11       Partävling v 14 torsdag

852
D102
1063
Kkn74
EK10
8743
K874
D8
D9743
kn65
D
10632
kn6
EK9
Ekn952
E95
11
Nord
Öst
Syd
Väst
Syd giv
Ingen i zonen
Optimalt kontrakt
5NT V =     -460
N
NS
4
2
1
5
2
Ö
8
11
11
8
11
V
7
:
:
:
:
KontraktUtResultatPoängPoäng%%Nord-SydÖst-VästNord-Syd / Öst-Väst

4

Ö

+1

D

-45010010
0
1000100
0
Ulla-Maija Johannesson - Marianne StrandbergJens Jensen - Margareta MårtenssonUlla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg
Jens Jensen - Margareta Mårtensson

3NT

V

+2

2

-460464
6
406040
60
Björn Stålfors - Birgitta FröhlingAnita Nilsson - Åke PerssonBjörn Stålfors - Birgitta Fröhling
Anita Nilsson - Åke Persson

3NT

V

+2

4

-460464
6
406040
60
Ingrid Emanuel - Ulla MårtenssonLennart Tukia - Rune KarlssonIngrid Emanuel - Ulla Mårtensson
Lennart Tukia - Rune Karlsson

3NT

V

+2

4

-460464
6
406040
60
Siw Sörensson - Svend HarildMats Grönvall - Lisbeth AnderssonSiw Sörensson - Svend Harild
Mats Grönvall - Lisbeth Andersson

3NT

V

+2

4

-460464
6
406040
60
Annica Flodin - Esbjörn JonssonMonika Ivarsson - Ingrid LangeAnnica Flodin - Esbjörn Jonsson
Monika Ivarsson - Ingrid Lange

3NT

Ö

+2

6

-460464
6
406040
60
Björn Stjärnfäldt - Roony SendrupMats Andersson - Folke NilssonBjörn Stjärnfäldt - Roony Sendrup
Mats Andersson - Folke Nilsson

12       Partävling v 14 torsdag

1075
E7543
K742
7
964
D82
95
D8652
KD8
Kkn106
E8
K1043
Ekn32
9
Dkn1063
Ekn9
12
Nord
Öst
Syd
Väst
Väst giv
N-S i zonen
Optimalt kontrakt
5 N =     +650
N
NS
6
8
11
7
9
ÖV
7
5
2
6
4
KontraktUtResultatPoängPoäng%%Nord-SydÖst-VästNord-Syd / Öst-Väst

2x

N

+2

9

107010010
0
1000100
0
Björn Stålfors - Birgitta FröhlingAnita Nilsson - Åke PerssonBjörn Stålfors - Birgitta Fröhling
Anita Nilsson - Åke Persson

3

S

+1

E

170737
3
703070
30
Siw Sörensson - Svend HarildMats Grönvall - Lisbeth AnderssonSiw Sörensson - Svend Harild
Mats Grönvall - Lisbeth Andersson

1

N

+3

5

170737
3
703070
30
Annica Flodin - Esbjörn JonssonMonika Ivarsson - Ingrid LangeAnnica Flodin - Esbjörn Jonsson
Monika Ivarsson - Ingrid Lange

2

V

–3

7

150464
6
406040
60
Ulla-Maija Johannesson - Marianne StrandbergJens Jensen - Margareta MårtenssonUlla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg
Jens Jensen - Margareta Mårtensson

3

N

=

9

140282
8
208020
80
Ingrid Emanuel - Ulla MårtenssonLennart Tukia - Rune KarlssonIngrid Emanuel - Ulla Mårtensson
Lennart Tukia - Rune Karlsson

5

V

+2

7

-4400100
10
01000
100
Björn Stjärnfäldt - Roony SendrupMats Andersson - Folke NilssonBjörn Stjärnfäldt - Roony Sendrup
Mats Andersson - Folke Nilsson

13       Partävling v 14 torsdag

K1032
108
K986
Dkn7
76
D732
kn10
98543
E98
Ekn6
E743
E62
Dkn54
K954
D52
K10
13
Nord
Öst
Syd
Väst
Nord giv
Alla i zon
Optimalt kontrakt
3NT N =     +600
N
N
8
9
7
9
9
S
:
10
:
:
:
ÖV
5
3
6
4
4
KontraktUtResultatPoängPoäng%%Nord-SydÖst-VästNord-Syd / Öst-Väst

3NT

S

+1

4

63010010
0
1000100
0
Anita Nilsson - Åke PerssonAnnica Flodin - Esbjörn JonssonAnita Nilsson - Åke Persson
Annica Flodin - Esbjörn Jonsson

3NT

S

=

4

600828
2
802080
20
Ulla-Maija Johannesson - Marianne StrandbergBjörn Stålfors - Birgitta FröhlingUlla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg
Björn Stålfors - Birgitta Fröhling

2

S

+2

4

130555
5
505050
50
Monika Ivarsson - Ingrid LangeIngrid Emanuel - Ulla MårtenssonMonika Ivarsson - Ingrid Lange
Ingrid Emanuel - Ulla Mårtensson

3

S

+1

kn

130555
5
505050
50
Siw Sörensson - Svend HarildMats Andersson - Folke NilssonSiw Sörensson - Svend Harild
Mats Andersson - Folke Nilsson

2

N

=

2

110282
8
208020
80
Björn Stjärnfäldt - Roony SendrupLennart Tukia - Rune KarlssonBjörn Stjärnfäldt - Roony Sendrup
Lennart Tukia - Rune Karlsson

2NT

S

–1

D

-1000100
10
01000
100
Mats Grönvall - Lisbeth AnderssonJens Jensen - Margareta MårtenssonMats Grönvall - Lisbeth Andersson
Jens Jensen - Margareta Mårtensson

14       Partävling v 14 torsdag

75
54
K642
Dkn732
kn103
K973
Dkn9
K86
KD
Ekn862
1073
1094
E98642
D10
E85
E5
14
Nord
Öst
Syd
Väst
Öst giv
Ingen i zonen
Optimalt kontrakt
4 Ö =     -420
N
NS
7
5
5
3
3
ÖV
6
7
8
10
9
KontraktUtResultatPoängPoäng%%Nord-SydÖst-VästNord-Syd / Öst-Väst

4

V

–1

2

5010010
0
1000100
0
Mats Grönvall - Lisbeth AnderssonJens Jensen - Margareta MårtenssonMats Grönvall - Lisbeth Andersson
Jens Jensen - Margareta Mårtensson

3

V

+1

7

-170646
4
604060
40
Monika Ivarsson - Ingrid LangeIngrid Emanuel - Ulla MårtenssonMonika Ivarsson - Ingrid Lange
Ingrid Emanuel - Ulla Mårtensson

2

V

+2

D

-170646
4
604060
40
Siw Sörensson - Svend HarildMats Andersson - Folke NilssonSiw Sörensson - Svend Harild
Mats Andersson - Folke Nilsson

3

V

+1

2

-170646
4
604060
40
Björn Stjärnfäldt - Roony SendrupLennart Tukia - Rune KarlssonBjörn Stjärnfäldt - Roony Sendrup
Lennart Tukia - Rune Karlsson

3NT

Ö

+2

2

-460282
8
208020
80
Ulla-Maija Johannesson - Marianne StrandbergBjörn Stålfors - Birgitta FröhlingUlla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg
Björn Stålfors - Birgitta Fröhling

5x

S

–4

E

-8000100
10
01000
100
Anita Nilsson - Åke PerssonAnnica Flodin - Esbjörn JonssonAnita Nilsson - Åke Persson
Annica Flodin - Esbjörn Jonsson

15       Partävling v 14 torsdag

D10
Dkn
EKkn1097
KD4
53
EK10975
8
kn863
E97
4
65432
E1052
Kkn8642
8632
D
97
15
Nord
Öst
Syd
Väst
Syd giv
N-S i zonen
Optimalt kontrakt
6x V -3     +500
N
NS
10
12
4
5
7
ÖV
2
1
9
7
2
KontraktUtResultatPoängPoäng%%Nord-SydÖst-VästNord-Syd / Öst-Väst

5x

N

=

E

75010010
0
1000100
0
Monika Ivarsson - Ingrid LangeIngrid Emanuel - Ulla MårtenssonMonika Ivarsson - Ingrid Lange
Ingrid Emanuel - Ulla Mårtensson

5

N

+1

E

620737
3
703070
30
Anita Nilsson - Åke PerssonAnnica Flodin - Esbjörn JonssonAnita Nilsson - Åke Persson
Annica Flodin - Esbjörn Jonsson

5

N

+1

E

620737
3
703070
30
Björn Stjärnfäldt - Roony SendrupLennart Tukia - Rune KarlssonBjörn Stjärnfäldt - Roony Sendrup
Lennart Tukia - Rune Karlsson

