Öppna KM-individuellt
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
15 | 293 | 49,83 | Josef Jawitz | Josef Jawitz | IK MAKKABI | IK MAKKABI |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Syd, med Gudrun Dahlberg, mot Masha Lindbäck - Jan-Olof Hegethorn | Rond 1, som Syd, med Gudrun Dahlberg, mot Masha Lindbäck - Jan-Olof Hegethorn |
1 | 3NT | Ö | +1 | ♠6 | -430 | 11 | 79 | 79 | ♠K1065♥974♦E982♣82 | ♠72♥K865♦1075♣D643 | ♠K1065♥974♦E982♣82 | 11 | 78,57 | 11 |
2 | 3NT | S | –1 | ♦9 | -100 | 12 | 86 | 86 | ♠53♥EDkn43♦KD872♣3 | ♠EK984♥862♦-♣Dkn974 | ♠53♥EDkn43♦KD872♣3 | 23 | 82,14 | 23 |
3 | 1NT | S | +3 | ♥3 | 180 | 12 | 86 | 86 | ♠-♥Ekn86♦K9843♣kn1074 | ♠Kkn84♥1075♦Dkn10♣KD9 | ♠-♥Ekn86♦K9843♣kn1074 | 35 | 83,33 | 35 |
Rond 2, som Syd, med Kalle Fyhr, mot Jonas Hägg - Hans Alexandersson | Rond 2, som Syd, med Kalle Fyhr, mot Jonas Hägg - Hans Alexandersson |
4 | 2♦ | S | +1 | ♥8 | 110 | 5 | 36 | 36 | ♠854♥EK♦Ekn10832♣E10 | ♠D62♥kn1063♦K94♣764 | ♠854♥EK♦Ekn10832♣E10 | 40 | 71,43 | 40 |
5 | 4♠x | V | = | ♥E | -590 | 1 | 7 | 7 | ♠E64♥Kkn102♦10♣K10876 | ♠2♥ED98♦kn7642♣E53 | ♠E64♥Kkn102♦10♣K10876 | 41 | 58,57 | 41 |
6 | 4♥ | S | = | ♦E | 420 | 10 | 71 | 71 | ♠kn♥EKDkn92♦kn73♣Kkn3 | ♠E983♥84♦92♣ED962 | ♠kn♥EKDkn92♦kn73♣Kkn3 | 51 | 60,71 | 51 |
Rond 3, som Väst, med Paul Iwarson, mot Åsa Trollborg - Arne Jansson | Rond 3, som Väst, med Paul Iwarson, mot Åsa Trollborg - Arne Jansson |
7 | 1NT | S | +1 | ♦8 | 120 | 7 | 50 | 50 | ♠Dkn542♥985♦KD84♣4 | ♠K♥kn63♦E10963♣8652 | ♠Dkn542♥985♦KD84♣4 | 58 | 59,18 | 58 |
8 | 2♦ | S | +2 | ♣kn | 130 | 14 | 100 | 100 | ♠1083♥62♦D93♣kn10973 | ♠kn65♥E75♦E106♣D842 | ♠1083♥62♦D93♣kn10973 | 72 | 64,29 | 72 |
9 | 4♦ | Ö | = | ♠E | -130 | 13 | 93 | 93 | ♠863♥54♦KD1098♣E106 | ♠95♥EK86♦Ekn643♣85 | ♠863♥54♦KD1098♣E106 | 85 | 67,46 | 85 |
Rond 4, som Öst, med Kerstin Håstad, mot Eva Klingspor - Brita Flach | Rond 4, som Öst, med Kerstin Håstad, mot Eva Klingspor - Brita Flach |
10 | 2♠ | Ö | = | ♦5 | -110 | 9 | 64 | 64 | ♠865♥D754♦KDkn♣Ekn2 | ♠kn1073♥kn863♦E97♣D3 | ♠865♥D754♦KDkn♣Ekn2 | 94 | 67,14 | 94 |
11 | 4♠ | N | +1 | ♣6 | 450 | 5 | 36 | 36 | ♠D92♥E105♦D986♣D106 | ♠7♥D863♦72♣Kkn8542 | ♠D92♥E105♦D986♣D106 | 99 | 64,29 | 99 |
12 | 3NT | Ö | +1 | ♥4 | -430 | 11 | 79 | 79 | ♠9764♥KD96♦kn1086♣E | ♠KD♥5♦EKD5♣D97654 | ♠9764♥KD96♦kn1086♣E | 110 | 65,48 | 110 |
Rond 5, som Väst, med Ellis Wohlner, mot Patrik Carlsson - Bengt Wärn | Rond 5, som Väst, med Ellis Wohlner, mot Patrik Carlsson - Bengt Wärn |
13 | 4♠ | N | = | ♣10 | 620 | 6 | 43 | 43 | ♠K103♥kn8♦kn104♣EK432 | ♠854♥10954♦D7653♣10 | ♠K103♥kn8♦kn104♣EK432 | 116 | 63,74 | 116 |
14 | 5♣ | S | = | ♦3 | 400 | 9 | 64 | 64 | ♠D108752♥10853♦32♣9 | ♠963♥Ekn76♦D1095♣52 | ♠D108752♥10853♦32♣9 | 125 | 63,78 | 125 |
15 | 3NT | V | = | ♠3 | -400 | 2 | 14 | 14 | ♠KD8♥EKD8♦kn106♣D63 | ♠E62♥kn102♦EK543♣107 | ♠KD8♥EKD8♦kn106♣D63 | 127 | 60,48 | 127 |
Rond 6, som Syd, med Peter Flodqvist, mot Jan-Olof Hegethorn - Gijsbert Van Liemt | Rond 6, som Syd, med Peter Flodqvist, mot Jan-Olof Hegethorn - Gijsbert Van Liemt |
16 | 2NT | S | = | ♣7 | 120 | 6 | 43 | 43 | ♠10762♥ED6♦Kkn962♣4 | ♠EK4♥kn74♦ED73♣985 | ♠10762♥ED6♦Kkn962♣4 | 133 | 59,38 | 133 |
17 | 3♥ | N | = | ♠7 | 140 | 4 | 29 | 29 | ♠Kkn♥1072♦984♣KD962 | ♠E42♥KD954♦KDkn5♣10 | ♠Kkn♥1072♦984♣KD962 | 137 | 57,56 | 137 |
18 | 3NT | Ö | +1 | ♥D | -430 | 6 | 43 | 43 | ♠K1094♥Dkn95♦53♣kn64 | ♠85♥763♦EK64♣10532 | ♠K1094♥Dkn95♦53♣kn64 | 143 | 56,75 | 143 |
Rond 7, som Öst, med Eva Wiklander, mot Marianne Tessmar - Ellis Wohlner | Rond 7, som Öst, med Eva Wiklander, mot Marianne Tessmar - Ellis Wohlner |
19 | 3NT | V | –1 | ♣2 | 100 | 0 | 0 | 0 | ♠KD84♥1072♦K32♣kn94 | ♠1072♥EKD8♦Ekn108♣E7 | ♠KD84♥1072♦K32♣kn94 | 143 | 53,76 | 143 |
20 | 2NT | V | –2 | ♠9 | 200 | 5 | 36 | 36 | ♠Dkn87♥KD95♦973♣kn10 | ♠EK10♥kn102♦D65♣KD92 | ♠Dkn87♥KD95♦973♣kn10 | 148 | 52,86 | 148 |
21 | 2♥ | Ö | +2 | ♦kn | -170 | 8 | 57 | 57 | ♠K75♥K8532♦842♣Dkn | ♠Ekn10♥E976♦E10♣9642 | ♠K75♥K8532♦842♣Dkn | 156 | 53,06 | 156 |
Rond 8, som Väst, med Gijsbert Van Liemt, mot Kalle Fyhr - Gudrun Dahlberg | Rond 8, som Väst, med Gijsbert Van Liemt, mot Kalle Fyhr - Gudrun Dahlberg |
22 | 3♠ | Ö | –2 | ♦5 | 200 | 0 | 0 | 0 | ♠10752♥Dkn74♦982♣K8 | ♠K9863♥98♦K♣Ekn954 | ♠10752♥Dkn74♦982♣K8 | 156 | 50,65 | 156 |
23 | 5♦x | S | –1 | ♠E | -200 | 13 | 93 | 93 | ♠EK42♥1064♦1064♣E82 | ♠865♥ED853♦87♣kn97 | ♠EK42♥1064♦1064♣E82 | 169 | 52,48 | 169 |
24 | 5♦x | S | = | ♣E | 550 | 0 | 0 | 0 | ♠D84♥107♦102♣Ekn10984 | ♠kn1052♥EK92♦kn3♣K63 | ♠D84♥107♦102♣Ekn10984 | 169 | 50,30 | 169 |
Rond 9, som Syd, med Jonas Hägg, mot Eva Wiklander - Åsa Trollborg | Rond 9, som Syd, med Jonas Hägg, mot Eva Wiklander - Åsa Trollborg |
25 | 3♦ | V | +4 | ♠6 | -190 | 14 | 100 | 100 | ♠Dkn8432♥6532♦kn♣kn3 | ♠K106♥Kkn104♦93♣8754 | ♠Dkn8432♥6532♦kn♣kn3 | 183 | 52,29 | 183 |
26 | 3♥ | N | = | ♦6 | 140 | 10 | 71 | 71 | ♠E♥K64♦EKkn7♣KD987 | ♠5♥D10932♦9854♣1054 | ♠E♥K64♦EKkn7♣KD987 | 193 | 53,02 | 193 |
27 | 4♠ | V | +1 | ♥E | -450 | 5 | 36 | 36 | ♠62♥KDkn9♦1076♣9872 | ♠K98♥E108♦Kkn43♣643 | ♠62♥KDkn9♦1076♣9872 | 198 | 52,38 | 198 |
Rond 10, som Väst, med Kjell-O Persson, mot Kerstin Håstad - Jan Larsson | Rond 10, som Väst, med Kjell-O Persson, mot Kerstin Håstad - Jan Larsson |
28 | 6♦ | S | = | ♣10 | 1370 | 0 | 0 | 0 | ♠108654♥7632♦105♣104 | ♠Dkn973♥K8♦K98♣Dkn9 | ♠108654♥7632♦105♣104 | 198 | 50,51 | 198 |
29 | 3NT | S | +2 | ♠6 | 660 | 10 | 71 | 71 | ♠K864♥kn98♦D943♣75 | ♠D53♥D75♦kn1076♣983 | ♠K864♥kn98♦D943♣75 | 208 | 51,23 | 208 |
30 | 1NT | Ö | –1 | ♦5 | 50 | 5 | 36 | 36 | ♠754♥K109♦1082♣D765 | ♠Ekn93♥D753♦EK4♣K8 | ♠754♥K109♦1082♣D765 | 213 | 50,71 | 213 |
Rond 11, som Väst, med Jan Larsson, mot Ingrid Linnarsson - Bo Haglund | Rond 11, som Väst, med Jan Larsson, mot Ingrid Linnarsson - Bo Haglund |
31 | 2♥ | V | = | ♣3 | -110 | 12 | 86 | 86 | ♠EKkn7♥K862♦876♣E4 | ♠D853♥kn754♦94♣kn85 | ♠EKkn7♥K862♦876♣E4 | 225 | 51,84 | 225 |
32 | 4♠ | V | = | ♥E | -620 | 11 | 79 | 79 | ♠KD54♥8♦EKkn432♣93 | ♠E1073♥9732♦-♣Ekn876 | ♠KD54♥8♦EKkn432♣93 | 236 | 52,68 | 236 |
33 | 4♠ | N | = | ♦4 | 420 | 5 | 36 | 36 | ♠kn♥kn1076♦KD973♣Kkn4 | ♠9853♥D3♦8542♣1053 | ♠kn♥kn1076♦KD973♣Kkn4 | 241 | 52,16 | 241 |
Rond 12, som Väst, med Lars-Erik Rudström, mot Ellis Wohlner - Arne Jansson | Rond 12, som Väst, med Lars-Erik Rudström, mot Ellis Wohlner - Arne Jansson |
34 | 3NT | N | +2 | ♦3 | 660 | 1 | 7 | 7 | ♠D97♥kn104♦kn86♣kn732 | ♠E1063♥73♦K1093♣1098 | ♠D97♥kn104♦kn86♣kn732 | 242 | 50,84 | 242 |
35 | 2♣ | S | +1 | ♣7 | 110 | 8 | 57 | 57 | ♠kn632♥9853♦E974♣7 | ♠K107♥K74♦K53♣ED96 | ♠kn632♥9853♦E974♣7 | 250 | 51,02 | 250 |
36 | 5♦ | N | = | ♥K | 600 | 7 | 50 | 50 | ♠kn10974♥E63♦7♣10765 | ♠5♥KDkn985♦103♣Kkn82 | ♠kn10974♥E63♦7♣10765 | 257 | 50,99 | 257 |
Rond 13, som Öst, med Bo Haglund, mot Kalle Fyhr - Brita Flach | Rond 13, som Öst, med Bo Haglund, mot Kalle Fyhr - Brita Flach |
37 | 6NT | V | = | ♥E | -990 | 14 | 100 | 100 | ♠KDkn63♥-♦754♣D5432 | ♠E2♥KD864♦E108♣EK10 | ♠KDkn63♥-♦754♣D5432 | 271 | 52,32 | 271 |
38 | 3NT | Ö | –2 | ♥3 | 200 | 0 | 0 | 0 | ♠D52♥Kkn♦kn987♣ED102 | ♠Kkn84♥E♦E63♣87653 | ♠D52♥Kkn♦kn987♣ED102 | 271 | 50,94 | 271 |
39 | 2♠ | S | –2 | ♣E | -200 | 8 | 57 | 57 | ♠107♥K87♦K987♣10975 | ♠D86♥E9♦E10632♣EKkn | ♠107♥K87♦K987♣10975 | 279 | 51,10 | 279 |
Rond 14, som Nord, med Eva Klingspor, mot Jane Ellner - Eva Wiklander | Rond 14, som Nord, med Eva Klingspor, mot Jane Ellner - Eva Wiklander |
40 | 3NT | V | +3 | ♦8 | -490 | 0 | 0 | 0 | ♠kn863♥10865♦kn98♣93 | ♠7♥kn432♦E7532♣1087 | ♠kn863♥10865♦kn98♣93 | 279 | 49,82 | 279 |
41 | 5♣x | S | –3 | ♥E | -500 | 11 | 79 | 79 | ♠kn6♥1075432♦63♣1074 | ♠4♥kn9♦EDkn54♣EK532 | ♠kn6♥1075432♦63♣1074 | 290 | 50,52 | 290 |
42 | 3NT | V | +3 | ♥3 | -690 | 3 | 21 | 21 | ♠D4♥D7653♦8♣kn8432 | ♠8753♥kn84♦D7632♣K | ♠D4♥D7653♦8♣kn8432 | 293 | 49,83 | 293 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior