Allemansträffen
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
24 | 641,2 | 47,71 | Bengt-Åke Carlsson - Birgitta Söderlund | Bengt-Åke Carlsson Birgitta Söderlund | 53,2 | PBF Uppsala | PBF Uppsala |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som N-S, mot Östen Andersson - Olle Ågren | Rond 1, som N-S, mot Östen Andersson - Olle Ågren |
1 | 4♠ | Ö | +1 | ♥E | -450 | 8 | 25 | 25 | ♠K94♥D842♦1076♣K105 | ♠kn♥E97653♦kn982♣D4 | ♠K94♥D842♦1076♣K105 | 8 | 25,00 | 8 |
2 | 3NT | Ö | –1 | ♦10 | 50 | 25 | 78 | 78 | ♠KD32♥10632♦Ekn6♣64 | ♠Ekn64♥KD4♦10854♣85 | ♠KD32♥10632♦Ekn6♣64 | 33 | 51,56 | 33 |
Rond 2, som Ö-V, mot Sören Samuelsson - Anna Ling | Rond 2, som Ö-V, mot Sören Samuelsson - Anna Ling |
3 | 3NT | Ö | +1 | ♦4 | -630 | 32 | 100 | 100 | ♠D1076♥K3♦ED2♣E543 | ♠Kkn43♥842♦kn93♣K107 | ♠D1076♥K3♦ED2♣E543 | 65 | 67,71 | 65 |
4 | 2♣ | Ö | +4 | ♠4 | -170 | 12 | 38 | 38 | ♠K6♥D96♦E63♣EK643 | ♠3♥EK73♦KD95♣9872 | ♠K6♥D96♦E63♣EK643 | 77 | 60,16 | 77 |
Rond 3, som Ö-V, mot Erik Weiner - Margareta Engfors | Rond 3, som Ö-V, mot Erik Weiner - Margareta Engfors |
5 | 3NT | N | +3 | ♣D | 690 | 8 | 25 | 25 | ♠K107♥K84♦632♣Dkn54 | ♠D9532♥107632♦85♣2 | ♠K107♥K84♦632♣Dkn54 | 85 | 53,12 | 85 |
6 | 2♠ | N | +2 | ♥3 | 170 | 7 | 22 | 22 | ♠D765♥3♦872♣K8643 | ♠3♥K10765♦KDkn♣Dkn105 | ♠D765♥3♦872♣K8643 | 92 | 47,92 | 92 |
Rond 4, som Ö-V, mot Thomas Brandell - Anna Björlin | Rond 4, som Ö-V, mot Thomas Brandell - Anna Björlin |
7 | 4♠ | S | +2 | ♥10 | 680 | 26 | 81 | 81 | ♠kn96♥642♦Ekn95♣1097 | ♠103♥10973♦D43♣Kkn84 | ♠kn96♥642♦Ekn95♣1097 | 118 | 52,68 | 118 |
8 | 2♠ | V | –1 | ♥3 | 50 | 14 | 44 | 44 | ♠1087♥E42♦83♣kn10852 | ♠KD32♥75♦ED1094♣K3 | ♠1087♥E42♦83♣kn10852 | 132 | 51,56 | 132 |
Rond 5, som Ö-V, mot Per-Erik Malmström - Niklas Johansson | Rond 5, som Ö-V, mot Per-Erik Malmström - Niklas Johansson |
9 | 1♠ | S | +2 | ♦E | 140 | 9 | 28 | 28 | ♠74♥E987♦D6♣K10432 | ♠D♥kn10543♦EK853♣98 | ♠74♥E987♦D6♣K10432 | 141 | 48,96 | 141 |
10 | 1NT | N | = | ♥3 | 90 | 17 | 53 | 53 | ♠D1063♥76543♦K5♣53 | ♠985♥E10♦10974♣EKkn10 | ♠D1063♥76543♦K5♣53 | 158 | 49,38 | 158 |
Rond 6, som N-S, mot Joakim Nordlindh - Rickard Lorenzen | Rond 6, som N-S, mot Joakim Nordlindh - Rickard Lorenzen |
11 | 5♦ | N | = | ♥K | 400 | 26 | 81 | 81 | ♠-♥E94♦KD109632♣842 | ♠EK987♥kn2♦E♣KDkn106 | ♠-♥E94♦KD109632♣842 | 184 | 52,27 | 184 |
12 | 3♥ | N | = | ♣5 | 140 | 20 | 63 | 63 | ♠Kkn♥EK843♦8♣Kkn1064 | ♠ED8732♥105♦96♣D82 | ♠Kkn♥EK843♦8♣Kkn1064 | 204 | 53,12 | 204 |
Rond 7, som Ö-V, mot Magnus Persson - Runa Persson | Rond 7, som Ö-V, mot Magnus Persson - Runa Persson |
13 | 3♦ | S | = | ♠10 | 110 | 17 | 53 | 53 | ♠ED92♥106♦86♣Ekn542 | ♠108763♥543♦E73♣K10 | ♠ED92♥106♦86♣Ekn542 | 221 | 53,12 | 221 |
14 | 5♥x | Ö | –3 | ♣7 | 500 | 4 | 13 | 13 | ♠kn73♥KDkn1093♦D3♣108 | ♠KD984♥82♦Kkn1052♣D | ♠kn73♥KDkn1093♦D3♣108 | 225 | 50,22 | 225 |
Rond 8, som Ö-V, mot Tommy Andersson - Margareta Mattsson | Rond 8, som Ö-V, mot Tommy Andersson - Margareta Mattsson |
15 | 6NT | N | –4 | ♣7 | -400 | 32 | 100 | 100 | ♠3♥D54♦984♣K109874 | ♠D1065♥K9632♦K6♣52 | ♠3♥D54♦984♣K109874 | 257 | 53,54 | 257 |
16 | 4♥ | N | +2 | ♣8 | 480 | 14 | 44 | 44 | ♠K10642♥9♦632♣kn865 | ♠Dkn9♥10♦E987♣KD1043 | ♠K10642♥9♦632♣kn865 | 271 | 52,93 | 271 |
Rond 9, som Ö-V, mot Lars Ohlsson - Anne Kleredal | Rond 9, som Ö-V, mot Lars Ohlsson - Anne Kleredal |
17 | 3♦ | Ö | –1 | ♠9 | 50 | 9 | 28 | 28 | ♠E8♥KDkn5♦E9763♣kn6 | ♠K632♥762♦D84♣K87 | ♠E8♥KDkn5♦E9763♣kn6 | 280 | 51,47 | 280 |
18 | 5♣ | S | –1 | ♠E | -100 | 24 | 75 | 75 | ♠D9752♥kn975♦102♣D7 | ♠EKkn4♥842♦D87♣kn53 | ♠D9752♥kn975♦102♣D7 | 304 | 52,78 | 304 |
Rond 10, som N-S, mot Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon | Rond 10, som N-S, mot Maj-Britt Jägare - Lilian Carlzon |
19 | 4♥ | V | +1 | ♣K | -650 | 3 | 9 | 9 | ♠kn72♥94♦D109♣KDkn97 | ♠D4♥E6♦8752♣E10863 | ♠kn72♥94♦D109♣KDkn97 | 307 | 50,49 | 307 |
20 | 3NT | V | –2 | ♦10 | 200 | 29 | 91 | 91 | ♠E10975♥8754♦109♣94 | ♠K83♥KDkn9♦D5♣EK62 | ♠E10975♥8754♦109♣94 | 336 | 52,50 | 336 |
Rond 11, som N-S, mot Ylva Karlsson-Uisk - Ahto Uisk | Rond 11, som N-S, mot Ylva Karlsson-Uisk - Ahto Uisk |
21 | 3♥ | S | –2 | ♦7 | -200 | 0 | 0 | 0 | ♠kn653♥E7♦53♣87432 | ♠E1082♥KD6432♦E8♣D | ♠kn653♥E7♦53♣87432 | 336 | 50,00 | 336 |
22 | 2♦ | N | –1 | ♣E | -50 | 3 | 9 | 9 | ♠K87♥Ekn53♦Kkn87♣92 | ♠ED102♥D109♦D5♣D876 | ♠K87♥Ekn53♦Kkn87♣92 | 339 | 48,15 | 339 |
Rond 12, som Ö-V, mot Thomas Ålander - Christina Kronlund | Rond 12, som Ö-V, mot Thomas Ålander - Christina Kronlund |
23 | 2♥ | S | –1 | ♦7 | -100 | 8 | 25 | 25 | ♠E742♥53♦KD63♣E87 | ♠Dkn985♥KD98♦74♣K2 | ♠E742♥53♦KD63♣E87 | 347 | 47,15 | 347 |
24 | 3♦ | S | +3 | ♥K | 170 | 24 | 75 | 75 | ♠D986♥kn743♦1087♣102 | ♠Kkn102♥K852♦D♣K843 | ♠D986♥kn743♦1087♣102 | 371 | 48,31 | 371 |
Rond 13, som N-S, mot Margaretha Levin Blekastad - Lars Blekastad | Rond 13, som N-S, mot Margaretha Levin Blekastad - Lars Blekastad |
25 | 3NT | Ö | +1 | ♣9 | -630 | 14 | 44 | 44 | ♠4♥K10852♦E764♣kn105 | ♠K108762♥6♦kn8♣9832 | ♠4♥K10852♦E764♣kn105 | 385 | 48,12 | 385 |
26 | 3NT | V | –1 | ♦5 | 100 | 20 | 63 | 63 | ♠93♥E9♦E9875♣ED62 | ♠Dkn642♥D10874♦2♣43 | ♠93♥E9♦E9875♣ED62 | 405 | 48,68 | 405 |
Rond 14, som N-S, mot Inge Corse - Eva Rande | Rond 14, som N-S, mot Inge Corse - Eva Rande |
27 | 1NT | S | = | ♦9 | 90 | 11 | 34 | 34 | ♠10862♥94♦63♣EK543 | ♠EDkn9♥KDkn♦82♣D862 | ♠10862♥94♦63♣EK543 | 416 | 48,15 | 416 |
28 | 3♣ | V | = | ♦kn | -110 | 25 | 78 | 78 | ♠E763♥E74♦kn83♣kn98 | ♠95♥K62♦KD10764♣42 | ♠E763♥E74♦kn83♣kn98 | 441 | 49,22 | 441 |
Rond 15, som N-S, mot Joakim Nivre - Margit Westman | Rond 15, som N-S, mot Joakim Nivre - Margit Westman |
29 | 2♥ | S | +2 | ♠2 | 170 | 18 | 56 | 56 | ♠D104♥E965♦9♣EK842 | ♠E8♥kn872♦D643♣D97 | ♠D104♥E965♦9♣EK842 | 459 | 49,46 | 459 |
30 | 3NT | V | +2 | ♥3 | -460 | 5 | 16 | 16 | ♠D7♥109732♦K6♣kn743 | ♠K98532♥D86♦87♣D2 | ♠D7♥109732♦K6♣kn743 | 464 | 48,33 | 464 |
Rond 16, som N-S, mot Bengt Häggquist - Anita Kronborg | Rond 16, som N-S, mot Bengt Häggquist - Anita Kronborg |
31 | 3♠ | S | –4 | ♥3 | -400 | 2 | 6 | 6 | ♠EK8♥K106♦EK532♣D8 | ♠kn754♥kn2♦10864♣543 | ♠EK8♥K106♦EK532♣D8 | 466 | 46,98 | 466 |
32 | 4♥ | V | +1 | ♦E | -650 | 2 | 6 | 6 | ♠1052♥543♦EK10975♣10 | ♠D984♥K♦Dkn2♣KD976 | ♠1052♥543♦EK10975♣10 | 468 | 45,70 | 468 |
Rond 17, som Ö-V, mot Bertil Tollbom - Marcus Åkerlund | Rond 17, som Ö-V, mot Bertil Tollbom - Marcus Åkerlund |
33 | 2♣ | V | +2 | ♠D | -130 | 14 | 44 | 44 | ♠Kkn9♥D1062♦D85♣E75 | ♠E843♥87♦E2♣Kkn1086 | ♠Kkn9♥D1062♦D85♣E75 | 482 | 45,64 | 482 |
34 | 4♥ | N | +1 | ♦E | 650 | 3 | 9 | 9 | ♠932♥6♦EK87654♣K8 | ♠Ekn854♥D104♦D3♣962 | ♠932♥6♦EK87654♣K8 | 485 | 44,58 | 485 |
Rond 18, som Ö-V, mot Benny Hellman - Margareta Roos | Rond 18, som Ö-V, mot Benny Hellman - Margareta Roos |
35 | 1NT | N | = | ♥4 | 90 | 8 | 25 | 25 | ♠E765♥E974♦E92♣65 | ♠kn842♥kn86♦K3♣Ekn83 | ♠E765♥E974♦E92♣65 | 493 | 44,02 | 493 |
36 | 3♣ | Ö | = | ♦4 | -110 | 3 | 9 | 9 | ♠E74♥kn4♦E♣ED109874 | ♠D5♥E1087632♦D109♣5 | ♠E74♥kn4♦E♣ED109874 | 496 | 43,06 | 496 |
Rond 19, som N-S, mot Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd | Rond 19, som N-S, mot Göran Bernelind - Stig-Olof Frööjd |
37 | 1NT | N | –1 | ♠2 | -100 | 7 | 22 | 22 | ♠106♥kn65♦EKkn4♣Dkn97 | ♠E85♥D843♦D652♣K5 | ♠106♥kn65♦EKkn4♣Dkn97 | 503 | 42,48 | 503 |
38 | 4♥ | S | +1 | ♠9 | 450 | 26 | 81 | 81 | ♠K104♥K3♦ED94♣kn1074 | ♠E32♥D109752♦K♣K93 | ♠K104♥K3♦ED94♣kn1074 | 529 | 43,50 | 529 |
Rond 20, som N-S, mot Christer Eriksson - Karl Persson | Rond 20, som N-S, mot Christer Eriksson - Karl Persson |
39 | 2♠ | S | = | ♦6 | 110 | 16 | 50 | 50 | ♠E1074♥853♦K85♣873 | ♠Kkn985♥E♦Ekn94♣kn94 | ♠E1074♥853♦K85♣873 | 545 | 43,67 | 545 |
40 | 1♠ | S | = | ♦kn | 80 | 11 | 34 | 34 | ♠84♥kn9♦1085♣ED5432 | ♠Ekn1072♥E732♦EK2♣kn | ♠84♥kn9♦1085♣ED5432 | 556 | 43,44 | 556 |
Rond 21, som Ö-V, mot Johan Englund - Maria Calissendorff | Rond 21, som Ö-V, mot Johan Englund - Maria Calissendorff |
41 | 2NT | N | = | ♣6 | 120 | 23 | 72 | 72 | ♠kn10762♥Dkn6♦kn83♣K3 | ♠K53♥K1054♦D1097♣62 | ♠kn10762♥Dkn6♦kn83♣K3 | 579 | 44,13 | 579 |
42 | 4♥ | V | = | ♣7 | -620 | 9 | 28 | 28 | ♠D♥Ekn6♦EK854♣Ekn94 | ♠EK32♥K10832♦kn107♣5 | ♠D♥Ekn6♦EK854♣Ekn94 | 588 | 43,75 | 588 |
Samarbetspartners
Förbundet
Kontakt
Stadgar
Kansli
Styrelsen
Kommittéer
Tidningen Bridge
Klubb & distrikt
Sök klubb
Välj distrikt
Sök klubb på karta
Bridgekurs
Funktionärsutbildning
Rekryteringskedjan
Medlem
Sök medlem
Mina sidor
Medlemskap
Byte av klubb
Junior
MK
Populära sidor
Forum
Spelprogram
Nyheter i listform
Gamla hemsidan
Medlem på nätet
Syskon
Budproblemet
Tävling
Mina tävlingar
Regler och dokument
Bridgefestivalen
Mindre rutinerade
Simultan
Ruter
Internationellt
Internationellt
Landslag
WBF World Bridge
EBL European Bridge
NBU Nordisk Bridge
SM Par
Open
Dam
Veteran
Mixed
Junior
Nybörjare
Hcp 30+
Lagtävling
Allsvenskan
Svenska Cupen
Chairman’s Cup
SM Lag Open
… Veteran
… Mixed
… Junior