Sommarbridge 2019

Dessa klubbar (i stora drag från norr till söder) har anmält att de spelar sommarbridge 2019.

Klubbar med siffra kommer att finnas med på sommarkartan i Bridge nr 3/2019. Klubbar utan siffra inkom med uppgifter efter det att tidningen gått till tryck. Sommarkartan

Korrigeringar, kompletteringar och tillägg? Skicka ett mail med uppgifter till >>e-post . Ändringar och tillägg efter 13 maj kan endast göras på hemsidan, eftersom tidningen då gått till tryck.

Star = Vi erbjuder partnergaranti, så att gästspelare kan komma ensam utan föranmälan!

1) LULEÅ BK Star
Laboratoriegränd 11
Måndag kl 18.30 (3/6-26/8)
Göran Ström, 070-301 89 13
goran.strom54@gmail.com

2) PITEÅ BS
Västra Järnvägsgatan 2 (IOGT), Öjebyn
Tisdag kl 18.00, anmälan senast 17.50
Ulf Larsson, 070-314 95 73
ulf@balansinorr.se

3) SKELLEFTEÅ BK
Fältjägarvägen 47 B, Skellefteå
Måndag kl 18.30
Onsdag kl 18.30, 5/6-28/8
Eva-Britt Blomkvist, 070-577 05 32
evabritt.blomkvist@gmail.com

4) BK BJÖRKEN, UMEÅ
Moritzvägen 2, Umeå
Tisdag kl 12.00
Söndag kl 17.30
4 juni-1 september
Bridgevecka 1-6 juli – för detaljer se här
Erik Sandström, 072-554 90 88

5) ÖRNSKÖLDSVIKS BA
Sockenvägen 8 (Arnäsvall, ca 3 km norr om centrum)
Tisdag kl 18.30
Erling Hägglund, 070-678 44 51

6) SOLLEFTEÅ BK
Skolgatan 2, Remsle gamla skola, Sollefteå
Tisdag kl 18.30 (men kom 5 min före), juli och augusti
Jerry Mähler, 070-236 26 78
mahler.jerry@gmail.com

7) STORSJÖBYGDENS BK Star
Skiftesvägen 3, Östersund
Onsdagar kl 11.00 (5/6-28/6)
Göran Kullberg, 070-257 16 44
gorankullberg@msn.com

7) JÄMTLAND-HÄRJEDALENS BRIDGEFÖRBUND Star
Skiftesvägen 3, Östersund
Måndagar kl 18.30 (3/6-26/8)
Göran Kullberg, 070-257 16 44
gorankullberg@msn.com

8) SUNDSVALLSBRIDGEN
Grönborgsgatan 5, Sundsvall
Tisdag kl 18.00, 28/5-20/8 (ej 30/7)
Kent Sjöberg, 070-666 86 33
kent.sjoberg.07@gmail.com

9) SÖDERHAMNS BS
Kvarterslokalen Flintlåsgränd, Söderhamn
Måndag kl 18.30, från 3/6
Kersti Ekholm, 070-682 36 98
kersti.ekholm45@gmail.com

10) GÄVLE BK ( Star )
Hattmakargatan 17
Måndag kl 13.00
Tisdag kl 13.00 Star
Torsdag kl 13.00
Ingegerd Eriksson, 070-673 39 96
ingegerderiksson69@gmail.com

11) SKUTSKÄRS BK
Folkets Hus (källaren, ingång t v om RioBio), Gävlevägen 24
Onsdag kl 18.30
Marianne Melchior Ericson, 073-976 86 30
melchior-ericson@telia.com

12) SANDVIKENS BK
Storgatan 27
Måndag kl 18.30 (hcp)
Onsdag kl 13.00
3/6-28/8. Anmälan senast 10 minuter före.
Tore Enbarr, 072-219 63 20
tore.enbarr@gmail.com

13) INSJÖNS BK
Faluvägen 26, Insjön
Onsdag kl 18.30 (anmälan senast 18.15)
Sören Vintheimer, 072-232 29 75
s.vintheimer97@gmail.com

14) FALU BK
Trotzgatan 2 I (på gården bakom Hotell Bergmästaren)
Tisdag kl 18.30 (hcp)
Joyce Fahlstad, 070-267 54 47
joycefahlstad@gmail.com

15) BORLÄNGE BK
Bridgens Hus, Ekorrstigen 5
Måndag kl 18.30 (ej v31), hcp
Torsdag kl 18.30, hcp
Peter Nohrén, 073-771 72 03,
peter.nohren@telia.com

16) FOLKARE BK
Telegatan 18 (källaren), Avesta
Onsdag kl 18.30
Rolf Lindberg, 070-072 97 94
rolfmagnusl@gmail.com

17) VÄDDÖ BK
Kröns Trädgårdskafé, Hammarbyvägen
Torsdag kl 16.00, 27/6-1/8
Gösta Krön, 070-352 00 03
gosta.kron@kronstradgard.se

18) UPPSALABRIDGEN ( Star )
Bridgens hus, Vattholmavägen 18, Uppsala
Tisdag kl 18.30 (ej v.31) [1]
Onsdag kl 18.30 (ej v.31) Star [2]
Torsdag kl 9.30, hcp, (Avslutning 13/6, börjar åter 15/8) [3]
[1] Linnea Edlund, 0702- 25 26 16, linnea.edlund@gmail.com
[2] Ping Huang, 0707 959 929, ping.huang046@gmail.com
[3] Christina Carlsson 018-24 59 56

19) ARVIKA BK
Korpralen, Hamngatan 22
Måndag kl 18.00
Roland Dahlman, 0571-310 56

20) NORA BK Star
Godtemplargränd 2, en trappa ned
Måndag kl 18.30 (ej 30/7)
Irene Håberger, 070-437 55 77
irene.haberger@gmail.com

21) KÖPINGS BS
Västeråsvägen 15 G
Tisdag kl 18.25 (28/5-27/8, ej 30/7)
Rune Svensson, 0221-238 18
rune.022123818@telia.com

22) ABB BK
Ånghammargatan 6, Västerås
Torsdag kl 18.30 (från 13/6, men ej 20/6)
Christer Åström, 070-533 49 99
christer_la@hotmail.com

23) VÄSBYBRIDGEN
Messingen Ragnvald, Love Almqvist Torg 1, Upplands Väsby
Onsdag kl 13.00 (från 12/6-14/8)
Gunnar Allard, 076-802 48 19
allard@telia.com

24) NORRORTS BRIDGE
Kemistvägen 6, Täby
Tisdag kl 18.30 (25/6-6/8)
Torsdag kl 10.00 (27/6-8/8)
Lolle Hessle, 070-675 92 93
lolle.hessle@gmail.com

25) SMEDSTADENS BK
Bridgelokalen, Sveavägen 50
Måndag kl 18.20, från 27 maj (ej v. 31) tom v. 35
Torsdag kl 10.00, från 13 juni (ej v. 25 och 31) tom vecka 34
Per-Åke Jansson, 073-742 37 87
splinter1958@hotmail.se

26) STRÄNGNÄS BK GRIPEN Star
Gyllenhjelmsgatan 11-15, Strängnäs
Onsdag kl 18.30 (anm. 18.15)
Birgitta Lindgren, 070-640 66 38

27) BK S:T ERIK
Kronobergsgatan 12, Stockholm
Måndag kl 12.00 (27/5-5/8, ej 29/7)
Måndag kl 18.30 (27/5-5/8, ej 29/7)
Tisdag kl 12.00 (28/5-6/8, ej 30/7)
Onsdag kl 12.00 (5/6-7/8, ej 31/7)
Onsdag kl 18.30, Max ruternål (5/6-7/8, ej 31/7)
Torsdag kl 12.00 (13/6-8/8, ej 1/8)
Torsdag kl 18.30 (13/6-8/8, ej 1/8)
Klubben, 08-650 97 79, tl@sterik.se

28) SOLSTABRIDGEN
Hembygdsgillet, Östra infarten 43, Karlstad
Onsdag kl 12.30, 5/6-28/8
Lars-Erik Olsson, 073-026 89 88
lars-erik.olsson@swipnet.se

29) HAMMARÖ BK
Sockenstugan, Sverres väg 5, Hammarö
Tisdag kl 18.30 (ej vecka 31)
June Sandberg, 070-641 12 52
june.sandberg@telia.com

30) ÖREBRIDGEN
Drottninggatan 53, Örebro
http://www.svenskbridge.se/Örebridgen/spelprogram
Maria Grönkvist, 0734-34 85 18
maria.gronkvist@stenarecycling.se
Spellokal: 019-18 28 27

31) BILLERUDS BK
Sundsgatan 17, 3 tr
Måndag kl 18.30 (ej 29/7)
Torbjörn Olsson, 073-703 01 49
torbjornk.olsson@gmail.com
Rune Gustavsson, 070-577 87 91
gustavsson.rune@telia.com

32) BILLINGSFORS BK
Industrigatan 7, Bengtsfors
Tisdag kl 18.30 (25/6-23/7)
Louise Klang, 070-856 81 45
louiseklang18@gmail.com

33) BK RUTER
Allmänna vägen 59, Otterbäcken
Torsdag kl 18.00 (27/6-22/8, men ej 1/8)
Bertil Strand, 0763-37 70 96
otter3511@gmail.com

34) GNESTA BK
Dagagatan 22, ”Powerhuset”
Måndag kl 18.30 (27/5-1/7 samt 5/8-26/8)
Jan Geiborg, 070-080 67 27, jan.geiborg@scania.com
Jaan Heinlo, 070-533 95 99, jaan.heinlo@morkodetaljhandel.se

35) TROSA BK
Nyängsvägen 47, Trosa
Torsdag kl 18.30 (13/6-29/8, ej spel 20/6)
OBS! Föranmälan! Endast 13 bord.
Kent Wäppling, 070-663 56 20
kent.wappling@telia.com

36) NYKÖPINGS BS
Järnvägsgatan 36 B
Måndag kl 18.30 (från 13/5)
Karin Hamqvist, 070-345 04 39
karin.hamqvist@telia.com

37) STRÖMSTADS BK
Folkets Hus, Oslovägen 17, Strömstad
Torsdag kl 18.30 (ej 20/6)
Frank Andersson, 070-527 00 29
frank@supremelink.se

38) TANUMS BK
Tanums Bygdegård, Bygdegårdsplan 8, Tanumshede
Måndag kl 18.30 (juni-augusti)
Frank Andersson, 0526-613 45, 070-527 00 29
frank@supremelink.se

39) KUNGSHAMNS BK
Hunnebostrands Folkets Hus
Torsdag kl 18.15 (juli och augusti)
Mikael Olsson, 0723-626 656
mikaelolsson9@gmail.com

40) NORRKÖPINGSBRIDGEN ( Star )
Bråddgatan 47, Norrköping
Måndag kl 13.00 Star
Tisdag kl 18.00
Fredag kl 13.00
Bo Wisth, 070-875 76 34,
bo.wisth@gmail.com
Spellokal: 011-18 68 80

41) MOTALA BA ( Star )
Medevivägen 79, Motala
Tisdag kl 18.30 Star
Torsdag kl 18.30 (OBS! Spel 19/6 ej 20/6)
Birgitta Wirén, 070-878 22 96
birgitta.wirén@telia.com
Klubblokalen: 0702-833 808

42) SKÄNNINGE BK
Mjölbygatan 11, Skänninge
Tisdag kl 18.30
Magnus Arwidsson, 070-606 55 65

43) SKÖVDE BA ( Star )
Långgatan 19 (Nordeahuset)
Måndag kl 18.30 Star
Tisdag kl 13.30 (hcp)
Tisdag kl 18.30 (hcp, 20 brickor) Star
Onsdagar kl 18.30 (hcp) Star
Torsdag kl 13.30 (hcp, 20 brickor) Star
Kommer du utan partner, var på plats 15 min före start
Inget spel under Bridgefestivalen
Håkan Gustafsson, 070-543 09 40
hakangson14554@gmail.com

