Guldgruvan - Final F
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
6 | 360,4 | 52,70 | Göran Oldin - Leif Lindman | Göran Oldin Leif Lindman | Örebridgen | Örebridgen |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Ö-V, mot Gun Karlsson - Tony Lindblom | Rond 1, som Ö-V, mot Gun Karlsson - Tony Lindblom |
1 | 2♥ | S | +1 | ♣E | 140 | 5 | 28 | 28 | ♠83♥975♦Dkn1086♣872 | ♠E72♥32♦E954♣EK65 | ♠83♥975♦Dkn1086♣872 | 5 | 27,78 | 5 |
2 | 3NT | S | +3 | ♠3 | 690 | 2 | 11 | 11 | ♠kn102♥1072♦1083♣K865 | ♠D9653♥Kkn♦kn42♣1073 | ♠kn102♥1072♦1083♣K865 | 7 | 19,44 | 7 |
Rond 2, som Ö-V, mot Ola Weinberg - Anders Björkman | Rond 2, som Ö-V, mot Ola Weinberg - Anders Björkman |
3 | 3NT | Ö | +2 | ♦3 | -660 | 11 | 61 | 61 | ♠K4♥D52♦D104♣KD865 | ♠EDkn96♥E1063♦Kkn♣kn4 | ♠K4♥D52♦D104♣KD865 | 18 | 33,33 | 18 |
4 | 3NT | N | –1 | ♦3 | -100 | 18 | 100 | 100 | ♠E1084♥K75♦10732♣K9 | ♠975♥D84♦Kkn♣106542 | ♠E1084♥K75♦10732♣K9 | 36 | 50,00 | 36 |
Rond 3, som Ö-V, mot Olle Nordström - Magnus Bruun | Rond 3, som Ö-V, mot Olle Nordström - Magnus Bruun |
5 | 3♥ | S | +1 | ♦E | 170 | 3 | 17 | 17 | ♠Kkn94♥D109♦1098♣1043 | ♠102♥kn32♦ED652♣Ekn9 | ♠Kkn94♥D109♦1098♣1043 | 39 | 43,33 | 39 |
6 | 4♠ | Ö | +1 | ♥kn | -650 | 11 | 61 | 61 | ♠kn732♥ED2♦K4♣K1073 | ♠KD865♥105♦kn♣ED962 | ♠kn732♥ED2♦K4♣K1073 | 50 | 46,30 | 50 |
Rond 4, som Ö-V, mot Sofia Alecu - Inger Östenson-Träff | Rond 4, som Ö-V, mot Sofia Alecu - Inger Östenson-Träff |
7 | 3♥ | S | = | ♦kn | 140 | 15 | 83 | 83 | ♠8♥654♦E86542♣1054 | ♠EDkn932♥K9♦kn10♣kn86 | ♠8♥654♦E86542♣1054 | 65 | 51,59 | 65 |
8 | 1♠ | V | +1 | ♥kn | -110 | 15 | 83 | 83 | ♠E1095♥K1087♦86♣653 | ♠KD72♥D3♦E542♣kn104 | ♠E1095♥K1087♦86♣653 | 80 | 55,56 | 80 |
Rond 5, som N-S, mot Johan Erlandsson - Alf Roos | Rond 5, som N-S, mot Johan Erlandsson - Alf Roos |
9 | 2♠ | N | +2 | ♣9 | 170 | 2 | 11 | 11 | ♠Kkn109864♥ED6♦K92♣- | ♠D732♥K8♦1086♣K765 | ♠Kkn109864♥ED6♦K92♣- | 82 | 50,62 | 82 |
10 | 3NT | S | +1 | ♠5 | 630 | 5 | 28 | 28 | ♠E♥Kkn52♦K54♣Kkn974 | ♠Dkn93♥E108♦Ekn97♣106 | ♠E♥Kkn52♦K54♣Kkn974 | 87 | 48,33 | 87 |
Rond 6, som N-S, mot Cristina Ringström - Per Gjellan | Rond 6, som N-S, mot Cristina Ringström - Per Gjellan |
11 | 2♥x | N | +1 | ♠E | 570 | 18 | 100 | 100 | ♠42♥Kkn9873♦92♣E63 | ♠Kkn95♥105♦KD8♣Kkn97 | ♠42♥Kkn9873♦92♣E63 | 105 | 53,03 | 105 |
12 | 3NT | N | +2 | ♥2 | 660 | 13 | 72 | 72 | ♠D9543♥E82♦5♣ED97 | ♠K2♥K103♦EKkn8♣K1082 | ♠D9543♥E82♦5♣ED97 | 118 | 54,63 | 118 |
