BBO-Skåne-Bridgehuset
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
5 | 286,2 | 56,56 | Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson | Agneta Larsson Sven-Arne Larsson | 3,3 | Svedala BK | Svedala BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som N-S, mot Eva Persson - Anne-Cathrine Svenning | Rond 1, som N-S, mot Eva Persson - Anne-Cathrine Svenning |
1 | 2♣ | N | +2 | ♥3 | 130 | 13 | 65 | 65 | ♠1097♥ED2♦108♣EK1085 | ♠Ekn6♥654♦E4♣Dkn643 | ♠1097♥ED2♦108♣EK1085 | 13 | 56,52 | 13 |
Rond 1, som N-S, mot Anita Narfeldt - Per-Ingemar Nilsson | Rond 1, som N-S, mot Anita Narfeldt - Per-Ingemar Nilsson |
2 | 3NT | V | +3 | ♠5 | -490 | 4 | 20 | 20 | ♠E985♥kn76♦54♣10876 | ♠743♥52♦KD1093♣D54 | ♠E985♥kn76♦54♣10876 | 17 | 36,96 | 17 |
Rond 2, som N-S, mot Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson | Rond 2, som N-S, mot Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson |
4 | 3NT | N | +1 | ♠5 | 630 | 13 | 65 | 65 | ♠kn♥KD62♦K8642♣Kkn4 | ♠EK74♥E9♦D10975♣96 | ♠kn♥KD62♦K8642♣Kkn4 | 30 | 43,48 | 30 |
Rond 3, som N-S, mot Boguslaw Wlodarczyk - Nicolae Östner | Rond 3, som N-S, mot Boguslaw Wlodarczyk - Nicolae Östner |
5 | 3♣ | V | –1 | ♦E | 50 | 10 | 50 | 50 | ♠K7♥K963♦EDkn87♣K7 | ♠kn96543♥D2♦104♣D54 | ♠K7♥K963♦EDkn87♣K7 | 40 | 43,48 | 40 |
Rond 3, som Ö-V, mot Britten Synnergren - Ann Bellander | Rond 3, som Ö-V, mot Britten Synnergren - Ann Bellander |
6 | 3♣ | Ö | = | ♦E | -110 | 16 | 80 | 80 | ♠D72♥D10942♦D♣ED108 | ♠Ekn♥E8♦kn743♣kn7532 | ♠D72♥D10942♦D♣ED108 | 56 | 48,70 | 56 |
Rond 4, som Ö-V, mot Bodil Wikström - Gunilla Lundskog | Rond 4, som Ö-V, mot Bodil Wikström - Gunilla Lundskog |
7 | 1♠ | S | –1 | ♥3 | -100 | 15 | 75 | 75 | ♠K9♥Ekn1076♦Dkn6♣K98 | ♠kn1052♥83♦K732♣1064 | ♠K9♥Ekn1076♦Dkn6♣K98 | 71 | 51,45 | 71 |
Rond 4, som Ö-V, mot Claudia Sjöberg - Christer Ekberg | Rond 4, som Ö-V, mot Claudia Sjöberg - Christer Ekberg |
8 | 4♠ | S | +1 | ♥9 | 450 | 1 | 5 | 5 | ♠K2♥EDkn73♦K108♣kn42 | ♠653♥10952♦D62♣863 | ♠K2♥EDkn73♦K108♣kn42 | 72 | 44,72 | 72 |
Rond 5, som Ö-V, mot Siv Jönsson - Gunnar Jönsson | Rond 5, som Ö-V, mot Siv Jönsson - Gunnar Jönsson |
9 | 3NT | V | +1 | ♣9 | -630 | 17 | 85 | 85 | ♠K103♥D1094♦E942♣E4 | ♠Ekn98♥K6♦K1063♣kn52 | ♠K103♥D1094♦E942♣E4 | 89 | 48,37 | 89 |
Rond 5, som Ö-V, mot Marianne Andersson - Eva Dokken | Rond 5, som Ö-V, mot Marianne Andersson - Eva Dokken |
10 | 3NT | N | –2 | ♦5 | -200 | 16 | 80 | 80 | ♠Kkn106♥65♦E75♣kn965 | ♠954♥10432♦K1098♣E4 | ♠Kkn106♥65♦E75♣kn965 | 105 | 50,72 | 105 |
Rond 6, som Ö-V, mot Christian Frisk - Lars G Svensson | Rond 6, som Ö-V, mot Christian Frisk - Lars G Svensson |
11 | 4♠ | N | –2 | ♦D | -100 | 20 | 100 | 100 | ♠52♥KD87642♦D♣D103 | ♠kn76♥-♦Ekn1098652♣K7 | ♠52♥KD87642♦D♣D103 | 125 | 54,35 | 125 |
Rond 6, som Ö-V, mot Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson | Rond 6, som Ö-V, mot Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson |
12 | 4♥ | Ö | +1 | ♠4 | -450 | 12 | 60 | 60 | ♠865♥KDkn5♦52♣EKD4 | ♠EK2♥E1092♦D1076♣76 | ♠865♥KDkn5♦52♣EKD4 | 137 | 54,15 | 137 |
Rond 7, som Ö-V, mot Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard | Rond 7, som Ö-V, mot Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard |
13 | 4♠ | Ö | –1 | ♦E | 100 | 3 | 15 | 15 | ♠D1074♥86♦983♣8752 | ♠Kkn8♥EK3♦KD10652♣E | ♠D1074♥86♦983♣8752 | 140 | 50,72 | 140 |
Rond 7, som Ö-V, mot Lennart Ek - Anders Freij | Rond 7, som Ö-V, mot Lennart Ek - Anders Freij |
14 | 2♠ | N | = | ♦4 | 110 | 9 | 45 | 45 | ♠932♥kn6543♦104♣Ekn6 | ♠EDkn5♥972♦ED2♣975 | ♠932♥kn6543♦104♣Ekn6 | 149 | 49,83 | 149 |
Rond 8, som Ö-V, mot Stig Unoson - Thomas Davy | Rond 8, som Ö-V, mot Stig Unoson - Thomas Davy |
15 | 3♥ | N | –2 | ♠3 | -200 | 20 | 100 | 100 | ♠K53♥kn9852♦Dkn102♣9 | ♠D1062♥E♦543♣K10763 | ♠K53♥kn9852♦Dkn102♣9 | 169 | 52,48 | 169 |
Rond 8, som Ö-V, mot Bibi Jönsson - Willy Landgren | Rond 8, som Ö-V, mot Bibi Jönsson - Willy Landgren |
16 | 1♠ | V | +2 | ♦K | -140 | 15 | 75 | 75 | ♠Dkn7♥Dkn106♦74♣Kkn108 | ♠EK108♥E85♦D10832♣3 | ♠Dkn7♥Dkn106♦74♣Kkn108 | 184 | 53,33 | 184 |
Rond 9, som Ö-V, mot Bonnie Clementsson - Jan Clementsson | Rond 9, som Ö-V, mot Bonnie Clementsson - Jan Clementsson |
17 | 1NT | Ö | –2 | ♦kn | 100 | 6 | 30 | 30 | ♠D10♥E109♦ED74♣E1084 | ♠kn85♥Dkn76♦653♣D32 | ♠D10♥E109♦ED74♣E1084 | 190 | 51,63 | 190 |
Rond 9, som N-S, mot Karin Eresund - Adam Wasserstrom | Rond 9, som N-S, mot Karin Eresund - Adam Wasserstrom |
18 | 2NT | V | –1 | ♦D | 50 | 16 | 80 | 80 | ♠9763♥kn♦KD10♣97432 | ♠kn54♥E106♦98762♣E5 | ♠9763♥kn♦KD10♣97432 | 206 | 52,69 | 206 |
Rond 10, som N-S, mot Klas Klementsson - Bertil Ekelund | Rond 10, som N-S, mot Klas Klementsson - Bertil Ekelund |
19 | 3NT | Ö | +1 | ♠4 | -630 | 0 | 0 | 0 | ♠86♥963♦KDkn86♣1094 | ♠KD94♥842♦42♣EK73 | ♠86♥963♦KDkn86♣1094 | 206 | 49,76 | 206 |
Rond 10, som N-S, mot Sven-Åke Fädmyr - Arne Hansson | Rond 10, som N-S, mot Sven-Åke Fädmyr - Arne Hansson |
20 | 1NT | V | –1 | ♠8 | 100 | 17 | 85 | 85 | ♠ED98♥K1075♦D75♣74 | ♠76532♥86♦1062♣KD6 | ♠ED98♥K1075♦D75♣74 | 223 | 51,03 | 223 |
Rond 11, som N-S, mot Marianne Bengtsson - Anita Larsson | Rond 11, som N-S, mot Marianne Bengtsson - Anita Larsson |
21 | 3NT | Ö | +1 | ♦6 | -430 | 7 | 35 | 35 | ♠10743♥D9873♦Dkn72♣- | ♠K5♥kn64♦865♣Kkn542 | ♠10743♥D9873♦Dkn72♣- | 230 | 50,00 | 230 |
Rond 11, som N-S, mot Anders Bark - Ingemar Mårtensson | Rond 11, som N-S, mot Anders Bark - Ingemar Mårtensson |
22 | 2NT | S | –2 | ♠9 | -100 | 2 | 10 | 10 | ♠kn♥KD732♦ED63♣K102 | ♠D432♥106♦1072♣ED93 | ♠kn♥KD732♦ED63♣K102 | 232 | 48,03 | 232 |
Rond 12, som N-S, mot Kjell Åke Nilsson - Peter Moricz | Rond 12, som N-S, mot Kjell Åke Nilsson - Peter Moricz |
23 | 5♣ | V | = | ♦E | -600 | 14 | 70 | 70 | ♠E107♥10875♦E1087♣106 | ♠8532♥D64♦kn43♣982 | ♠E107♥10875♦E1087♣106 | 246 | 48,62 | 246 |