BBO-Skåne-Bridgehuset
Plac | Poäng | % | Namn | Namn | Hcp | Klubb | Klubb |
---|---|---|---|---|---|---|---|
6 | 282,5 | 55,84 | Klas Klementsson - Bertil Ekelund | Klas Klementsson Bertil Ekelund | -40,6 | LUCK - Lunds BK | LUCK Lunds BK |
Bri | Kontrakt | Ut | Resultat | Poäng | % | % | Ack | % | Ack/% |
---|
Rond 1, som N-S, mot Anders Bark - Ingemar Mårtensson | Rond 1, som N-S, mot Anders Bark - Ingemar Mårtensson |
1 | 3NT | N | +1 | ♥8 | 430 | 19 | 95 | 95 | ♠1097♥ED2♦108♣EK1085 | ♠Ekn6♥654♦E4♣Dkn643 | ♠1097♥ED2♦108♣EK1085 | 19 | 82,61 | 19 |
Rond 1, som N-S, mot Kjell Åke Nilsson - Peter Moricz | Rond 1, som N-S, mot Kjell Åke Nilsson - Peter Moricz |
2 | 4♥ | Ö | = | ♦K | -420 | 13 | 65 | 65 | ♠E985♥kn76♦54♣10876 | ♠743♥52♦KD1093♣D54 | ♠E985♥kn76♦54♣10876 | 32 | 69,57 | 32 |
Rond 2, som N-S, mot Eva Persson - Anne-Cathrine Svenning | Rond 2, som N-S, mot Eva Persson - Anne-Cathrine Svenning |
3 | 2♥ | N | –2 | ♠E | -100 | 5 | 25 | 25 | ♠kn75♥Ekn76♦532♣D54 | ♠962♥KD82♦kn1076♣Ekn | ♠kn75♥Ekn76♦532♣D54 | 37 | 53,62 | 37 |
Rond 2, som N-S, mot Anita Narfeldt - Per-Ingemar Nilsson | Rond 2, som N-S, mot Anita Narfeldt - Per-Ingemar Nilsson |
4 | 3NT | S | –2 | ♣2 | -200 | 0 | 0 | 0 | ♠kn♥KD62♦K8642♣Kkn4 | ♠EK74♥E9♦D10975♣96 | ♠kn♥KD62♦K8642♣Kkn4 | 37 | 40,22 | 37 |
Rond 3, som N-S, mot Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson | Rond 3, som N-S, mot Kjell-Åke Nilsson - Eva Nilsson |
6 | 3♣ | V | +1 | ♣6 | -130 | 1 | 5 | 5 | ♠K543♥K53♦K10965♣6 | ♠10986♥kn76♦E82♣K94 | ♠K543♥K53♦K10965♣6 | 38 | 33,04 | 38 |
Rond 4, som N-S, mot Boguslaw Wlodarczyk - Nicolae Östner | Rond 4, som N-S, mot Boguslaw Wlodarczyk - Nicolae Östner |
7 | 1NTx | Ö | = | ♥4 | -180 | 2 | 10 | 10 | ♠ED7♥KD95♦1098♣kn53 | ♠8643♥42♦E54♣ED72 | ♠ED7♥KD95♦1098♣kn53 | 40 | 28,99 | 40 |
Rond 4, som N-S, mot Britten Synnergren - Ann Bellander | Rond 4, som N-S, mot Britten Synnergren - Ann Bellander |
8 | 2♣ | N | +3 | ♥kn | 150 | 8 | 40 | 40 | ♠Ekn10♥6♦Ekn753♣ED109 | ♠D9874♥K84♦94♣K75 | ♠Ekn10♥6♦Ekn753♣ED109 | 48 | 29,81 | 48 |
Rond 5, som N-S, mot Bodil Wikström - Gunilla Lundskog | Rond 5, som N-S, mot Bodil Wikström - Gunilla Lundskog |
9 | 2NT | Ö | –1 | ♥7 | 100 | 12 | 60 | 60 | ♠D4♥852♦kn87♣KD987 | ♠7652♥Ekn73♦D5♣1063 | ♠D4♥852♦kn87♣KD987 | 60 | 32,61 | 60 |
Rond 5, som Ö-V, mot Claudia Sjöberg - Christer Ekberg | Rond 5, som Ö-V, mot Claudia Sjöberg - Christer Ekberg |
10 | 2NT | N | –2 | ♥6 | -200 | 16 | 80 | 80 | ♠Kkn106♥65♦E75♣kn965 | ♠954♥10432♦K1098♣E4 | ♠Kkn106♥65♦E75♣kn965 | 76 | 36,71 | 76 |
Rond 6, som Ö-V, mot Siv Jönsson - Gunnar Jönsson | Rond 6, som Ö-V, mot Siv Jönsson - Gunnar Jönsson |
11 | 4♦ | V | –1 | ♥9 | 50 | 12 | 60 | 60 | ♠52♥KD87642♦D♣D103 | ♠kn76♥-♦Ekn1098652♣K7 | ♠52♥KD87642♦D♣D103 | 88 | 38,26 | 88 |
Rond 6, som Ö-V, mot Marianne Andersson - Eva Dokken | Rond 6, som Ö-V, mot Marianne Andersson - Eva Dokken |
12 | 4♥ | V | +1 | ♦E | -450 | 12 | 60 | 60 | ♠865♥KDkn5♦52♣EKD4 | ♠EK2♥E1092♦D1076♣76 | ♠865♥KDkn5♦52♣EKD4 | 100 | 39,53 | 100 |
Rond 7, som Ö-V, mot Christian Frisk - Lars G Svensson | Rond 7, som Ö-V, mot Christian Frisk - Lars G Svensson |
13 | 2♦ | V | +3 | ♥7 | -150 | 14 | 70 | 70 | ♠D1074♥86♦983♣8752 | ♠Kkn8♥EK3♦KD10652♣E | ♠D1074♥86♦983♣8752 | 114 | 41,30 | 114 |
Rond 7, som Ö-V, mot Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson | Rond 7, som Ö-V, mot Marianne Wästberg - Pia Katarina Larsson |
14 | 3♣ | S | –2 | ♣5 | -100 | 18 | 90 | 90 | ♠932♥kn6543♦104♣Ekn6 | ♠EDkn5♥972♦ED2♣975 | ♠932♥kn6543♦104♣Ekn6 | 132 | 44,15 | 132 |
Rond 8, som Ö-V, mot Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard | Rond 8, som Ö-V, mot Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard |
15 | 3NT | S | –1 | ♠6 | -100 | 16 | 80 | 80 | ♠K53♥kn9852♦Dkn102♣9 | ♠D1062♥E♦543♣K10763 | ♠K53♥kn9852♦Dkn102♣9 | 148 | 45,96 | 148 |
Rond 8, som Ö-V, mot Lennart Ek - Anders Freij | Rond 8, som Ö-V, mot Lennart Ek - Anders Freij |
16 | 2♦x | N | –1 | ♦7 | -100 | 8 | 40 | 40 | ♠Dkn7♥Dkn106♦74♣Kkn108 | ♠EK108♥E85♦D10832♣3 | ♠Dkn7♥Dkn106♦74♣Kkn108 | 156 | 45,22 | 156 |
Rond 9, som Ö-V, mot Stig Unoson - Thomas Davy | Rond 9, som Ö-V, mot Stig Unoson - Thomas Davy |
17 | 1NT | Ö | +1 | ♥2 | -120 | 18 | 90 | 90 | ♠D10♥E109♦ED74♣E1084 | ♠kn85♥Dkn76♦653♣D32 | ♠D10♥E109♦ED74♣E1084 | 174 | 47,28 | 174 |
Rond 9, som Ö-V, mot Bibi Jönsson - Willy Landgren | Rond 9, som Ö-V, mot Bibi Jönsson - Willy Landgren |
18 | 4♥ | Ö | +1 | ♣E | -450 | 20 | 100 | 100 | ♠ED8♥D97543♦E3♣108 | ♠K102♥K82♦kn54♣KDkn6 | ♠ED8♥D97543♦E3♣108 | 194 | 49,62 | 194 |
Rond 10, som Ö-V, mot Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson | Rond 10, som Ö-V, mot Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson |
19 | 3NT | Ö | +1 | ♠4 | -630 | 20 | 100 | 100 | ♠532♥75♦E753♣D852 | ♠Ekn107♥EKDkn10♦109♣kn6 | ♠532♥75♦E753♣D852 | 214 | 51,69 | 214 |
Rond 10, som Ö-V, mot Karin Eresund - Adam Wasserstrom | Rond 10, som Ö-V, mot Karin Eresund - Adam Wasserstrom |
20 | 1NT | V | +1 | ♠8 | -120 | 16 | 80 | 80 | ♠10♥Ekn32♦Ekn9♣E10985 | ♠Kkn4♥D94♦K843♣kn32 | ♠10♥Ekn32♦Ekn9♣E10985 | 230 | 52,63 | 230 |
Rond 11, som Ö-V, mot Bonnie Clementsson - Jan Clementsson | Rond 11, som Ö-V, mot Bonnie Clementsson - Jan Clementsson |
21 | 3NT | Ö | +2 | ♣2 | -460 | 18 | 90 | 90 | ♠982♥-♦EK943♣D10987 | ♠EDkn6♥EK1052♦10♣E63 | ♠982♥-♦EK943♣D10987 | 248 | 53,91 | 248 |
Rond 11, som N-S, mot Sven-Åke Fädmyr - Arne Hansson | Rond 11, som N-S, mot Sven-Åke Fädmyr - Arne Hansson |
22 | 3NT | S | = | ♥kn | 400 | 19 | 95 | 95 | ♠kn♥KD732♦ED63♣K102 | ♠D432♥106♦1072♣ED93 | ♠kn♥KD732♦ED63♣K102 | 267 | 55,28 | 267 |
Rond 12, som N-S, mot Marianne Bengtsson - Anita Larsson | Rond 12, som N-S, mot Marianne Bengtsson - Anita Larsson |
23 | 5♣ | V | = | ♠E | -600 | 14 | 70 | 70 | ♠E107♥10875♦E1087♣106 | ♠8532♥D64♦kn43♣982 | ♠E107♥10875♦E1087♣106 | 281 | 55,53 | 281 |