44) FILBYTER BRIDGE
Danmarksgatan 19 D, Linköping
Måndag kl 13.30 (hcp), 4/6-27/8
Tisdag kl 18.30 (hcp), 5/6-28/8 (4+11/6 samt 20+27/8 tvådagarstävling)
Onsdag kl 13.30 (hcp), 6/6-29/8
Onsdag kl 18.30, mindre rutinerade (18 brickor), kommenterade givar, endast juni
Spellokalen tel 013-13 20 00
Carl Ragnarsson, 070-678 28 90
cmdrcalle@gmail.com

45) VÄNERSBORGS BK
Karlslundsgatan 4, Vänersborg (ingång från gaveln)
Måndag kl 18.30 (hcp)
Onsdag kl 13.00 (hcp)
Torsdag kl 18.30
Magnus Cassel, 070-218 85 66
mcassel1956@gmail.com

46) UDDEVALLA BF
Bridgens Hus, Kuredsvägen 22 B, Uddevalla
Onsdag kl 18.30, 26/6-14/8
Anna Järup, 070-815 04 36
annajaerup@yahoo.se

47) ORUST BK
Brattås scoutstuga, Buavägen 4, Henån
Måndag kl 18.30, (från 24/6)
Erling Lennartsson, 0304-206 81
Bengt Hilling, 0303-77 81 77

48) STENUNGSUNDS BK
Uddevallavägen, Borealis kracker i matsalen, ingång via vakten
Onsdag kl 18.30, 8/5-10/7
Annika och Gert-Inge Hugosson, 0730-51 46 56
ghugosson@hotmail.com

49) TJÖRNS BK
Wallhamns hamn
Tisdagar kl 18.30
Fredagar kl 12.00
Kjell Berg, 076-877 11 49
kjell.berg60@gmail.com

50) FALKÖPINGS BK Star
Storgatan 10 (Bildkällan)
Torsdag kl 18.30
Inget spel under Bridgefestivalen.
Per Olof Larsson, 0706-420150
perolof250@gmail.com

51) TRANÅS BK
Bankgatan 3, Tranås
Tisdag kl 18.00
Johan Lindström, 072-425 98 78
linkanson@hotmail.com

52) LERUMS BK
Hedeforsvägen 9, Stenkullen
Måndag kl 18:30 (samling senast 18:15)
Onsdag kl 18:30 (samling senast 18:15)
Fredag kl 11:00 (samling senast 10:45)
Göran Larsson, 0704-991 775
goran.a1.larsson@gmail.com

53) ASKIMS BK
Bridgens Hus, JA Wettergrens gata 5, Göteborg
Måndag kl 18.30
Göran Johansson, 0706-28 10 02

53) BK DEBUT Star
Bridgens Hus, JA Wettergrens gata 5, Göteborg
Onsdag kl 18.00 (anmälan senast 17.50)
Sigvard Sundelid, 070-517 29 50
sigvard.sundelid@gatuochvag.se

53) BK EVERFRESH Star
Bridgens Hus, JA Wettergrens gata 5, Göteborg
Måndag kl 10.00
Tisdagar kl 18.30
Jan Jensen, 0705-62 88 37

53) BK LYX Star
Bridgens Hus, JA Wettergrens gata 5, Göteborg
Torsdag kl 18.30
Jan Jensen, 0705-62 88 37

54) ULRICEHAMNS BK
HFU Trädgården, Storgatan 38
Tisdag kl 18.00, 11/6-13/8
Roy Carlsson, 070-513 09 15
carlsson.roy@telia.com

55) MAJSTÅNGENS BK ( Star )
Ö:a Storgatan 38, Jönköping
Måndag kl 13.30
Tisdag kl 18.15 Star
Onsdag kl 18.15 Star
Anette Arrhenius, 070-395 43 27
gkaarrhenius@gmail.com

56) GAMLEBY BK
Västerviksvägen 4B, Gamleby
Torsdag kl 18.30 (t o m 27/6, men ej 20/6) – föranmälan
Anders Svensson, 0705-92 96 44
anders.b.svensson@hotmail.com

57) EKSJÖ BK
Nygatan 14 B
Måndag kl 18.30
Onsdag kl 10.00
Torsdag kl 18.30 (medtag eget fikabröd)
Ewa Adiels, 070-255 53 54
Kennert Göransson, 070-270 58 34

58) VIMMERBY BK Star
Vimmerby Parken
Torsdag kl 18.30 (ej 6/6 och 20/6)
Staffan Forsberg, 070-552 69 92
851forsberg@telia.com

59) VÄSTERVIKS BK
Hallströmsgatan 26, Västervik
Tisdag kl 18.30 (4/6-6/8)
Göran Johansson, 070-684 29 19
go.jo@bredband.net
Klubbtel: 073-771 20 06

60) VISBY
Bridgens Hus Havdervägen 6
Tisdag, kl 19.00, Fredag kl. 13.00
Maj: 3, 7,10, 14, 17, 21, 24, 28, 31
Juni: 4, 7, 11, 14, 18* + 19*, 25, 28
Juli: 2, 5 , 9* + 11,12, 16, 18 , 19, 23 , 26.
Aug: 2, 6 , 8 , 9 , 13
+15*, 16 , 20 , 23, 27, 30.
* Silver och föranmälan
Jan-Olof Henriksson, 0705-73 35 59 janolofh@telia.com
Torbjörn Nyberg, 070-323 12 90 carin.bilar@gmail.com
Lars-Erik Andersson, 070-659 36 08 lea_irene@hotmail.com
Håkan Björnson, 073-043 29 99 hakan.bjornson@telia.com
Ewa Montelius 073-8087610 ewa.montelius@telia.com
Frank Caperius 0498-248484 birgitta.caperius@gmail.com

61) KLINTEHAMNS BK
Rondo Skolgatan 3 Klintehamn
Torsdagar
Juni: 27
Juli: 4, 18
Augusti: 8
Eva Jan, 073-8200819, eva.jan@telia.com
Inger Kraft, 070-5622806 inger.kraft@telia.com

62) KUNGSBACKA BS
Hantverksgatan 28
Måndag kl 18.30
Onsdag kl 18.30 (hcp)
Torsdag kl 10.00 (hcp)
Hans Barkman, 0727-30 04 40
hansbarkman@hotmail.com

63) ÅSA/FRILLESÅS BK Star
Torstenviksvägen 3C, Frillesås
Tisdag kl 10.00
Onsdag kl 18.30
Torsdag kl 18.30
Magnus Svensson, 070-697 44 21
dannarp1947@gmail.com
Spelare utan partner måste komma 45 minuter före start

64) BK ALBREKTS, VARBERG Star
Härdgatan 23, Varberg
Måndag kl 13.30
Tisdag kl 18.30
Onsdag kl 18.30 (pratbridge, träning)
Fredag kl 10.30 (teori från kl 10)
Britt-Marie Warborn, 072-222 39 39
bm@warborn.se

65) SMÅLANDSSTENAR BK Star
Hemvärnsgården, Smålandsstenar
Måndag kl 13.00
Jan Johansson, 076-763 80 32

66) OSKARSHAMNS BK Star
S:a Fabriksgatan 12
Tisdag kl 18.00 (från 11/6)
Bo Falk, 070-775 73 18
Stefan Åstrand, 070-356 33 38
stefanastrand@yahoo.se

67) BK FALKENBERG Star
Söderbro Center, Nygatan 64, Falkenberg
Onsdag kl 18.30 (5/6-28/8, men ej 17/7 då Falkenbergs bridgevecka spelas)
Ove Olsson, 070-217 78 71
1039olsson@telia.com

68) KVIBILLE BS
Holms Bygdegård i Holm
Tisdag kl 18.30
Lena Gillberg, 073-441 17 07,
lena@gillberg.org,
Stellan Pettersson, 035-616 72, gunstel@tele2.se

69) HARPLINGE BK
Folkets Hus, Gullbrandstorp
Torsdag kl 18.30
Görel Upphoff, 070-529 38 07
grupphoff@tele2.se

70) BK ALLIANS, HALMSTAD
Nässjögatan 6, Halmstad
Måndag kl 14.00 (hcp)
Onsdag kl 14.00
Fredag kl 09.00
Lasse Håkansson, 073-026 35 46
lassegullet@gmail.com

71) LJUNGBY BK
Storgatan 28, Ljungby
Tisdag kl 18.00-21.30
Torsdag kl 13.30-17.30
Jonas Nilsson, 070-977 42 65
jonas.nilsson@skola.ljungby.se

72) VÄXJÖBRIDGEN
Annavägen 5, Växjö
24/6-8/8 enligt nedan:
Måndag kl 13.30
Onsdag kl 18.00
Torsdag kl 13.30
Glenn Nilsson, 070-546 93 00
glenn.nilsson@ackurat.se

73) KALMARSUNDS BK
Bridgens Hus, Varvsholmen, Kalmar
Tisdag kl 18.00 /1
Torsdag kl 18.00 /2
/1 Micael Fredriksson, 073-651 09 79, funkabovagen@telia.com
/2 Evert Bengtsson, 0705-13 84 84,
evert.bengtson@telia.com

74) VÄSTRA BJÄRE BK
Jungmansgatan 5, Torekov
Måndag kl 18.00 (27/5–19/8)
Tisdag kl 18.00
Onsdag kl 13.00, 18 brickor, lugnt tempo
Agneta Edbergh, 0431-36 46 43
Annmarie Gustafsson, 0733-24 84 39

75) LAHOLMS BK ( Star )
Hökagården, Kustvägen 2, Mellbystrand
Måndag kl 18.45
Tisdag kl 18.45 (hcp) Star
Onsdag kl 13.00 (hcp) Star
Kom 15 min före spelstart om du är utan partner!
Lennart Nordberg, 070-584 73 51
mellbylekeno@gmail.com

76) HASSLÖVS BK Star
Hasslövs Bygdegård
Torsdagar kl 18.30 (ej spel 20/6)
Ulrik Starck, 0706397 66 93

77) ÄLMHULTS BK
Sommarvägen 31
Måndag kl 18.30
Evert Samuelsson, 0702-57 18 00
Sven Ruther, 0476-127 04

78) RYDS BK Star
Trojaskolan
Torsdag kl 18.30
Karl-Erik Johansson, 070-511 09 02

79) KULLABYGDENS BK
Centralgatan 43, Höganäs
Måndag kl 18.30 (17+24/6 tvådagars silver, föranmälan)
Torsdag kl 14.00
Bengt Söderlind, 0705-22 61 12

80) ÄNGELHOLMS BS ( Star )
Industrigatan 6
Måndag kl 18.30 (anmälan senast 18.20)
Onsdag kl 18.30 (anmälan senast 18.20) Star
Torsdag kl 13.00 (anmälan senast 12.50)
Söndag kl 13.00 (anmälan senast 12.50)
Tor-Björn Bohman, 070-455 96 12
tbohman@ektv.nu

81) MUNKA LJUNGBY
Ahlfelds gata 2
Tisdag kl 18.30
Ann Sundgren, 0702-734 500
ann.sundgren@adderait.se

82) BJÄRNUMS BK
Nygatan 51, Bjärnum
Onsdag kl 18.30
Tommy Andersson, 070-971 98 07

83) HÄSTVEDA BK
Bygdegården, Skolgatan 24, Knislinge
Torsdag kl 18.30 (ej 11/7)
Lisbeth Nilsson, 0451-148 89,
lisbethnilsson46@gmail.com
Zerny Göstasson, 070-376 27 62,
zernys.maleri@telia.com

84) HÄSSLEHOLMS BK
Senioren, Tingshusgatan 2
Måndag kl 18.30
Bo Selander, 070-923 71 03
Mona Mattsson, 070-668 11 22

85) KARLSHAMNS BK
Strömmavägen 28
Onsdag kl 18.30 (udda veckor med hcp)
May-Gull Hensche, 0454-32 10 75
mg.hensche@gmail.com

86) SÄLLSKAPET, RONNEBY Star
Soft Center etapp 1, 4:e vån
Tisdag kl 18.30
Torsdag kl 18.30 (ej 6/6)
Stig Persson, 0734-43 60 55
gits.plogvagen@telia.com

87) IFK KARLSKRONA
Militärhemmet, Stortorget 1
Måndag kl 18.30
Sven Barbus, 0709-185 931
sven_barbus@hotmail.com

87) BKK KARLSKRONA Star
Hantverkargatan 23, Karlskrona
Onsdag kl 18.00 Star
Torsdag kl 18.30
Mats Åkerman, 070-218 14 36

88) SÖLVESBORGS BK
Norra Bryggerigatan 1
Tisdag kl 13.30, 22 brickor
Onsdag kl 18.00, 22 brickor (hcp)
Lennart Reiz, 070-880 43 48,
lennart.reiz@gmail.com

89) BK TRE SANG
Rundgången 22, Helsingborg
Måndag kl 18.30 (hcp), 3/6-26/8
Tisdag kl 18.30, pratbridge, endast 11/6, 9/7 och 13/8
Torsdag kl 18.30, 13/6-29/8
Torsdag kl 18.30 (Begränsat budsystem)
Jörgen Andersson, 072-179 21 56

90) KRISTIANSTADS BK ( Star )
Videllsgatan 1, Kristianstad
Måndag kl 18.30 (hcp)
Tisdag kl 18.30 Star
Onsdag kl 18.30 (hcp, 18-20 brickor, längre rondtid)
Torsdag kl 18.30 (hcp)
Catarina Meland, 0705-944 241,
catarina.meland@gmail.com

91) ÅHUS BK
Gärdskan, Rundelsgatan 4
Onsdag kl 18.30
Glenn Johansson, 070-252 16 65,
johanssonglenn57@gmail.com

92) DEGEBERGA BK
Gamla Tingshuset
Måndag kl 18.30
Bo Andersson, 044-35 02 61
bomarianne@telia.com

93) LUNDS BK
Gässlingavägen 15
Måndag kl 18.30
Torsdag kl 18.30 (hcp)
Anita Larsson, 046-13 06 21
anita.larsson1@gmail.com

94) MALMÖ BK ( Star )
Möllevångsgatan 24, Malmö
Tisdag kl 18.30 (hcp)
Onsdag kl 18.30 (hcp)
Torsdag kl 13.00 (hcp) Star
Torsdag kl 18.30 (hcp, mindre rutinerade), ej i juli Star
Klubben: 040-93 96 80
www.svenskbridge.se/malmo-bk

94) BK BRIDGEHUSET, MALMÖ ( Star )
Stenyxegatan 34, Malmö
Måndag kl 13.30
Tisdag kl 13.30 (18 brickor, mindre rutinerade) Star
Onsdag kl 18.30
Torsdag kl 18.30 (mindre rutinerade) Star
Söndag kl 13.30
Ulla Öberg, 0705-46 85 69
Anders Nordberg, 0708-46 88 19
bkbridgehuset@bredband.net

94) PRI-BRI 36
Bergsgatan 7, Malmö
Måndag kl 18.30
Tisdag kl 18.30
pribri@bribri.se

95) BK 2 KLÖVER
Tångvallaskolan (aulan), Falsterbo
Måndag kl 18.00, hcp (ej 8/7)
Sally Winther, 0736-52 15 15
bk2klover@tele2.se

96) HÖKÖPINGE BK
Betgången, Vellinge
Tisdag kl 18.30
Bertil Bengtsson
bertil.ben@telia.com

97) BK ZONEN Star
Föreningarnas Hus, Klörupsvägen 25, Trelleborg
Måndag kl 13.00, mindre rutinerade Star
Måndag kl 18.30 Star
Tisdag kl 18.30
Onsdag kl 13.00 Star
Torsdag kl 18.30 Star
Boel Hedengran, 0732-31 91 48
boelhall48@gmail.com

98) BK FENIX Star
Fenixgården, Södra Dragongatan 22 G, Ystad
Tisdag kl 18.30 (hcp)
Torsdag kl 18.30 (hcp)
Jens Jensen, 073-314 48 20
jens.salladen@gmail.com

98) YSTADS BS
Aktergatan 3, Ystad
Måndag kl 18.30
Torsdag kl 18.30
Lars Jeppsson, 0417-144 11
lars@anatronic.se
Partnerförmedlare: Elsie Rosenlund, 0411-137 17
elsierosenlund@hotmail.com