Rond 7, som Ö-V, mot Eva Wetterhall - Karl Persson | Rond 7, som Ö-V, mot Eva Wetterhall - Karl Persson |
13 | 3NT | Ö | +1 | ♦8 | -630 | 16 | 89 | 89 | ♠ED62♥K8♦K1064♣Dkn3 | ♠kn7♥E654♦ED73♣872 | ♠ED62♥K8♦K1064♣Dkn3 | 134 | 57,26 | 134 |
14 | 1NT | S | +1 | ♣10 | 120 | 0 | 0 | 0 | ♠D1087♥kn98♦E65♣K72 | ♠EK63♥EK42♦943♣109 | ♠D1087♥kn98♦E65♣K72 | 134 | 53,17 | 134 |
Rond 8, som Ö-V, mot Per Söderberg - Tuve Gustavsson | Rond 8, som Ö-V, mot Per Söderberg - Tuve Gustavsson |
15 | 3♠ | N | = | ♠10 | 140 | 7 | 39 | 39 | ♠107♥ED6♦K1063♣E1083 | ♠86♥kn3♦kn8752♣KD76 | ♠107♥ED6♦K1063♣E1083 | 141 | 52,22 | 141 |
16 | 2♥ | S | +1 | ♦8 | 140 | 10 | 56 | 56 | ♠E1085♥6♦K632♣Dkn103 | ♠742♥K873♦kn87♣K52 | ♠E1085♥6♦K632♣Dkn103 | 151 | 52,43 | 151 |
Rond 9, som N-S, mot Klas Bellander - Mats Pettersson | Rond 9, som N-S, mot Klas Bellander - Mats Pettersson |
17 | 5♥x | Ö | –1 | ♣6 | 100 | 10 | 56 | 56 | ♠765♥D6♦kn63♣EKD54 | ♠32♥E♦ED10♣kn987632 | ♠765♥D6♦kn63♣EKD54 | 161 | 52,61 | 161 |
18 | 2♦ | Ö | = | ♦10 | -90 | 8 | 44 | 44 | ♠K10♥Ekn103♦987♣8743 | ♠E8542♥K65♦105♣K96 | ♠K10♥Ekn103♦987♣8743 | 169 | 52,16 | 169 |
Rond 10, som Ö-V, mot Michael Runfors - Leo Karttunen | Rond 10, som Ö-V, mot Michael Runfors - Leo Karttunen |
19 | 3♦ | N | +3 | ♣D | 170 | 14 | 78 | 78 | ♠kn8♥D97♦E4♣1087642 | ♠D76♥10863♦985♣Dkn3 | ♠kn8♥D97♦E4♣1087642 | 183 | 53,51 | 183 |
20 | 3NT | S | +1 | ♣2 | 630 | 13 | 72 | 72 | ♠1096♥KD3♦D84♣Kkn104 | ♠D73♥10986♦9♣97632 | ♠1096♥KD3♦D84♣Kkn104 | 196 | 54,44 | 196 |
Rond 11, som Ö-V, mot Lars Karlsson - Johnny Karlsson | Rond 11, som Ö-V, mot Lars Karlsson - Johnny Karlsson |
21 | 3♦ | V | –1 | ♥D | 50 | 3 | 17 | 17 | ♠K95♥kn975♦E876♣K6 | ♠kn1082♥63♦Kkn932♣E10 | ♠K95♥kn975♦E876♣K6 | 199 | 52,65 | 199 |
22 | 3NT | Ö | = | ♥D | -600 | 5 | 28 | 28 | ♠ED87♥E53♦K1095♣E10 | ♠Kkn♥K6♦kn872♣KD752 | ♠ED87♥E53♦K1095♣E10 | 204 | 51,52 | 204 |
Rond 12, som N-S, mot Patrik Elofsson - H.O. Thulin | Rond 12, som N-S, mot Patrik Elofsson - H.O. Thulin |
23 | 3♠ | V | –2 | ♣10 | 200 | 14 | 78 | 78 | ♠Dkn2♥Kkn74♦6543♣104 | ♠6♥E109♦KD10♣EKkn862 | ♠Dkn2♥Kkn74♦6543♣104 | 218 | 52,66 | 218 |
24 | 3♥x | V | –4 | ♠E | 800 | 18 | 100 | 100 | ♠EK9854♥kn53♦1086♣6 | ♠10♥KD109♦ED754♣Dkn10 | ♠EK9854♥kn53♦1086♣6 | 236 | 54,63 | 236 |
Rond 13, som N-S, mot Gösta Viktor - Jonas Rosenvik | Rond 13, som N-S, mot Gösta Viktor - Jonas Rosenvik |
25 | 5♣ | V | –2 | ♥K | 200 | 11 | 61 | 61 | ♠KD10874♥K♦4♣D10942 | ♠kn532♥D854♦kn8753♣- | ♠KD10874♥K♦4♣D10942 | 247 | 54,89 | 247 |
26 | 2♠ | Ö | +2 | ♦D | -170 | 5 | 28 | 28 | ♠2♥E10972♦8432♣985 | ♠K743♥Kkn8♦D6♣E1076 | ♠2♥E10972♦8432♣985 | 252 | 53,85 | 252 |
Rond 14, som N-S, mot Ia Börling - Linnea Edlund | Rond 14, som N-S, mot Ia Börling - Linnea Edlund |
27 | 2NT | N | +1 | ♠8 | 150 | 17 | 94 | 94 | ♠ED52♥K1064♦K♣K987 | ♠kn64♥E87♦D74♣D652 | ♠ED52♥K1064♦K♣K987 | 269 | 55,35 | 269 |
28 | 2♠ | N | +1 | ♣K | 140 | 4 | 22 | 22 | ♠EK976♥EK8♦KD8♣103 | ♠kn104♥93♦kn763♣E852 | ♠EK976♥EK8♦KD8♣103 | 273 | 54,17 | 273 |
Rond 15, som N-S, mot Marianne Primér - Solveig Washer | Rond 15, som N-S, mot Marianne Primér - Solveig Washer |
29 | 3NT | N | +4 | ♥5 | 720 | 14 | 78 | 78 | ♠E♥D84♦E1065♣K6542 | ♠D652♥Ekn3♦Dkn4♣EDkn | ♠E♥D84♦E1065♣K6542 | 287 | 54,98 | 287 |
30 | 2♠ | S | +1 | ♥3 | 140 | 15 | 83 | 83 | ♠D73♥D♦Ekn84♣Ekn962 | ♠E984♥EK♦1053♣10854 | ♠D73♥D♦Ekn84♣Ekn962 | 302 | 55,93 | 302 |
Rond 16, som Ö-V, mot Kent Rörqvist - Mikael Skoog | Rond 16, som Ö-V, mot Kent Rörqvist - Mikael Skoog |
31 | 4♠ | N | –1 | ♣4 | -100 | 17 | 94 | 94 | ♠E9♥K87♦E108♣107654 | ♠kn42♥D95♦96542♣kn8 | ♠E9♥K87♦E108♣107654 | 319 | 57,17 | 319 |
32 | 3NT | S | = | ♠E | 400 | 3,4 | 19 | 19 | ♠8432♥E104♦875♣K32 | ♠EK106♥kn832♦964♣105 | ♠8432♥E104♦875♣K32 | 322,4 | 55,97 | 322,4 |
Rond 17, som N-S, mot Peter Håkansson - Tomas Blomster | Rond 17, som N-S, mot Peter Håkansson - Tomas Blomster |
33 | 4♦ | Ö | +1 | ♣5 | -150 | 11 | 61 | 61 | ♠974♥KD103♦7♣EKkn103 | ♠632♥kn5♦862♣D9876 | ♠974♥KD103♦7♣EKkn103 | 333,4 | 56,13 | 333,4 |
34 | 3♦ | S | = | ♥D | 110 | 6 | 33 | 33 | ♠105♥K75♦kn52♣Dkn654 | ♠Ekn2♥E3♦ED10876♣K8 | ♠105♥K75♦kn52♣Dkn654 | 339,4 | 55,46 | 339,4 |
Rond 18, som Ö-V, mot Sven Lindell - Alice Lindell | Rond 18, som Ö-V, mot Sven Lindell - Alice Lindell |
35 | 3NT | N | = | ♣8 | 400 | 0 | 0 | 0 | ♠75♥kn742♦873♣E987 | ♠kn843♥D3♦EK1094♣kn4 | ♠75♥kn742♦873♣E987 | 339,4 | 53,87 | 339,4 |
36 | 1♠ | V | –1 | ♥5 | 100 | 11 | 61 | 61 | ♠92♥kn10843♦43♣kn865 | ♠Ekn743♥EK♦K987♣ED | ♠92♥kn10843♦43♣kn865 | 350,4 | 54,07 | 350,4 |
Rond 19, som N-S, mot Johannes Matsson - Sofia Sundström | Rond 19, som N-S, mot Johannes Matsson - Sofia Sundström |
37 | 3♠ | Ö | –1 | ♥K | 50 | 1 | 6 | 6 | ♠E5♥kn6♦743♣Ekn10862 | ♠106♥KD1083♦ED6♣D93 | ♠E5♥kn6♦743♣Ekn10862 | 351,4 | 52,76 | 351,4 |
38 | 2♠ | V | = | ♥6 | -110 | 9 | 50 | 50 | ♠E653♥62♦KD6♣Ekn72 | ♠104♥KDkn95♦872♣653 | ♠E653♥62♦KD6♣Ekn72 | 360,4 | 52,69 | 360,4 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior