DM Singel
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
34 | 354,0 | 46,58 | Anette Maretics | Anette Maretics | Enköpings BS | Enköpings BS |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Väst, med K-G Wanngård, mot Siw Magnusson - Christina Carlsson | Rond 1, som Väst, med K-G Wanngård, mot Siw Magnusson - Christina Carlsson |
1 | 5♣ | N | = | ♠E | 400 | 8 | 40 | 40 | ♠4♥Ekn9863♦kn1043♣E10 | ♠E876532♥542♦82♣5 | ♠4♥Ekn9863♦kn1043♣E10 | 8 | 40,00 | 8 |
2 | 2♠ | S | –1 | ♥kn | -100 | 10 | 50 | 50 | ♠EK83♥kn8♦kn3♣Dkn832 | ♠7♥D9643♦E965♣K97 | ♠EK83♥kn8♦kn3♣Dkn832 | 18 | 45,00 | 18 |
Rond 2, som Öst, med Joakim Nordlindh, mot Folke Bohlin - Rune Jansson | Rond 2, som Öst, med Joakim Nordlindh, mot Folke Bohlin - Rune Jansson |
3 | 1NT | V | +2 | ♥10 | -150 | 10 | 50 | 50 | ♠E9742♥ED3♦873♣E3 | ♠103♥K652♦ED10♣kn1098 | ♠E9742♥ED3♦873♣E3 | 28 | 46,67 | 28 |
4 | 4♠ | V | = | ♣D | -620 | 12 | 60 | 60 | ♠kn876♥94♦kn109874♣K | ♠EK932♥KD3♦D♣E864 | ♠kn876♥94♦kn109874♣K | 40 | 50,00 | 40 |
Rond 3, som Öst, med Sven Helmersson, mot Hans Kvick - Joakim Nordlindh | Rond 3, som Öst, med Sven Helmersson, mot Hans Kvick - Joakim Nordlindh |
5 | 1NT | V | +2 | ♣4 | -150 | 14 | 70 | 70 | ♠Kkn3♥1063♦D9842♣kn2 | ♠E5♥ED42♦Kkn7♣D1086 | ♠Kkn3♥1063♦D9842♣kn2 | 54 | 54,00 | 54 |
6 | 5♦ | S | –1 | ♠E | -50 | 10 | 50 | 50 | ♠kn8653♥75♦KD2♣Kkn3 | ♠EKD72♥K84♦6♣10762 | ♠kn8653♥75♦KD2♣Kkn3 | 64 | 53,33 | 64 |
Rond 4, som Öst, med Margareta Thyr, mot Helena Björklund - Mattias Jonsson | Rond 4, som Öst, med Margareta Thyr, mot Helena Björklund - Mattias Jonsson |
7 | 3NT | V | +2 | ♠7 | -660 | 15 | 75 | 75 | ♠EDkn3♥973♦K8♣EK62 | ♠954♥KD1054♦ED6♣kn8 | ♠EDkn3♥973♦K8♣EK62 | 79 | 56,43 | 79 |
8 | 3♣ | S | +1 | ♥K | 130 | 6 | 30 | 30 | ♠kn75♥EDkn76♦ED64♣9 | ♠K9862♥K2♦852♣kn84 | ♠kn75♥EDkn76♦ED64♣9 | 85 | 53,12 | 85 |
Rond 5, som Nord, med Iwe Nilsson, mot Gunnar Allard - Torgny Svensson | Rond 5, som Nord, med Iwe Nilsson, mot Gunnar Allard - Torgny Svensson |
9 | 2♥ | V | = | ♣K | -110 | 7 | 35 | 35 | ♠E854♥D♦ED98♣EK74 | ♠K93♥843♦10742♣kn85 | ♠E854♥D♦ED98♣EK74 | 92 | 51,11 | 92 |
10 | 2NT | S | +1 | ♠4 | 150 | 9 | 45 | 45 | ♠kn9♥EDkn85♦D96♣984 | ♠K106♥K109♦EK52♣kn102 | ♠kn9♥EDkn85♦D96♣984 | 101 | 50,50 | 101 |
Rond 6, som Väst, med Östen Andersson, mot Siw Magnusson - Iwe Nilsson | Rond 6, som Väst, med Östen Andersson, mot Siw Magnusson - Iwe Nilsson |
11 | 3NT | V | +2 | ♥D | -460 | 15 | 75 | 75 | ♠K♥E743♦E1096♣K975 | ♠Ekn10865♥102♦D42♣E3 | ♠K♥E743♦E1096♣K975 | 116 | 52,73 | 116 |
12 | 3♠ | N | = | ♣5 | 140 | 11 | 55 | 55 | ♠72♥EK74♦K92♣Kkn96 | ♠D53♥83♦10654♣D1054 | ♠72♥EK74♦K92♣Kkn96 | 127 | 52,92 | 127 |
