Munka Ljungby BS Open 2018 - MIX
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
31 | 831,0 | 47,11 | Ingrid Olsson - Lars Andersson | Ingrid Olsson Lars Andersson | Klippans BK - Munka Ljungby BS | Klippans BK Munka Ljungby BS |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som N-S, mot Per-Ingvar Skoglund - Vera Gemrud | Rond 1, som N-S, mot Per-Ingvar Skoglund - Vera Gemrud |
1 | 3♦ | Ö | +1 | ♥kn | -130 | 8 | 19 | 19 | ♠42♥K98642♦E53♣K2 | ♠KD105♥kn105♦972♣kn85 | ♠42♥K98642♦E53♣K2 | 8 | 19,05 | 8 |
2 | 2NT | N | = | ♣3 | 120 | 14 | 33 | 33 | ♠9♥K832♦10973♣K975 | ♠KD65♥10♦EK54♣ED102 | ♠9♥K832♦10973♣K975 | 22 | 26,19 | 22 |
Rond 2, som N-S, mot Claudia Sjöberg - Alf Roos | Rond 2, som N-S, mot Claudia Sjöberg - Alf Roos |
3 | 4♥ | N | = | ♦5 | 420 | 18 | 43 | 43 | ♠Dkn75♥ED875♦2♣EK10 | ♠E86♥kn1092♦KD6♣876 | ♠Dkn75♥ED875♦2♣EK10 | 40 | 31,75 | 40 |
4 | 3NT | Ö | +3 | ♥9 | -690 | 10 | 24 | 24 | ♠D873♥D1052♦kn654♣kn | ♠E54♥943♦983♣9854 | ♠D873♥D1052♦kn654♣kn | 50 | 29,76 | 50 |
Rond 3, som N-S, mot Jan Wiström - Marie Ynner | Rond 3, som N-S, mot Jan Wiström - Marie Ynner |
5 | 4♠ | S | +2 | ♠2 | 680 | 18 | 43 | 43 | ♠1098♥D♦Dkn832♣EKkn3 | ♠EDkn53♥EK97♦9♣864 | ♠1098♥D♦Dkn832♣EKkn3 | 68 | 32,38 | 68 |
6 | 3NT | S | –1 | ♥D | -50 | 4 | 10 | 10 | ♠Kkn7♥42♦EK2♣98532 | ♠E106♥K875♦D87♣Dkn10 | ♠Kkn7♥42♦EK2♣98532 | 72 | 28,57 | 72 |
Rond 4, som N-S, mot Ola Svensson - Ann Sundgren | Rond 4, som N-S, mot Ola Svensson - Ann Sundgren |
7 | 2♥ | V | +1 | ♦5 | -140 | 18 | 43 | 43 | ♠Kkn86♥EK7♦5♣E10965 | ♠972♥4♦D9743♣kn872 | ♠Kkn86♥EK7♦5♣E10965 | 90 | 30,61 | 90 |
8 | 4♥ | N | +1 | ♣4 | 450 | 15 | 36 | 36 | ♠kn64♥D98732♦K♣K102 | ♠EK♥Kkn10♦Ekn10764♣D7 | ♠kn64♥D98732♦K♣K102 | 105 | 31,25 | 105 |
Rond 5, som N-S, mot Hans Stever - Laila Blomdahl | Rond 5, som N-S, mot Hans Stever - Laila Blomdahl |
9 | 4NT | V | +1 | ♠E | -660 | 8 | 19 | 19 | ♠E10♥Kkn83♦652♣kn874 | ♠K86532♥64♦kn9♣962 | ♠E10♥Kkn83♦652♣kn874 | 113 | 29,89 | 113 |
10 | 4♠ | Ö | –2 | ♣E | 200 | 38 | 90 | 90 | ♠6♥Ekn94♦K87542♣53 | ♠8742♥1065♦1063♣EK7 | ♠6♥Ekn94♦K87542♣53 | 151 | 35,95 | 151 |
Rond 6, som N-S, mot Sune Hallgren - Ulrika Forsberg | Rond 6, som N-S, mot Sune Hallgren - Ulrika Forsberg |
11 | 3NT | Ö | = | ♠3 | -400 | 16 | 38 | 38 | ♠kn10♥D852♦ED964♣102 | ♠D8763♥1076♦102♣E54 | ♠kn10♥D852♦ED964♣102 | 167 | 36,15 | 167 |
12 | 3NT | S | = | ♣K | 600 | 6 | 14 | 14 | ♠Kkn♥KD3♦Dkn982♣kn84 | ♠E10987♥E92♦E76♣E10 | ♠Kkn♥KD3♦Dkn982♣kn84 | 173 | 34,33 | 173 |
Rond 7, som N-S, mot Stina Holm - Per Mårtensson | Rond 7, som N-S, mot Stina Holm - Per Mårtensson |
13 | 4♠ | V | +2 | ♣9 | -680 | 5 | 12 | 12 | ♠1076♥K843♦E5♣9875 | ♠52♥D1072♦10843♣K106 | ♠1076♥K843♦E5♣9875 | 178 | 32,60 | 178 |
14 | 3NT | Ö | = | ♦10 | -400 | 29 | 69 | 69 | ♠E1074♥D10972♦-♣K1076 | ♠963♥3♦Kkn10876♣kn92 | ♠E1074♥D10972♦-♣K1076 | 207 | 35,20 | 207 |
Rond 8, som N-S, mot Inga-Maj Askfelt - Rune Fälth | Rond 8, som N-S, mot Inga-Maj Askfelt - Rune Fälth |
15 | 3♥ | S | +1 | ♠8 | 170 | 39 | 93 | 93 | ♠D43♥K9852♦kn7♣kn95 | ♠K72♥ED106♦43♣KD103 | ♠D43♥K9852♦kn7♣kn95 | 246 | 39,05 | 246 |
16 | 3NT | S | +3 | ♣2 | 490 | 32 | 76 | 76 | ♠Ekn75♥KD10♦kn854♣63 | ♠D64♥kn54♦EK1073♣ED | ♠Ekn75♥KD10♦kn854♣63 | 278 | 41,37 | 278 |
Rond 9, som N-S, mot Nicolae Östner - Charlotte Rudbäck | Rond 9, som N-S, mot Nicolae Östner - Charlotte Rudbäck |
17 | 2♥ | N | +1 | ♦4 | 140 | 31 | 74 | 74 | ♠D74♥Kkn85♦E73♣985 | ♠Ekn102♥D104♦6♣ED1074 | ♠D74♥Kkn85♦E73♣985 | 309 | 43,28 | 309 |
18 | 4♠ | S | –6 | ♦K | -600 | 10 | 24 | 24 | ♠106♥D109763♦D♣KD54 | ♠KD873♥kn♦kn9♣Ekn1086 | ♠106♥D109763♦D♣KD54 | 319 | 42,20 | 319 |
Rond 10, som N-S, mot Else Holdt - Zhou Ye | Rond 10, som N-S, mot Else Holdt - Zhou Ye |
19 | 3♣ | S | –1 | ♥2 | -50 | 8 | 19 | 19 | ♠kn5♥kn9875♦K764♣98 | ♠EKD♥D106♦kn3♣KDkn104 | ♠kn5♥kn9875♦K764♣98 | 327 | 40,98 | 327 |
20 | 4♠ | V | –2 | ♣10 | 200 | 37 | 88 | 88 | ♠532♥Dkn85♦10982♣102 | ♠Ekn♥73♦K643♣EK876 | ♠532♥Dkn85♦10982♣102 | 364 | 43,33 | 364 |
Rond 11, som N-S, mot Lars-Åke Larsmyr - Agneta Edbergh | Rond 11, som N-S, mot Lars-Åke Larsmyr - Agneta Edbergh |
21 | 3NT | N | +1 | ♠6 | 630 | 9 | 21 | 21 | ♠82♥kn102♦Dkn654♣K96 | ♠EK97♥EK4♦987♣EDkn | ♠82♥kn102♦Dkn654♣K96 | 373 | 42,29 | 373 |
22 | 2♥ | V | +2 | ♣kn | -170 | 13 | 31 | 31 | ♠Dkn76♥42♦9♣kn108542 | ♠109♥EK83♦ED542♣D6 | ♠Dkn76♥42♦9♣kn108542 | 386 | 41,77 | 386 |
Rond 12, som N-S, mot Inger Östenson-Träff - Jonny Aronsson | Rond 12, som N-S, mot Inger Östenson-Träff - Jonny Aronsson |
23 | 2♥ | S | +1 | ♣3 | 140 | 28 | 67 | 67 | ♠E87♥10965♦E85♣kn84 | ♠932♥Ekn83♦KD6♣K107 | ♠E87♥10965♦E85♣kn84 | 414 | 42,86 | 414 |
24 | 5♣ | S | –3 | ♠3 | -150 | 0 | 0 | 0 | ♠kn104♥ED875♦D106♣87 | ♠95♥-♦EK975♣ED10942 | ♠kn104♥ED875♦D106♣87 | 414 | 41,07 | 414 |
Rond 13, som N-S, mot Jens Åhslund - Sofia Alecu | Rond 13, som N-S, mot Jens Åhslund - Sofia Alecu |
25 | 1NT | Ö | = | ♥2 | -90 | 32 | 76 | 76 | ♠1032♥E6♦743♣E10652 | ♠E96♥kn8732♦E96♣Dkn | ♠1032♥E6♦743♣E10652 | 446 | 42,48 | 446 |
26 | 3NT | Ö | +1 | ♣6 | -630 | 28 | 67 | 67 | ♠63♥D1076♦109732♣87 | ♠D842♥K95♦84♣ED63 | ♠63♥D1076♦109732♣87 | 474 | 43,41 | 474 |
Rond 14, som N-S, mot Anita Narfeldt - Per-Ingemar Nilsson | Rond 14, som N-S, mot Anita Narfeldt - Per-Ingemar Nilsson |
27 | 4♦ | V | –4 | ♥E | 200 | 42 | 100 | 100 | ♠106432♥EK♦D54♣D83 | ♠kn♥kn842♦EKkn♣kn9654 | ♠106432♥EK♦D54♣D83 | 516 | 45,50 | 516 |
28 | 3♠ | N | –2 | ♦E | -200 | 0 | 0 | 0 | ♠ED52♥Dkn6♦kn1064♣86 | ♠kn43♥EK83♦D5♣K753 | ♠ED52♥Dkn6♦kn1064♣86 | 516 | 43,88 | 516 |
Rond 15, som N-S, mot Barbro Enhörning Ahlström - Jiri Polacek | Rond 15, som N-S, mot Barbro Enhörning Ahlström - Jiri Polacek |
29 | 3NT | Ö | +4 | ♦3 | -720 | 11 | 26 | 26 | ♠D9832♥D852♦D9♣93 | ♠5♥kn976♦E107432♣K7 | ♠D9832♥D852♦D9♣93 | 527 | 43,27 | 527 |
30 | 3NT | V | +3 | ♠4 | -490 | 26 | 62 | 62 | ♠D743♥52♦104♣K9853 | ♠Ekn1098♥976♦965♣kn6 | ♠D743♥52♦104♣K9853 | 553 | 43,89 | 553 |
Rond 16, som N-S, mot Anders Jonsson - Irma Landström | Rond 16, som N-S, mot Anders Jonsson - Irma Landström |
31 | 3NT | N | –1 | ♠kn | -100 | 28 | 67 | 67 | ♠8765♥KDkn8♦K5♣ED9 | ♠ED♥962♦E96♣87653 | ♠8765♥KDkn8♦K5♣ED9 | 581 | 44,62 | 581 |
32 | 4♥ | Ö | –1 | ♠E | 100 | 37 | 88 | 88 | ♠983♥109853♦kn3♣D108 | ♠EKkn1076♥2♦K2♣K973 | ♠983♥109853♦kn3♣D108 | 618 | 45,98 | 618 |
Rond 17, som N-S, mot Gun Hirvonen - Reino Hirvonen | Rond 17, som N-S, mot Gun Hirvonen - Reino Hirvonen |
33 | 2♥ | N | –1 | ♠6 | -50 | 38 | 90 | 90 | ♠kn3♥kn1062♦D872♣Kkn8 | ♠K42♥D975♦kn95♣E92 | ♠kn3♥kn1062♦D872♣Kkn8 | 656 | 47,33 | 656 |
34 | 5♥ | V | –2 | ♦10 | 100 | 39 | 93 | 93 | ♠73♥D62♦KD8764♣E10 | ♠Dkn942♥-♦kn10952♣Dkn8 | ♠73♥D62♦KD8764♣E10 | 695 | 48,67 | 695 |
Rond 18, som N-S, mot Johan Erlandsson - Kristina Johnson | Rond 18, som N-S, mot Johan Erlandsson - Kristina Johnson |
35 | 4♥x | N | –1 | ♦9 | -100 | 19 | 45 | 45 | ♠EKD5♥K962♦Kkn4♣D9 | ♠92♥kn1054♦ED63♣1063 | ♠EKD5♥K962♦Kkn4♣D9 | 714 | 48,57 | 714 |
36 | 3♣ | V | –1 | ♥2 | 100 | 28 | 67 | 67 | ♠EDkn98♥E5♦D1093♣106 | ♠62♥Dkn1082♦K82♣952 | ♠EDkn98♥E5♦D1093♣106 | 742 | 49,07 | 742 |
Rond 19, som N-S, mot Ulf Backman - Ann-Charlotte Tranvik | Rond 19, som N-S, mot Ulf Backman - Ann-Charlotte Tranvik |
37 | 5♥x | V | –3 | ♠8 | 500 | 9 | 21 | 21 | ♠K9432♥Dkn♦D106♣EDkn | ♠Ekn85♥E4♦542♣K1032 | ♠K9432♥Dkn♦D106♣EDkn | 751 | 48,33 | 751 |
38 | 4♠ | S | +2 | ♦9 | 480 | 40 | 95 | 95 | ♠K3♥105♦D84♣1085432 | ♠Ekn9742♥ED4♦10♣EKkn | ♠K3♥105♦D84♣1085432 | 791 | 49,56 | 791 |
Rond 20, som N-S, mot Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen | Rond 20, som N-S, mot Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen |
39 | 4♥ | N | = | ♣3 | 620 | 18 | 43 | 43 | ♠kn6♥ED9654♦106♣E82 | ♠D8742♥Kkn1073♦E7♣5 | ♠kn6♥ED9654♦106♣E82 | 809 | 49,39 | 809 |
40 | 4♥ | S | –2 | ♥6 | -100 | 4 | 10 | 10 | ♠874♥kn86♦1085♣D943 | ♠Dkn2♥EKD97♦D72♣EK | ♠874♥kn86♦1085♣D943 | 813 | 48,39 | 813 |
Rond 21, som N-S, mot Nils-Erik Ekholm - Eva Andersson | Rond 21, som N-S, mot Nils-Erik Ekholm - Eva Andersson |
41 | 2♦ | S | +1 | ♠4 | 110 | 16 | 38 | 38 | ♠984♥Kkn1098♦E108♣D10 | ♠Kkn10♥4♦KD964♣K742 | ♠984♥Kkn1098♦E108♣D10 | 829 | 48,14 | 829 |
42 | 3♦ | Ö | –1 | ♠2 | 100 | 2 | 5 | 5 | ♠KD532♥9♦D83♣EK103 | ♠109874♥EKD53♦9♣85 | ♠KD532♥9♦D83♣EK103 | 831 | 47,11 | 831 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior