Sommarbridge 2020

Dessa klubbar (i stora drag från norr till söder) har anmält att de spelar sommarbridge 2020. P g a Coronapandemin rekommenderas att ta en titt på respektive klubbs hemsida för senaste information.

Korrigeringar, kompletteringar och tillägg? Skicka ett mail med uppgifter till >>e-post . Ändringar och tillägg efter 29 maj kan endast göras på hemsidan, eftersom tidningen då gått till tryck.

Star = Vi erbjuder partnergaranti, så att gästspelare kan komma ensam utan föranmälan!

1) JÄMTLAND-HÄRJEDALENS BRIDGEFÖRBUND
Skiftesvägen 3, Östersund
Måndagar kl 18.30 (1/6-24/8)
Mia Breding, 070-265 11 39

1) STORSJÖBYGDENS BK Star
Skiftesvägen 3, Östersund
Onsdagar kl 11.00 (3/6-27/6)
Göran Kullberg, 070-257 16 44

2) HÄRNÖ BS
Artillerigatan 3, Härnösand
Tisdag kl 18.00
Anders Lundgren, 070-638 38 38
lundgrensresidens@telia.com

3) SKUTSKÄRS BK
Gävlevägen 24 i källaren, dörren längst till vänster
Onsdag kl 18.30 (Föranmälan senast 15.45) till
Marianne Melchior Ericson, 073-9768630
melchior-ericson@telia.com

4) BORLÄNGE BK
Bridgens Hus, Ekorrstigen 5
Måndag kl 18.30 (ej v31 om festivalen hålls), hcp
Torsdag kl 18.30, hcp
Gen Gustavsson, 070-288 92 08

5) LUDVIKA SENIORBRIDGE
Engelbrektsgatan 24 (ingång från skolgården)
Måndag kl 13.00
Birgitta Sundling Z
070-345 14 21
Birgitta.sundling@telia.com

6) ARVIKA BS
Korpralen, Hamngatan 22
Måndag kl 18.00
Roland Dahlman, 0571-310 56

7) NORRTÄLJE BS
Bridgens Hus, Norrtälje (IOGT/NTO-lokalen)
Tisdag kl 18.30
Göran Mattsson, 070-311 17 66

8) KÖPINGS BS
Västeråsvägen 15 G
Tisdag kl 18.25
Rune Svensson, 0221-238 18
rune.022123818@telia.com

9) VÄSBYBRIDGEN
Messinge, Love Almqvist Torg 1, Upplands Väsby
Onsdag kl 13.00 (1/6-12/8)
Gunnar Allard, 076-802 48 19
allard@telia.com

10) NORRORTS BRIDGE
Kemistvägen 6, Täby
Tisdag kl 18.30 (23/6-4/8)
Torsdag kl 10.00 (25/6-6/8)
Lolle Hessle, 070-675 92 93
lolle.hessle@gmail.com

11) KARLSTADS BK Star
Pihlgrensgatan 2
Måndag kl 18.30
Torsdag kl 12.30 (Föranmälan)
Tina Elfstedt, 070-574 44 52
pluttelina2003@yahoo.se

11) SOLSTABRIDGEN
Hembygdsgillet, Östra infarten 43, Karlstad
Onsdag kl 12.30
Lars-Erik Olsson, 073-026 89 88
lars-erik.olsson@swipnet.se

12) GNESTA BK
Dagagatan 22, Gnesta
Måndagar kl 18.30
Jaan Heinlo, 070-533 95 99
Lennart Stenkvist, 070-358 72 40
Jan Geiborg, 070-080 67 27

13) STRÖMSTADS BK
Folkets Hus, Oslovägen 17, Strömstad
Torsdag kl 18.30 (ej 19/6)
Frank Andersson, 070-527 00 29
frank@supremelink.se

14) TANUMS BK
Tanums Bygdegård, Bygdegårdsplan 8, Tanumshede
Måndag kl 18.30
Frank Andersson, 070-527 00 29
frank@supremelink.se

15) SKÄNNINGE BK
Rosenlundsskolan, Mjölbygatan 11, Skänninge
Tisdag kl 18.30 (23/6-11/8)
Magnus Arwidsson, 070-606 55 65

16) TRANÅS BK
Bankgatan 3, Tranås
Tisdag kl 18.00
Johan Lindström, 072-425 98 78
linkanson@hotmail.com

17) ULRICEHAMNS BK
HFU Trädgården, Storgatan 38
Tisdag kl 18.00, 9/6-11/8
Roy Carlsson, 070-513 09 15
carlsson.roy@telia.com

18) VIMMERBY BK Star
Vimmerby Parken
Torsdag kl 18.30
Staffan Forsberg, 070-552 69 92
851forsberg@telia.com

19) VÄSTERVIKS BK
Hallströmsgatan 26, Västervik
Tisdag kl 18.30 (2/6-4/8)
Göran Johansson, 070-684 29 19
go.jo@bredband.net
Klubbtel: 073-771 20 06

20) ÅSA/FRILLESÅS BK
Torstenviksvägen 3C, Frillesås
Tisdag kl 10.00
Onsdag kl 18.30
Torsdag kl 18.30
Magnus Svensson, 070-697 44 21
dannarp1947@gmail.com
Spelare utan partner kan ringa 0340-65 01 27

21) BK ALBREKTS, VARBERG Star
Härdgatan 23, Varberg
Måndag kl 18.30
Tisdag kl 18.30 (naturliga system)
Onsdag kl 13.30
Torsdag kl 18.30 (pratbridge, träning)
Fredag kl 10.30 (teori från kl 10.00)
Britt-Marie Warborn, 072-222 39 39
bm@warborn.se

22) SMÅLANDSSTENAR BK
Hemvärnsgården, Smålandsstenar
Måndag kl 13.00
Jan Johansson, 076-763 80 32

23) BK FALKENBERG
Söderbro Center, Nygatan 64, Falkenberg
Måndag kl 18.30
Tisdag kl 18.30
Onsdag kl 18.30
Ove Olsson, 070-217 78 71
1039olsson@telia.com

24) KVIBILLE BS
Holms Bygdegård i Holm
Tisdag kl 18.30
Lena Gillberg, 073-441 17 07,
lena@gillberg.org,
Stellan Pettersson, 035-616 72, gunstel@tele2.se

25) HARPLINGE BK
Folkets Hus, Gullbrandstorp
Torsdag kl 18.30
Görel Upphoff, 035-529 38

26) KALMARSUNDS BK Star
Bridgens Hus, Varvsholmen, Kalmar
Måndag kl 18.00
Tisdag kl 18.00
Torsdag kl 18.00
Peter Alm, 070-676 83 38
peteralm@telia.com

27) VÄSTRA BJÄRE BK
Jungmansgatan 5, Torekov
Måndag kl 18.00 (1/6–31/8)
Tisdag kl 18.00
Onsdag kl 13.00, 18 brickor, lugnt tempo
Agneta Edbergh, 0431-36 46 43
Annmarie Gustafsson, 0733-24 84 39

28) LAHOLMS BK ( Star )
Hökagården, Kustvägen 2, Mellbystrand
Måndag kl 18.45
Tisdag kl 18.45 (hcp) Star
Onsdag kl 13.00 (hcp) Star
Kom 15 min före spelstart om du är utan partner!
Lennart Nordberg, 070-584 73 51
mellbylekeno@gmail.com

29) HASSLÖVS BK
Hasslövs Bygdegård
Torsdagar kl 18.30
Anders Forsander, 072-208 27 06
anders@metodit.se

30) KULLABYGDENS BK
Centralgatan 43, Höganäs
Måndag kl 18.30 (17+24/6 tvådagars silver, föranmälan)
Torsdag kl 14.00
Bengt Söderlind, 0705-22 61 12

31) ÄNGELHOLMS BS
Industrigatan 6
Måndag kl 18.30 (anmälan senast 18.20)
Onsdag kl 18.30 (anmälan senast 18.20)
Torsdag kl 13.00 (anmälan senast 12.50)
Söndag kl 13.00 (anmälan senast 12.50)
Tor-Björn Bohman, 070-455 96 12
tbohman@ektv.nu

32) MUNKA LJUNGBY
Ahlfelds gata 2
Tisdag kl 18.30
Ann Sundgren, 0702-734 500
ann.sundgren@adderait.se

33) HÄSTVEDA BK
Bygdegården, Skolgatan 24, Knislinge
Torsdag kl 18.30 (ej 11/7)
Lisbeth Nilsson, 0451-148 89,
lisbethnilsson46@gmail.com
Zerny Göstasson, 070-376 27 62,
zernys.maleri@telia.com

34) IFK KARLSKRONA
Militärhemmet, Stortorget 1
Måndag kl 18.30
Sven Barbus, 0709-185 931
sven_barbus@hotmail.com

35) LUNDS BK
Gässlingavägen 15
Måndag kl 18.30
Torsdag kl 18.30 (hcp)
Anita Larsson, 046-13 06 21
anita.larsson1@gmail.com

36) PRI-BRI 36
Bergsgatan 7, Malmö
Måndag kl 18.30
Tisdag kl 18.30
pribri@bribri.se