Munka Ljungby BS Open 2018 - MIX
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
18 | 906,2 | 51,37 | Claudia Sjöberg - Alf Roos | Claudia Sjöberg Alf Roos | Lunds BK - Värnamo BK | Lunds BK Värnamo BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Ö-V, mot Hanna Lewandowski - Lars Becklén | Rond 1, som Ö-V, mot Hanna Lewandowski - Lars Becklén |
1 | 3NT | Ö | –1 | ♥kn | 50 | 19 | 45 | 45 | ♠E76♥E♦Kkn1086♣7643 | ♠kn983♥D73♦D4♣ED109 | ♠E76♥E♦Kkn1086♣7643 | 19 | 45,24 | 19 |
2 | 3NT | N | –1 | ♥kn | -100 | 36 | 86 | 86 | ♠Ekn43♥EDkn7♦82♣kn43 | ♠10872♥9654♦Dkn6♣86 | ♠Ekn43♥EDkn7♦82♣kn43 | 55 | 65,48 | 55 |
Rond 2, som Ö-V, mot Ingrid Olsson - Lars Andersson | Rond 2, som Ö-V, mot Ingrid Olsson - Lars Andersson |
3 | 4♥ | N | = | ♦5 | 420 | 24 | 57 | 57 | ♠K94♥K64♦9854♣kn43 | ♠1032♥3♦Ekn1073♣D952 | ♠K94♥K64♦9854♣kn43 | 79 | 62,70 | 79 |
4 | 3NT | Ö | +3 | ♥9 | -690 | 32 | 76 | 76 | ♠962♥EK6♦KD102♣EK7 | ♠Kkn10♥kn87♦E7♣D10632 | ♠962♥EK6♦KD102♣EK7 | 111 | 66,07 | 111 |
Rond 3, som N-S, mot Ola Svensson - Ann Sundgren | Rond 3, som N-S, mot Ola Svensson - Ann Sundgren |
5 | 4♠ | S | +2 | ♠2 | 680 | 18 | 43 | 43 | ♠1098♥D♦Dkn832♣EKkn3 | ♠EDkn53♥EK97♦9♣864 | ♠1098♥D♦Dkn832♣EKkn3 | 129 | 61,43 | 129 |
6 | 2♥ | V | –2 | ♥4 | 200 | 35 | 83 | 83 | ♠Kkn7♥42♦EK2♣98532 | ♠E106♥K875♦D87♣Dkn10 | ♠Kkn7♥42♦EK2♣98532 | 164 | 65,08 | 164 |
Rond 4, som Ö-V, mot Sune Hallgren - Ulrika Forsberg | Rond 4, som Ö-V, mot Sune Hallgren - Ulrika Forsberg |
7 | 3♥ | V | = | ♦5 | -140 | 24 | 57 | 57 | ♠D43♥9652♦Ekn106♣D3 | ♠E105♥Dkn1083♦K82♣K4 | ♠D43♥9652♦Ekn106♣D3 | 188 | 63,95 | 188 |
8 | 4♥ | S | +2 | ♥4 | 480 | 6 | 14 | 14 | ♠10732♥E5♦D3♣E9864 | ♠D985♥64♦9852♣kn53 | ♠10732♥E5♦D3♣E9864 | 194 | 57,74 | 194 |
Rond 5, som Ö-V, mot Inga-Maj Askfelt - Rune Fälth | Rond 5, som Ö-V, mot Inga-Maj Askfelt - Rune Fälth |
9 | 3NT | V | +1 | ♣7 | -630 | 14 | 33 | 33 | ♠9♥D1097♦ED1073♣EK3 | ♠Dkn74♥E52♦K84♣D105 | ♠9♥D1097♦ED1073♣EK3 | 208 | 55,03 | 208 |
10 | 4♠ | V | = | ♣5 | -620 | 41 | 98 | 98 | ♠Ekn10♥73♦EDkn9♣kn1092 | ♠KD953♥KD82♦-♣D864 | ♠Ekn10♥73♦EDkn9♣kn1092 | 249 | 59,29 | 249 |
Rond 6, som Ö-V, mot Else Holdt - Zhou Ye | Rond 6, som Ö-V, mot Else Holdt - Zhou Ye |
11 | 3NT | Ö | = | ♠6 | -400 | 26 | 62 | 62 | ♠K94♥EK♦kn8753♣KD7 | ♠E52♥kn943♦K♣kn9863 | ♠K94♥EK♦kn8753♣KD7 | 275 | 59,52 | 275 |
12 | 3NT | N | +2 | ♥kn | 660 | 15 | 36 | 36 | ♠643♥kn106♦K1043♣652 | ♠D52♥8754♦5♣KD973 | ♠643♥kn106♦K1043♣652 | 290 | 57,54 | 290 |
Rond 7, som N-S, mot Inger Östenson-Träff - Jonny Aronsson | Rond 7, som N-S, mot Inger Östenson-Träff - Jonny Aronsson |
13 | 6♠ | Ö | –2 | ♥7 | 200 | 42 | 100 | 100 | ♠1076♥K843♦E5♣9875 | ♠52♥D1072♦10843♣K106 | ♠1076♥K843♦E5♣9875 | 332 | 60,81 | 332 |
14 | 3NT | Ö | = | ♦10 | -400 | 29 | 69 | 69 | ♠E1074♥D10972♦-♣K1076 | ♠963♥3♦Kkn10876♣kn92 | ♠E1074♥D10972♦-♣K1076 | 361 | 61,39 | 361 |
Rond 8, som N-S, mot Anita Narfeldt - Per-Ingemar Nilsson | Rond 8, som N-S, mot Anita Narfeldt - Per-Ingemar Nilsson |
15 | 3♠ | V | –1 | ♥2 | 50 | 21 | 50 | 50 | ♠D43♥K9852♦kn7♣kn95 | ♠K72♥ED106♦43♣KD103 | ♠D43♥K9852♦kn7♣kn95 | 382 | 60,63 | 382 |
16 | 2♣xx | N | –2 | ♠8 | -600 | 0 | 0 | 0 | ♠Ekn75♥KD10♦kn854♣63 | ♠D64♥kn54♦EK1073♣ED | ♠Ekn75♥KD10♦kn854♣63 | 382 | 56,85 | 382 |
Rond 9, som Ö-V, mot Anders Jonsson - Irma Landström | Rond 9, som Ö-V, mot Anders Jonsson - Irma Landström |
17 | 3♦ | V | –1 | ♠4 | 50 | 28 | 67 | 67 | ♠K8653♥762♦542♣kn3 | ♠9♥E93♦KDkn1098♣K62 | ♠K8653♥762♦542♣kn3 | 410 | 57,42 | 410 |
18 | 5♣ | S | –3 | ♦K | -300 | 26 | 62 | 62 | ♠kn2♥EK84♦8752♣973 | ♠E954♥52♦EK10643♣2 | ♠kn2♥EK84♦8752♣973 | 436 | 57,67 | 436 |
Rond 10, som N-S, mot Johan Erlandsson - Kristina Johnson | Rond 10, som N-S, mot Johan Erlandsson - Kristina Johnson |
19 | 2NT | S | –1 | ♠2 | -50 | 8 | 19 | 19 | ♠kn5♥kn9875♦K764♣98 | ♠EKD♥D106♦kn3♣KDkn104 | ♠kn5♥kn9875♦K764♣98 | 444 | 55,64 | 444 |
20 | 2♠ | V | = | ♣10 | -110 | 15 | 36 | 36 | ♠532♥Dkn85♦10982♣102 | ♠Ekn♥73♦K643♣EK876 | ♠532♥Dkn85♦10982♣102 | 459 | 54,64 | 459 |
Rond 11, som N-S, mot Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen | Rond 11, som N-S, mot Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen |
21 | 3NT | S | +2 | ♥6 | 660 | 29 | 69 | 69 | ♠82♥kn102♦Dkn654♣K96 | ♠EK97♥EK4♦987♣EDkn | ♠82♥kn102♦Dkn654♣K96 | 488 | 55,33 | 488 |
22 | 2♦ | S | –4 | ♥kn | -200 | 8 | 19 | 19 | ♠Dkn76♥42♦9♣kn108542 | ♠109♥EK83♦ED542♣D6 | ♠Dkn76♥42♦9♣kn108542 | 496 | 53,68 | 496 |
Rond 12, som Ö-V, mot Gunilla Berthagen - Dan Andersson | Rond 12, som Ö-V, mot Gunilla Berthagen - Dan Andersson |
23 | 2♥ | S | +1 | ♣E | 140 | 14 | 33 | 33 | ♠kn65♥D42♦1072♣D652 | ♠KD104♥K7♦kn943♣E93 | ♠kn65♥D42♦1072♣D652 | 510 | 52,80 | 510 |
24 | 5♣ | N | –2 | ♠K | -100 | 39 | 93 | 93 | ♠EKD76♥K104♦832♣53 | ♠832♥kn9632♦kn4♣Kkn6 | ♠EKD76♥K104♦832♣53 | 549 | 54,46 | 549 |
Rond 13, som N-S, mot Christina Gutenwik - Jan Gutenwik | Rond 13, som N-S, mot Christina Gutenwik - Jan Gutenwik |
25 | 2♣ | N | –2 | ♠K | -100 | 25 | 60 | 60 | ♠1032♥E6♦743♣E10652 | ♠E96♥kn8732♦E96♣Dkn | ♠1032♥E6♦743♣E10652 | 574 | 54,67 | 574 |
26 | 3NT | Ö | +1 | ♠4 | -630 | 28 | 67 | 67 | ♠63♥D1076♦109732♣87 | ♠D842♥K95♦84♣ED63 | ♠63♥D1076♦109732♣87 | 602 | 55,13 | 602 |
Rond 14, som Ö-V, mot Staffan Lindberg - Christel Eklund | Rond 14, som Ö-V, mot Staffan Lindberg - Christel Eklund |
27 | 3♠ | Ö | –2 | ♦E | 100 | 5 | 12 | 12 | ♠EKD87♥D1053♦92♣K7 | ♠95♥976♦108763♣E102 | ♠EKD87♥D1053♦92♣K7 | 607 | 53,53 | 607 |
28 | 2NT | N | = | ♦3 | 120 | 13 | 31 | 31 | ♠96♥72♦EK973♣D1092 | ♠K1087♥10954♦82♣Ekn4 | ♠96♥72♦EK973♣D1092 | 620 | 52,72 | 620 |
Rond 15 | Rond 15 |
29 | Frirond | 21,6 | 51 | 51 | ♠Ekn107♥E10♦K865♣Dkn4 | ♠K64♥K43♦kn♣E108652 | ♠Ekn107♥E10♦K865♣Dkn4 | 641,6 | 52,68 | 641,6 |
Rond 15 | Rond 15 |
30 | Frirond | 21,6 | 51 | 51 | ♠5♥EDkn103♦kn73♣E1042 | ♠K62♥K84♦EKD82♣D7 | ♠5♥EDkn103♦kn73♣E1042 | 663,2 | 52,63 | 663,2 |
Rond 16, som Ö-V, mot Bert Gustavsson - Karin Nilsson | Rond 16, som Ö-V, mot Bert Gustavsson - Karin Nilsson |
31 | 2NT | N | –1 | ♠3 | -100 | 14 | 33 | 33 | ♠kn1032♥E54♦D103♣Kkn4 | ♠K94♥1073♦kn8742♣102 | ♠kn1032♥E54♦D103♣Kkn4 | 677,2 | 52,01 | 677,2 |
32 | 3♠x | S | +1 | ♥kn | 630 | 0 | 0 | 0 | ♠D2♥EKD74♦109765♣2 | ♠54♥kn6♦ED84♣Ekn654 | ♠D2♥EKD74♦109765♣2 | 677,2 | 50,39 | 677,2 |
Rond 17, som N-S, mot Ingemar Henrysson - Åsa Krantz | Rond 17, som N-S, mot Ingemar Henrysson - Åsa Krantz |
33 | 1NT | V | +1 | ♥2 | -120 | 7 | 17 | 17 | ♠kn3♥kn1062♦D872♣Kkn8 | ♠K42♥D975♦kn95♣E92 | ♠kn3♥kn1062♦D872♣Kkn8 | 684,2 | 49,37 | 684,2 |
34 | 5♣ | V | –2 | ♠9 | 100 | 39 | 93 | 93 | ♠73♥D62♦KD8764♣E10 | ♠Dkn942♥-♦kn10952♣Dkn8 | ♠73♥D62♦KD8764♣E10 | 723,2 | 50,64 | 723,2 |
Rond 18, som Ö-V, mot Gertrud Lindahl - Bengt Johansson | Rond 18, som Ö-V, mot Gertrud Lindahl - Bengt Johansson |
35 | 4♥x | N | –3 | ♣3 | -500 | 42 | 100 | 100 | ♠kn84♥ED873♦105♣E72 | ♠10763♥-♦9872♣Kkn854 | ♠kn84♥ED873♦105♣E72 | 765,2 | 52,05 | 765,2 |
36 | 2♠ | N | –1 | ♠2 | -100 | 29 | 69 | 69 | ♠1053♥K976♦76♣EK87 | ♠K74♥43♦Ekn54♣Dkn43 | ♠1053♥K976♦76♣EK87 | 794,2 | 52,53 | 794,2 |
Rond 19, som Ö-V, mot Leif Larsson - Kerstin Landerö | Rond 19, som Ö-V, mot Leif Larsson - Kerstin Landerö |
37 | 4♠ | N | +1 | ♦E | 650 | 8 | 19 | 19 | ♠D1076♥1087♦987♣654 | ♠-♥K96532♦EKkn3♣987 | ♠D1076♥1087♦987♣654 | 802,2 | 51,62 | 802,2 |
38 | 3♠ | S | +2 | ♦9 | 200 | 31 | 74 | 74 | ♠1085♥Kkn9863♦kn32♣D | ♠D6♥72♦EK9765♣976 | ♠1085♥Kkn9863♦kn32♣D | 833,2 | 52,21 | 833,2 |
Rond 20, som Ö-V, mot Tatyana Trendafilova - Jan Becklén | Rond 20, som Ö-V, mot Tatyana Trendafilova - Jan Becklén |
39 | 4♥ | N | = | ♣D | 620 | 24 | 57 | 57 | ♠K109♥8♦kn952♣Kkn1076 | ♠E53♥2♦KD843♣D943 | ♠K109♥8♦kn952♣Kkn1076 | 857,2 | 52,33 | 857,2 |
40 | 2NT | S | = | ♥6 | 120 | 13 | 31 | 31 | ♠K53♥103♦Kkn643♣876 | ♠E1096♥542♦E9♣kn1052 | ♠K53♥103♦Kkn643♣876 | 870,2 | 51,80 | 870,2 |
Rond 21, som Ö-V, mot Kurt Lindvall - Kerstin Karlsson | Rond 21, som Ö-V, mot Kurt Lindvall - Kerstin Karlsson |
41 | 1NT | Ö | –2 | ♦kn | 200 | 13 | 31 | 31 | ♠ED65♥ED7♦kn752♣E6 | ♠732♥6532♦3♣kn9853 | ♠ED65♥ED7♦kn752♣E6 | 883,2 | 51,29 | 883,2 |
42 | 4♠ | N | +1 | ♠kn | 650 | 23 | 55 | 55 | ♠kn♥kn1084♦Kkn10542♣D6 | ♠E6♥762♦E76♣kn9742 | ♠kn♥kn1084♦Kkn10542♣D6 | 906,2 | 51,37 | 906,2 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior