DM-singel
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|
16 | 295 | 50,17 | Leif Grund | Leif Grund | PBF Uppsala | PBF Uppsala |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Väst, med Inge Corse, mot Jan Norberg - Marguerithe Lundberg | Rond 1, som Väst, med Inge Corse, mot Jan Norberg - Marguerithe Lundberg |
1 | 5♦ | S | –1 | ♣E | -50 | 13 | 93 | 93 | ♠96♥D9863♦6♣EKD53 | ♠Ekn842♥754♦D4♣962 | ♠96♥D9863♦6♣EKD53 | 13 | 92,86 | 13 |
2 | 4♥ | N | +1 | ♣D | 650 | 3 | 21 | 21 | ♠10943♥1087♦Ekn3♣1096 | ♠EDkn5♥9♦854♣Dkn543 | ♠10943♥1087♦Ekn3♣1096 | 16 | 57,14 | 16 |
Rond 2, som Syd, med Britt-Marie Lindberg, mot Mikael Fahlander - Lars Åkesson | Rond 2, som Syd, med Britt-Marie Lindberg, mot Mikael Fahlander - Lars Åkesson |
3 | 4♥ | S | = | ♥4 | 420 | 6 | 43 | 43 | ♠D10♥EKD93♦42♣D863 | ♠K83♥kn76♦Ekn1098♣K5 | ♠D10♥EKD93♦42♣D863 | 22 | 52,38 | 22 |
4 | 3NT | Ö | –1 | ♠4 | 100 | 12 | 86 | 86 | ♠D10542♥kn8♦E98♣1054 | ♠Ekn♥9762♦KD53♣E32 | ♠D10542♥kn8♦E98♣1054 | 34 | 60,71 | 34 |
Rond 3, som Nord, med Ylva Johansson, mot Jan Norberg - Lars Bemvén | Rond 3, som Nord, med Ylva Johansson, mot Jan Norberg - Lars Bemvén |
5 | 4♥ | V | +2 | ♥2 | -480 | 7 | 50 | 50 | ♠K654♥6542♦ED♣1043 | ♠D108♥kn♦Kkn8754♣986 | ♠K654♥6542♦ED♣1043 | 41 | 58,57 | 41 |
6 | 3NT | Ö | +2 | ♠8 | -660 | 0 | 0 | 0 | ♠ED942♥kn87♦E6♣kn73 | ♠83♥10432♦K874♣1052 | ♠ED942♥kn87♦E6♣kn73 | 41 | 48,81 | 41 |
Rond 4, som Nord, med Claes Hallström, mot Ping Huang - Göran Bernelind | Rond 4, som Nord, med Claes Hallström, mot Ping Huang - Göran Bernelind |
7 | 3NT | S | = | ♣9 | 600 | 9 | 64 | 64 | ♠Ekn974♥Dkn96♦D5♣75 | ♠10♥K2♦EK103♣EKkn632 | ♠Ekn974♥Dkn96♦D5♣75 | 50 | 51,02 | 50 |
8 | 1NT | N | = | ♠5 | 90 | 4 | 29 | 29 | ♠E97♥105♦K653♣EK98 | ♠kn108♥K963♦D108♣1054 | ♠E97♥105♦K653♣EK98 | 54 | 48,21 | 54 |
Rond 5, som Syd, med Rolf Westman, mot Britt-Marie Lindberg - Laima Rosén | Rond 5, som Syd, med Rolf Westman, mot Britt-Marie Lindberg - Laima Rosén |
9 | 3♥ | Ö | –1 | ♣D | 100 | 13 | 93 | 93 | ♠Ekn52♥5♦EDkn963♣D2 | ♠93♥D1074♦8♣E109754 | ♠Ekn52♥5♦EDkn963♣D2 | 67 | 53,17 | 67 |
10 | 4♥ | Ö | +1 | ♣K | -650 | 13 | 93 | 93 | ♠5♥-♦kn987632♣KDkn73 | ♠ED10972♥kn32♦4♣1042 | ♠5♥-♦kn987632♣KDkn73 | 80 | 57,14 | 80 |
Rond 6, som Öst, med Laima Rosén, mot Göran Bernelind - Marguerithe Lundberg | Rond 6, som Öst, med Laima Rosén, mot Göran Bernelind - Marguerithe Lundberg |
11 | 3NT | S | = | ♥3 | 400 | 12 | 86 | 86 | ♠Dkn976♥954♦87♣D92 | ♠E105♥10832♦K1042♣54 | ♠Dkn976♥954♦87♣D92 | 92 | 59,74 | 92 |
12 | 2♥ | V | +2 | ♦3 | -170 | 11 | 79 | 79 | ♠103♥K8643♦9♣Ekn764 | ♠ED6♥1095♦EK84♣D53 | ♠103♥K8643♦9♣Ekn764 | 103 | 61,31 | 103 |
Rond 7, som Nord, med Torsten Andersson, mot Torgny Svensson - Ping Huang | Rond 7, som Nord, med Torsten Andersson, mot Torgny Svensson - Ping Huang |
13 | 2NT | S | –1 | ♦7 | -100 | 0 | 0 | 0 | ♠D976♥D1073♦KD6♣kn8 | ♠K83♥K42♦kn54♣E1076 | ♠D976♥D1073♦KD6♣kn8 | 103 | 56,59 | 103 |
14 | 3♥ | N | = | ♣6 | 140 | 13 | 93 | 93 | ♠Kkn5♥D1052♦72♣Ekn98 | ♠9763♥Ekn83♦4♣KD42 | ♠Kkn5♥D1052♦72♣Ekn98 | 116 | 59,18 | 116 |
Rond 8, som Nord, med Margaretha Levin Blekastad, mot Joakim Möller - Birgitta Söderlund | Rond 8, som Nord, med Margaretha Levin Blekastad, mot Joakim Möller - Birgitta Söderlund |
15 | 3♠ | Ö | –3 | ♠2 | 150 | 13 | 93 | 93 | ♠kn1065♥76♦86♣D10873 | ♠E98742♥K♦E32♣E42 | ♠kn1065♥76♦86♣D10873 | 129 | 61,43 | 129 |
16 | 6NTx | Ö | –1 | ♦E | 200 | 13 | 93 | 93 | ♠97432♥542♦10765♣3 | ♠kn♥D9873♦EK842♣84 | ♠97432♥542♦10765♣3 | 142 | 63,39 | 142 |
Rond 9, som Öst, med Jan Norberg, mot Carl Engholm - Östen Andersson | Rond 9, som Öst, med Jan Norberg, mot Carl Engholm - Östen Andersson |
17 | 2NT | V | +1 | ♦3 | -150 | 11 | 79 | 79 | ♠975♥E54♦kn9765♣Ekn | ♠Dkn63♥KD106♦D2♣K107 | ♠975♥E54♦kn9765♣Ekn | 153 | 64,29 | 153 |
18 | 2♥ | Ö | +1 | ♠K | -140 | 4 | 29 | 29 | ♠6♥EK932♦Dkn104♣Ekn8 | ♠Ekn4♥D4♦8♣D976542 | ♠6♥EK932♦Dkn104♣Ekn8 | 157 | 62,30 | 157 |
Rond 10, som Syd, med Bertil Tollbom, mot Torsten Andersson - Rolf Westman | Rond 10, som Syd, med Bertil Tollbom, mot Torsten Andersson - Rolf Westman |
19 | 6NT | V | –3 | ♥2 | 300 | 14 | 100 | 100 | ♠643♥ED54♦642♣D108 | ♠109♥K1062♦9753♣964 | ♠643♥ED54♦642♣D108 | 171 | 64,29 | 171 |
20 | 1NT | S | +1 | ♠3 | 120 | 7 | 50 | 50 | ♠Dkn102♥EK76♦E62♣D7 | ♠84♥kn109♦K854♣10843 | ♠Dkn102♥EK76♦E62♣D7 | 178 | 63,57 | 178 |
Rond 11, som Syd, med Anne Kleredal Olsson, mot Mikael Fahlander - Claes Hallström | Rond 11, som Syd, med Anne Kleredal Olsson, mot Mikael Fahlander - Claes Hallström |
21 | 2♠x | N | –1 | ♦E | -200 | 1 | 7 | 7 | ♠743♥ED53♦7642♣64 | ♠Ekn952♥kn9♦53♣Ekn103 | ♠743♥ED53♦7642♣64 | 179 | 60,88 | 179 |
22 | 4♠ | Ö | –1 | ♥3 | 100 | 11 | 79 | 79 | ♠1096♥Kkn3♦kn10654♣64 | ♠K8♥ED976♦K92♣1052 | ♠1096♥Kkn3♦kn10654♣64 | 190 | 61,69 | 190 |
Rond 12, som Väst, med Göran Bernelind, mot Inge Corse - Ylva Johansson | Rond 12, som Väst, med Göran Bernelind, mot Inge Corse - Ylva Johansson |
23 | 4♠ | S | = | ♥E | 620 | 1 | 7 | 7 | ♠E6♥E8♦D542♣E10862 | ♠53♥D10973♦983♣kn75 | ♠E6♥E8♦D542♣E10862 | 191 | 59,32 | 191 |
24 | 6♣ | N | –2 | ♦E | -100 | 9 | 64 | 64 | ♠D1082♥D62♦K7654♣10 | ♠954♥K108♦ED109♣642 | ♠D1082♥D62♦K7654♣10 | 200 | 59,52 | 200 |
Rond 13, som Öst, med Tommy Hagström, mot Gunnar Westermark - Joakim Nordlindh | Rond 13, som Öst, med Tommy Hagström, mot Gunnar Westermark - Joakim Nordlindh |
25 | 2♦ | V | = | ♠E | -90 | 8 | 57 | 57 | ♠kn82♥D2♦Kkn9732♣106 | ♠D6♥Ekn95♦65♣EDkn93 | ♠kn82♥D2♦Kkn9732♣106 | 208 | 59,43 | 208 |
26 | 5♠x | Ö | –4 | ♦E | 1100 | 0 | 0 | 0 | ♠Kkn53♥kn65♦Kkn84♣Ekn | ♠9874♥E10873♦D752♣- | ♠Kkn53♥kn65♦Kkn84♣Ekn | 208 | 57,14 | 208 |
Rond 14, som Väst, med Mats Johansson, mot Östen Andersson - Birgitta Söderlund | Rond 14, som Väst, med Mats Johansson, mot Östen Andersson - Birgitta Söderlund |
27 | 3NT | V | +2 | ♣8 | -460 | 7 | 50 | 50 | ♠EKkn♥E865♦EK♣D532 | ♠D1086♥kn♦10942♣EK109 | ♠EKkn♥E865♦EK♣D532 | 215 | 56,88 | 215 |
28 | 4♠ | V | +1 | ♣4 | -450 | 12 | 86 | 86 | ♠ED105♥Kkn2♦K10♣E954 | ♠K863♥D4♦9653♣KD3 | ♠ED105♥Kkn2♦K10♣E954 | 227 | 57,91 | 227 |
Rond 15, som Syd, med Lars Åkesson, mot Rolf Westman - Lars Olsson | Rond 15, som Syd, med Lars Åkesson, mot Rolf Westman - Lars Olsson |
29 | 4♥ | N | = | ♥7 | 620 | 6 | 43 | 43 | ♠kn1083♥EK62♦kn987♣7 | ♠E4♥D109843♦D10♣E94 | ♠kn1083♥EK62♦kn987♣7 | 233 | 57,39 | 233 |
30 | 2♠ | Ö | –2 | ♣D | 100 | 1 | 7 | 7 | ♠Ekn3♥kn7643♦532♣D6 | ♠K82♥E5♦964♣EK1075 | ♠Ekn3♥kn7643♦532♣D6 | 234 | 55,71 | 234 |
Rond 16, som Öst, med Marito Karlsson, mot Ulf Nohrén - Mats Johansson | Rond 16, som Öst, med Marito Karlsson, mot Ulf Nohrén - Mats Johansson |
31 | 3♦x | Ö | –2 | ♠E | 300 | 2 | 14 | 14 | ♠Dkn62♥873♦EK942♣K | ♠1053♥E106♦D876♣1073 | ♠Dkn62♥873♦EK942♣K | 236 | 54,38 | 236 |
32 | 3NT | N | = | ♠3 | 400 | 4 | 29 | 29 | ♠K543♥Ekn65♦D3♣E105 | ♠987♥73♦87542♣D64 | ♠K543♥Ekn65♦D3♣E105 | 240 | 53,57 | 240 |
Rond 17, som Väst, med Lars Olsson, mot Anne Kleredal Olsson - Bertil Tollbom | Rond 17, som Väst, med Lars Olsson, mot Anne Kleredal Olsson - Bertil Tollbom |
33 | 3♥ | Ö | –1 | ♣E | 50 | 8 | 57 | 57 | ♠Kkn6♥KD42♦93♣kn1086 | ♠D108♥E9875♦D2♣D92 | ♠Kkn6♥KD42♦93♣kn1086 | 248 | 53,68 | 248 |
34 | 4♥ | N | –2 | ♣E | -200 | 12 | 86 | 86 | ♠Dkn54♥D62♦kn764♣73 | ♠E987♥94♦32♣EK964 | ♠Dkn54♥D62♦kn764♣73 | 260 | 54,62 | 260 |
Rond 18, som Syd, med Mikael Fahlander, mot Marito Karlsson - Inge Corse | Rond 18, som Syd, med Mikael Fahlander, mot Marito Karlsson - Inge Corse |
35 | 3NT | N | –1 | ♥7 | -50 | 3 | 21 | 21 | ♠8♥Kkn8♦E9♣EDkn9854 | ♠Ekn94♥1032♦Dkn1063♣10 | ♠8♥Kkn8♦E9♣EDkn9854 | 263 | 53,67 | 263 |
36 | 6♥ | V | = | ♣8 | -1430 | 1 | 7 | 7 | ♠kn8652♥K9♦kn♣D9432 | ♠D1074♥7♦K6542♣876 | ♠kn8652♥K9♦kn♣D9432 | 264 | 52,38 | 264 |
Rond 19, som Väst, med Eva Wallerstedt, mot Tommy Hagström - Lars Bemvén | Rond 19, som Väst, med Eva Wallerstedt, mot Tommy Hagström - Lars Bemvén |
37 | 4♥ | N | +1 | ♥3 | 650 | 5 | 36 | 36 | ♠10985♥kn82♦kn43♣Ekn10 | ♠Dkn7♥43♦ED107♣8742 | ♠10985♥kn82♦kn43♣Ekn10 | 269 | 51,93 | 269 |
38 | 4♥ | S | = | ♦5 | 420 | 2 | 14 | 14 | ♠10432♥K104♦5♣Kkn1065 | ♠Ekn8♥32♦Ekn86♣9873 | ♠10432♥K104♦5♣Kkn1065 | 271 | 50,94 | 271 |
Rond 20, som Väst, med Lars Bemvén, mot Laima Rosén - Anders Blomqvist | Rond 20, som Väst, med Lars Bemvén, mot Laima Rosén - Anders Blomqvist |
39 | 3NT | N | = | ♥5 | 600 | 14 | 100 | 100 | ♠10975♥kn632♦Ekn108♣4 | ♠-♥D9874♦D5432♣Dkn2 | ♠10975♥kn632♦Ekn108♣4 | 285 | 52,20 | 285 |
40 | 4♠ | S | +3 | ♦7 | 510 | 3 | 21 | 21 | ♠63♥62♦Kkn9754♣kn63 | ♠97♥D43♦1083♣E9875 | ♠63♥62♦Kkn9754♣kn63 | 288 | 51,43 | 288 |
Rond 21, som Väst, med Torgny Svensson, mot Mats Johansson - Ylva Johansson | Rond 21, som Väst, med Torgny Svensson, mot Mats Johansson - Ylva Johansson |
41 | 4♠ | Ö | –3 | ♥9 | 300 | 0 | 0 | 0 | ♠K965♥EKD6♦Kkn6♣kn5 | ♠D843♥kn52♦95♣K972 | ♠K965♥EKD6♦Kkn6♣kn5 | 288 | 50,17 | 288 |
42 | 3♦ | N | +1 | ♠9 | 130 | 7 | 50 | 50 | ♠ED762♥kn52♦D3♣Dkn2 | ♠94♥10843♦98♣EK1064 | ♠ED762♥kn52♦D3♣Dkn2 | 295 | 50,17 | 295 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior