Svenska Cupen 2020 - Rond 1

Spelperiod: 31 Jan - 23 Feb

Visa distrikt

Matchurval:   Visa alla    Rapporterade    Återstående

DISTRIKT DISTRIKT DISTRIKT
Bohuslän-Dals BF (10)Jönköpings läns BF (5)Upplands BF (10)
Dalabridgen (6)Medelpads BF (1)Värmland-Dals BF (6)
Gotlands BF (2)Mälardalens BF (9)Västerbottens BF (7)
Gävleborgs BF (7)Norrbottens BF (3)Västergötlands BF (9)
Göteborgs BF (12)Skånes BF (18)Ångermanlands BF (3)
Hallands BF (14)Stockholms BF (20)Örebro läns BF (9)
Jämtland-Härjedalen (4)Sydöstra Sveriges BF(13)Östra Mellansvenska(19)
187 matcher

Bohuslän-Dals BF

Lille Skutt 69 Lille Skutt vs. Kungshamns Sega Gubbar Kungshamns Sega Gubbar Spelort
Strömstad
Kungshamns Sega Gubbar 71
XX 42 XX vs. BEA BEA Spelort
Stenungsund
BEA 48
Orust 36 Orust vs. Sten a sund Sten a sund Spelort
Spekeröd
Sten a sund 49
Trumfa ut 46 Trumfa ut vs. Toftapak Toftapak Spelort
Ellös
Toftapak 59
VBG 68 VBG vs. Sista minuten VBG Spelort
Vänersborg
Sista minuten 37
Glamm 53 Glamm vs. Mimmi Glamm Spelort
Vänersborg
Mimmi 46
BUCK 18 BUCK vs. Gråberg Gråberg Spelort
Vänersborg
Gråberg 88
LÅMM 24 LÅMM vs. Axen Spelort
Uddevalla
Axen 65
Axen 88
Uddevalla
Onsdagsbridgen 7NT 0
Onsdagsbridgen 7NT 24
Uddevalla
LÅMM 57
Välj distrikt

Dalabridgen

Idbäcks Alltjänst 41 Idbäcks Alltjänst vs. Malung Malung Spelort
Malung
Malung 92
Malungs BK Janne 47 Malungs BK Janne vs. Falu United Malungs BK Janne Spelort
Mora
Falu United 34
Siwwes Straffdubblare 68 Siwwes Straffdubblare vs. FC Ludvika Siwwes Straffdubblare Spelort
Ludvika
FC Ludvika 15
De sista entusiasterna 66 De sista entusiasterna vs. Sang Frois De sista entusiasterna Spelort
Avesta
Sang Frois 55
Hedemora BS Holmgång 35 Hedemora BS Holmgång vs. Hälls änglar Hälls änglar Spelort
Hedemora
Hälls änglar 61
STAM 14 STAM vs. PJO PJO Spelort
Borlänge
PJO 114
Välj distrikt

Gotlands BF

Totobeja 59 Totobeja vs. Sudret Sudret Spelort
Visby
Sudret 95
Forsmark o Roslund 61 Forsmark o Roslund vs. Halla Forsmark o Roslund Spelort
Visby
Halla 38
Välj distrikt

Gävleborgs BF

Prego 66 Prego vs. BK Hudik Prego Spelort
Bollnäs
BK Hudik 64
Råsjökross 69 Råsjökross vs. Klöver 8 Råsjökross Spelort
Bollnäs
Klöver 8 22
Zmrzlina 63 Zmrzlina vs. GEMM Zmrzlina Spelort
Gävle
GEMM 26
Hit a Worm 50 Hit a Worm vs. Eriksson Glad Hit a Worm Spelort
Sandviken
Eriksson Glad 41
canape 58 canape vs. BULL BULL Spelort
Sandviken
BULL 63
Kreti och Pleti 31 Kreti och Pleti vs. Snipers Snipers Spelort
Gävle
Snipers 44
Fridens liljor 56 Fridens liljor vs. Laban Fridens liljor Spelort
Gävle
Laban 24
Välj distrikt

Göteborgs BF

Kungsbacka HELG 21 Kungsbacka HELG vs. Västanvinden Västanvinden Spelort
Kungsbacka
Västanvinden 92
Bunk 112 Bunk vs. GAFI Bunk Spelort
Tollered
GAFI 39
Vilda Västern 42 Vilda Västern vs. Kungsbacka Join Vilda Västern Spelort
Mölndal
Kungsbacka Join 23
Sjöman med Båt 66 Sjöman med Båt vs. Carlsons Kumpaner Sjöman med Båt Spelort
Västra Frölunda
Carlsons Kumpaner 32
Surplus 51 Surplus vs. Frölunda 1 Frölunda 1 Spelort
Västra Frölunda
Frölunda 1 70
Kungalv Marstrand 34 Kungalv Marstrand vs. BAKA BAKA Spelort
Marstrand
BAKA 73
Blå brickan 62 Blå brickan vs. Viva Blå brickan Spelort
Angered
Viva 60
Trollmors Nissar 48 Trollmors Nissar vs. CBCT Trollmors Nissar Spelort
Göteborg
CBCT 45
Cosmos 25 Cosmos vs. Strubbe Strubbe Spelort
Göteborg
Strubbe 46
Doh Wah Diddy Diddy 79 Doh Wah Diddy Diddy vs. Morebid Doh Wah Diddy Diddy Spelort
Göteborg
Morebid 32
Uppställning 27 Uppställning vs. Loftus Road Loftus Road Spelort
Göteborg
Loftus Road 77
Bende 68 Bende vs. Bolaget Bende Spelort
Göteborg
Bolaget 21
Välj distrikt

Hallands BF

Anderstorps kungar 99 Anderstorps kungar vs. collryd Anderstorps kungar Spelort
Långaryd
collryd 12
RIKK 55 RIKK vs. Munka 2 Ruter Munka 2 Ruter Spelort
Laholm
Munka 2 Ruter 93
Allians MGB 25 Allians MGB vs. Nissan Nissan Spelort
Veinge
Nissan 67
IMPPossible 59 IMPPossible vs. Skaparna IMPPossible Spelort
Halmstad
Skaparna 33
Regina 33 Regina vs. Rockfolket Rockfolket Spelort
Ätran
Rockfolket 83
Albrekts Gertat 15 Albrekts Gertat vs. Albrekts Harley Albrekts Harley Spelort
Varberg
Albrekts Harley 85
Albrekts Aina rush 55 Albrekts Aina rush vs. LGs Redubblare LGs Redubblare Spelort
Varberg
LGs Redubblare 64
Peterson Albrekts 18 Peterson Albrekts vs. Albrekts BMW Albrekts BMW Spelort
Varberg
Albrekts BMW 58
Albrekts Grimeton 58 Albrekts Grimeton vs. Albrekts Sanddalen Albrekts Grimeton Spelort
Varberg
Albrekts Sanddalen 56
Albrekts T-Bone 54 Albrekts T-Bone vs. Albrekts Wildcats Albrekts T-Bone Spelort
Varberg
Albrekts Wildcats 51
Värö Bengt 76 Värö Bengt vs. Åskloster Värö Bengt Spelort
Åskloster
Åskloster 49
Frillesås fyran 50 Frillesås fyran vs. Löftaskog Löftaskog Spelort
Frillesås
Löftaskog 64
NJUT 25 NJUT vs. Larsson o compani Larsson o compani Spelort
Frillesås
Larsson o compani 56
Kungsbacka EMUK 52 Kungsbacka EMUK vs. Kungsbacka Mixed Kungsbacka Mixed Spelort
Onsala
Kungsbacka Mixed 73
Välj distrikt

Jämtland-Härjedalens BF

Winge Boys 43 Winge Boys vs. Ingrid Ingrid Spelort
Järpen
Ingrid 63
Fanbyn 77 Fanbyn vs. Svegspojkarna med den svaga länken Fanbyn Spelort
Gällö
Svegspojkarna med den svaga länken 31
Faxe 24 Faxe vs. Narre Narre Spelort
Frösön
Narre 77
Team Ångsta 66 Team Ångsta vs. Goof Troop II Team Ångsta Spelort
Östersund
Goof Troop II 24
Välj distrikt

Jönköpings läns BF

Team Högland 97 Team Högland vs. Sävsjö Topstars Team Högland Spelort
Sävsjö
Sävsjö Topstars 36
Team G-son 50 Team G-son vs. Jönköping Team G-son Spelort
Jönköping
Jönköping 24
Lom Kao 79 Lom Kao vs. Road 40 Lom Kao Spelort
Jönköping
Road 40 20
Anderstorp 63 Anderstorp vs. Smålandsstenars BK Anderstorp Spelort
Anderstorp
Smålandsstenars BK 44
Kapten klöver 67 Kapten klöver vs. Team Rosa Kapten klöver Spelort
Bredaryd
Team Rosa 48
Välj distrikt

Medelpads BF

Staffans stalledrängar 25 Staffans stalledrängar vs. Westman Westman Spelort
Sundsvall
Westman 63
Välj distrikt

Mälardalens BF

ABB Old Guys 33 ABB Old Guys vs. Dream Team Dream Team Spelort
Västerås
Dream Team 59
ABB 21 99 ABB 21 vs. Plock ABB 21 Spelort
Västerås
Plock 28
ABB 1001 25 ABB 1001 vs. kriBBA kriBBA Spelort
Västerås
kriBBA 49
ABB Tomas 96 ABB Tomas vs. ABB Jupiter ABB Tomas Spelort
Västerås
ABB Jupiter 38
Särnberg 33 Särnberg vs. Strängnäs BK gripen 5 Strängnäs BK gripen 5 Spelort
Strängnäs
Strängnäs BK gripen 5 75
Bibi och grabbarna 71 Bibi och grabbarna vs. Lillslam Bibi och grabbarna Spelort
Köping
Lillslam 23
EKLUT 74 EKLUT vs. KAK-laget EKLUT Spelort
Arboga
KAK-laget 22
St Eskil 133 St Eskil vs. BeJi JoSj St Eskil Spelort
Eskilstuna
BeJi JoSj 19
Buma 41 Buma vs. Jaha Jaha Spelort
Arboga
Jaha 64
Välj distrikt

Norrbottens BF

Michaels 34 Michaels vs. Klöver två Klöver två Spelort
Luleå
Klöver två 76
Varför inte 26 Varför inte vs. Optimisterna Optimisterna Spelort
Luleå
Optimisterna 74
Mad Molly 35 Mad Molly vs. Team Paper Moon Team Paper Moon Spelort
Luleå
Team Paper Moon 78
Välj distrikt

Skånes BF

Sonjas pågar 50 Sonjas pågar vs. Släkten Släkten Spelort
Everöd
Släkten 63
JJ och Co 39 JJ och Co vs. Åhus BK Åhus BK Spelort
Åhus
Åhus BK 46
De fyras gäng 42 De fyras gäng vs. Spader Kristianstad De fyras gäng Spelort
Kristianstad
Spader Kristianstad 26
Runes Rökta 72 Runes Rökta vs. SENA laget Runes Rökta Spelort
Kristianstad
SENA laget 33
Jannes Gäng 70 Jannes Gäng vs. Österbergs Jannes Gäng Spelort
Hässleholm
Österbergs 37
Zonett 39 Zonett vs. BK Zonen Junited BK Zonen Junited Spelort
Trelleborg
BK Zonen Junited 51
PriBri Hellvic 38 PriBri Hellvic vs. Grönt Ljus Grönt Ljus Spelort
Trelleborg
Grönt Ljus 63
55 med omnejd 32 55 med omnejd vs. YNWA YNWA Spelort
Hjärup
YNWA 60
Nilsson 54 Nilsson vs. Lunds BK Nilsson Spelort
Malmö
Lunds BK 27
Team Thelma 74 Team Thelma vs. Skåne - Check Team Thelma Spelort
Limhamn
Skåne - Check 21
Hideous Hats with some luck 29 Hideous Hats with some luck vs. Tootsie Tootsie Spelort
Malmö
Tootsie 92
Pasodoble 61 Pasodoble vs. GPS H Pasodoble Spelort
Malmö
GPS H 22
BK Tre Sang Rövarna 16 BK Tre Sang Rövarna vs. Stuxa Stuxa Spelort
Helsingborg
Stuxa 74
Kullabygden 4 56 Kullabygden 4 vs. H-H gänget Kullabygden 4 Spelort
Domsten
H-H gänget 27
BK Tre Sang Landskrona BK Tre Sang Landskrona vs. Bk Tre Sang Leif Bk Tre Sang Leif Spelort
Helsingborg
Bk Tre Sang Leif W.O
GöteHelsing 47 GöteHelsing vs. Yes Yes Spelort
Helsingborg
Yes 93
Kullabygdens BK 70 Kullabygdens BK vs. Munka RULJ Kullabygdens BK Spelort
Bjuv
Munka RULJ 43
Bjärelaget 26 Bjärelaget vs. LAMUNK LAMUNK Spelort
Vejbystrand
LAMUNK 59
Välj distrikt

Stockholms BF

Trapoula 29 Trapoula vs. Rimbo Rimbo Spelort
Märsta
Rimbo 81
Transfer Magic 45 Transfer Magic vs. Forell Forell Spelort
Vallentuna
Forell 62
Skvismästarn 87 Skvismästarn vs. Bengans lärjungar Skvismästarn Spelort
Huddinge
Bengans lärjungar 29
Outsiders 86 Outsiders vs. Stefan A Outsiders Spelort
Tyresö
Stefan A 39
Huljan 69 Huljan vs. Syson Huljan Spelort
Saltsjö-Boo
Syson 25
Norrorts Bridge Kort och Gott 26 Norrorts Bridge Kort och Gott vs. BridgeBertheau BridgeBertheau Spelort
Täby
BridgeBertheau 102
Alberget 4A 78 Alberget 4A vs. STOP Alberget 4A Spelort
Järfälla
STOP 24
Glada Miner 143 Glada Miner vs. Svenska Puckon Glada Miner Spelort
Ekerö
Svenska Puckon 30
Wiikings 120 Wiikings vs. Fantasilösa lagnamnet Wiikings Spelort
Sorunda
Fantasilösa lagnamnet 34
Calcutta 52 Calcutta vs. Trio med Birgitta Trio med Birgitta Spelort
Saltsjö-Boo
Trio med Birgitta 55
Lanssons blandning 67 Lanssons blandning vs. POE Lanssons blandning Spelort
Hägersten
POE 17
Golddiggers 40 Golddiggers vs. Revoke Revoke Spelort
Bromma
Revoke 49
Anna 56 Anna vs. Valle Anna Spelort
Sundbyberg
Valle 51
På Tur 32 På Tur vs. Sansa Warriors Sansa Warriors Spelort
Solna
Sansa Warriors 41
Perula 94 Perula vs. Lag ABC Perula Spelort
Stockholm
Lag ABC 30
Forza 96 Forza vs. Söder III Forza Spelort
Stockholm
Söder III 15
Mission Impossible 105 Mission Impossible vs. FunBridge Mission Impossible Spelort
Stockholm
FunBridge 39
Sack 28 Sack vs. Janne Janne Spelort
Stockholm
Janne 80
Sangvinikerna 34 Sangvinikerna vs. Ludde Ludde Spelort
Stockholm
Ludde 112
Oak 53 Oak vs. PLOJ PLOJ Spelort
Stockholm
PLOJ 88
Välj distrikt

Sydöstra Sveriges BF

Blomster 48 Blomster vs. Åskeshamn Åskeshamn Spelort
Blomstermåla
Åskeshamn 78
Helvic 63 Helvic vs. Emmaboda Helvic Spelort
Färjestaden
Emmaboda 20
Nollorna Nollorna vs. IFK Karlkrona Spelort
Karlskrona
IFK Karlkrona W.O
Schalin 42 Schalin vs. BKK 1 BKK 1 Spelort
Karlskrona
BKK 1 80
Hebbes gäng 81 Hebbes gäng vs. BGÖ Hebbes gäng Spelort
Växjö
BGÖ 30
Silvermaskarna 53 Silvermaskarna vs. Prefabsystem Syd Prefabsystem Syd Spelort
Växjö
Prefabsystem Syd 81
Spader Kung 53 Spader Kung vs.  BertilK Spader Kung Spelort
Växjö
BertilK 47
Pias Boys 37 Pias Boys vs. Växjö södra Växjö södra Spelort
Urshult
Växjö södra 71
Pillemasarna 23 Pillemasarna vs. Vilse Vilse Spelort
Karlskrona
Vilse 61
5 ess 44 5 ess vs. Kusinerna 5 ess Spelort
Bromölla
Kusinerna 41
Lag Älwö 35 Lag Älwö vs. Älmhults BK Älmhults BK Spelort
Älmhult
Älmhults BK 43
Diamant 32 Diamant vs. Slumpen Slumpen Spelort
Sölvesborg
Slumpen 67
Orange 20 Orange vs. Stagge Stagge Spelort
Sölvesborg
Stagge 93
Välj distrikt

Upplands BF

Norra Roslagen 28 Norra Roslagen vs. Östhammar Norra Roslagen Spelort
Östhammar
Östhammar 26
Kortjoxarna 53 Kortjoxarna vs. Team Åland Kortjoxarna Spelort
Norrtälje
Team Åland 43
Väddö 24 Väddö vs. Strix Strix Spelort
Hallstavik
Strix 67
LagOmBud 109 LagOmBud vs. Gunde LagOmBud Spelort
Enköping
Gunde 49
Mira 26 Mira vs. Greven Greven Spelort
Uppsala
Greven 74
Skalman 114 Skalman vs. Cinqetune Skalman Spelort
Uppsala
Cinqetune 37
Värsta sidan 88 Värsta sidan vs. Havtorn Värsta sidan Spelort
Uppsala
Havtorn 50
Yellow Gold 57 Yellow Gold vs. Kjell och Company Yellow Gold Spelort
Uppsala
Kjell och Company 42
FLAX FLAX vs. Winston Winston Spelort
Uppsala
Winston W.O
Queen L 20 Queen L vs. Granarna Granarna Spelort
Enköping
Granarna 34
Välj distrikt

Värmland-Dals BF

FBS Kent 22 FBS Kent vs. FBS Birgitta FBS Birgitta Spelort
Sysslebäck
FBS Birgitta 66
FBS Bruno 39 FBS Bruno vs. FBS Kjell FBS Kjell Spelort
Sysslebäck
FBS Kjell 71
Hagfors BK Styrelsen 52 Hagfors BK Styrelsen vs. Skogsbridgarna Hagfors BK Styrelsen Spelort
Hagfors
Skogsbridgarna 36
Åmål Hulta 41 Åmål Hulta vs. Out of Bounds Out of Bounds Spelort
Säffle
Out of Bounds 52
Rörets Röra 62 Rörets Röra vs. Blixt och Dunder Rörets Röra Spelort
Arvika
Blixt och Dunder 42
Zingo 72 Zingo vs. Peaky Blinders Zingo Spelort
Karlstad
Peaky Blinders 50
Välj distrikt

Västerbottens BF

The Eagles 101 The Eagles vs. BOBB The Eagles Spelort
Malå
BOBB 36
Skell 37 Skell vs. FOTO FOTO Spelort
Skellefteå
FOTO 49
JILL 89 JILL vs. Finnfyrafel JILL Spelort
Umeå
Finnfyrafel 43
Lag Lerner 105 Lag Lerner vs. Ingalill Lag Lerner Spelort
Umeå
Ingalill 35
Umä 24 Umä vs. Berqvist Berqvist Spelort
Umeå
Berqvist 79
Öbergs 60 Öbergs vs. Görans lärjungar Öbergs Spelort
Umeå
Görans lärjungar 50
Kamraterna 28 Kamraterna vs. Glopson Glopson Spelort
Umeå
Glopson 65
Välj distrikt

Västergötlands BF

BK Ruter Mixed 58 BK Ruter Mixed vs. Ruterdamer BK Ruter Mixed Spelort
Otterbäcken
Ruterdamer 29
Bussahgarna 50 Bussahgarna vs. Otterbäcken 1 Bussahgarna Spelort
Töreboda
Otterbäcken 1 31
Mofalla 58 Mofalla vs. Smurfhits Mofalla Spelort
Hjo
Smurfhits 24
Marytown 96 Marytown vs. Murklan Marytown Spelort
Mariestad
Murklan 45
Gullvi 69 Gullvi vs. Skara Bridge Gullvi Spelort
Lidköping
Skara Bridge 57
Lantz med Vingar 86 Lantz med Vingar vs. 7 Sang plus 1 Lantz med Vingar Spelort
Timmele
7 Sang plus 1 20
Murr 23 Murr vs. Uport Uport Spelort
Falköping
Uport 63
Borås BA 1 65 Borås BA 1 vs. Christer Borås BA 1 Spelort
Borås
Christer 41
Borås BA 78 Borås BA vs. Aspanäs C Borås BA Spelort
Borås
Aspanäs C 26
Välj distrikt

Ångermanlands BF

Tjejligan 34 Tjejligan vs. Nipan Tjejligan Spelort
Sollefteå
Nipan 33
Västra Elit 37 Västra Elit vs. AJ AJ Spelort
Näsåker
AJ 42
Härnö BS 25 Härnö BS vs. Lazy Jacks Lazy Jacks Spelort
Härnösand
Lazy Jacks 84
Välj distrikt

Örebro läns BF

Maskarna 41 Maskarna vs. Lag X Lag X Spelort
Fjugesta
Lag X 65
Proteserna 24 Proteserna vs. Nora BK K-G Nora BK K-G Spelort
Nora
Nora BK K-G 83
Visst nappar det 91 Visst nappar det vs. Nora Visst nappar det Spelort
Hällefors
Nora 10
Den långa vägen 95 Den långa vägen vs. ABK Singelton International Den långa vägen Spelort
Askersund
ABK Singelton International 70
1921 38 1921 vs. Indianerna Indianerna Spelort
Kumla
Indianerna 55
Hallsberg nästa 24 Hallsberg nästa vs. Tur och Retur Tur och Retur Spelort
Hallsberg
Tur och Retur 74
Mamma Mu 40 Mamma Mu vs. Sjusovarna Sjusovarna Spelort
Örebro
Sjusovarna 73
BK gröna kvistar 85 BK gröna kvistar vs. Dong BK gröna kvistar Spelort
Örebro
Dong 15
Den korta vägen 47 Den korta vägen vs. Björnligan light Björnligan light Spelort
Örebro
Björnligan light 57
Välj distrikt

Östra Mellansvenska BF

Världens Ände Svante 38 Världens Ände Svante vs. Världens Ände Bengt Världens Ände Bengt Spelort
Trosa
Världens Ände Bengt 70
Världens Ände Kent 84 Världens Ände Kent vs. Världens Ände Else-Maj Världens Ände Kent Spelort
Trosa
Världens Ände Else-Maj 36
Andrzej 86 Andrzej vs. Världens Ände Leif Andrzej Spelort
Trosa
Världens Ände Leif 28
Stolpskott 31 Stolpskott vs. Fredriks drängar Fredriks drängar Spelort
Oxelösund
Fredriks drängar 35
KBA Klöver 85 KBA Klöver vs. Gnesta BK Marianne KBA Klöver Spelort
Katrineholm
Gnesta BK Marianne 19
Gnesta BK Carina 10 Gnesta BK Carina vs. Gnesta BK Fredrik Gnesta BK Fredrik Spelort
Gnesta
Gnesta BK Fredrik 92
Gnesta BK Jan 48 Gnesta BK Jan vs. Gnesta BK Roger Gnesta BK Jan Spelort
Gnesta
Gnesta BK Roger 34
Nyköpings gästabud 72 Nyköpings gästabud vs. Stigtomta Nyköpings gästabud Spelort
Björkvik
Stigtomta 60
Wisth 11 Wisth vs. Peking Peking Spelort
Åby
Peking 74
Norrköping City 63 Norrköping City vs. IMPossible Norrköping City Spelort
Norrköping
IMPossible 48
Onde gode fule o Peter 38 Onde gode fule o Peter vs. MotAlla MotAlla Spelort
Motala
MotAlla 64
västervik 74 västervik vs. Dr Jäkel och Mr Smile västervik Spelort
Västervik
Dr Jäkel och Mr Smile 30
Hot Iron 31 Hot Iron vs. Överums Schäfer Överums Schäfer Spelort
Gryt
Överums Schäfer 67
Kisa BS SAS 52 Kisa BS SAS vs. 1 Ruter XX Kisa BS SAS Spelort
Kisa
1 Ruter XX 50
Blandat 19 Blandat vs. Vikingarna Vikingarna Spelort
Linköping
Vikingarna 72
Frissan 9 Frissan vs. Lirarna Lirarna Spelort
Linköping
Lirarna 88
Björling 49 Björling vs. Motala Björling Spelort
Linköping
Motala 43
San Sac 63 San Sac vs. Vintage San Sac Spelort
Linköping
Vintage 35
Team Zang 76 Team Zang vs. Mixarna Team Zang Spelort
Linköping
Mixarna 20
Välj distrikt