Finalklart i SM Lag

  • Helgens gladaste vinnare, Simon Hult

Under helgen 7-8 april spelades semifinaler i SM lag. 120 brickor avverkades innan det var avgjort vilka 10 lag som möts i finalen som spelas i Örebro 10-13 maj.

SM Lag semifinaler

Resultat semifinaler | IAF semifinaler

I Malmö och Linköping fick Scania och Östberg en behaglig resa till final, Östberg snittade hela 17,89/match, vilket borde vara rekord. Rekord åt andra hållet känns nära i Växjö där man vann på 11,94 i snitt/match.
I ett av Uppsalaheaten spelade såväl guld- och silvermedaljörerna från förra året. Michielsen vann före Skalman som med sitt snitt om 15,23 hade vunnit alla semifinaler utom i Uppsala, Malmö och Linköping.

Östra Mellansvenskas Lirarna stod för semifinalens skräll när de slog ut en av förhandsfavoriterna och för första gången på länge, om ens någonsin har vi inte Göteborgslaget Everfresh i en final.

Samtliga finallag presenteras längre ned på sidan.

Vi ser fram mot en spännande final!

SM Lag final

Finalen spelas på Scandic Väst i Örebro under Kristi Himmelfärdshelgen 10-13 maj. Mer information om finalen, boende etc kommer att sändas till kvalificerade lag samt finns på SM lags minisajt.

Ett par extra påminnelser:

  • Kom ihåg att boka hotellrum snarast möjligt, men senast 25 april för att få förbundets priser!

  • Om man bokar med koden BRIDGE LAG SM ingår ett obligatoriskt mat/fikapaket i hotellkostnaden.

  • Matpaketet är obligatoriskt och ska betalas av alla spelare som spelar under alla dagar, även om man bor på annan plats eller har bokat frinätter, kostnaden är 360 kr för två luncher samt kaffe/te under samtliga dagar.

  • Systemdeklarationer ska skickas till Carina Wademark på >>e-post senast torsdag 3 maj.

  • Spelstart torsdag 10 maj kl 15.00 och färdigspelat söndag 13 maj kl 15.00.

  • Frågor om SM-lagfinalen besvaras av Tommy Andersson, >>e-post , tel: 019 277 24 83

Finalister SM Lag

1. (Uppsala 1) Michielsen - Fjolårsvinnarna
Simon Hult, Peter Bertheau, Per-Ola Cullin, Ola Rimstedt, Frederic Wrang, Mikael Rimstedt

2. (Östersund) Stridsvagn - Jämtland-Härjedalens BF
Bo Sundell, Thomas Karlsson, Gunnar Elmroth, Alexander Sandin, Morgan Svensson, Nichlas Eliazohn

3. (Jönköping) Falköpings BS Gullvi - Västergötlands BF
Sören Lennartsson, Per Larsson, Gullvi Högberg, Daniel Gustavsson, Christian Carlsson, Per-Olof Larsson

4. (Uppsala 2) Zmrzlina - Gävleborgs BF
Sune Fager , Daniel Eriksson, Rolf Scherdin, Rune Pettersson, Lars Ramquist, Frank Westman

5. (Örebro) Sivves - Dalabridgen
Jonas Engström, Daniel Sivelind,Kristin Nedlich, Karl Asplund, Margot Sivelind, Sara Asplund Sivelind

6. (Linköping) Östberg - Stockholms BF
Johnny Östberg, Jan Selberg, PG Eliasson, Olle Wademark, Anders Morath, Christer Bjäring,

7. (Skövde) Lirarna- Östra Mellansvenska BF
Mikael Blomqvist, Krister Ekudd, Klaus Claassen, Staffan Hed, Lars-Erik Johansson, Henrik Malmsten

8. (Göteborg) Centrum Farmers- Göteborgs BF
Ronny Ovesson Ejnell, Jan-Erik Åsmo, Ylva Pyykkö, Anders Erikson, Bo Erikson, Peter Karlsson


9. (Växjö) Sjökvist – Sydöstra Sveriges BF
Per Bretz, Gunnar Sjökvist, Håkan Johansson, Leif Björkman, Henrik Morin, Arne Ericson

10. (Malmö)Scania Bridgekonsult - Skånes BF
Anders Wirgren, Thomas Andersson, Johan Bennet, Sanna Clementsson, Simon Ekenberg, David Probert

Grattis och lycka till i finalen!