5x

Ö

–2

6

300464
6
406040
60
Ulla-Maija Johannesson - Marianne StrandbergBjörn Stålfors - Birgitta FröhlingUlla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg
Björn Stålfors - Birgitta Fröhling

5

Ö

–1

E

50191
9
109010
90
Mats Grönvall - Lisbeth AnderssonJens Jensen - Margareta MårtenssonMats Grönvall - Lisbeth Andersson
Jens Jensen - Margareta Mårtensson

4

Ö

–1

6

50191
9
109010
90
Siw Sörensson - Svend HarildMats Andersson - Folke NilssonSiw Sörensson - Svend Harild
Mats Andersson - Folke Nilsson

16       Partävling v 14 torsdag

E6
1092
9852
kn854
kn872
D54
Dkn107
E9
KD43
kn73
E643
D10
1095
EK86
K
K7632
16
Nord
Öst
Syd
Väst
Väst giv
Ö-V i zonen
Optimalt kontrakt
3NT V =     -600
N
NS
6
5
4
4
4
ÖV
7
8
8
9
9
KontraktUtResultatPoängPoäng%%Nord-SydÖst-VästNord-Syd / Öst-Väst

2

V

+1

4

-140919
1
901090
10
Siw Sörensson - Svend HarildLennart Tukia - Rune KarlssonSiw Sörensson - Svend Harild
Lennart Tukia - Rune Karlsson

2

Ö

+1

3

-140919
1
901090
10
Ulla-Maija Johannesson - Marianne StrandbergMats Grönvall - Lisbeth AnderssonUlla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg
Mats Grönvall - Lisbeth Andersson

2NT

Ö

+1

3

-150464
6
406040
60
Anita Nilsson - Åke PerssonMonika Ivarsson - Ingrid LangeAnita Nilsson - Åke Persson
Monika Ivarsson - Ingrid Lange

1NT

V

+2

E

-150464
6
406040
60
Jens Jensen - Margareta MårtenssonAnnica Flodin - Esbjörn JonssonJens Jensen - Margareta Mårtensson
Annica Flodin - Esbjörn Jonsson

1NT

V

+2

8

-150464
6
406040
60
Mats Andersson - Folke NilssonBjörn Stålfors - Birgitta FröhlingMats Andersson - Folke Nilsson
Björn Stålfors - Birgitta Fröhling

3NT

Ö

=

3

-6000100
10
01000
100
Ingrid Emanuel - Ulla MårtenssonBjörn Stjärnfäldt - Roony SendrupIngrid Emanuel - Ulla Mårtensson
Björn Stjärnfäldt - Roony Sendrup

17       Partävling v 14 torsdag

983
kn109863
K
EKD
Kkn1065
K7
kn654
63
ED2
ED
D10982
kn74
74
542
E73
109852
17
Nord
Öst
Syd
Väst
Nord giv
Ingen i zonen
Optimalt kontrakt
6NT N =     +990
N
NS
10
10
12
9
12
ÖV
3
2
1
4
1
KontraktUtResultatPoängPoäng%%Nord-SydÖst-VästNord-Syd / Öst-Väst

4

N

+2

5

480919
1
901090
10
Anita Nilsson - Åke PerssonMonika Ivarsson - Ingrid LangeAnita Nilsson - Åke Persson
Monika Ivarsson - Ingrid Lange

4

N

+2

5

480919
1
901090
10
Mats Andersson - Folke NilssonBjörn Stålfors - Birgitta FröhlingMats Andersson - Folke Nilsson
Björn Stålfors - Birgitta Fröhling

4

N

+1

4

450555
5
505050
50
Ingrid Emanuel - Ulla MårtenssonBjörn Stjärnfäldt - Roony SendrupIngrid Emanuel - Ulla Mårtensson
Björn Stjärnfäldt - Roony Sendrup

4

N

+1

kn

450555
5
505050
50
Ulla-Maija Johannesson - Marianne StrandbergMats Grönvall - Lisbeth AnderssonUlla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg
Mats Grönvall - Lisbeth Andersson

3

S

+1

7

130282
8
208020
80
Jens Jensen - Margareta MårtenssonAnnica Flodin - Esbjörn JonssonJens Jensen - Margareta Mårtensson
Annica Flodin - Esbjörn Jonsson

4

N

–1

6

-500100
10
01000
100
Siw Sörensson - Svend HarildLennart Tukia - Rune KarlssonSiw Sörensson - Svend Harild
Lennart Tukia - Rune Karlsson

18       Partävling v 14 torsdag

kn107432
kn
E742
105
6
EKD105432
D
K76
E9
96
K10965
EDkn2
KD85
87
kn83
9843
18
Nord
Öst
Syd
Väst
Öst giv
N-S i zonen
Optimalt kontrakt
5x Ö -3     +500
N
NS
9
10
5
10
5
ÖV
4
2
8
2
4
KontraktUtResultatPoängPoäng%%Nord-SydÖst-VästNord-Syd / Öst-Väst

5x

Ö

–3

10

500919
1
901090
10
Anita Nilsson - Åke PerssonMonika Ivarsson - Ingrid LangeAnita Nilsson - Åke Persson
Monika Ivarsson - Ingrid Lange

6x

Ö

–3

E

500919
1
901090
10
Jens Jensen - Margareta MårtenssonAnnica Flodin - Esbjörn JonssonJens Jensen - Margareta Mårtensson
Annica Flodin - Esbjörn Jonsson

4xx

Ö

–1

E

200646
4
604060
40
Siw Sörensson - Svend HarildLennart Tukia - Rune KarlssonSiw Sörensson - Svend Harild
Lennart Tukia - Rune Karlsson

4

Ö

–2

E

100464
6
406040
60
Ingrid Emanuel - Ulla MårtenssonBjörn Stjärnfäldt - Roony SendrupIngrid Emanuel - Ulla Mårtensson
Björn Stjärnfäldt - Roony Sendrup

4

Ö

–1

E

50282
8
208020
80
Ulla-Maija Johannesson - Marianne StrandbergMats Grönvall - Lisbeth AnderssonUlla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg
Mats Grönvall - Lisbeth Andersson

3

Ö

+1

E

-1700100
10
01000
100
Mats Andersson - Folke NilssonBjörn Stålfors - Birgitta FröhlingMats Andersson - Folke Nilsson
Björn Stålfors - Birgitta Fröhling

19       Partävling v 14 torsdag

Kkn75
752
K
Kkn864
98
K93
E8743
973
E643
D106
D10652
5
D102
Ekn84
kn9
ED102
19
Nord
Öst
Syd
Väst
Syd giv
Ö-V i zonen
Optimalt kontrakt
2 V =     -90
N
NS
5
6
6
7
6
Ö
7
7
7
5
6
V
8
:
:
6
:
KontraktUtResultatPoängPoäng%%Nord-SydÖst-VästNord-Syd / Öst-Väst

3

V

–2

5

20010010
0
1000100
0
Siw Sörensson - Svend HarildIngrid Emanuel - Ulla MårtenssonSiw Sörensson - Svend Harild
Ingrid Emanuel - Ulla Mårtensson

2

V

–1

K

100737
3
703070
30
Lennart Tukia - Rune KarlssonMats Grönvall - Lisbeth AnderssonLennart Tukia - Rune Karlsson
Mats Grönvall - Lisbeth Andersson

2

V

–1

7

100737
3
703070
30
Monika Ivarsson - Ingrid LangeBjörn Stjärnfäldt - Roony SendrupMonika Ivarsson - Ingrid Lange
Björn Stjärnfäldt - Roony Sendrup

1

V

+1

K

-110464
6
406040
60
Björn Stålfors - Birgitta FröhlingAnnica Flodin - Esbjörn JonssonBjörn Stålfors - Birgitta Fröhling
Annica Flodin - Esbjörn Jonsson

2NT

Ö

=

5

-120282
8
208020
80
Ulla-Maija Johannesson - Marianne StrandbergMats Andersson - Folke NilssonUlla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg
Mats Andersson - Folke Nilsson

1NT

Ö

+2

2

-1500100
10
01000
100
Jens Jensen - Margareta MårtenssonAnita Nilsson - Åke PerssonJens Jensen - Margareta Mårtensson
Anita Nilsson - Åke Persson

20       Partävling v 14 torsdag

94
8652
EKDkn9
Ekn
EK85
E97
75
D874
D1032
kn104
10643
K9
kn76
KD3
82
106532
20
Nord
Öst
Syd
Väst
Väst giv
Alla i zon
Optimalt kontrakt
2 N =     +110
N
NS
5
8
8
6
7
ÖV
8
5
5
6
5
KontraktUtResultatPoängPoäng%%Nord-SydÖst-VästNord-Syd / Öst-Väst

3

N

=

D

110828
2
802080
20
Jens Jensen - Margareta MårtenssonAnita Nilsson - Åke PerssonJens Jensen - Margareta Mårtensson
Anita Nilsson - Åke Persson

3

N

=

4

110828
2
802080
20
Monika Ivarsson - Ingrid LangeBjörn Stjärnfäldt - Roony SendrupMonika Ivarsson - Ingrid Lange
Björn Stjärnfäldt - Roony Sendrup

2

N

+1

E

110828
2
802080
20
Siw Sörensson - Svend HarildIngrid Emanuel - Ulla MårtenssonSiw Sörensson - Svend Harild
Ingrid Emanuel - Ulla Mårtensson

3

N

–1

E

-100282
8
208020
80
Björn Stålfors - Birgitta FröhlingAnnica Flodin - Esbjörn JonssonBjörn Stålfors - Birgitta Fröhling
Annica Flodin - Esbjörn Jonsson

3

N

–1

E

-100282
8
208020
80
Lennart Tukia - Rune KarlssonMats Grönvall - Lisbeth AnderssonLennart Tukia - Rune Karlsson
Mats Grönvall - Lisbeth Andersson

3

N

–1

8

-100282
8
208020
80
Ulla-Maija Johannesson - Marianne StrandbergMats Andersson - Folke NilssonUlla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg
Mats Andersson - Folke Nilsson

21       Partävling v 14 torsdag

EK6542
85
Dkn862
E102
kn10
EKD
K9543
KD863
D9873
1043
kn9754
kn9762
E107
21
Nord
Öst
Syd
Väst
Nord giv
N-S i zonen
Optimalt kontrakt
5x Ö -2     +300
N
NS
4
3
11
4
5
Ö
9
9
2
9
7
V
:
8
:
:
:
KontraktUtResultatPoängPoäng%%Nord-SydÖst-VästNord-Syd / Öst-Väst

4x

N

+1

K

99010010
0
1000100
0
Ulla-Maija Johannesson - Marianne StrandbergMats Andersson - Folke NilssonUlla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg
Mats Andersson - Folke Nilsson

4

N

+1

E

650828
2
802080
20
Björn Stålfors - Birgitta FröhlingAnnica Flodin - Esbjörn JonssonBjörn Stålfors - Birgitta Fröhling
Annica Flodin - Esbjörn Jonsson

4

N

=

E

620646
4
604060
40
Lennart Tukia - Rune KarlssonMats Grönvall - Lisbeth AnderssonLennart Tukia - Rune Karlsson
Mats Grönvall - Lisbeth Andersson

5

Ö

–3

D

150464
6
406040
60
Monika Ivarsson - Ingrid LangeBjörn Stjärnfäldt - Roony SendrupMonika Ivarsson - Ingrid Lange
Björn Stjärnfäldt - Roony Sendrup

4

V

–2

E

100282
8
208020
80
Jens Jensen - Margareta MårtenssonAnita Nilsson - Åke PerssonJens Jensen - Margareta Mårtensson
Anita Nilsson - Åke Persson

1NT

Ö

+1

K

-1200100
10
01000
100
Siw Sörensson - Svend HarildIngrid Emanuel - Ulla MårtenssonSiw Sörensson - Svend Harild
Ingrid Emanuel - Ulla Mårtensson

22       Partävling v 14 torsdag

108
EK2
K6542
642
D632
D74
D
E8753
Kkn74
kn85
E103
K109
E95
10963
kn987
Dkn
22
Nord
Öst
Syd
Väst
Öst giv
Ö-V i zonen
Optimalt kontrakt
2 S =     +90
N
NS
7
8
7
7
7
Ö
6
5
5
6
5
V
:
:
:
5
:
KontraktUtResultatPoängPoäng%%Nord-SydÖst-VästNord-Syd / Öst-Väst

3

Ö

–2

7

20010010
0
1000100
0
Mats Grönvall - Lisbeth AnderssonAnnica Flodin - Esbjörn JonssonMats Grönvall - Lisbeth Andersson
Annica Flodin - Esbjörn Jonsson

1NT

S

+1

kn

120828
2
802080
20
Anita Nilsson - Åke PerssonBjörn Stjärnfäldt - Roony SendrupAnita Nilsson - Åke Persson
Björn Stjärnfäldt - Roony Sendrup

1NT

N

=

3

90646
4
604060
40
Lennart Tukia - Rune KarlssonUlla-Maija Johannesson - Marianne StrandbergLennart Tukia - Rune Karlsson
Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg

3NT

N

–1

3

-50282
8
208020
80
Björn Stålfors - Birgitta FröhlingJens Jensen - Margareta MårtenssonBjörn Stålfors - Birgitta Fröhling
Jens Jensen - Margareta Mårtensson

3

N

–1

E

-50282
8
208020
80
Ingrid Emanuel - Ulla MårtenssonMats Andersson - Folke NilssonIngrid Emanuel - Ulla Mårtensson
Mats Andersson - Folke Nilsson

3

N

–1

3

-50282
8
208020
80
Siw Sörensson - Svend HarildMonika Ivarsson - Ingrid LangeSiw Sörensson - Svend Harild
Monika Ivarsson - Ingrid Lange

23       Partävling v 14 torsdag

EDkn1083
kn7
Dkn2
E8
7
KD94
10863
KDkn3
K9
8532
K5
97652
6542
E106
E974
104
23
Nord
Öst
Syd
Väst
Syd giv
Alla i zon
Optimalt kontrakt
3 S =     +140
N
NS
5
4
5
9
7
ÖV
7
8
8
4
5
KontraktUtResultatPoängPoäng%%Nord-SydÖst-VästNord-Syd / Öst-Väst

2

N

+1

K

140646
4
604060
40
Anita Nilsson - Åke PerssonBjörn Stjärnfäldt - Roony SendrupAnita Nilsson - Åke Persson
Björn Stjärnfäldt - Roony Sendrup

1

N

+2

K

140646
4
604060
40
Björn Stålfors - Birgitta FröhlingJens Jensen - Margareta MårtenssonBjörn Stålfors - Birgitta Fröhling
Jens Jensen - Margareta Mårtensson

1

N

+2

K

140646
4
604060
40
Mats Grönvall - Lisbeth AnderssonAnnica Flodin - Esbjörn JonssonMats Grönvall - Lisbeth Andersson
Annica Flodin - Esbjörn Jonsson

2

N

+1

K

140646
4
604060
40
Lennart Tukia - Rune KarlssonUlla-Maija Johannesson - Marianne StrandbergLennart Tukia - Rune Karlsson
Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg

2

N

+1

D

140646
4
604060
40
Siw Sörensson - Svend HarildMonika Ivarsson - Ingrid LangeSiw Sörensson - Svend Harild
Monika Ivarsson - Ingrid Lange

3

V

=

E

-1100100
10
01000
100
Ingrid Emanuel - Ulla MårtenssonMats Andersson - Folke NilssonIngrid Emanuel - Ulla Mårtensson
Mats Andersson - Folke Nilsson

24       Partävling v 14 torsdag

8
E1032
8763
E432
EK10542
E1092
D65
kn97
kn654
kn4
K1097
D63
KD987
KD5
kn8
24
Nord
Öst
Syd
Väst
Väst giv
Ingen i zonen
Optimalt kontrakt
5 V =     -450
N
N
6
3
6
2
3
S
:
:
:
1
:
ÖV
7
10
7
11
10
KontraktUtResultatPoängPoäng%%Nord-SydÖst-VästNord-Syd / Öst-Väst

4

Ö

=

kn

-420919
1
901090
10
Anita Nilsson - Åke PerssonBjörn Stjärnfäldt - Roony SendrupAnita Nilsson - Åke Persson
Björn Stjärnfäldt - Roony Sendrup

4

Ö

=

K

-420919
1
901090
10
Siw Sörensson - Svend HarildMonika Ivarsson - Ingrid LangeSiw Sörensson - Svend Harild
Monika Ivarsson - Ingrid Lange

4

Ö

+1

9

-450373
7
307030
70
Björn Stålfors - Birgitta FröhlingJens Jensen - Margareta MårtenssonBjörn Stålfors - Birgitta Fröhling
Jens Jensen - Margareta Mårtensson

4

Ö

+1

9

-450373
7
307030
70
Mats Grönvall - Lisbeth AnderssonAnnica Flodin - Esbjörn JonssonMats Grönvall - Lisbeth Andersson
Annica Flodin - Esbjörn Jonsson

4

Ö

+1

7

-450373
7
307030
70
Lennart Tukia - Rune KarlssonUlla-Maija Johannesson - Marianne StrandbergLennart Tukia - Rune Karlsson
Ulla-Maija Johannesson - Marianne Strandberg

4

Ö

+1

7

-450373
7
307030
70
Ingrid Emanuel - Ulla MårtenssonMats Andersson - Folke NilssonIngrid Emanuel - Ulla Mårtensson
Mats Andersson - Folke Nilsson