BBO-Skåne-Bridgehuset
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
17 | 221,3 | 43,73 | Lennart Ek - Anders Freij | Lennart Ek Anders Freij | -60,4 | Malmö BK - LUCK | Malmö BK LUCK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som Ö-V, mot Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson | Rond 1, som Ö-V, mot Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson |
1 | 3NT | N | +1 | ♥8 | 430 | 1 | 5 | 5 | ♠D542♥Kkn83♦kn973♣7 | ♠K83♥1097♦KD652♣92 | ♠D542♥Kkn83♦kn973♣7 | 1 | 4,35 | 1 |
Rond 1, som Ö-V, mot Boguslaw Wlodarczyk - Nicolae Östner | Rond 1, som Ö-V, mot Boguslaw Wlodarczyk - Nicolae Östner |
2 | 6♥ | Ö | = | ♦K | -980 | 18 | 90 | 90 | ♠D♥EK109843♦Ekn72♣2 | ♠Kkn1062♥D♦86♣EKkn93 | ♠D♥EK109843♦Ekn72♣2 | 19 | 41,30 | 19 |
Rond 2, som Ö-V, mot Britten Synnergren - Ann Bellander | Rond 2, som Ö-V, mot Britten Synnergren - Ann Bellander |
3 | 1NT | V | +1 | ♥7 | -120 | 18 | 90 | 90 | ♠ED10♥1043♦984♣10762 | ♠K843♥95♦EKD♣K983 | ♠ED10♥1043♦984♣10762 | 37 | 53,62 | 37 |
Rond 2, som Ö-V, mot Bodil Wikström - Gunilla Lundskog | Rond 2, som Ö-V, mot Bodil Wikström - Gunilla Lundskog |
4 | 3NT | N | +2 | ♣E | 660 | 2 | 10 | 10 | ♠D1052♥kn108543♦kn♣E7 | ♠9863♥7♦E3♣D108532 | ♠D1052♥kn108543♦kn♣E7 | 39 | 42,39 | 39 |
Rond 3, som Ö-V, mot Claudia Sjöberg - Christer Ekberg | Rond 3, som Ö-V, mot Claudia Sjöberg - Christer Ekberg |
5 | 3♣ | Ö | –1 | ♦10 | 50 | 10 | 50 | 50 | ♠D♥8754♦32♣E109862 | ♠E1082♥Ekn10♦K965♣kn3 | ♠D♥8754♦32♣E109862 | 49 | 42,61 | 49 |
Rond 3, som Ö-V, mot Siv Jönsson - Gunnar Jönsson | Rond 3, som Ö-V, mot Siv Jönsson - Gunnar Jönsson |
6 | 1NT | V | = | ♦9 | -90 | 12 | 60 | 60 | ♠D72♥D10942♦D♣ED108 | ♠Ekn♥E8♦kn743♣kn7532 | ♠D72♥D10942♦D♣ED108 | 61 | 44,20 | 61 |
Rond 4, som Ö-V, mot Marianne Andersson - Eva Dokken | Rond 4, som Ö-V, mot Marianne Andersson - Eva Dokken |
7 | 1NT | N | = | ♥10 | 90 | 8 | 40 | 40 | ♠K9♥Ekn1076♦Dkn6♣K98 | ♠kn1052♥83♦K732♣1064 | ♠K9♥Ekn1076♦Dkn6♣K98 | 69 | 42,86 | 69 |
Rond 4, som Ö-V, mot Christian Frisk - Lars G Svensson | Rond 4, som Ö-V, mot Christian Frisk - Lars G Svensson |
8 | 3NT | S | –1 | ♥5 | -50 | 19 | 95 | 95 | ♠K2♥EDkn73♦K108♣kn42 | ♠653♥10952♦D62♣863 | ♠K2♥EDkn73♦K108♣kn42 | 88 | 47,83 | 88 |
Rond 5, som Ö-V, mot Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson | Rond 5, som Ö-V, mot Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson |
9 | 2NT | Ö | +3 | ♥3 | -210 | 14 | 70 | 70 | ♠K103♥D1094♦E942♣E4 | ♠Ekn98♥K6♦K1063♣kn52 | ♠K103♥D1094♦E942♣E4 | 102 | 49,28 | 102 |
Rond 5, som Ö-V, mot Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard | Rond 5, som Ö-V, mot Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard |
10 | 2NT | N | –2 | ♣6 | -200 | 16 | 80 | 80 | ♠Kkn106♥65♦E75♣kn965 | ♠954♥10432♦K1098♣E4 | ♠Kkn106♥65♦E75♣kn965 | 118 | 51,30 | 118 |
Rond 6, som Ö-V, mot Bonnie Clementsson - Jan Clementsson | Rond 6, som Ö-V, mot Bonnie Clementsson - Jan Clementsson |
11 | 4♦x | V | –1 | ♥9 | 100 | 9 | 45 | 45 | ♠52♥KD87642♦D♣D103 | ♠kn76♥-♦Ekn1098652♣K7 | ♠52♥KD87642♦D♣D103 | 127 | 50,20 | 127 |
Rond 6, som N-S, mot Stig Unoson - Thomas Davy | Rond 6, som N-S, mot Stig Unoson - Thomas Davy |
12 | 4♥ | V | = | ♦E | -420 | 19 | 95 | 95 | ♠kn97♥764♦EK94♣1095 | ♠D1043♥83♦kn83♣kn832 | ♠kn97♥764♦EK94♣1095 | 146 | 52,90 | 146 |
Rond 7, som N-S, mot Bibi Jönsson - Willy Landgren | Rond 7, som N-S, mot Bibi Jönsson - Willy Landgren |
13 | 4♦ | V | +1 | ♥7 | -150 | 6 | 30 | 30 | ♠E652♥D97♦kn♣Kkn964 | ♠93♥kn10542♦E74♣D103 | ♠E652♥D97♦kn♣Kkn964 | 152 | 50,84 | 152 |
Rond 7, som N-S, mot Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson | Rond 7, som N-S, mot Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson |
14 | 2♠ | N | = | ♦4 | 110 | 11 | 55 | 55 | ♠K108764♥-♦K873♣1032 | ♠-♥EKD108♦kn965♣KD84 | ♠K108764♥-♦K873♣1032 | 163 | 50,62 | 163 |
Rond 8, som N-S, mot Karin Eresund - Adam Wasserstrom | Rond 8, som N-S, mot Karin Eresund - Adam Wasserstrom |
15 | 3NT | S | –1 | ♣6 | -100 | 4 | 20 | 20 | ♠Ekn4♥KD643♦96♣D85 | ♠987♥107♦EK87♣Ekn42 | ♠Ekn4♥KD643♦96♣D85 | 167 | 48,41 | 167 |
Rond 8, som N-S, mot Klas Klementsson - Bertil Ekelund | Rond 8, som N-S, mot Klas Klementsson - Bertil Ekelund |
16 | 2♦x | N | –1 | ♦7 | -100 | 12 | 60 | 60 | ♠62♥K93♦EKkn95♣752 | ♠9543♥742♦6♣ED964 | ♠62♥K93♦EKkn95♣752 | 179 | 48,64 | 179 |
Rond 9, som N-S, mot Sven-Åke Fädmyr - Arne Hansson | Rond 9, som N-S, mot Sven-Åke Fädmyr - Arne Hansson |
17 | 2♠ | N | = | ♣E | 110 | 18 | 90 | 90 | ♠E9763♥83♦K9♣kn976 | ♠K42♥K542♦kn1082♣K5 | ♠E9763♥83♦K9♣kn976 | 197 | 50,38 | 197 |
Rond 9, som N-S, mot Marianne Bengtsson - Anita Larsson | Rond 9, som N-S, mot Marianne Bengtsson - Anita Larsson |
18 | 4♥ | Ö | = | ♣E | -420 | 6 | 30 | 30 | ♠9763♥kn♦KD10♣97432 | ♠kn54♥E106♦98762♣E5 | ♠9763♥kn♦KD10♣97432 | 203 | 49,03 | 203 |
Rond 10, som N-S, mot Anders Bark - Ingemar Mårtensson | Rond 10, som N-S, mot Anders Bark - Ingemar Mårtensson |
19 | 1♥ | V | = | ♦K | -80 | 18 | 90 | 90 | ♠86♥963♦KDkn86♣1094 | ♠KD94♥842♦42♣EK73 | ♠86♥963♦KDkn86♣1094 | 221 | 50,57 | 221 |
Rond 10, som N-S, mot Kjell Åke Nilsson - Peter Moricz | Rond 10, som N-S, mot Kjell Åke Nilsson - Peter Moricz |
20 | 1NT | V | +2 | ♣7 | -150 | 0 | 0 | 0 | ♠ED98♥K1075♦D75♣74 | ♠76532♥86♦1062♣KD6 | ♠ED98♥K1075♦D75♣74 | 221 | 48,04 | 221 |
Rond 11, som N-S, mot Eva Persson - Anne-Cathrine Svenning | Rond 11, som N-S, mot Eva Persson - Anne-Cathrine Svenning |
21 | 3♥ | V | –1 | ♦D | 50 | 17 | 85 | 85 | ♠10743♥D9873♦Dkn72♣- | ♠K5♥kn64♦865♣Kkn542 | ♠10743♥D9873♦Dkn72♣- | 238 | 49,28 | 238 |
Rond 11, som N-S, mot Anita Narfeldt - Per-Ingemar Nilsson | Rond 11, som N-S, mot Anita Narfeldt - Per-Ingemar Nilsson |
22 | 3NT | N | –1 | ♣7 | -50 | 7 | 35 | 35 | ♠kn♥KD732♦ED63♣K102 | ♠D432♥106♦1072♣ED93 | ♠kn♥KD732♦ED63♣K102 | 245 | 48,42 | 245 |