SM Par Open (öppen klass)

Allmänt

SM Par Open spelas i form av kval, återkval, semifinal och final.

Kval arrangeras av distriktsförbunden. Antal par från respektive distrikt som kvalar till semifinal beror på antal deltagande par i distriktskvalet.

Semifinal (Ca 170 par) och final (52 par) spelas avslutande fredag till söndag vid Bridgefestivalen.

Generellt regelverk för Svenska Mästerskap

Tidigare år

   År Vinnare
2020 INSTÄLLT P.G.A. COVID-19
2019 Johnny Östberg - Tommy Bergdahl
2018 Björn Alenfalk - Hans Kvick
2017 Ronny Ovesson Ejnell - Jan-Erik Åsmo
2016 Jan Selberg - Olle Wademark
2015 Pia Andersson - Arne Larsson
2014 Pia Andersson - Arne Larsson
2013 Gunnar Elmroth - Leif Trapp
2012 Björn Wenneberg - Göran Selldén
2011 Tommy Gullberg - Thomas Magnusson
2010 Bengt-Erik Efraimsson - Anders Morath
2009 Anders Brunzell - Jim Nielsen
2008 Krister Ahlesved - Per-Ola Cullin
2007 Mats Ellemark - Kenneth Österberg
2006 Rob Walker – B-G Olofsson
2005 Krister Ahlesved – Stefan Haglund
2004 Håkan Nilsson – Ulf Nilsson
2003 Fredrik Björnlund – Thomas Karlsson
2002 Mårten Gustawsson - Svante Ryman
2001 Göran Petersson - Leif Svenzon
2000 Jim Nielsen – Arne Larsson
1999 Håkan Nilsson – Magnus Eriksson
1998 Mårten Gustawsson - Sven Åke Bjerregård
1997 Mårten Gustawsson - Sven Åke Bjerregård
1996 Mårten Gustawsson - Sven Åke Bjerregård
1995 Magnus Eriksson - Leif Björkman
1994 Jan-Olov Andersson - Christer Bjäring
1993 Gunnar Elmroth - Morgan Svensson
1992 Peter Fredin - Torgild Olsson
1991 Jan-Olov Andersson - Christer Bjäring
1990 Rudi Knutson - Magnus Lenner
1989 Jan-Olov Andersson - Christer Bjäring
1988 Sture Ekberg - Magnus Lenner
1987 Jan-Crister Andersson - Josef Kubista
1986 John-Erik Hörnfeldt - Ove Lindgren
1985 Leif Björkman - Josef Kubista
1984 Andreas Könyves - Arne Larsson
1983 Anders Brunzell - Jim Nielsen
1982 Anders Edstrand - Anders Wahlgren
1981 Anders Hjelm - Björn Åström
1980 Jan-Crister Andersson - Håkan Nilsson
1979 Henry Franzén - Bernt-Åke Jansson
1978 Karl-Erik Johansson - Kurt Johansson
1977 Göran Törnqvist - Per-Olov Törnqvist
1976 Jörgen Lindqvist - Jan Wohlin
1975 Jörgen Lindqvist - Jan Wohlin
1974 Mats Nilsland - Rolf-Eric Andersson
1973 Peter Frost - Johan Levander
1972 Ruudi Siirak - Eino Siirak
1971 Gullan Jonsson - Sven Jonsson
1970 Bo Jonsson - Rolf Westman
1969 Torvald Jonsson - Ingemar Carlsson
1968 Jan Molin - Jan Wohlin
1967 Jan Molin - Jan Wohlin
1966 Jan Molin - Jan Wohlin
1965 Alvar Stenberg - Anders Wahlgren
1964 Allan Burman - Lennart Lundström
1963 Martin Paulsson - Rune Weström
1962 Kent Engfors - Lars Gustafson
1961 Ebbe Christensson - Lars Zachrisson
1960 Rolf Ullberg - Sven Wesström
1959 Arne Ågren - Tage Åström
1958 Pär Lundell - Jan Wohlin
1957 Fritz Hallberg - Yngve Norrman
1956 Sven Welith - Hilding Persson
1955 Erik Stormgaard - Christian Hedström
1954 Gunnar Anulf - Nils-Olof Lilliehöök
1953 Lars Zachrisson - Jan Wohlin
1952 Gunnar Anulf - Nils-Olof Lilliehöök
1951 Magnus Andersson - Henry Sundberg
1950 Holger Berg - Gunnar Åhlén
1949 Rudolf ”Putte” Kock - Einar Werner
1948 Bertil Lindström - Henry Sundberg
1947 Nils-Olof Lilliehöök - Jan Wohlin
1946 Rudolf ”Putte” Kock - Einar Werner
1945 Rudolf ”Putte” Kock - Einar Werner
1944 Marta Coyet - Ingrid Johansson-Bjernald
1943 Rudolf ”Putte” Kock - Einar Werner
1942 Rudolf ”Putte” Kock - Einar Werner
1941 Rudolf ”Putte” Kock - Einar Werner
1940 Egon Asther - Gunnar Stawenoff