Rond 7, som Syd, med Sture Wiman, mot Östen Andersson - Eva Kangru | Rond 7, som Syd, med Sture Wiman, mot Östen Andersson - Eva Kangru |
13 | 3NT | S | = | ♠4 | 600 | 10 | 50 | 50 | ♠E97♥Dkn8♦Dkn3♣K874 | ♠kn1032♥EK94♦1054♣Dkn | ♠E97♥Dkn8♦Dkn3♣K874 | 137 | 52,69 | 137 |
14 | 2NT | N | +3 | ♣4 | 210 | 6 | 30 | 30 | ♠92♥Kkn106♦KD864♣53 | ♠E863♥74♦Ekn52♣EK8 | ♠92♥Kkn106♦KD864♣53 | 143 | 51,07 | 143 |
Rond 8, som Väst, med Bengt Rosén, mot Rolf Westman - Margareta Mattsson | Rond 8, som Väst, med Bengt Rosén, mot Rolf Westman - Margareta Mattsson |
15 | 4♠ | S | +2 | ♠10 | 680 | 2 | 10 | 10 | ♠103♥D1095♦9842♣982 | ♠D74♥K76♦KD105♣ED3 | ♠103♥D1095♦9842♣982 | 145 | 48,33 | 145 |
16 | 3♦ | N | –1 | ♥8 | -50 | 11 | 55 | 55 | ♠E7♥752♦Ekn7♣EKkn108 | ♠kn9832♥93♦964♣976 | ♠E7♥752♦Ekn7♣EKkn108 | 156 | 48,75 | 156 |
Rond 9, som Nord, med Linnea Edlund, mot Doris Perälä - Joakim Möller | Rond 9, som Nord, med Linnea Edlund, mot Doris Perälä - Joakim Möller |
17 | 3NT | S | +3 | ♦4 | 490 | 19 | 95 | 95 | ♠EK♥842♦87♣EDkn1042 | ♠109752♥E5♦EKDkn♣75 | ♠EK♥842♦87♣EDkn1042 | 175 | 51,47 | 175 |
18 | 3NT | V | +3 | ♥7 | -490 | 7 | 35 | 35 | ♠K6♥D1074♦kn76♣10754 | ♠10975♥kn953♦9♣E983 | ♠K6♥D1074♦kn76♣10754 | 182 | 50,56 | 182 |
Rond 10, som Syd, med Carl Engholm, mot Iwe Nilsson - Rolf Westman | Rond 10, som Syd, med Carl Engholm, mot Iwe Nilsson - Rolf Westman |
19 | 3♠ | V | +2 | ♥D | -200 | 2 | 10 | 10 | ♠84♥kn654♦KD3♣KDkn2 | ♠D96♥D8♦E9642♣987 | ♠84♥kn654♦KD3♣KDkn2 | 184 | 48,42 | 184 |
20 | 2NT | V | +1 | ♠3 | -150 | 8 | 40 | 40 | ♠84♥D76♦K6♣ED10952 | ♠K9753♥103♦D9852♣6 | ♠84♥D76♦K6♣ED10952 | 192 | 48,00 | 192 |
Rond 11, som Väst, med Rein Jakoby, mot Bengt Rosén - Micael Olausson | Rond 11, som Väst, med Rein Jakoby, mot Bengt Rosén - Micael Olausson |
21 | 6NT | Ö | +1 | ♦9 | -1020 | 14 | 70 | 70 | ♠Dkn6♥E2♦654♣KD976 | ♠EK9♥Kkn107♦ED8♣E102 | ♠Dkn6♥E2♦654♣KD976 | 206 | 49,05 | 206 |
22 | 2♠ | Ö | = | ♥10 | -110 | 15 | 75 | 75 | ♠kn♥Ekn63♦KD875♣543 | ♠ED6532♥D852♦109♣7 | ♠kn♥Ekn63♦KD875♣543 | 221 | 50,23 | 221 |
Rond 12, som Öst, med Laima Rosén, mot K-G Wanngård - Britt-Marie Lindberg | Rond 12, som Öst, med Laima Rosén, mot K-G Wanngård - Britt-Marie Lindberg |
23 | 4♠ | S | –1 | ♥4 | -100 | 18 | 90 | 90 | ♠Ekn2♥Kkn1092♦D86♣D7 | ♠1063♥D54♦10975♣1083 | ♠Ekn2♥Kkn1092♦D86♣D7 | 239 | 51,96 | 239 |
24 | 4♣ | N | –3 | ♦3 | -150 | 10 | 50 | 50 | ♠E8654♥E1075♦32♣K6 | ♠7♥93♦EKkn9765♣kn43 | ♠E8654♥E1075♦32♣K6 | 249 | 51,88 | 249 |
Rond 13, som Nord, med Kjell Simonsson, mot Margareta Thyr - Rein Jakoby | Rond 13, som Nord, med Kjell Simonsson, mot Margareta Thyr - Rein Jakoby |
25 | 6♠ | N | –1 | ♦E | -50 | 0 | 0 | 0 | ♠KDkn52♥D♦Dkn1054♣EK | ♠E1063♥7♦K62♣97632 | ♠KDkn52♥D♦Dkn1054♣EK | 249 | 49,80 | 249 |
26 | 3NT | S | +1 | ♠10 | 630 | 20 | 100 | 100 | ♠2♥K8432♦KD105♣E102 | ♠Kkn85♥107♦Ekn73♣K96 | ♠2♥K8432♦KD105♣E102 | 269 | 51,73 | 269 |
Rond 14, som Syd, med Christina Carlsson, mot Britt-Marie Lindberg - Sven Helmersson | Rond 14, som Syd, med Christina Carlsson, mot Britt-Marie Lindberg - Sven Helmersson |
27 | 2♠ | N | –1 | ♣9 | -50 | 4 | 20 | 20 | ♠86♥Dkn96♦kn82♣Kkn103 | ♠EDkn753♥E72♦D10♣74 | ♠86♥Dkn96♦kn82♣Kkn103 | 273 | 50,56 | 273 |
28 | 4♠x | N | = | ♣E | 790 | 18 | 90 | 90 | ♠KD98♥E86♦EKD62♣7 | ♠kn5432♥2♦1054♣10542 | ♠KD98♥E86♦EKD62♣7 | 291 | 51,96 | 291 |
Rond 15, som Syd, med Helena Björklund, mot Christina Carlsson - Kjell Simonsson | Rond 15, som Syd, med Helena Björklund, mot Christina Carlsson - Kjell Simonsson |
29 | 3♦ | Ö | = | ♥3 | -110 | 8 | 40 | 40 | ♠952♥1074♦75♣KD963 | ♠EDkn3♥EK932♦6♣854 | ♠952♥1074♦75♣KD963 | 299 | 51,55 | 299 |
30 | 4♥ | V | +1 | ♦6 | -450 | 3 | 15 | 15 | ♠kn10♥543♦kn10952♣E65 | ♠6543♥K♦ED876♣kn104 | ♠kn10♥543♦kn10952♣E65 | 302 | 50,33 | 302 |
Rond 16, som Nord, med Gunnar Allard, mot Torsten Andersson - Mickey Maretics | Rond 16, som Nord, med Gunnar Allard, mot Torsten Andersson - Mickey Maretics |
31 | 6NT | N | –1 | ♣6 | -100 | 0 | 0 | 0 | ♠E6♥ED5♦10964♣Dkn75 | ♠KD84♥Kkn42♦ED2♣K9 | ♠E6♥ED5♦10964♣Dkn75 | 302 | 48,71 | 302 |
32 | 6NT | N | –1 | ♦10 | -50 | 4 | 20 | 20 | ♠K95♥D87♦K10♣E10932 | ♠E7632♥K2♦EDkn♣KD7 | ♠K95♥D87♦K10♣E10932 | 306 | 47,81 | 306 |
Rond 17, som Syd, med Hans Kvick, mot Mats Johansson - Anders Sjödén | Rond 17, som Syd, med Hans Kvick, mot Mats Johansson - Anders Sjödén |
33 | 3♥ | V | = | ♣4 | -140 | 12 | 60 | 60 | ♠K9754♥Kkn2♦62♣D92 | ♠83♥D5♦Kkn75♣kn7654 | ♠K9754♥Kkn2♦62♣D92 | 318 | 48,18 | 318 |
34 | 2♥ | V | +2 | ♥K | -170 | 3 | 15 | 15 | ♠Kkn8742♥1084♦Kkn♣109 | ♠106♥KD♦8742♣Kkn763 | ♠Kkn8742♥1084♦Kkn♣109 | 321 | 47,21 | 321 |
Rond 18, som Nord, med Ulf Thorsson, mot Jan Norberg - Claes Hallström | Rond 18, som Nord, med Ulf Thorsson, mot Jan Norberg - Claes Hallström |
35 | 6♣ | S | +1 | ♥E | 940 | 17 | 85 | 85 | ♠E93♥kn52♦42♣D8542 | ♠D4♥-♦EDkn1098♣EK1097 | ♠E93♥kn52♦42♣D8542 | 338 | 48,29 | 338 |
36 | 4♥ | N | –1 | ♦E | -100 | 6 | 30 | 30 | ♠ED753♥Dkn84♦8♣K75 | ♠4♥E9763♦K93♣kn982 | ♠ED753♥Dkn84♦8♣K75 | 344 | 47,78 | 344 |
Rond 19, som Öst, med Hans Börling, mot K-G Wanngård - Mats Johansson | Rond 19, som Öst, med Hans Börling, mot K-G Wanngård - Mats Johansson |
37 | 2♠ | S | +2 | ♠9 | 170 | 6 | 30 | 30 | ♠2♥8743♦D765♣ED43 | ♠985♥Kkn♦K1084♣Kkn102 | ♠2♥8743♦D765♣ED43 | 350 | 47,30 | 350 |
38 | 3NT | Ö | –2 | ♥5 | 200 | 4 | 20 | 20 | ♠E95♥82♦EK964♣EK10 | ♠D1084♥K7♦D72♣kn742 | ♠E95♥82♦EK964♣EK10 | 354 | 46,58 | 354 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior