Guldgruvan Final E
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
19 | 272 | 39,77 | Kenneth Fredriksson - Monica Näs | Kenneth Fredriksson Monica Näs | Storsjöbygdens BK | Storsjöbygdens BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Ö-V, mot Jörgen Gustavsson - Sture Gustavsson | Rond 1, som Ö-V, mot Jörgen Gustavsson - Sture Gustavsson |
1 | 2♥ | Ö | = | ♠D | -110 | 14 | 78 | 78 | ♠K982♥108432♦6♣E75 | ♠E105♥KD♦kn942♣Kkn43 | ♠K982♥108432♦6♣E75 | 14 | 77,78 | 14 |
2 | 3♦ | Ö | –2 | ♣D | 100 | 6 | 33 | 33 | ♠87642♥ED643♦53♣2 | ♠Ekn♥7♦D8764♣E10983 | ♠87642♥ED643♦53♣2 | 20 | 55,56 | 20 |
Rond 2, som Ö-V, mot Jenny Rudenstål - Peter Friberg | Rond 2, som Ö-V, mot Jenny Rudenstål - Peter Friberg |
3 | 3♠ | S | = | ♣E | 140 | 8 | 44 | 44 | ♠93♥108742♦D104♣D85 | ♠104♥Dkn9♦Ekn8♣EK1062 | ♠93♥108742♦D104♣D85 | 28 | 51,85 | 28 |
4 | 1NT | S | = | ♣7 | 90 | 14 | 78 | 78 | ♠Dkn6♥D10764♦1062♣D6 | ♠943♥95♦EK95♣K1097 | ♠Dkn6♥D10764♦1062♣D6 | 42 | 58,33 | 42 |
Rond 3, som Ö-V, mot Ulf Lindgren - Bengt Lauthers | Rond 3, som Ö-V, mot Ulf Lindgren - Bengt Lauthers |
5 | 2♠ | V | = | ♥kn | -110 | 4 | 22 | 22 | ♠D106♥106532♦872♣E10 | ♠98432♥K♦EK4♣KD83 | ♠D106♥106532♦872♣E10 | 46 | 51,11 | 46 |
6 | 3♠ | V | –3 | ♣4 | 300 | 0 | 0 | 0 | ♠92♥kn9843♦542♣853 | ♠E10874♥K2♦EDkn3♣Kkn | ♠92♥kn9843♦542♣853 | 46 | 42,59 | 46 |
Rond 4, som Ö-V, mot Erik Hansson - Castor Mann | Rond 4, som Ö-V, mot Erik Hansson - Castor Mann |
7 | 3NT | Ö | –2 | ♦4 | 200 | 5 | 28 | 28 | ♠E8♥K6542♦K87♣K75 | ♠K9653♥kn9♦52♣EDkn10 | ♠E8♥K6542♦K87♣K75 | 51 | 40,48 | 51 |
8 | 1NT | S | –1 | ♦K | -50 | 4 | 22 | 22 | ♠D3♥Dkn1084♦kn742♣E10 | ♠K962♥2♦KD109♣K864 | ♠D3♥Dkn1084♦kn742♣E10 | 55 | 38,19 | 55 |
Rond 5, som N-S, mot Leif Axelsson - Fredrik Axelsson | Rond 5, som N-S, mot Leif Axelsson - Fredrik Axelsson |
9 | 4♥ | Ö | –3 | ♣6 | 300 | 16 | 89 | 89 | ♠-♥K5♦K109652♣Ekn865 | ♠Dkn8653♥Ekn2♦-♣K743 | ♠-♥K5♦K109652♣Ekn865 | 71 | 43,83 | 71 |
10 | 3NT | S | = | ♣4 | 600 | 13 | 72 | 72 | ♠Ekn965♥EKD10♦K96♣kn | ♠32♥742♦kn872♣EK72 | ♠Ekn965♥EKD10♦K96♣kn | 84 | 46,67 | 84 |
Rond 6, som N-S, mot Romuald Grudzinski - Kenneth Karlsson | Rond 6, som N-S, mot Romuald Grudzinski - Kenneth Karlsson |
11 | 3♦ | Ö | +1 | ♣E | -130 | 5 | 28 | 28 | ♠kn1042♥E1043♦54♣D96 | ♠873♥865♦2♣EKkn873 | ♠kn1042♥E1043♦54♣D96 | 89 | 44,95 | 89 |
12 | 3♠ | V | –1 | ♥E | 50 | 12 | 67 | 67 | ♠K82♥EK3♦943♣kn974 | ♠kn3♥kn107♦Ekn65♣10652 | ♠K82♥EK3♦943♣kn974 | 101 | 46,76 | 101 |
Rond 7, som Ö-V, mot Linda Sandberg - Lennart Eriksson | Rond 7, som Ö-V, mot Linda Sandberg - Lennart Eriksson |
13 | 3NT | Ö | +1 | ♥D | -630 | 15 | 83 | 83 | ♠E107♥Kkn73♦EK95♣102 | ♠Kkn♥E52♦1072♣K9875 | ♠E107♥Kkn73♦EK95♣102 | 116 | 49,57 | 116 |
14 | 3NT | Ö | = | ♠kn | -400 | 12 | 67 | 67 | ♠D85♥82♦EKD84♣Dkn7 | ♠EK42♥Dkn1074♦kn9♣63 | ♠D85♥82♦EKD84♣Dkn7 | 128 | 50,79 | 128 |
Rond 8, som Ö-V, mot Börje Liljekvist - Martti Meronen | Rond 8, som Ö-V, mot Börje Liljekvist - Martti Meronen |
15 | 3NT | Ö | –1 | ♥D | 50 | 2 | 11 | 11 | ♠Dkn4♥5♦kn964♣KD1054 | ♠K32♥K632♦K8♣E862 | ♠Dkn4♥5♦kn964♣KD1054 | 130 | 48,15 | 130 |
16 | 4♠ | V | = | ♦E | -620 | 6 | 33 | 33 | ♠2♥K8743♦K9764♣64 | ♠EKD108754♥9♦-♣EKkn8 | ♠2♥K8743♦K9764♣64 | 136 | 47,22 | 136 |
Rond 9, som N-S, mot Magnus Arve - Mats Felldin | Rond 9, som N-S, mot Magnus Arve - Mats Felldin |
17 | 3♠x | N | –1 | ♥3 | -100 | 12 | 67 | 67 | ♠EDkn83♥E98♦kn9875♣- | ♠952♥Dkn107♦-♣kn109652 | ♠EDkn83♥E98♦kn9875♣- | 148 | 48,37 | 148 |
18 | 4♠ | V | = | ♥2 | -420 | 6 | 33 | 33 | ♠743♥2♦ED9432♣E65 | ♠105♥Dkn964♦K65♣742 | ♠743♥2♦ED9432♣E65 | 154 | 47,53 | 154 |
Rond 10, som Ö-V, mot Kjell Staffas - Jan Matsson | Rond 10, som Ö-V, mot Kjell Staffas - Jan Matsson |
19 | 4♠ | N | –1 | ♥10 | -50 | 5 | 28 | 28 | ♠Dkn83♥105♦ED975♣75 | ♠2♥D84♦kn1063♣KDkn82 | ♠Dkn83♥105♦ED975♣75 | 159 | 46,49 | 159 |
20 | 3♠ | S | +1 | ♣2 | 170 | 1 | 6 | 6 | ♠E97♥Kkn5♦D982♣E108 | ♠104♥D74♦Ekn1075♣942 | ♠E97♥Kkn5♦D982♣E108 | 160 | 44,44 | 160 |
Rond 11, som Ö-V, mot Karola Högberg - Lars Lilja | Rond 11, som Ö-V, mot Karola Högberg - Lars Lilja |
21 | 3♦ | Ö | –3 | ♦5 | 150 | 2 | 11 | 11 | ♠EK7♥985♦kn972♣kn103 | ♠6542♥D3♦EK4♣D965 | ♠EK7♥985♦kn972♣kn103 | 162 | 42,86 | 162 |
22 | 3NT | V | –2 | ♥3 | 200 | 0 | 0 | 0 | ♠KDkn75♥10♦D2♣K5432 | ♠E♥D95♦EK974♣ED86 | ♠KDkn75♥10♦D2♣K5432 | 162 | 40,91 | 162 |
Rond 12, som N-S, mot Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl | Rond 12, som N-S, mot Thomas Ekendahl - Barbara Ekendahl |
23 | 3♣ | V | –1 | ♦kn | 100 | 4 | 22 | 22 | ♠-♥kn5432♦kn1093♣KD54 | ♠Dkn10987♥K76♦ED2♣6 | ♠-♥kn5432♦kn1093♣KD54 | 166 | 40,10 | 166 |
24 | 3♦ | Ö | –1 | ♣4 | 50 | 0 | 0 | 0 | ♠kn107♥D984♦-♣EKD632 | ♠E86♥E1073♦876♣kn84 | ♠kn107♥D984♦-♣EKD632 | 166 | 38,43 | 166 |
Rond 13, som N-S, mot Markus Bertheau - Fredrik Wahlberg | Rond 13, som N-S, mot Markus Bertheau - Fredrik Wahlberg |
25 | 5♠x | Ö | –1 | ♦3 | 200 | 12 | 67 | 67 | ♠-♥K5♦Dkn108752♣K765 | ♠E7♥986432♦K43♣E2 | ♠-♥K5♦Dkn108752♣K765 | 178 | 39,56 | 178 |
26 | 3NT | V | +3 | ♠E | -690 | 0 | 0 | 0 | ♠EK43♥94♦D10963♣kn4 | ♠kn108♥Dkn1076♦kn2♣986 | ♠EK43♥94♦D10963♣kn4 | 178 | 38,03 | 178 |
Rond 14, som N-S, mot Peggy Nyholm - Mikael Skoog | Rond 14, som N-S, mot Peggy Nyholm - Mikael Skoog |
27 | 3NT | N | +2 | ♥2 | 460 | 10 | 56 | 56 | ♠E85♥E109♦82♣EKD83 | ♠K♥kn43♦ED654♣kn1064 | ♠E85♥E109♦82♣EKD83 | 188 | 38,68 | 188 |
28 | 2♠ | V | = | ♥5 | -110 | 6 | 33 | 33 | ♠D♥K85♦EK64♣kn10975 | ♠Ekn76♥10♦D8752♣K32 | ♠D♥K85♦EK64♣kn10975 | 194 | 38,49 | 194 |
Rond 15, som N-S, mot Rolf Westman - John-Erik Hörnfeldt | Rond 15, som N-S, mot Rolf Westman - John-Erik Hörnfeldt |
29 | 3♣ | Ö | –1 | ♥K | 100 | 5 | 28 | 28 | ♠KD843♥kn♦1052♣Kkn52 | ♠1052♥KD10865♦64♣E4 | ♠KD843♥kn♦1052♣Kkn52 | 199 | 38,12 | 199 |
30 | 1NT | Ö | = | ♣K | -90 | 3 | 17 | 17 | ♠K98♥E96543♦86♣97 | ♠D62♥82♦ED95♣KD103 | ♠K98♥E96543♦86♣97 | 202 | 37,41 | 202 |
Rond 16, som Ö-V, mot Lennart Ekholm - Bengt-Åke Leskinen | Rond 16, som Ö-V, mot Lennart Ekholm - Bengt-Åke Leskinen |
31 | 2♠x | Ö | = | ♣K | -470 | 16 | 89 | 89 | ♠EKD8652♥K83♦74♣2 | ♠kn1043♥754♦kn82♣1054 | ♠EKD8652♥K83♦74♣2 | 218 | 39,07 | 218 |
32 | 3♠x | N | –3 | ♥4 | -500 | 8 | 44 | 44 | ♠E♥K62♦ED107542♣85 | ♠1085♥Ekn975♦6♣ED64 | ♠E♥K62♦ED107542♣85 | 226 | 39,24 | 226 |
Rond 17, som N-S, mot Håkan Svensson - Pierre Winberg | Rond 17, som N-S, mot Håkan Svensson - Pierre Winberg |
33 | 3♠ | N | –1 | ♦K | -50 | 2 | 11 | 11 | ♠Ekn8654♥K10♦93♣K87 | ♠102♥Dkn93♦E5♣Dkn932 | ♠Ekn8654♥K10♦93♣K87 | 228 | 38,38 | 228 |
34 | 3NT | V | = | ♠2 | -400 | 3 | 17 | 17 | ♠kn7543♥EDkn10♦6♣Kkn2 | ♠1098♥93♦K7♣E109754 | ♠kn7543♥EDkn10♦6♣Kkn2 | 231 | 37,75 | 231 |
Rond 18, som Ö-V, mot Allan Öberg - Marianne Melchior Ericson | Rond 18, som Ö-V, mot Allan Öberg - Marianne Melchior Ericson |
35 | 4♥ | S | –2 | ♦E | -100 | 6 | 33 | 33 | ♠ED1032♥-♦kn1076♣Kkn73 | ♠4♥K106♦EK983♣10952 | ♠ED1032♥-♦kn1076♣Kkn73 | 237 | 37,62 | 237 |
36 | 4♣ | N | –2 | ♥E | -200 | 16 | 89 | 89 | ♠K863♥E432♦kn105♣75 | ♠E742♥Kkn876♦K72♣2 | ♠K863♥E432♦kn105♣75 | 253 | 39,04 | 253 |
Rond 19, som N-S, mot Andrzej Tracewski - Berndt-Åke Timan | Rond 19, som N-S, mot Andrzej Tracewski - Berndt-Åke Timan |
37 | 4♠ | V | = | ♥6 | -420 | 9 | 50 | 50 | ♠6♥1098763♦D982♣kn5 | ♠E10♥Dkn54♦E643♣K107 | ♠6♥1098763♦D982♣kn5 | 262 | 39,34 | 262 |
38 | 3♠ | V | = | ♥8 | -140 | 10 | 56 | 56 | ♠E♥D985♦D92♣E8743 | ♠D764♥K73♦kn64♣1065 | ♠E♥D985♦D92♣E8743 | 272 | 39,77 | 272 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior