BBO-Skåne-Bridgehuset
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
10 | 267 | 52,77 | Bonnie Clementsson - Jan Clementsson | Bonnie Clementsson Jan Clementsson | -33,1 | Malmö BK | Malmö BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som N-S, mot Siv Jönsson - Gunnar Jönsson | Rond 1, som N-S, mot Siv Jönsson - Gunnar Jönsson |
1 | 1NT | S | +1 | ♦K | 120 | 9 | 45 | 45 | ♠1097♥ED2♦108♣EK1085 | ♠Ekn6♥654♦E4♣Dkn643 | ♠1097♥ED2♦108♣EK1085 | 9 | 39,13 | 9 |
Rond 1, som N-S, mot Marianne Bengtsson - Anita Larsson | Rond 1, som N-S, mot Marianne Bengtsson - Anita Larsson |
2 | 6♥ | Ö | –3 | ♦K | 150 | 20 | 100 | 100 | ♠E985♥kn76♦54♣10876 | ♠743♥52♦KD1093♣D54 | ♠E985♥kn76♦54♣10876 | 29 | 63,04 | 29 |
Rond 2, som N-S, mot Marianne Andersson - Eva Dokken | Rond 2, som N-S, mot Marianne Andersson - Eva Dokken |
3 | 1NT | V | = | ♥7 | -90 | 13 | 65 | 65 | ♠kn75♥Ekn76♦532♣D54 | ♠962♥KD82♦kn1076♣Ekn | ♠kn75♥Ekn76♦532♣D54 | 42 | 60,87 | 42 |
Rond 2, som N-S, mot Anders Bark - Ingemar Mårtensson | Rond 2, som N-S, mot Anders Bark - Ingemar Mårtensson |
4 | 5♦ | N | = | ♣E | 600 | 8 | 40 | 40 | ♠kn♥KD62♦K8642♣Kkn4 | ♠EK74♥E9♦D10975♣96 | ♠kn♥KD62♦K8642♣Kkn4 | 50 | 54,35 | 50 |
Rond 3, som N-S, mot Christian Frisk - Lars G Svensson | Rond 3, som N-S, mot Christian Frisk - Lars G Svensson |
5 | 2♠ | N | = | ♣E | 110 | 16 | 80 | 80 | ♠K7♥K963♦EDkn87♣K7 | ♠kn96543♥D2♦104♣D54 | ♠K7♥K963♦EDkn87♣K7 | 66 | 57,39 | 66 |
Rond 3, som N-S, mot Kjell Åke Nilsson - Peter Moricz | Rond 3, som N-S, mot Kjell Åke Nilsson - Peter Moricz |
6 | 3♣ | V | –1 | ♦9 | 100 | 13 | 65 | 65 | ♠K543♥K53♦K10965♣6 | ♠10986♥kn76♦E82♣K94 | ♠K543♥K53♦K10965♣6 | 79 | 57,25 | 79 |
Rond 4, som N-S, mot Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson | Rond 4, som N-S, mot Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson |
7 | 1NT | N | +1 | ♥7 | 120 | 16 | 80 | 80 | ♠ED7♥KD95♦1098♣kn53 | ♠8643♥42♦E54♣ED72 | ♠ED7♥KD95♦1098♣kn53 | 95 | 59,01 | 95 |
Rond 4, som N-S, mot Eva Persson - Anne-Cathrine Svenning | Rond 4, som N-S, mot Eva Persson - Anne-Cathrine Svenning |
8 | 4♠ | S | +1 | ♥5 | 450 | 19 | 95 | 95 | ♠Ekn10♥6♦Ekn753♣ED109 | ♠D9874♥K84♦94♣K75 | ♠Ekn10♥6♦Ekn753♣ED109 | 114 | 61,96 | 114 |
Rond 5, som N-S, mot Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard | Rond 5, som N-S, mot Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard |
9 | 3♦ | Ö | +1 | ♣3 | -130 | 8 | 40 | 40 | ♠D4♥852♦kn87♣KD987 | ♠7652♥Ekn73♦D5♣1063 | ♠D4♥852♦kn87♣KD987 | 122 | 58,94 | 122 |
Rond 5, som N-S, mot Anita Narfeldt - Per-Ingemar Nilsson | Rond 5, som N-S, mot Anita Narfeldt - Per-Ingemar Nilsson |
10 | 2NT | N | = | ♣9 | 120 | 16 | 80 | 80 | ♠ED73♥Ekn9♦kn2♣K1082 | ♠82♥KD87♦D643♣D73 | ♠ED73♥Ekn9♦kn2♣K1082 | 138 | 60,00 | 138 |
Rond 6, som N-S, mot Lennart Ek - Anders Freij | Rond 6, som N-S, mot Lennart Ek - Anders Freij |
11 | 4♦x | V | –1 | ♥9 | 100 | 11 | 55 | 55 | ♠9843♥95♦K743♣862 | ♠EKD10♥Ekn103♦-♣Ekn954 | ♠9843♥95♦K743♣862 | 149 | 58,89 | 149 |
Rond 7, som N-S, mot Stig Unoson - Thomas Davy | Rond 7, som N-S, mot Stig Unoson - Thomas Davy |
13 | 3♦ | V | +2 | ♥7 | -150 | 6 | 30 | 30 | ♠E652♥D97♦kn♣Kkn964 | ♠93♥kn10542♦E74♣D103 | ♠E652♥D97♦kn♣Kkn964 | 155 | 56,16 | 155 |
Rond 7, som N-S, mot Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson | Rond 7, som N-S, mot Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson |
14 | 2♠ | N | = | ♦10 | 110 | 11 | 55 | 55 | ♠K108764♥-♦K873♣1032 | ♠-♥EKD108♦kn965♣KD84 | ♠K108764♥-♦K873♣1032 | 166 | 55,52 | 166 |
Rond 8, som N-S, mot Bibi Jönsson - Willy Landgren | Rond 8, som N-S, mot Bibi Jönsson - Willy Landgren |
15 | 2♣x | V | –3 | ♣5 | 500 | 14 | 70 | 70 | ♠Ekn4♥KD643♦96♣D85 | ♠987♥107♦EK87♣Ekn42 | ♠Ekn4♥KD643♦96♣D85 | 180 | 55,90 | 180 |
Rond 8, som N-S, mot Boguslaw Wlodarczyk - Nicolae Östner | Rond 8, som N-S, mot Boguslaw Wlodarczyk - Nicolae Östner |
16 | 3♣x | S | –3 | ♣3 | -500 | 0 | 0 | 0 | ♠62♥K93♦EKkn95♣752 | ♠9543♥742♦6♣ED964 | ♠62♥K93♦EKkn95♣752 | 180 | 52,17 | 180 |
Rond 9, som N-S, mot Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson | Rond 9, som N-S, mot Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson |
17 | 1NT | Ö | –2 | ♦kn | 100 | 14 | 70 | 70 | ♠E9763♥83♦K9♣kn976 | ♠K42♥K542♦kn1082♣K5 | ♠E9763♥83♦K9♣kn976 | 194 | 52,72 | 194 |
Rond 9, som N-S, mot Britten Synnergren - Ann Bellander | Rond 9, som N-S, mot Britten Synnergren - Ann Bellander |
18 | 4♥ | Ö | –1 | ♦2 | 50 | 16 | 80 | 80 | ♠9763♥kn♦KD10♣97432 | ♠kn54♥E106♦98762♣E5 | ♠9763♥kn♦KD10♣97432 | 210 | 53,71 | 210 |
Rond 10, som N-S, mot Karin Eresund - Adam Wasserstrom | Rond 10, som N-S, mot Karin Eresund - Adam Wasserstrom |
19 | 2♥ | V | = | ♦K | -110 | 13 | 65 | 65 | ♠86♥963♦KDkn86♣1094 | ♠KD94♥842♦42♣EK73 | ♠86♥963♦KDkn86♣1094 | 223 | 53,86 | 223 |
Rond 10, som N-S, mot Bodil Wikström - Gunilla Lundskog | Rond 10, som N-S, mot Bodil Wikström - Gunilla Lundskog |
20 | 2♦ | V | +1 | ♣7 | -110 | 9 | 45 | 45 | ♠ED98♥K1075♦D75♣74 | ♠76532♥86♦1062♣KD6 | ♠ED98♥K1075♦D75♣74 | 232 | 53,09 | 232 |
Rond 11, som N-S, mot Klas Klementsson - Bertil Ekelund | Rond 11, som N-S, mot Klas Klementsson - Bertil Ekelund |
21 | 3NT | Ö | +2 | ♣2 | -460 | 2 | 10 | 10 | ♠10743♥D9873♦Dkn72♣- | ♠K5♥kn64♦865♣Kkn542 | ♠10743♥D9873♦Dkn72♣- | 234 | 50,87 | 234 |
Rond 11, som N-S, mot Claudia Sjöberg - Christer Ekberg | Rond 11, som N-S, mot Claudia Sjöberg - Christer Ekberg |
22 | 3NT | N | –1 | ♣4 | -50 | 7 | 35 | 35 | ♠kn♥KD732♦ED63♣K102 | ♠D432♥106♦1072♣ED93 | ♠kn♥KD732♦ED63♣K102 | 241 | 49,90 | 241 |
Rond 12, som N-S, mot Sven-Åke Fädmyr - Arne Hansson | Rond 12, som N-S, mot Sven-Åke Fädmyr - Arne Hansson |
23 | 3♦ | Ö | +1 | ♠3 | -130 | 20 | 100 | 100 | ♠E107♥10875♦E1087♣106 | ♠8532♥D64♦kn43♣982 | ♠E107♥10875♦E1087♣106 | 261 | 51,58 | 261 |