Öppna KM-individuellt
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
5 | 339 | 57,65 | Lars-Erik Rudström | Lars-Erik Rudström | BK S:t Erik | BK S:t Erik |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Syd, med Marianne Tessmar, mot Fredrik Wahlberg - Jonas Hägg | Rond 1, som Syd, med Marianne Tessmar, mot Fredrik Wahlberg - Jonas Hägg |
1 | 3NT | Ö | +2 | ♠6 | -460 | 5 | 36 | 36 | ♠K1065♥974♦E982♣82 | ♠72♥K865♦1075♣D643 | ♠K1065♥974♦E982♣82 | 5 | 35,71 | 5 |
2 | 4♥ | S | –2 | ♦9 | -200 | 4 | 29 | 29 | ♠53♥EDkn43♦KD872♣3 | ♠EK984♥862♦-♣Dkn974 | ♠53♥EDkn43♦KD872♣3 | 9 | 32,14 | 9 |
3 | 5♣ | N | –4 | ♣E | -200 | 0 | 0 | 0 | ♠-♥Ekn86♦K9843♣kn1074 | ♠Kkn84♥1075♦Dkn10♣KD9 | ♠-♥Ekn86♦K9843♣kn1074 | 9 | 21,43 | 9 |
Rond 2, som Nord, med Bengt Wärn, mot Bo Haglund - Niklas Hanson | Rond 2, som Nord, med Bengt Wärn, mot Bo Haglund - Niklas Hanson |
4 | 3♥ | V | –2 | ♦4 | 200 | 14 | 100 | 100 | ♠D62♥kn1063♦K94♣764 | ♠854♥EK♦Ekn10832♣E10 | ♠D62♥kn1063♦K94♣764 | 23 | 41,07 | 23 |
5 | 4♠x | V | –2 | ♣E | 300 | 14 | 100 | 100 | ♠2♥ED98♦kn7642♣E53 | ♠E64♥Kkn102♦10♣K10876 | ♠2♥ED98♦kn7642♣E53 | 37 | 52,86 | 37 |
6 | 4♥ | S | = | ♦K | 420 | 10 | 71 | 71 | ♠E983♥84♦92♣ED962 | ♠kn♥EKDkn92♦kn73♣Kkn3 | ♠E983♥84♦92♣ED962 | 47 | 55,95 | 47 |
Rond 3, som Nord, med Eva Wiklander, mot Franciska Levy - Brita Flach | Rond 3, som Nord, med Eva Wiklander, mot Franciska Levy - Brita Flach |
7 | 2♣ | N | +2 | ♥6 | 130 | 10 | 71 | 71 | ♠E1097♥D42♦kn7♣EDkn3 | ♠863♥EK107♦52♣K1097 | ♠E1097♥D42♦kn7♣EDkn3 | 57 | 58,16 | 57 |
8 | 4♥ | N | +1 | ♣4 | 450 | 11 | 79 | 79 | ♠KD97♥D843♦42♣K65 | ♠E42♥Kkn109♦Kkn875♣E | ♠KD97♥D843♦42♣K65 | 68 | 60,71 | 68 |
9 | 3♠ | N | +1 | ♥K | 170 | 12 | 86 | 86 | ♠EKD42♥kn932♦-♣KD93 | ♠kn107♥D107♦752♣kn742 | ♠EKD42♥kn932♦-♣KD93 | 80 | 63,49 | 80 |
Rond 4, som Syd, med Ingrid Linnarsson, mot Marianne Tessmar - Hans Alexandersson | Rond 4, som Syd, med Ingrid Linnarsson, mot Marianne Tessmar - Hans Alexandersson |
10 | 2♥ | V | = | ♠K | -110 | 5 | 36 | 36 | ♠E42♥EK2♦8652♣1085 | ♠KD9♥109♦1043♣K9764 | ♠E42♥EK2♦8652♣1085 | 85 | 60,71 | 85 |
11 | 4♠ | S | +1 | ♣8 | 450 | 9 | 64 | 64 | ♠E108543♥94♦Ekn104♣9 | ♠Kkn6♥Kkn72♦K53♣E73 | ♠E108543♥94♦Ekn104♣9 | 94 | 61,04 | 94 |
12 | 3♦ | V | +1 | ♠3 | -130 | 10 | 71 | 71 | ♠E105♥43♦9732♣kn832 | ♠kn832♥Ekn10872♦4♣K10 | ♠E105♥43♦9732♣kn832 | 104 | 61,90 | 104 |
Rond 5, som Öst, med Hans Alexandersson, mot Brita Flach - Ann-Christine Brask | Rond 5, som Öst, med Hans Alexandersson, mot Brita Flach - Ann-Christine Brask |
13 | 3NT | N | = | ♥10 | 600 | 9 | 64 | 64 | ♠854♥10954♦D7653♣10 | ♠K103♥kn8♦kn104♣EK432 | ♠854♥10954♦D7653♣10 | 113 | 62,09 | 113 |
14 | 3♣ | N | +2 | ♠3 | 150 | 14 | 100 | 100 | ♠963♥Ekn76♦D1095♣52 | ♠D108752♥10853♦32♣9 | ♠963♥Ekn76♦D1095♣52 | 127 | 64,80 | 127 |
15 | 3NT | V | +3 | ♠5 | -490 | 10 | 71 | 71 | ♠E62♥kn102♦EK543♣107 | ♠KD8♥EKD8♦kn106♣D63 | ♠E62♥kn102♦EK543♣107 | 137 | 65,24 | 137 |
Rond 6, som Nord, med Eva Klingspor, mot Patrik Carlsson - Franciska Levy | Rond 6, som Nord, med Eva Klingspor, mot Patrik Carlsson - Franciska Levy |
16 | 3♦ | S | +1 | ♠kn | 130 | 8 | 57 | 57 | ♠EK4♥kn74♦ED73♣985 | ♠10762♥ED6♦Kkn962♣4 | ♠EK4♥kn74♦ED73♣985 | 145 | 64,73 | 145 |
17 | 3♥ | N | +1 | ♠6 | 170 | 9 | 64 | 64 | ♠E42♥KD954♦KDkn5♣10 | ♠Kkn♥1072♦984♣KD962 | ♠E42♥KD954♦KDkn5♣10 | 154 | 64,71 | 154 |
18 | 5♣ | V | –2 | ♦E | 100 | 14 | 100 | 100 | ♠85♥763♦EK64♣10532 | ♠K1094♥Dkn95♦53♣kn64 | ♠85♥763♦EK64♣10532 | 168 | 66,67 | 168 |
Rond 7, som Nord, med Kerstin Håstad, mot Sten Svartling - Åsa Trollborg | Rond 7, som Nord, med Kerstin Håstad, mot Sten Svartling - Åsa Trollborg |
19 | 3NT | V | = | ♥5 | -600 | 7 | 50 | 50 | ♠kn5♥9653♦654♣KD82 | ♠E963♥kn4♦D97♣10653 | ♠kn5♥9653♦654♣KD82 | 175 | 65,79 | 175 |
20 | 3NT | V | –3 | ♦2 | 300 | 13 | 93 | 93 | ♠92♥E♦E10842♣E8653 | ♠6543♥87643♦Kkn♣74 | ♠92♥E♦E10842♣E8653 | 188 | 67,14 | 188 |
21 | 1♠ | N | = | ♥2 | 80 | 14 | 100 | 100 | ♠D942♥D4♦KD93♣E53 | ♠863♥kn10♦kn765♣K1087 | ♠D942♥D4♦KD93♣E53 | 202 | 68,71 | 202 |
Rond 8, som Öst, med Bo Haglund, mot Jan-Olof Hegethorn - Kjell-O Persson | Rond 8, som Öst, med Bo Haglund, mot Jan-Olof Hegethorn - Kjell-O Persson |
22 | 4♦ | N | –1 | ♠3 | -50 | 9 | 64 | 64 | ♠K9863♥98♦K♣Ekn954 | ♠10752♥Dkn74♦982♣K8 | ♠K9863♥98♦K♣Ekn954 | 211 | 68,51 | 211 |
23 | 1NT | S | = | ♥10 | 90 | 8 | 57 | 57 | ♠865♥ED853♦87♣kn97 | ♠EK42♥1064♦1064♣E82 | ♠865♥ED853♦87♣kn97 | 219 | 68,01 | 219 |
24 | 4♦ | S | +1 | ♣E | 150 | 7 | 50 | 50 | ♠kn1052♥EK92♦kn3♣K63 | ♠D84♥107♦102♣Ekn10984 | ♠kn1052♥EK92♦kn3♣K63 | 226 | 67,26 | 226 |
Rond 9, som Syd, med Jan Larsson, mot Eva Klingspor - Ingrid Linnarsson | Rond 9, som Syd, med Jan Larsson, mot Eva Klingspor - Ingrid Linnarsson |
25 | 3NT | Ö | +3 | ♠3 | -690 | 10 | 71 | 71 | ♠Dkn8432♥6532♦kn♣kn3 | ♠K106♥Kkn104♦93♣8754 | ♠Dkn8432♥6532♦kn♣kn3 | 236 | 67,43 | 236 |
26 | 4♥ | N | = | ♠7 | 620 | 14 | 100 | 100 | ♠E♥K64♦EKkn7♣KD987 | ♠5♥D10932♦9854♣1054 | ♠E♥K64♦EKkn7♣KD987 | 250 | 68,68 | 250 |
27 | 4♠ | Ö | +1 | ♦6 | -450 | 5 | 36 | 36 | ♠62♥KDkn9♦1076♣9872 | ♠K98♥E108♦Kkn43♣643 | ♠62♥KDkn9♦1076♣9872 | 255 | 67,46 | 255 |
Rond 10, som Syd, med Kalle Fyhr, mot Fredrik Wahlberg - Eva Wiklander | Rond 10, som Syd, med Kalle Fyhr, mot Fredrik Wahlberg - Eva Wiklander |
28 | 4♠x | Ö | –4 | ♠E | 800 | 12 | 86 | 86 | ♠EK2♥E4♦EDkn64♣E85 | ♠-♥Dkn1095♦732♣K7632 | ♠EK2♥E4♦EDkn64♣E85 | 267 | 68,11 | 267 |
29 | 3NT | N | +2 | ♦7 | 660 | 4 | 29 | 29 | ♠E972♥K106♦K82♣kn102 | ♠kn10♥E432♦E5♣EKD64 | ♠E972♥K106♦K82♣kn102 | 271 | 66,75 | 271 |
30 | 1NT | Ö | +2 | ♦D | -150 | 0 | 0 | 0 | ♠D10♥Ekn2♦Dkn765♣kn92 | ♠K862♥864♦93♣E1043 | ♠D10♥Ekn2♦Dkn765♣kn92 | 271 | 64,52 | 271 |
Rond 11, som Väst, med Brita Flach, mot Peter Flodqvist - Bengt Wärn | Rond 11, som Väst, med Brita Flach, mot Peter Flodqvist - Bengt Wärn |
31 | 3♣ | N | +1 | ♠5 | 130 | 1 | 7 | 7 | ♠EKkn7♥K862♦876♣E4 | ♠D853♥kn754♦94♣kn85 | ♠EKkn7♥K862♦876♣E4 | 272 | 62,67 | 272 |
32 | 2NT | N | = | ♣6 | 120 | 0 | 0 | 0 | ♠KD54♥8♦EKkn432♣93 | ♠E1073♥9732♦-♣Ekn876 | ♠KD54♥8♦EKkn432♣93 | 272 | 60,71 | 272 |
33 | 6♠ | N | –2 | ♦8 | -100 | 11 | 79 | 79 | ♠kn♥kn1076♦KD973♣Kkn4 | ♠9853♥D3♦8542♣1053 | ♠kn♥kn1076♦KD973♣Kkn4 | 283 | 61,26 | 283 |
Rond 12, som Öst, med Josef Jawitz, mot Ellis Wohlner - Arne Jansson | Rond 12, som Öst, med Josef Jawitz, mot Ellis Wohlner - Arne Jansson |
34 | 3NT | N | +2 | ♦3 | 660 | 1 | 7 | 7 | ♠E1063♥73♦K1093♣1098 | ♠D97♥kn104♦kn86♣kn732 | ♠E1063♥73♦K1093♣1098 | 284 | 59,66 | 284 |
35 | 2♣ | S | +1 | ♣7 | 110 | 8 | 57 | 57 | ♠K107♥K74♦K53♣ED96 | ♠kn632♥9853♦E974♣7 | ♠K107♥K74♦K53♣ED96 | 292 | 59,59 | 292 |
36 | 5♦ | N | = | ♥K | 600 | 7 | 50 | 50 | ♠5♥KDkn985♦103♣Kkn82 | ♠kn10974♥E63♦7♣10765 | ♠5♥KDkn985♦103♣Kkn82 | 299 | 59,33 | 299 |
Rond 13, som Väst, med Gudrun Dahlberg, mot Kjell-O Persson - Åsa Trollborg | Rond 13, som Väst, med Gudrun Dahlberg, mot Kjell-O Persson - Åsa Trollborg |
37 | 3NT | V | +3 | ♥kn | -490 | 5 | 36 | 36 | ♠E2♥KD864♦E108♣EK10 | ♠KDkn63♥-♦754♣D5432 | ♠E2♥KD864♦E108♣EK10 | 304 | 58,69 | 304 |
38 | 4♥x | S | –2 | ♣3 | -300 | 14 | 100 | 100 | ♠Kkn84♥E♦E63♣87653 | ♠D52♥Kkn♦kn987♣ED102 | ♠Kkn84♥E♦E63♣87653 | 318 | 59,77 | 318 |
39 | 4♦ | V | +1 | ♠3 | -150 | 4 | 29 | 29 | ♠D86♥E9♦E10632♣EKkn | ♠107♥K87♦K987♣10975 | ♠D86♥E9♦E10632♣EKkn | 322 | 58,97 | 322 |
Rond 14, som Syd, med Jonas Hägg, mot Ingrid Linnarsson - Paul Iwarson | Rond 14, som Syd, med Jonas Hägg, mot Ingrid Linnarsson - Paul Iwarson |
40 | 6NT | V | –1 | ♥6 | 50 | 14 | 100 | 100 | ♠7♥kn432♦E7532♣1087 | ♠kn863♥10865♦kn98♣93 | ♠7♥kn432♦E7532♣1087 | 336 | 60,00 | 336 |
41 | 4♠x | Ö | = | ♣E | -790 | 0 | 0 | 0 | ♠4♥kn9♦EDkn54♣EK532 | ♠kn6♥1075432♦63♣1074 | ♠4♥kn9♦EDkn54♣EK532 | 336 | 58,54 | 336 |
42 | 3NT | Ö | +3 | ♠5 | -690 | 3 | 21 | 21 | ♠8753♥kn84♦D7632♣K | ♠D4♥D7653♦8♣kn8432 | ♠8753♥kn84♦D7632♣K | 339 | 57,65 | 339 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior