Silver 4
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
79 | 2014,0 | 46,62 | Kjell Evensen - Anders Ihalainen | Kjell Evensen Anders Ihalainen | Askims BK - Lerums BK | Askims BK Lerums BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Ö-V, mot Pär Ljungquist - Fredrik Norling | Rond 1, som Ö-V, mot Pär Ljungquist - Fredrik Norling |
1 | 2♥ | N | +1 | ♦K | 140 | 17 | 16 | 16 | ♠E104♥D98♦KDkn62♣K10 | ♠kn976♥K3♦10943♣kn94 | ♠E104♥D98♦KDkn62♣K10 | 17 | 15,74 | 17 |
2 | 4♠ | S | +1 | ♥9 | 650 | 44 | 41 | 41 | ♠5♥532♦Kkn10982♣1086 | ♠E104♥94♦E743♣kn972 | ♠5♥532♦Kkn10982♣1086 | 61 | 28,24 | 61 |
Rond 2, som Ö-V, mot Eva Lund - Per Storjord | Rond 2, som Ö-V, mot Eva Lund - Per Storjord |
3 | 1♠ | V | +1 | ♠9 | -110 | 108 | 100 | 100 | ♠752♥D985♦K9♣9874 | ♠KD103♥103♦D8♣EK532 | ♠752♥D985♦K9♣9874 | 169 | 52,16 | 169 |
4 | 3NT | Ö | = | ♥7 | -600 | 26 | 24 | 24 | ♠Ekn7652♥D108♦43♣K9 | ♠4♥Ekn♦EKDkn92♣D876 | ♠Ekn7652♥D108♦43♣K9 | 195 | 45,14 | 195 |
Rond 3, som Ö-V, mot Lars Marjoniemi - Eva Czajkowski | Rond 3, som Ö-V, mot Lars Marjoniemi - Eva Czajkowski |
5 | 2♦ | S | +3 | ♥4 | 150 | 46 | 43 | 43 | ♠E763♥Kkn8♦ED♣Kkn108 | ♠D104♥754♦432♣7653 | ♠E763♥Kkn8♦ED♣Kkn108 | 241 | 44,63 | 241 |
6 | 3♠ | Ö | +1 | ♣4 | -170 | 92 | 85 | 85 | ♠K965♥K42♦kn6♣E987 | ♠D873♥Dkn1097♦K97♣K | ♠K965♥K42♦kn6♣E987 | 333 | 51,39 | 333 |
Rond 4, som Ö-V, mot Pierre Carbonnier - Jan Clementsson | Rond 4, som Ö-V, mot Pierre Carbonnier - Jan Clementsson |
7 | 6♠ | V | +1 | ♣D | -1460 | 59 | 55 | 55 | ♠KD72♥K108♦109753♣E | ♠Ekn8543♥E73♦EK♣98 | ♠KD72♥K108♦109753♣E | 392 | 51,85 | 392 |
8 | 4♠ | Ö | –1 | ♥3 | 50 | 59 | 55 | 55 | ♠Dkn10954♥E5♦-♣D9764 | ♠E8♥Kkn972♦E543♣kn2 | ♠Dkn10954♥E5♦-♣D9764 | 451 | 52,20 | 451 |
Rond 5, som Ö-V, mot Stina Löfstrand - Kenneth Löfstrand | Rond 5, som Ö-V, mot Stina Löfstrand - Kenneth Löfstrand |
9 | 4♥ | Ö | +2 | ♠6 | -680 | 66 | 61 | 61 | ♠E52♥kn1093♦KD10♣EK8 | ♠KD104♥EK86♦72♣kn97 | ♠E52♥kn1093♦KD10♣EK8 | 517 | 53,19 | 517 |
10 | 2♦ | N | –1 | ♠K | -100 | 35 | 32 | 32 | ♠KDkn9♥kn83♦Kkn98♣kn4 | ♠1065♥E1094♦754♣K107 | ♠KDkn9♥kn83♦Kkn98♣kn4 | 552 | 51,11 | 552 |
Rond 6, som Ö-V, mot Benny Olsson - Roger Nyman | Rond 6, som Ö-V, mot Benny Olsson - Roger Nyman |
11 | 4♠ | Ö | = | ♥D | -420 | 76 | 70 | 70 | ♠ED76♥kn9♦EK♣K8642 | ♠Kkn984♥K106♦103♣kn105 | ♠ED76♥kn9♦EK♣K8642 | 628 | 52,86 | 628 |
12 | 1NT | V | +1 | ♥6 | -120 | 96 | 89 | 89 | ♠kn952♥652♦Ekn3♣765 | ♠E8743♥Kkn3♦KD4♣K4 | ♠kn952♥652♦Ekn3♣765 | 724 | 55,86 | 724 |
Rond 7, som Ö-V, mot Dan Bylund - Helena Strömberg | Rond 7, som Ö-V, mot Dan Bylund - Helena Strömberg |
13 | 3NT | Ö | –1 | ♠3 | 100 | 15 | 14 | 14 | ♠KD♥K6♦EKDkn♣Ekn985 | ♠kn87♥Dkn1032♦876♣32 | ♠KD♥K6♦EKDkn♣Ekn985 | 739 | 52,64 | 739 |
14 | 2♠ | Ö | +2 | ♠kn | -170 | 90 | 83 | 83 | ♠ED84♥4♦E1063♣E987 | ♠10975♥Ekn73♦D4♣kn63 | ♠ED84♥4♦E1063♣E987 | 829 | 54,83 | 829 |
Rond 8, som Ö-V, mot Tore Mattsson - Per-Erik Mattsson | Rond 8, som Ö-V, mot Tore Mattsson - Per-Erik Mattsson |
15 | 2♠ | V | +4 | ♦2 | -230 | 27 | 25 | 25 | ♠EK9♥Ekn632♦D10♣D105 | ♠1076543♥7♦E63♣E74 | ♠EK9♥Ekn632♦D10♣D105 | 856 | 52,84 | 856 |
16 | 1NT | V | = | ♥4 | -90 | 73 | 68 | 68 | ♠D842♥632♦54♣E643 | ♠109♥E95♦EDkn62♣K95 | ♠D842♥632♦54♣E643 | 929 | 53,76 | 929 |
Rond 9, som Ö-V, mot Rasmus Maide - Tiit Hendrik Piibeleht | Rond 9, som Ö-V, mot Rasmus Maide - Tiit Hendrik Piibeleht |
17 | 4♥ | N | +1 | ♦D | 450 | 56 | 52 | 52 | ♠kn105♥854♦Dkn104♣Ekn9 | ♠8763♥10♦E8763♣1032 | ♠kn105♥854♦Dkn104♣Ekn9 | 985 | 53,65 | 985 |
18 | 4♠ | Ö | –2 | ♣D | 100 | 4 | 4 | 4 | ♠E10762♥942♦5♣E952 | ♠K8♥KD108♦KDkn103♣K4 | ♠E10762♥942♦5♣E952 | 989 | 50,87 | 989 |
Rond 10, som Ö-V, mot John Roar Stein - Henrik Thunoczy | Rond 10, som Ö-V, mot John Roar Stein - Henrik Thunoczy |
19 | 2NT | V | –1 | ♣10 | 100 | 9 | 8 | 8 | ♠ED1094♥KD2♦E10♣D84 | ♠K5♥109864♦K54♣976 | ♠ED1094♥KD2♦E10♣D84 | 998 | 48,64 | 998 |
20 | 4♠ | S | = | ♠7 | 620 | 26 | 24 | 24 | ♠Dkn6♥D10954♦E10♣1062 | ♠987♥K87♦K9832♣93 | ♠Dkn6♥D10954♦E10♣1062 | 1024 | 47,41 | 1024 |
Rond 11, som Ö-V, mot Dan Granberg - Marcus Hjelte | Rond 11, som Ö-V, mot Dan Granberg - Marcus Hjelte |
21 | 4♠ | Ö | –1 | ♣10 | 50 | 1 | 1 | 1 | ♠E98753♥E♦10865♣EK | ♠10♥D10864♦E9♣kn7632 | ♠E98753♥E♦10865♣EK | 1025 | 45,19 | 1025 |
22 | 3NT | S | +2 | ♥10 | 460 | 46 | 43 | 43 | ♠D42♥Dkn87♦D875♣kn5 | ♠K876♥10963♦96♣976 | ♠D42♥Dkn87♦D875♣kn5 | 1071 | 45,08 | 1071 |
Rond 12, som Ö-V, mot Frank Andersson - Sune Gustafsson | Rond 12, som Ö-V, mot Frank Andersson - Sune Gustafsson |
23 | 4♥ | N | –1 | ♠7 | -100 | 94 | 87 | 87 | ♠764♥K103♦kn6♣D9542 | ♠ED95♥852♦K108♣kn106 | ♠764♥K103♦kn6♣D9542 | 1165 | 46,90 | 1165 |
24 | 5♠ | Ö | –2 | ♥D | 100 | 62 | 57 | 57 | ♠Dkn10542♥E1072♦K63♣- | ♠763♥964♦kn♣EK7532 | ♠Dkn10542♥E1072♦K63♣- | 1227 | 47,34 | 1227 |
Rond 13, som Ö-V, mot Kalle Prorok - Mikael Hjerm | Rond 13, som Ö-V, mot Kalle Prorok - Mikael Hjerm |
25 | 4♠ | Ö | –2 | ♥5 | 200 | 10 | 9 | 9 | ♠E982♥74♦ED5♣E1075 | ♠KD10♥K5♦K863♣D832 | ♠E982♥74♦ED5♣E1075 | 1237 | 45,81 | 1237 |
26 | 3NT | V | +3 | ♠6 | -690 | 106 | 98 | 98 | ♠102♥Dkn6♦D9♣EDkn952 | ♠EDkn♥EK83♦K853♣76 | ♠102♥Dkn6♦D9♣EDkn952 | 1343 | 47,83 | 1343 |
Rond 14, som Ö-V, mot Claes Åhgren - Peter Forsberg | Rond 14, som Ö-V, mot Claes Åhgren - Peter Forsberg |
27 | 4♥ | S | +2 | ♠4 | 480 | 19 | 18 | 18 | ♠kn10♥975♦ED104♣8654 | ♠D9764♥62♦72♣K972 | ♠kn10♥975♦ED104♣8654 | 1362 | 46,71 | 1362 |
28 | 3NT | Ö | = | ♠2 | -400 | 47 | 44 | 44 | ♠ED♥K1043♦kn♣Ekn9763 | ♠86♥Ekn62♦ED942♣42 | ♠ED♥K1043♦kn♣Ekn9763 | 1409 | 46,59 | 1409 |
Rond 15, som Ö-V, mot Matko Ferenca - Kristijan Stefanec | Rond 15, som Ö-V, mot Matko Ferenca - Kristijan Stefanec |
29 | 2♠ | N | +2 | ♥K | 170 | 34 | 31 | 31 | ♠D6♥KD65♦K76♣kn952 | ♠kn43♥82♦EDkn1083♣74 | ♠D6♥KD65♦K76♣kn952 | 1443 | 46,07 | 1443 |
30 | 4♠ | V | = | ♦D | -420 | 84 | 78 | 78 | ♠1075♥D953♦K10987♣6 | ♠EK984♥kn♦E65♣ED93 | ♠1075♥D953♦K10987♣6 | 1527 | 47,13 | 1527 |
Rond 16, som Ö-V, mot Simon Rasmussen - Rolf Normann Hansen | Rond 16, som Ö-V, mot Simon Rasmussen - Rolf Normann Hansen |
31 | 3NT | V | +4 | ♣9 | -520 | 54 | 50 | 50 | ♠EKD7♥3♦E7542♣kn63 | ♠kn984♥ED106♦Kkn♣ED10 | ♠EKD7♥3♦E7542♣kn63 | 1581 | 47,22 | 1581 |
32 | 3NT | V | +2 | ♥2 | -660 | 64 | 59 | 59 | ♠KD♥E105♦E953♣K963 | ♠Ekn863♥D96♦1076♣ED | ♠KD♥E105♦E953♣K963 | 1645 | 47,60 | 1645 |
Rond 17, som Ö-V, mot Christian Bergek - Anna Bergek | Rond 17, som Ö-V, mot Christian Bergek - Anna Bergek |
33 | 4♥x | Ö | = | ♠3 | -590 | 106 | 98 | 98 | ♠EK95♥Kkn1052♦D♣K95 | ♠62♥D96♦8432♣E862 | ♠EK95♥Kkn1052♦D♣K95 | 1751 | 49,13 | 1751 |
34 | 3NT | Ö | –2 | ♥4 | 100 | 14 | 13 | 13 | ♠53♥K5♦Ekn95♣EDkn65 | ♠KDkn♥987♦D2♣K9872 | ♠53♥K5♦Ekn95♣EDkn65 | 1765 | 48,07 | 1765 |
Rond 18, som Ö-V, mot Hans Johansson - Erik Franzén | Rond 18, som Ö-V, mot Hans Johansson - Erik Franzén |
35 | 3♦ | S | = | ♥E | 110 | 58 | 54 | 54 | ♠D752♥kn108♦752♣864 | ♠1083♥EK762♦E3♣K95 | ♠D752♥kn108♦752♣864 | 1823 | 48,23 | 1823 |
36 | 3♣ | N | –1 | ♦7 | -100 | 21 | 19 | 19 | ♠E102♥E107653♦7♣1087 | ♠K743♥kn98♦E1092♣94 | ♠E102♥E107653♦7♣1087 | 1844 | 47,43 | 1844 |
Rond 19, som Ö-V, mot Knut Karlsen - Bente Skymoen | Rond 19, som Ö-V, mot Knut Karlsen - Bente Skymoen |
37 | 2♠ | N | +3 | ♣5 | 200 | 73 | 68 | 68 | ♠D83♥kn965♦K982♣107 | ♠kn74♥KD73♦D1075♣kn6 | ♠D83♥kn965♦K982♣107 | 1917 | 47,97 | 1917 |
38 | 3NT | Ö | –4 | ♥5 | 400 | 21 | 19 | 19 | ♠D64♥Kkn4♦ED102♣1054 | ♠Kkn73♥76♦kn976♣ED6 | ♠D64♥Kkn4♦ED102♣1054 | 1938 | 47,22 | 1938 |
Rond 20, som Ö-V, mot Magnus Ekman - Peter Carlsson | Rond 20, som Ö-V, mot Magnus Ekman - Peter Carlsson |
39 | 3NT | V | –2 | ♣kn | 200 | 8 | 7 | 7 | ♠kn542♥103♦Ekn10♣ED64 | ♠K10♥KD9♦K9854♣752 | ♠kn542♥103♦Ekn10♣ED64 | 1946 | 46,20 | 1946 |
40 | 5♣ | V | = | ♣3 | -400 | 68 | 63 | 63 | ♠4♥kn6532♦E109♣Dkn86 | ♠EK1087♥-♦Kkn84♣EK109 | ♠4♥kn6532♦E109♣Dkn86 | 2014 | 46,62 | 2014 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior